Tajemnicza Czerwona Plama na Skórze - Przyczyny, Diagnoza i Leczenie
Czerwone plamki na ciele u dziecka
Powyższe sytuacje mogą dotyczyć także niemowlaków i starszych dzieci. Jednak najczęściej za czerwone plamy na całym ciele dziecka odpowiadają choroby zakaźne i pasożytnicze.
Wśród najliczniej zdarzających się w tym kontekście schorzeń zakaźnych należy wymienić:
- różyczkę (te krostki zlewają się niemal ze sobą, w pierwszym etapie pojawiają się za uszami, później na całym ciele, do tego dołączają powiększone węzły chłonne oraz umiarkowana gorączka),
- odrę (początkowo plamki są jasne, w zaawansowanej postaci przechodzą w ognistoczerwone, dodatkowym objawem jest tutaj wysoka gorączka),
- szkarlatynę(w tym przypadku czerwone kropeczki występują na brzuchu i klatce piersiowej, znikają same po kilku dniach, rzadko kiedy swędzą, ponadto obserwuje się m.in. silny ból gardła, gorączkę, wymioty).
Pojedyncze czerwone plamki u dziecka można także wiązać z reakcją uczuleniową np. na jakiś lek, produkt spożywczy, kosmetyk, proszek do prania, płyn do płukania tkanin, czy inny detergent.
Dzieci narażone są również na pieluszkowe zapalenie skóry. Objawia się ono czerwonymi bolącymi i swędzącymi plamkami na pupie niemowlaka. Konieczna jest wtedy zmiana pieluch z jednorazowych na bawełniane.
Zaczerwienienia na twarzy z krostkami mogą być natomiast potówkami, których przyczyną jest przegrzanie dziecka.
Każdorazowo, kiedy pojawią się jakiekolwiek podejrzane zmiany na ciele należy poradzić się pediatry.
Czerwone kropki na ciele - co oznaczają i jak je zlikwidować?
Czerwone kropki na ciele stanowią wynik wielu rozmaitych schorzeń, np. cukrzycy, chorób serca, czy nadciśnienia tętniczego krwi. Takimi plamkami mogą również objawiać się różne alergie, a także niewłaściwa pielęgnacja skóry. Co jeszcze mówią o stanie zdrowia krwiste wykwity skórne? Poznaj możliwe przyczyny.
- Czerwone kropki na ciele mogą pojawiać się na skórze w dowolnym miejscu, najczęściej jednak pokrywają skórę barków, ramion, pleców i torsu. Jakie są ich przyczyny?
- Czerwone kropki mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jednak powód może być inny. Z czego to wynika?
- Charakterystyczne kropeczki pokrywają często obszar ogolonej skóry, kiedy depilacja jest wykonywana w nieodpowiedni sposób. Jak zrobić to poprawnie?
- Co oznaczają czerwone kropki na ciele?
- Czerwone kropki na ciele a nerwica
- Czerwone plamki na ciele u dziecka
- Małe i wypukłe czerwone plamki na skórze
- Czerwone kropki po depilacji
- Jak leczyć czerwone kropki?
Leczenie plam na tułowiu
Pielęgnacja skóry
Plamy skórne nie zawsze wymagają intensywnego leczenia. Istnieją schorzenia, których nie da się całkiem wyleczyć. Są też takie, które nie wymagają dodatkowego leczenia wewnętrznego. Wówczas dostaniemy od dermatologa poradę jak pielęgnować skórę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że odbarwienia są wynikiem bielactwa, to pozostaje nam stosowanie kremów ochronnych i unikanie promieni słonecznych. W przypadku uczuleń na niektóre kosmetyki najlepiej przejść na proste kremy i unikać kolorowych kosmetyków. Warto też zadbać o odpowiednie środki piorące. W sklepach dostaniemy bez problemu hipoalergiczne płyny do prania i płatki mydlane.
Kiedy plamy na skórze lub na tułowiu występują u niemowląt i małych dzieci zazwyczaj lekarz przepisuje leki na wysypkę. Może to być maść łagodząca podrażnienia. Trzeba też pilnować regularnej zmiany pieluszek, nawilżania ciała po kąpieli i używania zasypki.
