Czerwona wysypka na twarzy - Przyczyny, Leczenie i Porady
Wysypka grudkowo-plamista
Jest to rodzaj wysypki, w której równocześnie występują zarówno zmiany w postaci grudek, jak i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym - te najczęściej towarzyszą antybiotykoterapii pochodnymi penicyliny lub sulfonamidami. Pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków i zwykle z uwagi na nasilenie zmian wysypka wymaga interwencji lekarskiej.
Charakteryzuje się występowaniem wypełnionych płynem zmian ponad powierzchnią skóry. Często występuje w przebiegu zmian wirusowych takich jak opryszczka, półpasiec czy też ospa.
Pojawienie się zmian pęcherzykowych w przypadku opryszki czy tez półpaśca zwykle poprzedzone jest występowaniem tzw. objawów prodromalnych w postaci mrowienia, świądu czy też bólu. Ospa natomiast zwykle zaczyna się od objawów pseudogrypowych takich jak gorączka, ból gardła, złe samopoczucie.
Charakterystyczna jest także lokalizacja oraz układ zmian. W przypadku ospy pęcherzyki są rozsiane na całym ciele i przypominają „gwieździste niebo”, natomiast w opryszczce zwykle występują na wardze i mają tendencję do grupowania się. W półpaścu zazwyczaj pojawiają się w obrębie jednej połowy ciała i ułożone są na rumieniowym podłożu.
Wysypka pęcherzykowa może być także objawem uczulenia na promienie słoneczne czy też wyprysku dłoni i stóp. Gdy pęcherzykom towarzyszą podobne, ale większego rozmiaru zmiany zwane pęcherzami należy wykluczyć poważniejsze schorzenia takie jak pęcherzycę czy też pemphigoid.
Wysypka pęcherzykowa, fot. Adobe Stock
Wysypka przy półpaścu, fot. Adobe Stock
Czerwone wykwity na twarzy dziecka
Co zrobić, jeśli zauważymy czerwone plamy na twarzy dziecka? W wielu wypadkach oznaczają one tylko przegrzanie lub wyziębienie dziecka. Przyczyną może być również alergia lub pieluszkowe zapalenie skóry.
Wysypka, której towarzyszą gorączka oraz małe czerwone plamki na tułowiu oraz na twarzy i szyi dziecka, może oznaczać rumień nagły. Rumień nagły trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni i trudno mu zapobiec. Znacznie poważniejszy jest rumień zakaźny, którego objawami są: wysypka, czerwone plamy na policzkach i blade usta. Rumień zakaźny, na który często chorują przedszkolaki, trwa do 2 tygodni. W obu przypadkach można jedynie czekać aż wysypka sama ustąpi, zaś gorączkę ewentualnie zbija się preparatami przeciwgorączkowymi.
Wybroczyny na twarzy u dziecka zawsze należy pokazać lekarzowi, aby wykluczyć groźne schorzenia. Zmian nie można lekceważyć szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im wysoka temperatura, ból brzucha lub złe samopoczucie.
Spis treści:
- Uczulenie na twarzy – kaszka, wysypka, czerwone plamy
- Objawy uczulenia na twarzy
- Alergia na twarzy – przyczyny
- Uczulenie na twarzy, czerwone plamy – zdjęcia
- Co stosować na uczulenie na twarzy? Czym złagodzić objawy alergii?
- Uczulenie na twarzy – domowe sposoby
- Uczulenie na twarzy dziecka – co robić?
- Kaszka na twarzy – czy to może być uczulenie?
- Uczulenie na twarzy po kremie – co robić?
- Uczulenie na wodę na twarzy – czy to możliwe?
- Uczulenie na twarzy z opuchlizną – co robić?
- Uczulenie i wysypka na twarzy i szyi – co robić?
- Uczulenie na twarzy po alkoholu – czy to możliwe?
- Uczulenie na twarzy i pieczenie – czy to niebezpieczne?
- Kremy i maść na uczulenie na twarzy bez recepty – co może pomóc?
Czym właściwie jest uczulenie na twarzy?
Alergia jest nadmierną reakcją układu odpornościowego na kontakt z określonym alergenem. Uczulenie na twarzy może mieć charakter alergii kontaktowej, np. reakcja na działanie kosmetyków, ale również może być wywołana alergią pokarmową, wziewną, promieniami słonecznymi czy ukąszeniem owadów.
W zależności od rodzaju alergii, na skórze twarzy może pojawić się zaczerwienienie, wysypka (w postaci kaszki – np. drobne krostki na policzkach) i obrzęki. Objawom skórnym w niektórych przypadkach dodatkowo towarzyszy pieczenie, swędzenie, a nawet ból przy dotyku.
Alergia na twarzy – najważniejsze informacje:
- Uczulenie na twarzy może mieć różne podłoża – np. alergia na promienie słoneczne (uczulenie na słońce), alergia pokarmowa, alergia wziewna, alergia na kosmetyki, ukąszenie owadów,
- Jeśli chcesz ustalić konkretną przyczynę i wykryć alergen – niezbędna jest konsultacja z lekarzem i badania diagnostyczne alergii,
- Leczenie alergii na twarzy obejmuje dużo metod – dobierane są do danej alergii, stosowane są m.in. maści, kremy, leki przeciwhistaminowe,
- W niektórych przypadkach za zmiany skórne na twarzy odpowiadają też choroby, takie jak: egzema, łuszczyca, pokrzywka.
Czerwone plamy na twarzy - przyczyny i sposoby leczenia
Czerwone plamy czy też małe plamki na twarzy, na czole czy na dekolcie to nie tylko problem estetyczny. Ich przyczyny mogą być całkowicie błahe jak stres, wypity alkohol czy też zimny wiatr. Mogą jednak być również symptomem chorób skórnych, bakteryjnych lub wirusowych, które można i należy leczyć. W rzadkich przypadkach czerwone plamy na twarzy i na dekolcie mogą być nawet oznaką groźnych chorób. Jeśli plamki długo nie ustępują, są łuszczące się lub szczypiące lub gdy towarzyszy im gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno lekceważyć problemu, jeśli czerwone plamy pojawią się na twarzy dziecka.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z poradami zdrowotnymi.