Jak szybko pozbyć się pryszcza? Skuteczne sposoby na natychmiastową poprawę skóry
Pryszcz - skąd się bierze, jak się go pozbyć
Powstawanie pryszczy na skórze związane jest z trądzikiem, chorobą skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Trądzik to dolegliwość powszechna, często występująca w okresie dojrzewania tak u kobiet, jak i mężczyzn. U mężczyzn ma on przebieg ostrzejszy. Trądzik występuje najczęściej w okolicach obfitujących w gruczoły łojowe, to znaczy w strefie T na twarzy i w rynnach potowych na klatce piersiowej i plecach.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi do zablokowania wydzielania łoju i powstaje woreczek wypełniony tłuszczami i keratyną czyli zaskórnik (comedo). Wraz z powstawaniem zaskórników gwałtownie rozmnażają się bakterie, które normalnie występują w skórze i na jej powierzchni jako nieszkodliwe drobnoustroje. Dopiero łój je uzjadliwia, jest dla nich doskonałą pożywką i stwarza warunki do namnażania.
Jak powstają krostki po goleniu? Czy można im zapobiec?
Czerwone krostki pojawiają się najczęściej w wyniku golenia przy pomocy tępej maszynki. Zużyte ostrze szarpie podrażnia skórę, prowadząc do mikrourazów i rozwoju stanu zapalnego. Dodatkowo, na powierzchni starej maszynki osadzają się bakterie, fragmenty martwego naskórka czy brud, co sprzyja rozwojowi infekcji. Nawet jeśli jednorazowa maszynka wygląda na czystą po użyciu, wiele groźnych drobnoustrojów kryje się w trudnodostępnej przestrzeni pomiędzy ostrzami.
Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych zdarzają się dużo częściej niż po goleniu nóg. To dlatego, że skóra okolic bikini jest wyjątkowo delikatna, a przez to podatna na stany zapalne. Wszelkiego rodzaju fałdy i zagłębienia są idealnym siedliskiem bakterii - jest to odpowiedzią na pytanie, czemu czerwone krostki pojawiają się zazwyczaj przy pachwinach i wszelkich miejscach, gdzie zbiera się pot.
Powstawaniu czerwonych krostek sprzyja również nieodpowiednie nawilżenie skóry. Jeśli masz skłonność do suchej skóry, golenie - zwłaszcza bez użycia pianki - może być przyczyną takich problemów jak wrastające włoski czy zapalenie mieszków włosowych.
Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry jest kluczem do tego, jak uniknąć krostek. Przede wszystkim do golenia należy używać ostrej maszynki, najlepiej wielorazowej, z wymiennymi ostrzami. Można także całkowicie zrezygnować z golenia na rzecz depilacji. Poza tym, dbanie o odpowiednie nawilżenie pozwala uniknąć podrażnień i zapobiega powstawaniu nieestetycznych krostek. Jednakże przypadku skóry szczególnie wrażliwej może okazać się, że podrażnienia po goleniu bikini mogą powstawać pomimo stosowania właściwej pielęgnacji. Wtedy szczególnie warto rozważyć zamianę golenia z użyciem maszynki na depilację.
Tak więc, aby cieszyć się gładką skórą, należy golić się czystą maszynką, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, z użyciem pianki lub kremu. Nie powinno się w tym samym dniu używać peelingu, dobrze jest natomiast zapewnić skórze nawilżenie za pomocą odpowiednich kosmetyków.
Jak szybko pozbyć się pryszcza? Domowe sposoby i najlepsze kosmetyki
Przeglądasz się w lustrze, a tam on – wielki, czerwony i niemożliwy do przeoczenia. Jak pozbyć się pryszcza szybko, skutecznie i bezpiecznie dla skóry? Wypróbuj sprawdzone przez nas metody i ciesz się nienaganną cerą.
Ogromny wyprysk, który wyskoczył na skórze dzień przed ważnym spotkaniem służbowym, randką czy wyjściem ze znajomymi? Takich sytuacji nie da się uniknąć, ale na szczęście można szybko pozbyć się tego problemu. Poniżej prezentujemy szybkie sposoby na pryszcze – zarówno dla miłośniczek domowych metod, jak i dla tych, które stawiają na profesjonalne rozwiązania.
RADA EKSPERTA
Jeśli na twarzy pojawi się pryszcz należy unikać dotykania twarzy w trakcie dnia oraz manualnego usuwania zmian w domowych warunkach, które może przyczynić się do rozniesienia i zwiększenia ilości zmian zapalnych. Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych. Jeśli zmiany są liczne warto skorzystać z wizyty dermatologicznej oraz konsultacji kosmetologicznej w celu skomponowania prawidłowej pielęgnacji dla potrzeb skóry
- wyjaśnia kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.