Sure, here you go -htmlCopy codeObjawy ogólne czerniaka - Co powinieneś wiedzieć

Czy czerniak może być jasny?

Tak, występuje też czerniak bezbarwnikowy (2%), czyli czerniak pozbawiony barwnika. Pierwszym objawem jest często niecharakterystyczna, powiększająca się, różowoczerwona grudka.

Czerniak gałki ocznej

Czerniak jest najczęstszym nowotworem złośliwym gałki ocznej u dorosłych, stanowiącym około 10% wszystkich przypadków czerniaka. Czerniak może występować w skórze powiek, spojówce oraz przedniej lub tylnej części błony naczyniowej oka. Rokowanie jest gorsze niż w przypadku czerniaka skóry.

Czerniak błon śluzowych

Czerniak błon śluzowych występuje najczęściej w obrębie jamy ustnej i górnych dróg oddechowych i przełyku (50%), sromu (20%) i okolicy narządów płciowych i odbytu (20%). Rokowanie jest złe. Leczenie polega na doszczętnym wycięciu, częściej niż w przypadku lokalizacji skórnej stosuje się uzupełniającą radioterapię, chemioterapię lub immunoterapię/leczenie ukierunkowane molekularnie.

Profilaktyka czerniaka skóry

Jak w przypadku wielu innych chorób, bardzo ważną rolę odgrywa właściwa profilaktyka czerniaka skóry. W tym miejscu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Szczególnie osoby bardziej narażone na wystąpienie nowotworów skóry, na przykład te o jasnej karnacji, powinny zadbać o stosowanie dobrej jakości kremów z wysokim filtrem UV oraz zakrywanie ciała w szczególnie słoneczne dni. Nie można także zapominać o nakryciu głowy. Wyjątkowo istotna jest ochrona przed słońcem dzieci, u których oparzenia słoneczne mogą skutkować późniejszym zachorowaniem na czerniaka. Bezwzględnie jednak każdy powinien regularnie obserwować znamiona na swojej skórze i od czasu do czasu wykonywać badanie dermatoskopem.

  • Aktualności (33)
  • Blog (20)
  • Choroby dermatologiczne (3)
  • Choroby endokrynologiczne (7)
  • Choroby ginekologiczne (17)
  • Choroby i dolegliwości (41)
  • Choroby kardiologiczne (4)
  • Choroby laryngologiczne (10)
  • Choroby proktologiczne (1)
  • Choroby urologiczne (16)
  • Diagnostyka (15)
  • O zabiegach (11)
  • Problemy estetyczne (22)
  • Profilaktyka (6)

DANE ADRESOWE

SCM Sp. z o.o.
Prywatny Szpital Specjalistyczny


ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

NIP: 676-243-82-70
REGON: 121477688
KRS: 0000380526

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Rodzaje czerniaka skóry

Istnieje wiele rodzajów czerniaka skóry, które podzielić można ze względu na jego stadium zaawansowania oraz typ morfologiczny.

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania, możemy mówić o kilku rodzajach czerniaka, przy czym stopniem 0 określa się zmianę, która nie przekracza naskórka i nie ma postaci naciekającej. Stopień I to czerniak, który w formie owrzodzonej nie przekracza 1 mm grubości, natomiast w formie nieowrzodzonej – 2 mm. W stadium tym węzły chłonne nie są zaatakowane przez postępowanie nowotworu i nie obserwuje się przerzutów. Stopień II czerniaka skóry dzieli się na trzy podstopnie, w zależności od grubości pierwotnej zmiany. W stopniu III zaobserwować można przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych, mikroprzerzuty, a nawet zajęcie całych węzłów chłonnych. Stopień IV jest najcięższą formą czerniaka skóry, w której przerzuty występują także w odległych organach.

