Czerwona krosta wypełniona krwią - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Czyrak - objawy

Czyrak zaczyna się jako zmiana w otoczeniu mieszka włosowego. Na początku pojawia się zaczerwienie i rumień w obrębie mieszka, a następnie pojawia się drobny fioletowy guzek. Jest znacznie twardszy od zwykłej krosty czy pryszcza, często na tyle, że nie można go wycisnąć (pamiętaj, by tego nie robić). Po krótkim czasie pojawia się ból czyraka i otaczającej go skóry, która jest czerwona i rozgrzana - może być odczuwalne charakterystyczne pulsowanie. Po ok. 4-6 dniach guzek przekształca się w krostę, która ulega martwicy i rozpadowi z wydzielaniem czopa martwiczego. Czyraki mają tendencję do pękania i samodzielnego opróżniania się pozostawiając po sobie charakterystyczny krater. Po zagojeniu rany zostaje zagłębiona blizna. Może się także zdarzyć, że nie dojdzie do pęknięcia czyraka, a po jego zagojeniu się również zostanie blizna. Czyrakom mnogim lub nawracającym towarzyszą zazwyczaj przykre dolegliwości. Oprócz dużego bólu może pojawiać się gorączka , uczucie rozbicia i powiększenie węzłów chłonnych . Ponieważ czyrak zwykle pojawia się na plecach, pośladkach, udach, pod pachami, stwarza duże problemy w codziennym funkcjonowaniu. Ból narasta, gdy do krosty przylega odzież lub ciało dotyka do podłoża (np. podczas siedzenia lub leżenia).

Warto wiedzieć Gdzie występuje czyrak? Zmiana może pojawić się w każdym miejscu na skórze, gdzie występują mieszki włosowe. Najczęściej jest to twarz, kark, pośladki, pachwiny, pachy, przedsionek nosa i przewód zewnętrzny ucha. Czyraki są wyjątkowo groźne, gdy pojawiają się na twarzy. Ze względu na bezpośrednie połączenia z żyłami z rejonu mózgowia, istnieje ryzyko, że zakażenie zostanie przeniesione na zatokę jamistą lub opony mózgu.

Jak usunąć narośl ze skóry?

Żadnych podejrzanych zmian skórnych, szczególnie w formie narośli, nie należy usuwać na własną rękę. Trzeba zgłosić się do lekarza (pierwszego kontaktu lub dermatologa) w celu ustalenia, czym jest narośl skórna i jakie stanowi zagrożenie dla zdrowia. Nie wszystkie zmiany skórne są groźne, to lekarz powinien jednak ocenić, czy dana narośl jest bezpieczna i powinna zostać usunięta.

Kontakt z lekarzem jest konieczny, jeśli z naroślą na skórze związane są inne objawy, np. uporczywe swędzenie, wyciekanie ropy czy płynu surowiczego, a zmiana pojawiła się nagle. Wybór metody leczenia zależy od przypuszczalnego rozpoznania. Ponieważ tylko metody chirurgiczne pozwalają na wykonanie badania histopatologicznego i wykluczenia nowotworu.

Narośl na skórze (czerwona, czarna, biała, brązowa) – czym jest i jak ją usunąć?

Narośl skórna może był niegroźną zmianą o łagodnym przebiegu albo objawem poważnej choroby, np. raka. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, gdy narośl na skórze pojawiła się nagle i ma nieregularny kształt oraz zabarwienie. Żadnej narośli nie należy usuwać na własną rękę. Konieczna jest konsultacja dermatologiczna.

Skóra, pierwsza linia obrony organizmu przed infekcjami, jest jednocześnie jednym z pierwszych miejsc, gdzie pojawiają się wczesne oznaki choroby. U niektórych osób na różnym etapie życia może rozwinąć się narośl skórna. Wszelkie zmiany tego typu, szczególnie o nietypowym kształcie, zabarwieniu czy strukturze, bywają powodem do niepokoju.

Częste przyczyny powstawania zmian w jamie ustnej

Najczęstszą przyczyną powstawania różnych zmian w jamie ustnej są urazy mechaniczne oraz stany zapalne. Zmiany na dziąsłach, błonie śluzowej policzka, po wewnętrznej stronie warg, na języku oraz podniebieniu, zwykle wykrywa lekarz stomatolog, bo nie zawsze wywołują one ból lub inne dolegliwości. Z tego względu powinniśmy pamiętać o systematycznych wizytach u dentysty, który zadba nie tylko o stan naszych zębów, ale także skontroluje zdrowie błony śluzowej jamy ustnej.

Zmiany w obrębie jamy ustnej mogą być związane zarówno z urazami, do których dochodzi na skutek stosowania protez zębowych, jak i aparatów ortodontycznych, a także ubytków próchniczych, wad zgryzu lub podczas żucia. Dość częstą przyczyną urazów jest bruksizm. Choroba ta powoduje silne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, co sprzyja przygryzaniu wewnętrznej strony policzka, a także języka.

Co więcej, na pojawienie się zmian w jamie ustnej mają wpływ chorobotwórcze bakterie. Nieleczone zęby i choroby przyzębia mogą wywoływać różne stany zapalne. Mogą one przeobrazić się w stan przedrakowy i nowotwór złośliwy, który zacznie naciekać okoliczne tkanki.

Co to jest krwiak?

Krwiak w jamie gębowej powstaje na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Prowadzi ono do niewielkiego wylewu, który stosunkowo szybko się wchłania. Krwiak może powstać na skutek urazu lub samoistnego pęknięcia naczynia, co jest często obserwowane m.in. u osób, które cierpią na różne choroby hemolityczne. Problemy z krzepliwością krwi lub inne zaburzenia funkcji krwiotwórczych mogą objawiać się nie tylko powstawaniem krwiaków na ciele i w obrębie jamy ustnej, ale także np. nasilonym krwawieniem z dziąseł podczas szczotkowania zębów i krwawieniem, które pojawia się podczas spożywania twardych pokarmów.

Krwiak na błonie śluzowej jamy ustnej najczęściej ma niewielki rozmiar. Może przypominać niebieskawą lub niemal czarną plamę, a także mieć postać wypełnionego krwią pęcherzyka. Typowe krwiaki, które są skutkiem np. przygryzienia policzka lub innego urazu, wchłaniają się w kilka lub kilkanaście dni.

W żadnym wypadku nie należy przekłuwać krwiaka, bo może to doprowadzić do poważnych powikłań. Jeżeli zmiana nie znika, powiększa się i ma nieregularny kształt, to możemy mieć do czynienia z bardzo poważną chorobą, jaką jest czerniak złośliwy błony śluzowej jamy ustnej.


To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

Niektóre ze zmian na ustach w postaci grudek, pęcherzyków czy krostek łatwo rozpoznać i wyeliminować, ale jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zasięgnąć porady lekarza dermatologa lub stomatologa.

Czytaj dalej...

Osoby ze skłonnością do czerwienienia się skóry, czyli zazwyczaj te o jasnej, płytko unaczynionej cerze, z niebieskimi oczami i jasnymi włosami, które chciałyby wyeliminować czerwone plamy na skórze , powinny unikać.

Czytaj dalej...

Najczęściej wiąże się go z inną infekcją w obrębie organizmu bakteryjną, wirusową lub grzybiczą , czasem może również towarzyszyć schorzeniom autoimmunologicznym choroba Leśniowskiego-Crohna, sarkoidoza , nowotworom lub ciąży.

Czytaj dalej...