Na skórze jasnej, wrażliwej na słońce pojawiają się czerwone plamy skórne. Podstawowa pielęgnacja takiego naskórka polega na stosowaniu kremów ochronnych z silnym filtrem. W razie wystąpienia poparzeń słonecznych warto schładzać skórę wodą. Można też stosować panthenol lub balsamy po opalaniu z alantoiną.
Leczenie schorzeń wewnętrznych
Jeżeli lekarz stwierdzi, że brązowe kropki czy ciemne plamy na ciele mają przyczyny inne niż skórne, to zapewne poda nam jakieś leki doustne. Przy zakażeniach są to antybiotyki lub leki sterydowe. Jeśli wybroczyny okażą się oznaką nowotworu skóry, to trzeba też zastosować bardziej inwazyjne metody leczenia np. krioterapię, usuwanie wybroczyn czy naświetlania.
Czerwone plamy na nogach albo sine przebarwienia na tułowiu mogą oznaczać jakiś rodzaj stanu zapalnego żył. Wówczas przyjmujemy środki przeciwzapalne i leki wzmacniające ścianki naczyń. Poza tym warto brać witaminę C, która uodparnia i poprawia wytwarzanie kolagenu przez organizm.
Przyczyny alergii skórnych
Objawy alergii skórnej, o których opowiemy za chwilę, mogą zostać wywołane przez różne czynniki. To sprawia, że tak naprawdę nie istnieje jedna przyczyna, która byłaby odpowiedzialna za pogorszenie kondycji skóry. Niezależnie od tego, czy miejsce ma alergia skórna u dziecka, czy też u osoby dorosłej, przyczyny w wielu przypadkach mogą być podobne.
Alergia, swędzenie skóry oraz inne objawy mogą wynikać ze wspomnianych już uwarunkowań genetycznych oraz niewłaściwej budowy skóry (ma to miejsce w przypadku atopowego zapalenia skóry). Do pozostałych czynników mających wpływ na alergię skórną zaliczamy:
- alergeny pokarmowe – na przykład gluten, białka mleka krowiego, glutaminian sodu, orzechy, owoce morza,
- alergeny wziewne – zarodniki pleśni, pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, zanieczyszczenia powietrza,
- składniki kosmetyków pielęgnacyjnych i makijażowych – substancje zapachowe, konserwanty, barwniki,
- naturalne olejki eteryczne,
- detergenty, środki piorące, SLS, SLES,
- niektóre metale: kobalt, chrom, nikiel,
- wybrane leki,
- jad owadów,
- lateks.
Czerwone kropki po depilacji
Niejedna osoba zaobserwowała pewnie u siebie czerwone kropki po depilacji woskiem, zwłaszcza na nogach - od ud po stopy. Szczególnie często do takiej sytuacji dochodzi, kiedy golenie wykonuje się przy użyciu maszynki do golenia. Niemniej jednak czerwone kropki pojawiają się także po depilatorze.
Taka zaogniona skóra występuje w depilowanych miejscach, czyli najczęściej na łydkach, pod pachami, w okolicach miejsc intymnych, a także na brzuchu i piersiach.
Do podrażnienia skóry może dojść w wyniku użycia maszynki z nieostrym, zużytym ostrzem, bądź zapchanego czy niskiej jakości depilatora.
Co zrobić, by nie pojawiły się czerwone kropki po goleniu bikini? Na dzień przed planowaną depilacją dobrze jest wykonać peeling usuwający martwy naskórek.
Jeśli depilacja jest przeprowadzana za pomocą maszynki, koniecznie należy użyć nawilżającego kremu/pianki do depilacji, dokładnie go rozprowadzić po depilowanej części ciała i partiami powoli usuwać zarost zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Przed przystąpieniem do golenia warto także wziąć ciepły prysznic, by zmiękczyć skórę i zredukować potencjalne podrażnienia. Należy pamiętać aby zaraz po procesie golenia nałożyć na depilowaną powierzchnię skóry kojący balsam, który ją nawilży, schłodzi i odżywi.
Jeśli jednak tzw. „truskawkowa skórka” pojawi się mimo wszystko, można ją zatuszować samoopalaczem.