Przyczyny i sposoby radzenia sobie z nadmiernym wypadaniem włosów

Co zrobić, gdy włosy wypadają garściami

Jeśli Twoje włosy zaczęły wypadać garściami, najważniejsze jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, skonsultuj się z lekarzem, by sprawdzić, czy to ich działanie może dawać takie skutki uboczne.

Wizyta u lekarza może być też okazją do tego, by zobaczyć, czy w organizmie nie dzieje się nic złego. Specjalista będzie mógł skierować Cię na odpowiednie badania.

Badania kontrolne krwi

Oprócz standardowej morfologii, w przypadku wypadania włosów garściami warto sprawdzić też poziomy hormonów tarczycy: TSH oraz T3 i T4. Warto oznaczyć również ferrytynę, stężenia żelaza, biotyny, witaminy B12 i cynku. Istotne może być również sprawdzenie parametrów wątrobowych i tych związanych z pracą nerek .

Sen, stres i dieta

Przyjrzyj się również temu, jak funkcjonujesz na co dzień. Odpowiedz sobie szczerze na te pytania:

  • Czy przesypiam przynajmniej siedem godzin na dobę?
  • Czy codziennie jem wystarczającą ilość warzyw i owoców?
  • Czy dostarczam sobie odpowiednią ilość białka i tłuszczów?
  • Czy stosuję restrykcyjne diety odchudzające?
  • Czy wypijam przynajmniej 1,5–2 litry wody w ciągu dnia?
  • Czy często towarzyszy mi stres lub poczucie lęku?

Niezależnie od tego czy Twój styl życia jest przyczyną wypadania włosów, wprowadzenie pozytywnych zmian w tym zakresie z pewnością pomoże Ci w walce o odzyskanie bujnej czupryny.

Co możesz zrobić, by poprawić kondycję włosów (i całego organizmu)?

Wprowadzenie tych zmian przyniesie korzyść nie tylko Twoim włosom, ale całemu organizmowi. Pozytywnie odbije się również na Twoim samopoczuciu .

Wizyta u trychologa

Jeśli z medycznego punktu widzenia wszystko u Ciebie w porządku, a Twoje nawyki żywieniowe są zdrowe, przyczynę wypadania włosów garściami pomoże Ci odnaleźć trycholog, czyli ekspert od problemów ze skórą głowy.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów

Zapobieganie wypadaniu włosów na ogół nie jest możliwe, jeśli jego przyczyną jest choroba, leczenie, genetyka lub czynniki, których nie możemy uniknąć, jak infekcja, stres czy uraz. Jeśli jednak tracimy włosy z racji nieprawidłowych nawyków czy złej pielęgnacji, możemy zapobiec ich wypadaniu poprzez:

  • stosowanie zdrowej diety, bogatej w składniki takie jak żelazo, selen, cynk, witaminy,
  • unikanie ciasnego wiązania włosów,
  • unikanie szarpania włosów,
  • unikanie działania wysokiej temperatury i chemikaliów na włosy,
  • używanie naturalnych kosmetyków do włosów,
  • używanie kosmetyków specjalistycznych dla osób z problemem wypadania włosów,
  • masowanie skóry głowy,
  • udanie się do specjalisty, który zbada skórę oraz włosy, i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Dlaczego możesz nam zaufać

Dowiedz się więcej w naszym procesie redakcyjnym

Informacja o reklamach

Treści na Natu.Care mogą zawierać linki do produktów, ze sprzedaży których możemy dostać prowizję. Tworząc treści, trzymamy się wysokich standardów redakcyjnych i dbamy o obiektywne podejście do omawianych produktów. Obecność linków afiliacyjnych nie jest dyktowana przez naszych partnerów, a sami dobieramy produkty, które recenzujemy w pełni niezależnie.

Dowiedz się więcej w naszym regulaminie

Codziennie tracisz trochę włosów i to zupełnie normalne zjawisko. Jednak co zrobić, gdy masz wrażenie, że Twoje włosy wypadają garściami?

Aby skutecznie walczyć z wypadającymi w nadmiarze włosami, na początku warto przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska. Dopiero gdy je zdefiniujesz, będziesz mogła wdrożyć skuteczną terapię. Są jednak sposoby, które mogą pomóc niezależnie od tego, czy włosy wypadają na skutek choroby, czy też na przykład niedoborów żywieniowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów.
  • Jakie kroki podjąć, by znaleźć powód utraty włosów.
  • Co może pomóc w walce z wypadającymi włosami.
  • Jaki wpływ ma Twój styl życia i dieta na kondycję pasm.
  • W jakie suplementy diety i kosmetyki warto zainwestować przy wypadających włosach.

