Czerwona chemia - przyczyny wypadania włosów i sposoby ich zapobiegania

Po chemioterapii włosy wcale nie muszą wypadać! Jak temu zapobiec?

Dla kobiet przechodzących chemioterapię utrata włosów często jest traumą, z którą trudno im sobie poradzić. 8 proc. pań odmawia z tego powodu dalszego leczenia. Joanna Sobol - psychoonkolog z zarządu Fundacji OnkoCafe wyjaśnia, jak działa rewolucyjny wynalazek, który sprawia, że Polki nie muszą się już obawiać straty bujnej czupryny podczas leczenia raka.

  • O innowacyjnym czepku chłodzącym, który redukuje utratę włosów po chemioterapii aż o 90 proc. opowiedziała Joanna Sobol - gość programu "Popołudnie z Radiem ZET".

    Czepek, który zapobiega utracie włosów po chemioterapii

    Włosy to nieodłączny atrybut kobiecości. Dla pacjentek onkologicznych konieczność poddania się chemioterapii wiąże się często z przykrym doświadczeniem, jakim jest utrata owłosienia. Jedne zakrywają głowę wymyślnymi chustkami, inne kupują peruki. Tych, które mają odwagę pokazywać łysinę publicznie jest zdecydowanie najmniej. Strach przed brakiem akceptacji otoczenia nierzadko jest na tyle silny, że paraliżuje w kobietach chęć stawienia czoła chorobie i pokonania raka. Aż 8 proc. chorych odmawia dalszego leczenia onkologicznego tylko ze względu na to, że boją się stracić włosy. Na rynku pojawił się ostatnio rewolucyjny wynalazek, który pozwala ograniczyć utratę owłosienia podczas chemioterapii aż o. 90 procent! Mogą z nich korzystać m.in. pacjentki z Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Warszawie oraz 7 innych oddziałów na terenie całego kraju.

    Niesamowite właściwości czepka, który zapobiega utracie włosów po chemioterapii, polega na zastosowaniu specjalnego systemu chłodzącego (tzw. System Paxman). Można go stosować podczas leczenia niemal wszystkich typów raka, poza nowotworami krwi (białaczką), szpiku kostnego i ośrodkowego układu nerwowego. Systemem Paxman jest w stanie chłodzić skórę głowy u dwóch pacjentek jednocześnie. Płyn chłodzący pompowany z urządzenia do silikonowych czepków jest schładzany do temperatury - 4 stopni Celsjusza. Taka wartość pozwala uzyskać optymalną temperaturę skóry głowy, aby terapia była jak najbardziej skuteczna. Czepek silikonowy musi odpowiednio dobrze przylegać do powierzchni głowy, co zapewnia neoprenowy pokrowiec. Chłodzenie rozpoczyna się około 30-45 minut przed rozpoczęciem podania cytostatyków. Czepek jest na głowie pacjenta przez 30 minut, przed rozpoczęciem terapii, w trakcie podania leku jak i od 1,5h do 2h po zakończeniu tzw. wlewu, w zależności od rodzaju nowotworu, jak i jakości włosów. Skuteczność tego urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga aż 90%, co oznacza, że jedynie 10% włosów zostaje utracona podczas leczenia.

    Skutki uboczne radioterapii

    Mimo iż radioterapia jest nazywana bezpieczną metodą leczenia onkologicznego, jej stosowanie również niesie ze sobą skutki uboczne. Najczęściej występują one w miejscach poddanych naświetlaniu. Dzięki stosowaniu promieniowania w konkretnym obszarze nie jest to tak wyniszczające dla organizmu, jak chemioterapia.

    Wśród najczęstszych skutków ubocznych wyróżnia się:

    • utratę włosów i popromienne odczyny skórne,
    • ogólne osłabienie,
    • brak apetytu,
    • spadek liczby białych krwinek oraz płytek krwi,
    • odczyny śluzówkowe jamy ustnej, gardła, krtani i jam nosowych,
    • reakcje ze strony dróg oddechowych i serca,
    • reakcje ze strony jelit i układu moczowego,
    • odczyny ze strony odbytnicy, pochwy, sromu.

