Podskórne pryszcze na żuchwie - Przyczyny, leczenie i skuteczne porady

Pielęgnacja skóry szyi z trądzikiem

Skóra dotknięta trądzikiem wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać kosmetyków ze składnikami komedogennymi, czyli zapychającymi pory. Są to m.in. parafina, lanolina, olej kokosowy. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z kremów nawilżających, a wręcz przeciwnie – cera trądzikowa bardzo często jest odwodniona. Należy jednak szukać lekkich kremów do cery tłustej, np. z kwasem hialuronowym. Na noc warto z kolei nakładać złuszczający krem z kwasem, np. migdałowym czy salicylowym.

Najważniejsze jest dokładne oczyszczanie, które usunie ze skóry nie tylko makijaż i kurz, ale przede wszystkim nagromadzone sebum. Skórę myjcie dwa razy dziennie, stosując żele przeznaczone do cery trądzikowej lub łagodne pianki i hipoalergiczne emulsje myjące. Raz w tygodniu nałóżcie na skórę peeling enzymatyczny, żeby usunąć martwe komórki naskórka. Unikajcie peelingów ziarnistych, które mogą naruszyć ropne krostki, utrudniając ich gojenie i roznosząc bakterie.

Po myciu zawsze pamiętajcie o przetarciu skóry tonikiem do cery trądzikowej, który przywróci fizjologiczne pH oraz zadziała ściągająco, antybakteryjnie i lekko złuszczająco.

Składniki, które polecane są w pielęgnacji skóry trądzikowej, to przede wszystkim:

  • kwas salicylowy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas azelainowy,
  • niacynamid,
  • retinoidy (w tym retinol i kwas retinowy),
  • cynk,
  • olejek z drzewa herbacianego.

Wpływ hormonalny na powstawanie pryszczy podskórnych

Hormony to jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie niedoskonałości. Kiedy działają najintensywniej?

    W okresie dojrzewania wzrasta poziom hormonów płciowych (np. androgenów). To stymuluje gruczoły łojowe do produkcji większej ilości sebum, co prowadzi do zwiększonego ryzyka powstawania pryszczy, także podskórnych.

Podskórne pryszcze na brodzie, żuchwie, policzkach czy skroniach to bez wątpienia uciążliwy problem, który na dodatek bywa bolesny oraz frustrujący. Ich powstawanie jest związane z różnymi czynnikami, takimi jak nadmierna produkcja sebum, zmiany hormonalne oraz stres. W skutecznym leczeniu najważniejsze jest zachowanie ostrożności i unikanie mechanicznego wyciskania, które może pogorszyć stan skóry!

W jaki sposób można próbować pozbyć się trądziku przedmiesiączkowego?

Raz jeszcze warto przypomnieć, że ciała kobiet są różne. Z tego powodu nie ma jednej, uniwersalnej recepty, która pozwoliłaby raz na zawsze pozbyć się problemu nawracającego przed okresem trądziku. Można jedynie próbować zasugerować kilka sposobów, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą okazać się skuteczne.
Jednym z nich jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. Warto poświęcić trochę czasu na wybranie produktu idealnie pasującego do danego typu skóry.

Jednym z kosmetyków, które mogą okazać się bardzo skuteczne w walce z trądzikiem, jest emulsja do mycia AFRONIS CLEAN . Regularnie stosowana pozwala ograniczyć nadmierną produkcję sebum i złagodzić występujące podrażnienia skórne. Stosowanie odpowiedniej higieny jest konieczne, aby zwalczyć trądzik przedmiesiączkowy.

Złagodzenie występujących zmian skórnych jest także możliwe, jeśli kobieta będzie zwracać uwagę na to, jaki tryb życia prowadzi. Przede wszystkim należy zadbać o regularne mycie twarzy i unikanie nadmiernego dotykania jej rękami. Im mniej bakterii będzie znajdować się na skórze twarzy, tym lepiej dla cery.

Choć pojawianie się trądziku przedmiesiączkowego jest często bardzo problematyczne, można spróbować zminimalizować dolegliwości. Skuteczna walka z hormonami byłaby karkołomnym przedsięwzięciem, dlatego dużo lepiej zadbać o skórę od zewnątrz, poprzez jej odpowiednią pielęgnację i prowadzenie zdrowego trybu życia. Skorzystanie ze sprawdzonych sposobów z pewnością pozwoli złagodzić występowanie trądziku przed okresem.

    • Pomoc
    • Refundacja - produkty dla diabetyków
    • Refundacja - produkty chłonne
    • Formularz kontaktowy
    • Pomoc
    • Moje konto
    • Twoje zamówienia
    • Ustawienia konta
    • Przechowalnia

    Trądzik podskórny – objawy

    Objawy trądziku podskórnego są dość charakterystyczne. Najbardziej oczywistym objawem są bardzo bolące pryszcze podskórne, które są trudne do wyciśnięcia. Mogą być naprawdę duże, nierówne i zaczerwienione, często wyczuwalne pod skórą jako małe grudki, guzki. W przeciwieństwie do zwykłych pryszczy, podskórne pryszcze nie mają na swojej powierzchni białych lub czarnych kropek, które są typowe dla zaskórników.

    Leczenie trądziku podskórnego zależy od stopnia nasilenia dolegliwości, a także od indywidualnej reakcji skóry pacjenta. Najczęściej leczenie obejmuje:

    • żele i maści na pryszcze podskórne (na receptę): retinoidy (Izotziaja, Isotrex), antybiotyki (Klindacin T, Dalacin T), które mogą pomóc zredukować stan zapalny i zahamować rozwój bakterii,
    • leki doustne na receptę: retinoidy (Izotec, Axotret), antybiotyki – jeśli dojdzie do zakażenia skóry (Dalacin C, Clindamycin MIP), środki hormonalne (Syndi-35, Cyprodiol),
    • leki dostępne bez recepty: produkty zawierające kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu, ichtiol, które pomagają w oczyszczaniu porów i redukowaniu procesu zapalnego.

    Maść na pryszcze podskórne

    Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do leczenia trądziku podskórnego dostępnych bez recepty. Czasami dobre rezultaty przynosi stosowanie maści ichtiolowej, ale podobnie jak kwas salicylowy, nie może być stosowana u wszystkich pacjentów.

    Produkty miejscowe przeznaczone do leczenia trądziku miejscowego muszą wykazywać dużą skuteczność działania antyseptycznego i przeciwzapalnego, ponadto wspomagać zmiękczanie naskórka i otwierania zablokowanych porów.

    Produkty dostępne bez recepty mogą sprawdzić się w przypadku niedużych lub pojedynczych zmian. Duże pryszcze podskórne lub duży obszar objęty zmianami wymaga zawsze skonsultowania się z lekarzem.

Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Tak przygotowanym akcesorium nabierz odrobinę mocno kryjącego korektora ze słoiczka lub sztyftu sprawdź krem Catrice Camouflage , a potem, delikatnie dociskając gąbkę do skóry, rozprowadź kosmetyk wzdłuż dolnych powiek, wokół skrzydełek nosa i na policzkach jeśli są zaczerwienione.

Czytaj dalej...

Z kolejnych maseczek powinny też zrezygnować te osoby, których skóra wyjątkowo źle zniosła obecność cynamonu jest to przyprawa o silnym działaniu, jeśli więc organizm jej nie toleruje, należy zaprzestać jej stosowania.

Czytaj dalej...