Jeśli chodzi o typy morfologiczne, wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje czerniaka. Mówimy tu o najczęściej występującym czerniaku szerzącym się powierzchownie, czerniaku powstającym w plamie soczewicowatej, inaczej czerniaku lentiginalnym, czerniaku guzkowym, oraz czerniaku dosiebnych części kończyn, inaczej podpaznokciowym. Oprócz tych typów badania mogą wykazać także wystąpienie innych, mniej popularnych typów, określanych ogólnie czerniakiem desmoplastycznym.

Jak wygląda czerniak?

Czerniak jest nowotworem złośliwym, który najczęściej rozwija się na skórze, choć możliwe jest jego wystąpienie także w obrębie błon śluzowych oraz gałki ocznej. Swym wyglądem przypomina nieco pieprzyki, choć pewne cechy pomagają go od nich odróżnić.

Czym różni się czerniak od pieprzyków? Obserwując zmiany barwnikowe na swojej skórze warto przede wszystkim bacznie przyglądać się i przebadać zmiany o asymetrycznym kształcie, nieregularnych brzegach, niejednolitej barwie oraz powierzchni. W przypadku przebarwień o charakterze złośliwym, takich jak czerniaki, charakterystyczne jest też szybkie postępowanie zmian. W przypadku zwykłych pieprzyków mogą one zmieniać swoją wielkość w przeciągu kilku lat, natomiast czerniak zwiększa swą objętość dość gwałtownie.

7 objawów czerniaka. Jak rozpoznać groźną zmianę na skórze?

Czerniaka łatwo zlekceważyć. Zwykły pieprzyk, mała ranka, ciemniejsze przebarwienie na skórze - nic wielkiego! Udawanie, że dziwnej zmiany na skórze wcale nie ma to błąd, bo czerniak to nowotwór złośliwy, który rośnie szybko i często daje przerzuty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę oglądając ciało. Jakie są charakterystyczne objawy czerniaka?

  • Czerniak to nowotwór złośliwy skóry wywodzący się z komórek barwnikowych, czyli melanocytów. To nowotwór groźny, który często daje przerzuty.

    Skóra jest najczęstszą lokalizacją czerniaka, ale ten nowotwór może rozwijać się też w innych miejscach, na przykład w gałce ocznej.

    Każdego roku wykrywa się w Polsce ok. 3000 nowych przypadków czerniaka. Na całym świecie notuje się rocznie nawet 160 tys. przypadków tej choroby.

    Najistotniejszym czynnikiem rozwoju czerniaka jest ekspozycja na światło słoneczne (głównie opalanie), a także poparzenia skóry. Zaledwie 10 proc. wszystkich czerniaków występuje rodzinnie.

    Czerniak może rozwinąć się na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego, ale może też powstać jako ''nowa zmiana''.

  • Czerniak z plamy soczewicowatej jest rzadką postacią czerniaka 5 15 , która występuje u osób w wieku podeszłym, zwłaszcza w obrębie twarzy i szyi jest wywoływana stałym, wieloletnim napromienianiem skóry światłem słonecznym.

    Czytaj dalej...

    Czerniak z plamy soczewicowatej jest rzadką postacią czerniaka 5 15 , która występuje u osób w wieku podeszłym, zwłaszcza w obrębie twarzy i szyi jest wywoływana stałym, wieloletnim napromienianiem skóry światłem słonecznym.

    Czytaj dalej...

    Jest to bezkrwawa, prawie histologiczna metoda diagnostyczna znamion dysplastycznych, czerniaków i ich nietypowych odmian, takich jak czerniak bezbarwnikowy, które klinicznie przybierają bardzo podstępny wygląd.

    Czytaj dalej...

    Aparat do depilacji IPL, emituje dokładnie taką wiązkę promienia, która oddziałuje tylko na barwnik znajdujący się w naszych włosach rozgrzewa go do tego stopnia, że cała cebulka ulega zniszczeniu bez ryzyka uszkodzenia otaczającej ją skóry.

    Czytaj dalej...