Jak powstrzymać wypadanie włosów i odzyskać ich gęstość - Skuteczne metody i porady
Zadbaj o swoją skórę również od wewnątrz!
Nie od dziś wiadomo, że sposób naszego odżywiania odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o ogólny stan skóry i nasilenie zmian zapalnych. Gdy zmagasz się z trądzikiem, unikaj nadmiaru mleka, nabiału, słonych przekąsek, ostrych dań i przypraw oraz potraw o wysokim indeksie glikemicznym. Postaw zaś na jak najbardziej naturalne i lekkostrawne posiłki, świeże warzywa, razowe pieczywo, chude mięso, jaja oraz ryby.
Poza odpowiednią pielęgnacją i dietą warto wesprzeć skórę od wewnątrz, stosując sprawdzoną suplementację. Szczególnie polecamy suplement diety Hydro Glow od Merz Spezial, który został stworzony, aby jak najlepiej zadbać o nawilżenie i kondycję naszej skóry – również trądzikowej. Zawarty kwas hialuronowy zapobiega utracie wody z naskórka, eliminuje suchość skóry i opóźnia procesy starzenia, a zawarty ekstrakt z dzikiej róży i witamina C – przyczynią się do prawidłowego tworzenia kolagenu i wykazują właściwości antyoksydacyjne.
W składzie suplementu diety Hydro Glow zawarta jest również biotyna, która pomaga zachować zdrową skórę i żelazo, które dba o to, aby nie była ona sucha i blada. Selen zaś niweluje szkodliwy wpływ działania promieniowania UV na skórę, a zawarte witaminy z grupy B (B12, B2 i niacyna) przyczyniają się do lepszego samopoczucia na co dzień. Podsumowując, w składzie preparatu znajdziemy:
- Kwas hialuronowy — zapobiega utracie wody z naskórka, eliminując uczucie suchości skóry i opóźniając procesy starzenia
- Ekstrakt z owoców dzikiej róży – przyczynia się do prawidłowego tworzenia kolagenu
- Witamina C – silny antyoksydant, wymiata z organizmu wolne rodniki
- Biotyna – pomaga zachować zdrową skórę
- Żelazo – dba o to, by skóra nie była sucha i blada, bierze udział w podziałach komórek
- Selen – niweluje szkodliwy wpływ promieni UV
- Kofeina, witamina B12 i B2 – wpływają na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia
Leczenie nadmiernego wypadania włosów
Leczenie nadmiernego wypadania włosów zależy przede wszystkim od jego przyczyny. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana diety, suplementacja niedoborów czy zmniejszenie stresu. W innych konieczna może być terapia hormonalna lub stosowanie specjalistycznych preparatów i środków na porost. Ważne jest również odpowiednie dbanie o skórę głowy i włosy – delikatne szampony, unikanie szkodliwych zabiegów chemicznych czy nadmiernego używania suszarki. W skrajnych przypadkach rozważana może być nawet transplantacja włosów.
Pamiętaj, że niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji z lekarzem specjalistą. W przypadku problemów ze zdrowiem zawsze należy zasięgnąć porady medycznej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca!
Przyczyny wypadania włosów garściami
Przyczyn wypadania włosów garściami może być wiele. Do najczęstszych z nich należą :
- Stres – silny lub długotrwały stres powoduje m.in. zmiany hormonalne w organizmie, a te mogą spowodować silne wypadanie włosów. Stresujące wydarzenia mogą również spowodować przyspieszone siwienie Twoich pasm.
- Choroby skóry głowy – od zdrowia skalpu zależy kondycja mieszków włosowych, a to właśnie one odpowiadają za utrzymanie Twoich włosów w fazie wzrostu przez jak najdłuższy czas. Utratę włosów mogą powodować m.in. stany zapalne skóry głowy, łupież, łuszczyca czy różnego rodzaju grzybice.
- Niewłaściwa, ubogadieta – Twój organizm traktuje włosy i paznokcie jako najmniej istotne elementy ciała – znacznie ważniejszy jest mózg czy serce. Kiedy więc dostarczasz mu zbyt mało składników odżywczych, to właśnie one jako pierwsze odczują te braki. Bez odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych oraz mikro- i makroelementów, włosy mogą zacząć wypadać garściami.
- Przyjmowanie leków – leki, które zażywasz, mogą mieć wpływ na wypadanie włosów. Często może ono wystąpić po kilku tygodniach przyjmowania danego preparatu. Ten skutek uboczny może dotyczyć np. cytostatyków, heparyny, niektórych leków immunosupresyjnych czy tych, stosowanych w terapii chorób tarczycy. Wypadanie włosów mogą powodować również antybiotyki oraz długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ.
- Inne schorzenia – za wypadanie włosów garściami mogą odpowiadać nie tylko leki, ale też same choroby, nawet jeżeli nie dotyczą skóry głowy. Wypadanie włosów mogą powodować m.in. dolegliwości tarczycy, wątroby, niewydolność nerek lub cukrzyca.
- Zabiegi fryzjerskie – nieodpowiednio wykonane mogą prowadzić do podrażnień, a nawet poparzeń skóry głowy, a skutkiem tego będzie wypadanie włosów garściami. Doprowadzić do tego mogą źle dobrane stężenia roztworów używanych np. do rozjaśniania włosów lub trwałej ondulacji.
- Łysienie androgenowe – to również choroba, ale zasługuje na oddzielny punkt. Wbrew obiegowej opinii może dotykać zarówno mężczyzn jak i kobiety. Spowodowana jest zbyt wysokim poziomem androgenów i ma podłoże genetyczne.
- Ciąża i poród – w trakcie ciąży dochodzi w organizmie do wielu zmian, a gospodarka hormonalna wywraca się do góry nogami. Poród to kolejne, obciążające dla organizmu zdarzenie, które powoduje kolejne zmiany. Nic więc dziwnego, że wielu kobietom w trakcie ciąży lub tuż po porodzie zaczynają wypadać włosy.
- Menopauza – zmiany zachodzące w ciele przy przekwitaniu mogą powodować osłabienie włosów, pogorszenie ich kondycji oraz wypadanie. Pomiędzy 40. a 50. rokiem życia większość kobiet zauważa pogorszenie stanu włosów.