Leczenie egzemy powinno przebiegać po okiem dermatologa, który na podstawie wywiadu medycznego, a także charakteru objawów (ich lokalizacji, formy, występującej wydzieliny) będzie w stanie postawić diagnozę i dobrać rodzaj terapii.
Ważna jest określenie czynnika, który doprowadza do rozwoju stanu zapalnego. W przypadku wyprysku o podłożu alergicznym, dermatolog może zlecić przeprowadzenie płatkowych testów naskórkowych, dzięki którym sprawdzi, na które substancje skóra jest wrażliwa. Po ich identyfikacji należy ograniczyć lub wyeliminować możliwy z nimi kontakt.
Jak wygląda terapia istniejących już zmian skórnych? Opiera się przede wszystkim na leczeniu miejscowym. Na mocno zaognione stany zapalne stosuje się kremy, maści lub aerozole na bazie kortykosteroidów. Swędzenie można zredukować lekami przeciwhistaminowymi. Preparaty przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne włącza się do leczenia w przypadku nadkażenia istniejących zmian.
Jeżeli leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, dermatolog może zalecić stosowanie glikokortykosteroidów doustnych. Ich przyjmowanie może powodować wiele skutków ubocznych, dlatego lekarze rzadko decydują się na ten krok.
Jedna z podstaw, która pomoże nam za każdym razem, kiedy pojawi się u nas sucha, łuszcząca się skóra na całym ciele, to regularne, samodzielne złuszczanie naskórka. Przydatny do tego zadania będzie oczywiście peeling, z tym zastrzeżeniem, że łuszcząca i przesuszona skóra może być delikatniejsza niż ta, której nic nie dolega, warto więc wybrać taki preparat, który będzie dla niej odpowiednio delikatny. Dzięki tej pielęgnacyjnej czynności skóra będzie gładka i miękka, a odstające suche skórki zostaną wyeliminowane. Pamiętajmy, że przy twarzy, która wykazuje skłonność do łuszczenia, najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste.
Peeling jest niezwykle istotny, jeśli zależy nam na pozbyciu się z ciała martwego naskórka, jednakże przed zabiegami nawilżającymi powinniśmy jeszcze dokładniej oczyścić naszą skórę. Świetne w tym celu mogą okazać się woda micelarna do skóry reaktywnej od La Roche-Posay. Jego zadaniem jest pozbycie się z naszej skóry resztek makijażu i zanieczyszczeń środowiskowych, takich jak cząstki smogu lub kurzu.
Jeśli Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, możesz pomyśleć o kosmetyku Toleriane łagodna emulsja oczyszczająca. On także nada się do oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, dodatkowo jest przetestowany pod kątem atopii, dzięki czemu mamy pewność, że skóra nie zareaguje na niego gwałtownie. Jego łagodny skład i bogata formuła będą odpowiednie dla nawet najwrażliwszej skóry.
Łuszcząca się skóra na twarzy, czerwone plamy i uczucie ściągnięcia, to kilka objawów mogących pojawiać się na skutek przesuszenia lub podrażnienia. Zmiany te obserwujemy często za sprawą czynników zewnętrznych w okresie zimowym, kiedy skóra narażona jest na działanie wiatru i mrozu lub po intensywnych zabiegach kosmetycznych. Łuszczenie skóry na twarzy może być spowodowane również niektórymi chorobami. Co robić, kiedy sucha skóra na twarzy łuszczy się i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy!
Łuszcząca się skóra na twarzy jest objawem nadmiernej suchości, która może mieć wiele przyczyn. Schodząca skóra z twarzy to nie jedyna oznaka związana z podrażnieniem skóry - możemy zauważyć również zaczerwienienie, świąd, szorstkość powierzchni oraz skłonność do pękania naskórka.
Może być ona problemem przejściowym związanym m.in. z niekorzystnymi warunkami środowiska w postaci niskich temperatur, wiatru, narażenia na promieniowanie UV, klimatyzacji, lub stałym, często związanym z predyspozycją genetyczną lub chorobami przewlekłymi.
Wśród przyczyn związanych z pielęgnacją możemy wymienić długie, gorące kąpiele, używanie zbyt silnych detergentów, a także niestosowanie odpowiednich środków nawilżających i regenerujących w przypadku skłonności do suchości.
Łuszczenie skóry często występuje w efekcie wykonywania profesjonalnych zabiegów złuszczających, np. peelingów kwasowych lub procedur z wykorzystaniem retinolu, a także z zakresu laseroterapii. Może być także efektem ubocznym przy wprowadzaniu składników takich jak retinol, kwasy AHA i BHA do pielęgnacji domowej skóry.
Więcej na temat łuszczenia się skóry na skutek stosowania retinolu pisaliśmy także we wcześniejszych wpisach na naszym blogu:
Jeśli jesteście ciekawi, zachęcamy do lektury!
Nawilżenie to podstawa pielęgnacji każdego rodzaju cery, a także sekret jej młodości. Odpowiedni poziom nawodnienia to klucz do jędrnej i napiętej skóry twarzy. Niestety, czasem pomimo największych starań trudno osiągnąć efekt gładkiej i wyglądającej zdrowo buzi. Problem łuszczącej się skóry dotyka wielu osób i może spędzać sen z powiek. Podpowiadamy, w jaki sposób przywrócić równowagę i poradzić sobie z tą dokuczliwą dolegliwością.
Chociaż oczywiście odsłonięcie tego fragmentu ciała przed obcą osobą bywa powodem do zawstydzenia, warto sobie wytłumaczyć, że jesteśmy w bezpiecznym gabinecie z profesjonalistą, który na co dzień zajmuje się usuwaniem włosków z linii bikini.
Składniki aktywne, które sprawdzą się w kremach do pielęgnacji skóry normalnej to nawilżające Kwas hialuronowy i Hydromanil, łagodzący i przeciwzapalny żel z aloesu, ekstrakt z jabłka o działaniu nawilżającym i antyoksydacyjnym , bogaty w garbniki i sole mineralne ekstrakt z zielonej herbaty lub regenerujący skwalan.
Włosy mogą intensywnie wypadać z kilku powodów, choćby w następstwie choroby wirusowej pocovidowe wypadanie włosów , stresu, zaburzeń hormonalnych, niedoboru witamin i mikroelementów, anemii, zmian w diecie, chemioterapii, chorób tarczycy, chorób skóry głowy itd.
Chorobami związanymi z nieprawidłowymi ilościami hormonów, które mogą skutkować nadmierną utratą włosów, są przede wszystkim zaburzenia czynności tarczycy zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy.