Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Jak zlikwidować siniaki domowymi sposobami?

Oprócz wymienionych wyżej preparatów istnieje cała masa domowych sposobów na walkę z nieestetycznymi krwiakami. Jak pozbyć się siniaków szybko i bez wychodzenia z domu? Mamy na to 5 pomysłów!

Chłodny kompres

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak zlikwidować siniaka, jest obłożenie stłuczonego miejsca kostkami lodu zawiniętymi w szmatkę. Lód należy umieścić w woreczku foliowym, a następnie owinąć całość miękkim ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką. Taki kompres obkurczy naczynia krwionośne, zahamuje wewnętrzne krwawienie i przyniesie ulgę w bólu.

Okłady z liści kapusty

Wewnętrzną stronę liścia kapusty należy stłuc młotkiem, tak by puścił sok (zewnętrzna strona powinna pozostać nienaruszona). Tak przygotowany liść należy nałożyć na stłuczone miejsce – wewnętrzną stronę z sokiem przykładamy bezpośrednio do siniaka. Zawarta w soku witamina C przyspieszy gojenie się zmiany.

Okłady z octu

Gazę lub niewielką ściereczkę wystarczy nasączyć odrobiną octu (może to być ocet spirytusowy, ale równie dobrze zadziała ocet jabłkowy czy ryżowy) i nałożyć na zasinione miejsce. Ocet pobudza krążenie krwi, więc siniak szybciej się zagoi.

Ciepłe okłady

Jak zlikwidować nieco starsze siniaki? Dobrym sposobem będą ciepłe okłady – poprawią krążenie krwi i przyspieszą gojenie. Warto zapamiętać, że można je stosować dopiero po upływie 24 godzin od pojawienia się krwiaka. Wcześniej lepiej sięgnąć po lód.

Delikatny masaż

Podczas nakładania maści lub żelu przeciw obrzękom warto przeprowadzić delikatny masaż. Najlepiej, jeśli będą to ruchy koliste wykonywane samymi opuszkami palców – dzięki temu aktywne składniki zawarte w kremie szybciej wnikną w skórę. Do tego masaż przyspieszy krążenie mikrokomórkowe, co spowoduje szybsze znikanie zmiany.

Dieta bogata w witaminę C

Osoby, które mają tendencję do pojawiania się siniaków, koniecznie powinny zadbać o dietę. Niech będzie ona szczególnie bogata w witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, wspomagając proces ich regeneracji. Zapobiec powstawaniu krwiaków pomogą takie produkty, jak żółta papryka, brokuły, kalafior, brukselka, owoce cytrusowe, kiwi czy truskawki, znane z wysokiej zawartości witaminy C.

Jak szybko pozbyć się pryszcza bez uszczerbku na skórze?

  • Jednym z nich jest zastosowanie punktowych preparatów na pryszcze, takich jak S.O.S Punktowa pasta przeciw niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej z gamy Normaderm. Jej formuła oparta jest na zawartości 10% siarki, kwasie glikolowym i niacynamidzie, dzięki czemu zmniejsza zaczerwienienie w obrębie niedoskonałości, delikatnie jąwysusza, redukuje jej rozmiar i koi skórę. Efekty są szybko widoczne!
  • Okład z lodu pomoże zahamować rozwój stanu zapalnego. Ponadto taki zimny kompres pomaga zmniejszyć zaczerwienienie oraz opuchliznę.
  • Maseczka z kurkumy zadziała na wypryski antybakteryjnie, złagodzi też stan zapalny.
  • Olejek z drzewa herbacianego to również dobry sposób na pozbycie się pryszczy bez wyciskania. Zaaplikowany bezpośrednio na skórę działa antyseptycznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i dezynfekująco. Trzeba jednak pamiętać, żeby stosować go punktowo a nie na całą skórę.
  • Sprawdzonym domowym sposobem jest też nałożenie pasty do zębów lub sody oczyszczonej rozmieszanej z małą ilością wody. Metoda ta wysusza jednak mocno skórę i można ją stosować wyłącznie w sytuacjach awaryjnych i podobnie jak w przypadku olejku z drzewa herbacianego jedynie punktowo.
  • Możesz też przyłożyć do pryszcza zwilżoną lub rozpuszczoną w małej ilości wody tabletkę aspiryny – jej składnikiem jest kwas salicylowy, który zapobiegnie zaognieniu stanu zapalnego i zmniejszy zaczerwienienie.

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pryszcze (jest to potoczne określenie na zmiany o charakterze zapalnym, ropne krosty) są objawem trądziku pospolitego, ale zdarza się, że wyskakują nawet na skórze, która na co dzień nie sprawia problemów, najczęściej mieszanej. Zwykle pojawiają się na twarzy w strefie T, czyli w okolicach brody, policzków i czoła, a więc tam, gdzie liczba gruczołów łojowych jest największa. Gruczoły łojowe są odpowiedzialne za wytwarzanie sebum, które jest niezbędnym składnikiem płaszcza hydrolipidowego skóry. W normalnych warunkach to właśnie dzięki zrównoważonej produkcji łoju skóra wygląda gładko i promiennie, prawdą jest też, że skóra tłusta później się starzeje. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wzmożonego łojotoku, co – w połączeniu z nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych – powoduje nie tylko nieestetyczne błyszczenie się twarzy, ale też pojawienie się krost i wyprysków. Pryszcze powstają, ponieważ ujścia mieszków włosowych ("porów") zostają zablokowane przez sebum i keratynę. Wydzielany łój, który nie może wydostać się na powierzchnię skóry, staje się idealną pożywką dla bakterii beztlenowych, które zaczynają się patologicznie namnażać. Rezultatem jest powstanie zaskórnika, stanu zapalnego i następnie wypełnionej ropą i osoczem krosty.

Trądzik ? Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ DO TRĄDZKU Normaderm

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Chociaż oczywiście odsłonięcie tego fragmentu ciała przed obcą osobą bywa powodem do zawstydzenia, warto sobie wytłumaczyć, że jesteśmy w bezpiecznym gabinecie z profesjonalistą, który na co dzień zajmuje się usuwaniem włosków z linii bikini.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Po odmierzeniu wszystkich składników olejowe z fazy B do mniejszej zlewki, wodne z fazy A do większej umieszczamy obie zlewki w kąpieli wodnej i rozpuszczamy masła emulgator, aż do powstania jednolitych płynów.

Czytaj dalej...

Włosy mogą intensywnie wypadać z kilku powodów, choćby w następstwie choroby wirusowej pocovidowe wypadanie włosów , stresu, zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin i mikroelementów, anemii, zmian w diecie, chemioterapii, chorób tarczycy, chorób skóry głowy itd.

Czytaj dalej...