Czerwona wysypka na rękach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Wysypka alergiczna – gdzie się pojawia i jak wygląda?
Wysypka alergiczna może pojawiać się na różnych częściach ciała: nogach, rękach, plecach, brzuchu i twarzy. W niektórych przypadkach pojawia się miejscowo, innym razem obejmuje całe ciało. Jej charakterystycznymi objawami są silny świąd i pieczenie skóry. Nasilają się, gdy osoba uczulona zaczyna intensywnie się drapać.
Typowa wysypka uczuleniowa ma postać wyprysków – są to przeważnie drobne, zaczerwienione grudki, z których może sączyć się wydzielina. Skóra osoby uczulonej ma tendencję do nadmiernego łuszczenia się, twardnienia lub pękania. Nieleczone i nawracające objawy alergiczne mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry (AZS) – ten uciążliwy problem charakteryzuje się suchością skóry, swędzeniem, pieczeniem oraz uszkodzeniem naskórka w okolicach kolan, łokci czy pachwin.
Wysypka alergiczna – jakie są jej przyczyny?
Wysypka uczuleniowa to jedna z najpopularniejszych reakcji alergicznych obok takich dolegliwości jak łzawienie oczu, „cieknący” katar czy duszności. Pojawia się bezpośrednio po kontakcie osoby uczulonej z konkretnym alergenem. Do najpopularniejszych substancji uczulających należą:
- pyłki roślin – wiele drzew, krzewów i traw powoduje reakcje uczuleniowe w okresie kwitnienia, dlatego alergicy zazwyczaj nie przepadają za wiosną,
- substancje pokarmowe – do najpopularniejszych alergenów należą: białko mleka krowiego, białko jaj kurzych, laktoza i gluten. Wiele osób alergicznie reaguje także na niektóre owoce,
- sierść zwierząt – do zwierząt, które uczulają najbardziej, zaliczają się koty, psy i małe gryzonie. Są też osoby uczulone na lanolinę znajdującej się na włóknach wełny owczej,
- środki farmakologiczne – na liście uczulających substancji znajduje się penicylina zawarta w wielu antybiotykach oraz kwas acetylosalicylowy.
Oprócz tego reakcje alergiczne mogą występować także po ukąszeniu owadów lub w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli zauważysz u siebie wysypkę alergiczną, zacznij od znalezienia przyczyny. Pomoże w tym wykonanie odpowiednich badań, czyli tzw. panelu alergicznego. Dzięki niemu dowiesz się, jakie substancje wywołują u Ciebie wysypkę uczuleniową.
Czerwone plamy na ciele – jakie mogą być ich przyczyny?
Plama to zmiana skórna (wykwit) niewyczuwalna w dotyku i różniąca się od otaczającej skóry wyłącznie zabarwieniem. Jeśli plamy występują na całym ciele, określa się je mianem wysypki (inaczej osutki).
Do możliwych przyczyn czerwonych plam na ciele należą:
- choroby zakaźne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze),
- choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, reakcje alergiczne na leki),
- oparzenia słoneczne i odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne,
- skazy krwotoczne,
- łuszczyca i zmiany łuszczycopodobne,
- choroby rumieniowe skóry (np. rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty),
- choroby tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe),
- choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
- urazy mechaniczne (sińce, podbiegnięcia krwawe).
Czerwone plamy na ciele ze względu na mechanizm powstania można podzielić na:
Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia
Na skórze Twoich rąk pojawiły się czerwone, swędzące plamy, które wymagają konsultacji z dermatologiem? Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:
- konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym dermatolog),
- dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,
- wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
- opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,
- inne korzyści w zależności od pakietu.
Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.
- M. Millan, J. Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, „Nowa Pediatria” 2017, t. 21, nr 4. s. 114–122.
- R.J. Nowicki, M. Trzeciak, M. Kaczmarski i wsp., Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, „Przegląd Dermatologiczny” 2019, nr 106, s. 354–371.
- R.J. Rycroft, S.H. Wakelin, S.J. Robertson, Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
