Czerwona wysypka na twarzy - Przyczyny, Leczenie i Porady

Co stosować na uczulenie na twarzy? Czym złagodzić objawy alergii?

Każdy rodzaj uczulenia na twarzy należy skonsultować z lekarzem. Ważne jest odnalezienie przyczyny uczulenia i podjęcie skutecznego leczenia alergii.

Sposoby na uczulenie na twarzy to m.in.:

  • unikanie alergenów – po identyfikacji alergenu zaleca się np. rezygnację z uczulających kosmetyków, pokarmów. W przypadku pyłków należy ograniczyć kontakt z alergenem,
  • korzystanie z maści i kremów nawilżających łagodzą objawy uczulenia na twarzy,
  • stosowane miejscowo kortykosteroidy – w niektórych przypadkach mogą pomóc (gdy występuje stan zapalny na skórze twarzy),
  • unikanie drażniących substancji – takich jak silne detergenty, perfumy, dym papierosowy.

Uczulenie na twarzy – domowe sposoby

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wspomaganie leczenia domowymi sposobami, są to metody takie jak np.:

  • stosowanie niektórych środków łagodzących – napar z rumianku, ekstrakt z aloesu, maseczka z płatków owsianych,
  • regularne oczyszczanie twarzy delikatnymi środkami – np. szare mydło,
  • przykładanie kompresów – np. z kostek lodu owiniętych w miękką tkaninę.

O czym świadczą czerwone plamy na twarzy

Czy czerwone plamy na twarzy i na dekolcie są groźne?

Przebarwienia na twarzy budzą niepokój nie tylko dlatego, że wyglądają nieestetycznie i szpecąco. Czerwone przebarwienia są wynikiem rozszerzania się naczyń krwionośnych na twarzy. Ich przyczyny bywają różne. Mogą pojawiać się po alkoholu, pod wpływem stresu czy też wskutek zimnego powietrza zimą.

Czy czerwone wykwity na twarzy oznaczają konieczność konsultacji lekarskiej? W większości przypadków przyczyny czerwonych wykwitów na twarzy są niegroźne i nie wymagają wizyty u dermatologa. Jednak czerwone wykwity mogą być również wynikiem alergii i niektórych chorób. Dlatego też zmiany należy obserwować czy nie zwiększają się, rozsiewają po całym ciele, czy nie towarzyszą im dodatkowe objawy.

Tendencję do czerwonych plam na twarzy mają szczególnie osoby o jasnej cerze, jasnych włosach i niebieskich oczach. Takie osoby powinny unikać sauny, gorących kąpieli, alkoholu, ostrych przypraw, ekspozycji na słońce oraz kosmetyków zawierających alkohol jak również peelingów i środków złuszczających skórę. Na zaczerwienie skóry oraz szpecące czerwone zmiany na twarzy, na czole czy też na dekolcie szczególnie narażone są osoby z cerą naczynkową, która ma skłonność to tzw. pajączków i przebarwień. Borykasz się z problemem trądziku? Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na trądzik.

Czerwone plamy na twarzy po alkoholu

U niektórych osób czerwone plamy na twarzy pojawiają się po wypiciu alkoholu. W wielu wypadkach plamy te, nasilają się w ciepłych pomieszczeniach i zmniejszają się po wyjściu na świeże powietrze. Plamy najczęściej znikają po zaprzestaniu picia.

Jednak tendencji do czerwonych plam na twarzy nie należy lekceważyć, gdyż mogą one oznaczać poważniejsze problemy zdrowotne, na przykład choroby wątroby lub nadciśnienie. Osoby, u których pojawiają się czerwone plamy na twarzy po alkoholu mogą mieć problem z trawieniem aldehydu octowego. Dlatego też częste pojawianie się takich plam należy skonsultować z lekarzem.

Czym jest uczulenie na twarzy?

Reakcja alergiczna na twarzy może być związana z działaniem środków chemicznych zawartych w kosmetykach, leków, produktów spożywczych, promieni słonecznych i wielu innych czynników. Zazwyczaj ma charakter kontaktowy, ale niekiedy też pokarmowy (efekt nietolerancji znajdujących się w jedzeniu białek). Należy pamiętać, że pojęcie reakcji alergicznej używane jest w szerokim rozumieniu, niekiedy stricte medycznym, niekiedy potocznym. Objawy uczulenia na twarzy mogą być efektem różnych mechanizmów, z których najważniejsze i najbardziej typowe to:

Niezależnie od mechanizmu, uczulenie na twarzy może się manifestować poprzez takie symptomy, jak:

  • wysypka alergiczna, kaszka, krosty, grudki, pęcherze,
  • opuchlizna, czerwone plamy,
  • pieczenie, swędzenie.

Niekiedy towarzyszą temu objawy ogólnoustrojowe: podniesiona ciepłota ciała, uczucie rozbicia, gorsze samopoczucie.

Nieleczone i nawracające objawy alergiczne mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry AZS ten uciążliwy problem charakteryzuje się suchością skóry, swędzeniem, pieczeniem oraz uszkodzeniem naskórka w okolicach kolan, łokci czy pachwin.

Czytaj dalej...

Wykorzystując dobrze dobrane środki miejscowe, leki doustne, zabiegi chirurgiczne lub laserowe, można w pewnym stopniu ograniczyć rozwój choroby i chronić się przed pojawianiem się kolejnych zmian na skórze.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...

nadmierna ekspozycja na światło słoneczne bez zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem UV poparzenie słoneczne niekorzystne warunki pogodowe, takie jak wiatr czy mróz reakcja alergiczna na określony produkt spożywczy bądź składnik kosmetyku zbyt intensywne oczyszczanie skóry, np.

Czytaj dalej...