Tajemnicza Czerwona Plama na Skórze - Przyczyny, Diagnoza i Leczenie
Leczenie plam na tułowiu
Pielęgnacja skóry
Plamy skórne nie zawsze wymagają intensywnego leczenia. Istnieją schorzenia, których nie da się całkiem wyleczyć. Są też takie, które nie wymagają dodatkowego leczenia wewnętrznego. Wówczas dostaniemy od dermatologa poradę jak pielęgnować skórę. Jeżeli lekarz stwierdzi, że odbarwienia są wynikiem bielactwa, to pozostaje nam stosowanie kremów ochronnych i unikanie promieni słonecznych. W przypadku uczuleń na niektóre kosmetyki najlepiej przejść na proste kremy i unikać kolorowych kosmetyków. Warto też zadbać o odpowiednie środki piorące. W sklepach dostaniemy bez problemu hipoalergiczne płyny do prania i płatki mydlane.
Kiedy plamy na skórze lub na tułowiu występują u niemowląt i małych dzieci zazwyczaj lekarz przepisuje leki na wysypkę. Może to być maść łagodząca podrażnienia. Trzeba też pilnować regularnej zmiany pieluszek, nawilżania ciała po kąpieli i używania zasypki.
Na skórze jasnej, wrażliwej na słońce pojawiają się czerwone plamy skórne. Podstawowa pielęgnacja takiego naskórka polega na stosowaniu kremów ochronnych z silnym filtrem. W razie wystąpienia poparzeń słonecznych warto schładzać skórę wodą. Można też stosować panthenol lub balsamy po opalaniu z alantoiną.
Leczenie schorzeń wewnętrznych
Jeżeli lekarz stwierdzi, że brązowe kropki czy ciemne plamy na ciele mają przyczyny inne niż skórne, to zapewne poda nam jakieś leki doustne. Przy zakażeniach są to antybiotyki lub leki sterydowe. Jeśli wybroczyny okażą się oznaką nowotworu skóry, to trzeba też zastosować bardziej inwazyjne metody leczenia np. krioterapię, usuwanie wybroczyn czy naświetlania.
Czerwone plamy na nogach albo sine przebarwienia na tułowiu mogą oznaczać jakiś rodzaj stanu zapalnego żył. Wówczas przyjmujemy środki przeciwzapalne i leki wzmacniające ścianki naczyń. Poza tym warto brać witaminę C, która uodparnia i poprawia wytwarzanie kolagenu przez organizm.
Czerwone kropki po depilacji
Niejedna osoba zaobserwowała pewnie u siebie czerwone kropki po depilacji woskiem, zwłaszcza na nogach - od ud po stopy. Szczególnie często do takiej sytuacji dochodzi, kiedy golenie wykonuje się przy użyciu maszynki do golenia. Niemniej jednak czerwone kropki pojawiają się także po depilatorze.
Taka zaogniona skóra występuje w depilowanych miejscach, czyli najczęściej na łydkach, pod pachami, w okolicach miejsc intymnych, a także na brzuchu i piersiach.
Do podrażnienia skóry może dojść w wyniku użycia maszynki z nieostrym, zużytym ostrzem, bądź zapchanego czy niskiej jakości depilatora.
Co zrobić, by nie pojawiły się czerwone kropki po goleniu bikini? Na dzień przed planowaną depilacją dobrze jest wykonać peeling usuwający martwy naskórek.
Jeśli depilacja jest przeprowadzana za pomocą maszynki, koniecznie należy użyć nawilżającego kremu/pianki do depilacji, dokładnie go rozprowadzić po depilowanej części ciała i partiami powoli usuwać zarost zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
Przed przystąpieniem do golenia warto także wziąć ciepły prysznic, by zmiękczyć skórę i zredukować potencjalne podrażnienia. Należy pamiętać aby zaraz po procesie golenia nałożyć na depilowaną powierzchnię skóry kojący balsam, który ją nawilży, schłodzi i odżywi.
Jeśli jednak tzw. „truskawkowa skórka” pojawi się mimo wszystko, można ją zatuszować samoopalaczem.
Leczenie alergii skórnej
Mówiąc o leczeniu alergii skórnej, należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że nie może ono obyć się bez nadzoru lekarza. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na to, że specjalista, po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, będzie w stanie określić, z jakim problemem skórnym mamy do czynienia i co odpowiada za wystąpienie alergii.
W tym celu często wykorzystuje się testy płatkowe, które pozwalają na wykrycie zarówno alergenów kontaktowych, pokarmowych i wziewnych, jak i tzw. próby prowokacyjne oraz testy skórne punktowe. W zależności od opinii lekarza może zostać przeprowadzone odczulanie (jednak jest ono możliwe tylko w przypadku alergii wziewnych oraz pokarmowych).
Poznanie czynników stojących za alergią skórną jest istotne również ze względu na fakt, że w przyszłości pozwoli nam na skuteczne unikanie alergenów, co zalicza się do profilaktyki.
Co na uczulenie skóry? Leczenie najczęściej posiada charakter objawowy i polega na miejscowym stosowaniu maści, kremów czy też płynów, które łagodzą objawy alergii. Należy pamiętać, że wszelkie tabletki na alergie skórne oraz inne preparaty jak chociażby kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe powinny zawsze być przyjmowane pod ścisłym nadzorem lekarza.