Czerwona wysypka na rękach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Wysypka alergiczna – gdzie się pojawia i jak wygląda?

Wysypka alergiczna może pojawiać się na różnych częściach ciała: nogach, rękach, plecach, brzuchu i twarzy. W niektórych przypadkach pojawia się miejscowo, innym razem obejmuje całe ciało. Jej charakterystycznymi objawami są silny świąd i pieczenie skóry. Nasilają się, gdy osoba uczulona zaczyna intensywnie się drapać.

Typowa wysypka uczuleniowa ma postać wyprysków – są to przeważnie drobne, zaczerwienione grudki, z których może sączyć się wydzielina. Skóra osoby uczulonej ma tendencję do nadmiernego łuszczenia się, twardnienia lub pękania. Nieleczone i nawracające objawy alergiczne mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry (AZS) – ten uciążliwy problem charakteryzuje się suchością skóry, swędzeniem, pieczeniem oraz uszkodzeniem naskórka w okolicach kolan, łokci czy pachwin.

Wysypka alergiczna – jakie są jej przyczyny?

Wysypka uczuleniowa to jedna z najpopularniejszych reakcji alergicznych obok takich dolegliwości jak łzawienie oczu, „cieknący” katar czy duszności. Pojawia się bezpośrednio po kontakcie osoby uczulonej z konkretnym alergenem. Do najpopularniejszych substancji uczulających należą:

  • pyłki roślin – wiele drzew, krzewów i traw powoduje reakcje uczuleniowe w okresie kwitnienia, dlatego alergicy zazwyczaj nie przepadają za wiosną,
  • substancje pokarmowe – do najpopularniejszych alergenów należą: białko mleka krowiego, białko jaj kurzych, laktoza i gluten. Wiele osób alergicznie reaguje także na niektóre owoce,
  • sierść zwierząt – do zwierząt, które uczulają najbardziej, zaliczają się koty, psy i małe gryzonie. Są też osoby uczulone na lanolinę znajdującej się na włóknach wełny owczej,
  • środki farmakologiczne – na liście uczulających substancji znajduje się penicylina zawarta w wielu antybiotykach oraz kwas acetylosalicylowy.

Oprócz tego reakcje alergiczne mogą występować także po ukąszeniu owadów lub w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli zauważysz u siebie wysypkę alergiczną, zacznij od znalezienia przyczyny. Pomoże w tym wykonanie odpowiednich badań, czyli tzw. panelu alergicznego. Dzięki niemu dowiesz się, jakie substancje wywołują u Ciebie wysypkę uczuleniową.

Czerwone plamy na ciele – jakie mogą być ich przyczyny?

Plama to zmiana skórna (wykwit) niewyczuwalna w dotyku i różniąca się od otaczającej skóry wyłącznie zabarwieniem. Jeśli plamy występują na całym ciele, określa się je mianem wysypki (inaczej osutki).

Do możliwych przyczyn czerwonych plam na ciele należą:

  • choroby zakaźne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze),
  • choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, reakcje alergiczne na leki),
  • oparzenia słoneczne i odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne,
  • skazy krwotoczne,
  • łuszczyca i zmiany łuszczycopodobne,
  • choroby rumieniowe skóry (np. rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty),
  • choroby tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe),
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
  • urazy mechaniczne (sińce, podbiegnięcia krwawe).

Czerwone plamy na ciele ze względu na mechanizm powstania można podzielić na:

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Na skórze Twoich rąk pojawiły się czerwone, swędzące plamy, które wymagają konsultacji z dermatologiem? Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym dermatolog),
  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,
  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,
  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

  1. M. Millan, J. Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, „Nowa Pediatria” 2017, t. 21, nr 4. s. 114–122.
  2. R.J. Nowicki, M. Trzeciak, M. Kaczmarski i wsp., Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, „Przegląd Dermatologiczny” 2019, nr 106, s. 354–371.
  3. R.J. Rycroft, S.H. Wakelin, S.J. Robertson, Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

To, co niekiedy jest mylnie brane za uczulenie po maseczce do twarzy , w istocie może być rumieniem wynikającym z rozszerzenia naczynek krwionośnych pod wpływem podwyższonej temperatury i znacznej wilgotności.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

Problemy te mogą obejmować ciągłą krytykę lub umniejszanie, izolację od przyjaciół i rodziny, zazdrość, fizyczne lub emocjonalne znęcanie się, nieuczciwość, brak zaufania, manipulacje finansowe lub kontrolę, odmowę przyznania się do winy, wywoływanie poczucia winy itp.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...