Czerwona wysypka na twarzy - Przyczyny, Leczenie i Porady
Alergia na twarzy – przyczyny
Ustalenie przyczyny alergii jest niezmiernie ważne. Pozwala zidentyfikować alergen i unikać go w przyszłości.
Wśród możliwych alergenów wywołujących uczulenie na twarzy możemy wymienić:
- niektóre składniki kosmetyków – konserwanty, barwniki i inne substancje chemiczne,
- pyłki roślin, takie jak pyłki traw, drzew, chwastów lub kwiatów,
- niektóre pokarmy – np. mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki, soja, pszenica i gluten,
- ukąszenia owadów, takich jak komary, pszczoły, osy czy szerszenie,
- pyłki roztoczy i pleśń,
- substancje chemiczne obecne w detergentach i środkach czystości,
- lateks – może być obecny w gumowych rękawiczkach, balonach, opatrunkach,
- promienie słoneczne – lub uczulenie na składniki filtrów słonecznych,
- zanieczyszczenia środowiskowe – dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza,
- niektóre leki – np. antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Uwaga! Warto wiedzieć, że niektóre leki mogą powodować tzw. reakcje fotoalergiczne. Zmiany na skórze pojawiają się po przyjęciu leków i późniejszej ekspozycji na słońce. Uczulenie na twarzy i reakcje fotoalergiczne mogą powodować m.in.:
- niektóre leki przeciwbólowe – np. naproksen, piroksykam, diklofenak, indometacyna, ibuprofen,
- leki na pasożyty – np. chinina, chlorochina,
- leki przeciwgrzybicze – np. ketokonazol, itrakonazol,
- leki przeciwbakteryjne – np. doksycyklina, tetracyklina, azytromycyna,
- leki przyjmowane przy cukrzycy – np. metformina,
- leki na nadciśnienie – np. amilorid, diltiazem, enalapryl,
- leki uspokajające i psychotropowe – np. prometazyna, promazyna, doksepina, amitryptylina,
- leki na alergię – np. loratadyna, astemizol.
Fotodermatoza, czyli reakcja skórna pojawiająca się pod wpływem promieniowania słonecznego, może też wystąpić po spożyciu niektórych ziół (np. dziurawiec) lub składników pokarmowych (np. czosnek).
Wysypka alergiczna
Spowodowana jest ekspozycją na bardzo różnorodne alergeny i może mieć zróżnicowany obraz kliniczny. W przypadku zmian o charakterze ostrym zwykle spotykamy grudki, pęcherzyki, bąble pokrzywkowe . Podostre lub przewlekłe zmiany mają zwykle postać zmian rumieniowo-złuszczających.
Za powstawanie wysypki alergicznej mogą odpowiadać wielorakie substancje: pokarmy, leki, składniki kosmetyków, barwniki, lakiery, farby, środki czyszczące, kolczyki, składniki oprawek do okularów, guzików, monety
– mówi dr Joanna Sułowicz.
Wysypka alergiczna nasila się w miarę ekspozycji i działania alergenu, a łagodnieje, gdy kontakt z alergenem zostaje zerwany. Zmianom skórnym zwykle towarzyszy świąd , co prowadzi do drapania, powstawania nadżerek i przeczosów, a nawet do nadkażenia skóry.
Wysypka alergiczna, fot. Adobe Stock
Wysypka grudkowa
Wysypka grudkowa to zmiany skórne w postaci małych, uniesionych grudek, sprawiające, że skóra staje się nierówna w dotyku. Takie wykwity spotkać można w łuszczycy, liszaju płaskim, ale także w zamianach alergicznych czy też wirusowych (brodawkach).
W przypadku łuszczycy grudki zazwyczaj pokryte są charakterystyczną srebrzystą łuską i mają tendencję do skupiania się w większe ogniska, tzw. blaszki. Natomiast w liszaju płaskim oraz w przypadku zmian alergicznych często towarzyszy im świąd. Brodawki wirusowe zwane potocznie kurzajkami zwykle lokalizują się w obrębie dłoni lub stóp (domowe sposoby na kurzajki).
Wysypka grudkowa, fot. Adobe Stock
Uczulenie na twarzy niemowlaka
Typowa alergia na twarzy u niemowlaka najczęściej ma charakter pokarmowy. Uczulające są różnego typu białka znajdujące się w mleku – rzadziej matczynym, częściej krowim (dlatego tego drugiego nie należy podawać dzieciom), a także jajkach, niektórych warzywach i owocach (np. jabłkach czy pomidorach). Problemem mogą się również okazać szczepionki, w składzie których znajdują się białka jaj kurzych. Typowe objawy pokarmowego uczulenia na twarzy u dziecka, to:
- wysypka, krostki, grudki,
- rumień wokół ust, niekiedy przechodzący w obrzęk naczynioruchowy.
Dodatkowo drażniące działanie mogą mieć kosmetyki stosowane do kąpieli i pielęgnacji skóry dziecka, dlatego szczególną uwagę należy zwracać na skład używanych preparatów, które powinny być hipoalergiczne i przystosowane do wieku malucha.
Należy pamiętać, że wysypka na twarzy niemowlaka (kaszka) bynajmniej nie musi być reakcją alergiczną. Typowymi zjawiskami u dzieci w pierwszych miesiącach życia są:
- rumień toksyczny – występuje u noworodków i prawdopodobnie jest reakcją organizmu na przejście z ciepłego, wilgotnego środowiska łona matki do suchych warunków zewnętrznych. Typowym objawem są plamy rumieniowe,
- potówki, które są efektem przegrzewania dziecka, objawiające się w postaci niezapalnych pęcherzyków i grudek,
- trądzik niemowlęcy, powodowany niedojrzałością gruczołów łojowych dziecka oraz obecnością hormonów matki, będących pozostałością po życiu płodowym. W obrazie klinicznym dominują zaskórniki, mogą się też pojawić grudki, krostki i cysty.
Czerwone plamy na twarzy - przyczyny i sposoby leczenia
Czerwone plamy czy też małe plamki na twarzy, na czole czy na dekolcie to nie tylko problem estetyczny. Ich przyczyny mogą być całkowicie błahe jak stres, wypity alkohol czy też zimny wiatr. Mogą jednak być również symptomem chorób skórnych, bakteryjnych lub wirusowych, które można i należy leczyć. W rzadkich przypadkach czerwone plamy na twarzy i na dekolcie mogą być nawet oznaką groźnych chorób. Jeśli plamki długo nie ustępują, są łuszczące się lub szczypiące lub gdy towarzyszy im gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno lekceważyć problemu, jeśli czerwone plamy pojawią się na twarzy dziecka.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.