    Ja miałem naświetlaną szyję. Spowodowała wypad włosów, utratę zarostu (broda nie wróciła dziś nawet po 5 latach), utratę smaku, wymioty, krwawienia gardła, ogromny ból przy jedzeniu (brałem morfinę przed jedzeniem). Po morfinie bezwład nóg i ogłupienie, brak możliwości spania na leżąco z powodu duszności. Nie było najgorszego skutku ubocznego, wszystkie były przej***ne!

    Tom Tatoń / muzyk, amatorski zawodnik sportów walki, który po raz kolejny ma nawrót raka rdzeniastego

    W przypadku naświetlania skutki uboczne mogą się ujawniać nawet po kilku miesiącach, a nawet latach. Dlatego dawki promieniowania są niewielkie i podawane w krótki sesjach 1-5 minutowych, w odległości 15 do 30 cm od chorego miejsca. Leczenia najczęściej trwa od 4-7 tygodni. Taki proces pozwala na ochronę zdrowych narządów przed szkodliwością promieniowania.

    „Jak dokonasz czegoś takiego, to czujesz, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych” – mówi Paulina Buczek, która po chemioterapii ruszyła w samotną podróż motocyklem po Europie

    Problem z głowy!

    Agresywne leczenie nowotworu wymaga od kobiet ogromnego samozaparcia. Komfort psychiczny, jaki daje im świadomość, że nie muszą tracić włosów na głowie podczas chemioterapii, ma pozytywny wpływ na ich psychikę i mobilizuje do walki w chorobą.

    - Zapobieganie wypadaniu włosów przy pomocy czepka chłodzącego jest wielką nadzieją dla pacjentów onkologicznych. Stanowi ważny element leczenia i pomaga w przetrwaniu tego trudnego okresu - wyjaśnia lek. med. Monika Dąbrowska, kierująca Oddziałem Onkologii Klinicznej Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, gdzie chorym oferowana jest możliwość korzystania z urządzenia w ramach leczenia przeciwnowotworowego.

    Czerwona chemia a ciąża

    Uwaga! Czerwona chemia, u pacjentek w ciąży, może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń płodu. W związku z tym ta forma leczenia nie powinna być podawana kobietom ciężarnym. W przypadku pacjentek w wieku rozrodczym zalecane jest stosowanie skutecznej formy antykoncepcji w trakcie przyjmowania czerwonej chemii.

    Działania niepożądane są niestety wpisane w leczenie onkologiczne z wykorzystaniem czerwonej chemii. Nieprzyjemne objawy można jednak zminimalizować stosując odpowiednią dietę oraz przyjmując leki przeciwwymiotne.

    Posiłki spożywane po podaniu chemioterapii powinny być lekkie i łatwostrawne. Ważne jest aby zawierały dużo białka ułatwiającego regeneracje organizmu. Jednocześnie niewskazane są ciężkostrawne pokarmy, bogate w tłuszcze zwierzęce.

    Dobrym wyborem jest chude mięso, białe sery, mleko i jaja. W aptekach można również kupić specjalne napoje odżywcze przeznaczone dla osób w trakcie leczenia onkologicznego. Stanowią one pomocne rozwiązanie dla pacjentów którzy mają problem ze spożywaniem posiłków ze względu na utratę apetytu lub owrzodzenia jamy ustnej.

    W przypadku pojawienia się chorobowych zmian w jamie ustnej, które są częste w trakcie czerwonej chemioterapii, pomóc mogą płukanki z naparu z szałwii. W przypadku poważnych nadżerek problem należy zgłosić lekarzowi, który może w tej sytuacji przypisać specjalne maści przeciwgrzybicze dostępne tylko na receptę.

    Dużym wsparciem dla osób borykających się z uciążliwymi konsekwencjami czerwonej chemioterapii mogą być fora internetowe pacjentów onkologicznych, takie jak amazonki.net i zwrotnikraka.pl.

    Czytaj też:

  • To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

    Czytaj dalej...

    Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

    Czytaj dalej...

    Wykorzystując dobrze dobrane środki miejscowe, leki doustne, zabiegi chirurgiczne lub laserowe, można w pewnym stopniu ograniczyć rozwój choroby i chronić się przed pojawianiem się kolejnych zmian na skórze.

    Czytaj dalej...

    Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

    Czytaj dalej...