Tajemnicza Czerwona Wysypka na Ciele - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Leczenie
Wysypka grudkowa
Wysypka grudkowa to zmiany skórne w postaci małych, uniesionych grudek, sprawiające, że skóra staje się nierówna w dotyku. Takie wykwity spotkać można w łuszczycy, liszaju płaskim, ale także w zamianach alergicznych czy też wirusowych (brodawkach).
W przypadku łuszczycy grudki zazwyczaj pokryte są charakterystyczną srebrzystą łuską i mają tendencję do skupiania się w większe ogniska, tzw. blaszki. Natomiast w liszaju płaskim oraz w przypadku zmian alergicznych często towarzyszy im świąd. Brodawki wirusowe zwane potocznie kurzajkami zwykle lokalizują się w obrębie dłoni lub stóp (domowe sposoby na kurzajki).
Wysypka grudkowa, fot. Adobe Stock
Metody leczenia wysypki na ciele
Leczenie wysypki na ciele należy zacząć od wizyty u specjalisty, który określi jej przyczynę. Tylko znając powód wystąpienia zmian można wprowadzić trafne i skuteczne leczenie. W przypadku chorób wirusowych wdrażane są leki przeciwwirusowe i podnoszące odporność (na przykład acyklowir czy inozyna pranobeks), natomiast w przypadku chorób o podłożu bakteryjnym konieczne jest leczenie antybiotykami. Na świerzb stosuje się specjalne maści, zaś fenyloketonurię i jej objaw – wysypkę – leczy się za pomocą specjalnej, rygorystycznej diety, którą stosuje się od pierwszych dni życia.
W przypadku wysypki na tle alergicznym należy w pierwszej kolejności ustalić, co powoduje uczulenie, i w miarę możliwości postarać się o wyeliminowanie go z otoczenia.
Wysypka na ciele jako objaw choroby wirusowej
Wirusowe choroby przebiegające z wysypką na ciele to:
- odra,
- ospa wietrzna,
- różyczka,
- mononukleoza,
- opryszczka,
- półpasiec,
- rumień zakaźny,
- rumień nagły.
Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wieku dziecięcego, dlatego zapobiega się jej szczepieniami ochronnymi. W jej przebiegu wysypka zaczyna pojawiać się najpierw na skórze głowy, stopniowo przechodząc na tułów i kończyny. Zmiany to początkowo wypukłe czerwone plamki, później grudki, które zanikają, tworząc białe pasma. Po wysypce zostają ciemnobrązowe przebarwienia, a skóra w tych miejscach się łuszczy. Charakterystycznym objawem są tzw. plamki Koplika, czyli szarobiałe grudki na błonie śluzowej policzków, które poprzedzają wystąpienie wysypki na ciele.
Ospa wietrzna to kolejna bardzo zaraźliwa choroba, która przebiega z wysoką gorączką. Wysypka na ciele pojawiająca się w drugim dniu podwyższonej temperatury ciała nie obejmuje jedynie skóry dłoni i stóp. Zmiany mają postać grudek i pęcherzyków wypełnionych płynem. Po jakimś czasie z pęcherzyków tworzą się swędzące strupy, a w ich miejscu mogą pojawić się przebarwienia. Wysypka przy ospie wietrznej pojawia się rzutami, a na błonach śluzowych mogą tworzyć się owrzodzenia (pękające pęcherzyki).