Jak zminimalizować ból podczas depilacji depilatorem?
Pierwsza depilacja: czym się depilować?
Maszynka
Usuwanie owłosienia maszynką jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosków. Jest to metoda bezbolesna i tania. W drogeriach dostępne są maszynki jednorazowe oraz z wymiennymi ostrzami.
Wybierając maszynkę dla nastolatki trzeba pamiętać, aby wybrać taką, która posiada 3 ostrza lub więcej, bo zapewniają bardziej dokładne golenie za pierwszym pociągnięciem. Aby bezpiecznie i dokładnie usunąć owłosienie za pomocą maszynki, najlepiej wybrać tą z ruchomą główką, a do depilacji zastosować specjalną piankę lub żel ułatwiający golenie.
Wiele osób kojarzy usuwanie włosków depilatorem z dyskomfortem, ale dziś to już mit. Dawniej urządzenia te faktycznie nie były wyposażone w technologie, które łagodziłyby odczucia bólowe, a depilacja mogła być nieprzyjemna.
Dziś depilatory to nowoczesne, pełne technologii urządzenia, które pomagają radzić sobie z niechcianym owłosieniem nawet do 4 tygodni. Mogą być one stosowane także u nastolatek, zwłaszcza że na rynku dostępne są modele przeznaczone dla młodych dziewczyn zaczynających depilację.
Depilację woskiem można wykonać zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Trzeba pamiętać, że aby była skuteczna, włoski muszą być stosunkowo długie – mieć ok. 2 mm długości. Wykonując depilację woskiem w domu na początku najlepiej przeprowadzić test na małym fragmencie owłosionej skóry.
Wosk może wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne, dlatego szczególnie w przypadku pierwszej depilacji, należy sprawdzić reakcję skóry na ten kosmetyk. Depilacja woskiem jest zabiegiem bolesnym i może zniechęcić młodą kobietę do kolejnych zabiegów usuwania owłosienia.
Profesjonalne usuwanie włosków woskiem w gabinetach kosmetycznych jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Krem
Podobnie jak w przypadku wosku - krem do depilacji może powodować podrażnienia na młodej i jeszcze bardzo delikatnej skórze nastolatki. Ta metoda usuwania owłosienia nie jest polecana młodym kobietom. Jest również zdecydowanie droższa i bardziej kłopotliwa niż usuwanie włosków depilatorem czy maszynką.
Jak stosować depilator elektryczny, żeby nie bolało? I czy warto?
Usuwanie włosów za pomocą depilatora elektrycznego jest jedną z najczęściej stosowanych metod usuwania zbędnego owłosienia. Na jej popularność wpływa przede wszystkim to, że nie jest ona metodą skomplikowaną – depilację taką można bez problemu przeprowadzić samemu w domu. Niestety nawet najlepszy depilator nie sprawi, że zabieg usuwania włosków tą metodą będzie przebiegał bezboleśnie. Oto garść wiedzy na temat tego, jak działają depilatory elektryczne i w jaki sposób należy z nich korzystać. Podpowiemy także, co jest najlepszą alternatywą dla depilatora – metoda o wiele bardziej skuteczna, bezpieczna i przede wszystkim – właściwie bezbolesna!
Depilacja chemiczna – krem do depilacji
Do domowych zabiegów depilacji wykorzystuje się często metody mechaniczne z użyciem maszynek lub depilatorów . Golenie ciała depilatorem może być dla wielu osób zbyt bolesne, natomiast jednorazowe maszynki usuwają włoski na krótko. Alternatywą może być krem do depilacji. Taki kosmetyk zawiera substancje chemiczne (m.in.: kwas tioglikolowy), które powodują rozpuszczenie keratyny włosa.
Depilację należy rozpocząć od nałożenia kremu na wybrany obszar i pozostawienia go na kilka minut. Następnie krem, razem z włoskami, usuwa się dołączoną do opakowania szpatułką.
Domowe zabiegi z wykorzystaniem kremów do depilacji są łatwe i nie wymagają wprawy, jednak silny, chemiczny zapach kosmetyków może zniechęcać, a substancje chemiczne – wywoływać podrażnienia wrażliwej skóry. Przed zastosowaniem kremu warto wykonać test alergiczny na niewielkim fragmencie skóry i stosować się do instrukcji zawartej w opakowaniu.
Zobacz film: Która metoda depilacji jest najlepsza? Źródło: 36,6
Depilacja woskiem i depilacja pastą cukrową
Depilacja cukrowa i depilacja woskiem to czasowe i mechaniczne sposoby na usuwanie owłosienia. Spośród wszystkich mechanicznych metod, te zaliczają się do najbardziej skutecznych.