Zobacz też:

Co zrobić, gdy włosy wypadają podczas mycia?

Zjawisko, jakim jest wypadanie włosów, to coś całkowicie naturalnego. Jednak, niekiedy dopiero po umyciu głowy jesteśmy w stanie je zauważyć, ponieważ wtedy dostrzegamy kosmyki znajdujące się w odpływie wanny bądź prysznica. Na pytanie, ile włosów wypada dziennie, specjaliści od trychologii odpowiadają, że nawet do 100. Wiąże się to z faktem, że co pewien czas (od 2 do 6 lat) każdy włos traci łączność z siecią naczyń krwionośnych. Prowadzi to do tego, że jego cebulka obumiera i wypada, zaś na jego miejscu rośnie nowy.

Częstą przyczyną widocznego ubytku kosmyków podczas mycia jest to, że przez cały dzień były one związane w kitkę bądź warkocz. Przez to po ich rozpuszczeniu mamy wrażenie, że wypadają one garściami. W rzeczywistości jednak taki efekt wynika z faktu, że włosy nie miały okazji wylecieć w ciągu dnia niezauważone – tak, jak stałoby się to, gdyby nie były związane lub splecione.

Co stosować na wypadanie włosów

Leczenie wypadania włosów zależy od przyczyny łysienia. Podstawowym krokiem jest leczenie farmakologiczne. W przypadku niedoborów witamin i składników mineralnych stosuje się odpowiednią suplementację, natomiast w przypadku problemów hormonalnych wdraża się leczenie hormonalne. W przebiegu niektórych chorób konieczne może być zastosowanie na wypadanie włosów antybiotyków czy leków steroidowych.

Wcierki na porost włosów

Poza leczeniem doustnym, w leczeniu wypadania włosów stosuje się liczne preparaty miejscowe - tzw. wcierki , zawierające substancje pobudzające krążenie w obrębie mieszka włosowego i poprawiające jego odżywienie.

W skład wcierek na porost włosów wchodzą m.in. żeń-szeń, miłorząb japoński, witamina B3, pantenol czy glukonian cynku. Niektóre wcierki mają za zadanie przeciwdziałać bakteriom i złuszczać naskórek (przeznaczone są np. dla chorych na łojotokowe zapalenie skóry).

Szampony na wypadanie włosów

Zanim zakupimy odpowiedni preparat, powinniśmy sprawdzić, co jest przyczyną problemów z utratą włosów. Preparat powinien być indywidualnie dobrany.

Kobiety powinny wybierać szampony na wypadanie włosów bogate w składniki mineralne i witaminy, w tym: biotynę (witaminę H), witaminami B 6 , C, A i E , gdyż częstą przyczyną wypadania włosów są u nich niedobory składników odżywczych. W przypadku łysienia androgenowego polecane są szampony z minoksydylem a także szampony blokujące DHT.

Mężczyźni powinni wybierać szampony z żeń-szeniem, skrzypem polnym, pokrzywą , a na bardziej nasilone łysienie o charakterze androgenowym szampony z minoksydylem i s zampony blokujące DHT.

Szampony na wypadanie włosów będą skuteczne pod warunkiem, że będziemy je stosować przez kilka do kilkunastu tygodni i będą dostosowane do naszego problemu. Nakłada się je na włosy podobnie jak zwykły szampon, jednak zmywa się po kilku minutach.

Aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów, warto dbać o odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze, unikać stresu, regularnie kontrolować stan zdrowia skóry głowy oraz unikać szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów czy nadmierne stylizowanie włosów.

Czytaj dalej...

Po odmierzeniu wszystkich składników olejowe z fazy B do mniejszej zlewki, wodne z fazy A do większej umieszczamy obie zlewki w kąpieli wodnej i rozpuszczamy masła emulgator, aż do powstania jednolitych płynów.

Czytaj dalej...

W zależności od potrzeb skóry możemy wybrać kremy o bogatej, gęstej konsystencji, które będą działać odżywczo lub lżejsze kremy-żele, które sprawdzą się w pielęgnacji cer przetłuszczających się, z problemami trądziku.

Czytaj dalej...

Trwała na rzęsy nie jest wskazana w przypadku częstych infekcji oczu, zapalenia spojówek, tendencji do podrażnień oka i skóry wokół oka, niedawnym zabiegu chirurgicznym oka lub jego okolic, występowania jęczmienia na oku, posiadania delikatnych i kruchych rzęs.

Czytaj dalej...