Depilacja woskiem polega na nałożeniu na skórę gorącej substancji i przykrycia jej plastrem materiału lub papieru (nie jest to konieczne, jeśli konsystencja wosku jest odpowiednia). Po zastygnięciu wosku należy naprężyć skórę i zerwać materiał lub sam wosk energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Zabieg bywa bolesny i czasochłonny. Czasem wywołuje podrażnienia na wrażliwej skórze. Można go wykonać w gabinecie kosmetycznym lub w domu. Efekt jest długotrwały i utrzymuje się nawet do 4 tygodni.
Depilacja cukrowa w odróżnieniu od wosku, zwykle nie wywołuje podrażnień, ponieważ zawiera tylko naturalne substancje (np. woda, cukier, sok z cytryny), które nie powodują reakcji alergicznych. Pastę cukrową należy nakładać w kierunku zgodnym ze wzrostem włosa i przykryć materiałem (depilacja na ciepło) lub pozostawić do zastygnięcia (depilacja na zimno). Po zastygnięciu należy energicznym ruchem zerwać pastę z ciała. Ta metoda depilacji jest mniej bolesna niż wosk, jednak najlepiej sprawdza się na niewielkich obszarach ciała, takich jak wąsik czy okolice bikini. Efekt utrzymuje się do 6 tygodni.
Pierwsza depilacja - jak się przygotować?
Bądź na bieżąco
Koniecznie wybierz się do sklepu lub sprawdź w internecie, jakie urządzenia i kosmetyki są obecnie dostępne na rynku. Poczytaj o składach produktów oraz o sposobie ich użytkowania.
Porozmawiaj z mamą, koleżankami, dermatologiem o zabiegu usuwania włosków, poznaj wszystkie dostępne metody. Poczytaj o nich. Możesz nawet umówić się z koleżankami na wspólną depilację np. nóg.
Mniej znaczy więcej
Skóra nastolatki jest jeszcze bardzo delikatna i kosmetyki o skomplikowanych składach, kremy i woski mogą wywoływać podrażnienia. Do pierwszej depilacji wystarczy tylko depilator i woda czy maszynka i woda, jeśli zdecydujesz się na użycie dodatkowych kosmetyków, wybierz te najbardziej naturalne - na bazie ziół i wyciągów z roślin.
Depilacja to normalna sprawa
Pamiętaj, że w depilacji nie ma nic nadzwyczajnego - wiele kobiet depiluje się na co dzień, a wiadomo, że największe obawy budzi pierwsze usuwanie włosków. Później depilacja stanie się po prostu częścią pielęgnacyjnego rytuału.

Praktyczne porady przed, w trakcie i po depilacji
Dzień przed depilacją depilatorem najlepiej wykonać na skórze peeling gruboziarnisty. Dzięki temu zabiegowi włoski zostaną podniesione i depilator łatwiej je chwyci. Depilator najlepiej usunie włoski o długości 0,5–3 milimetrów, kiedy włoski będą dłuższe zwiększy się także bolesność zabiegu.
Przed depilacją najlepiej wziąć gorącą kąpiel, ponieważ wtedy skóra jest rozgrzana i rozciągnięta, pory rozszerzone i łatwiej usunąć włoski depilatorem. Jednak ta propozycja ma także swoją wadę: skóra po kąpieli będzie narażona na większe podrażnienia.
Jeśli posiadasz pękające naczynka, zamiast gorącej kąpieli weź ciepły prysznic, ponieważ kąpiel może spowodować pękanie naczynek. Depilację najlepiej wykonuj po miesiączce, ponieważ w trakcie menstruacji skóra jest bardziej wrażliwa na ból. Jeśli chodzi o samą depilację, to depilator najlepiej trzymać pod kątem 90 stopni do ciała i nie dociskać go za mocno.
Jeśli nie posiadasz depilatora z chłodzącymi nakładkami, użyj lodu w kostkach, co złagodzi ból. Podczas wykonywania depilacji zawsze naciągaj jedną ręką skórę – to także zmniejszy ból. Do 48 godzin po wykonanej depilacji nie należy się opalać, korzystać z sauny ani basenu. Jeśli po depilacji występują podrażnienia, to przedłuż ten czas. Po zniknięciu podrażnień dwa razy w tygodniu wykonuj peeling, ponieważ usuwanie naskórka ułatwi nowym włoskom przebicie się przez skórę, co zapobiegnie nieprzyjemnemu wzrastaniu ich. Dodatkowo pamiętaj o ciągłym nawilżaniu skóry.
Jeśli chcesz przedłużyć efekt gładkiej skóry bez włosków, możesz spróbować stosować kosmetyki opóźniające porost włosów. Nie wszyscy uważają je za skuteczne, lecz warto wypróbować je na własnej skórze. Możliwe, że będzie to strzał w 10 i efekt gładkich nóg utrzyma się dłużej!
Jeśli chodzi o dodatkowe rady oraz uwagi, to depilator nie powinien być stosowany na skórę żylakową, a także ze skłonnością do pękających naczynek.
