Czerwona wysypka na rękach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Kiedy zgłosić się do lekarza w przypadku wysypki alergicznej?

Jeśli wysypka alergiczna pojawiła się na Twojej skórze po raz pierwszy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Alergolog zleci niezbędne badania, które pomogą w zidentyfikowaniu substancji uczulającej i ustali konkretną metodę leczenia. Oprócz tego lekarz udzieli Ci kompleksowych porad na temat postępowania w przypadku pojawienia się wysypki, tj. wskaże odpowiedni krem lub balsam. Po zdiagnozowaniu problemu i szczegółowej konsultacji nie musisz chodzić do specjalisty za każdym razem, kiedy pojawi się wysypka uczuleniowa.

Szacuje się, że ponad 70% dzieci mieszkających w mieście cierpi na różnego rodzaju alergie. Młodzi rodzice często spotykają się z wysypkami na skórze niemowląt. Lekarzem pierwszego kontaktu w tym przypadku pozostaje pediatra, który w razie podejrzenia alergii kieruje do alergologa. Ten specjalista zleca przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki, a więc wykonanie tzw. panelu alergicznego. To badanie sprawdza reakcję dziecka na kilkanaście najczęstszych substancji uczulających.

Małe dzieci często zmagają się z przejściowym uczuleniem na białka mleka krowiego lub białka jaj, a niekiedy także na niektóre materiały. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest czasowa eliminacja alergenów z diety mamy karmiącej oraz kąpiel w emolientach.

Autor: Marta Drzazga

Pokrzywka

Bąbel pokrzywkowy to wykwit wyniosły ponad powierzchnię skóry, różnorodnej wielkości oraz barwy od różowej do porcelanowej, często przypominający poparzenie pokrzywą, któremu zwykle towarzyszy świąd. Za powstawanie zmian pokrzywkowych mogą odpowiadać zarówno mechanizmy alergiczne, jak i niealergiczne, co sprawia, że przyczyna występowania zmian niejednokrotnie jest bardzo trudna do ustalenia.

Pokrzywka może pojawić się po spożyciu uczulającego pokarmu, ukąszeniu przez owada, zażyciu leku. Ten rodzaj wysypki towarzyszy także często wewnątrzustrojowym ogniskom zapalnym, infekcjom pasożytniczym, czy też chorobom autoimmunologicznym. Może wystąpić na skutek zimna, pod wpływem ucisku, promieni słonecznych, wibracji, czy też po wysiłku fizycznym. Typowo zmiany ustępują w ciągu kilku godzin, jednak gdy utrzymują się ponad 24 godziny, wymagają wykluczenia poważniejszych chorób, zwykle o podłożu immunologicznym
– dodaje dr Joanna Sułowicz.

U około połowy osób chorych na pokrzywkę może wystąpić obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzęk głębszych warstw skóry lub błon śluzowych.

Obrzęk pojawia się nagle i może utrzymywać się nawet kilka dni. Zazwyczaj lokalizuje się w obrębie twarzy: usta, powieki, ale także w obrębie rąk, stóp czy narządów płciowych. Umiejscowienie w obrębie krtani może powodować duszność i z uwagi na zagrożenie życia wymaga bezzwłocznej interwencji lekarskiej.


Pokrzywka, fot. Adobe Stock

Warto uważnie obserwować skórę i pojawiające się na niej zmiany. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie ułatwi zwalczanie wysypki, i może ograniczyć jej negatywne skutki (np. blizny, przebarwienia). Jest to szczególnie ważne w przypadku wysypki u dzieci, których delikatna skóra jest narażona na powstawanie blizn i przebarwień.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 03.10.2013.

Czerwone plamy na ciele – jakie mogą być ich przyczyny?

Plama to zmiana skórna (wykwit) niewyczuwalna w dotyku i różniąca się od otaczającej skóry wyłącznie zabarwieniem. Jeśli plamy występują na całym ciele, określa się je mianem wysypki (inaczej osutki).

Do możliwych przyczyn czerwonych plam na ciele należą:

  • choroby zakaźne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze),
  • choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, reakcje alergiczne na leki),
  • oparzenia słoneczne i odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne,
  • skazy krwotoczne,
  • łuszczyca i zmiany łuszczycopodobne,
  • choroby rumieniowe skóry (np. rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty),
  • choroby tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe),
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
  • urazy mechaniczne (sińce, podbiegnięcia krwawe).

Czerwone plamy na ciele ze względu na mechanizm powstania można podzielić na:

Wysypka grudkowa

Wysypka grudkowa to zmiany skórne w postaci małych, uniesionych grudek, sprawiające, że skóra staje się nierówna w dotyku. Takie wykwity spotkać można w łuszczycy, liszaju płaskim, ale także w zamianach alergicznych czy też wirusowych (brodawkach).

W przypadku łuszczycy grudki zazwyczaj pokryte są charakterystyczną srebrzystą łuską i mają tendencję do skupiania się w większe ogniska, tzw. blaszki. Natomiast w liszaju płaskim oraz w przypadku zmian alergicznych często towarzyszy im świąd. Brodawki wirusowe zwane potocznie kurzajkami zwykle lokalizują się w obrębie dłoni lub stóp (domowe sposoby na kurzajki).

Wysypka grudkowa, fot. Adobe Stock

Wysypka grudkowo-plamista

Jest to rodzaj wysypki, w której równocześnie występują zarówno zmiany w postaci grudek, jak i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym - te najczęściej towarzyszą antybiotykoterapii pochodnymi penicyliny lub sulfonamidami. Pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków i zwykle z uwagi na nasilenie zmian wysypka wymaga interwencji lekarskiej.

Charakteryzuje się występowaniem wypełnionych płynem zmian ponad powierzchnią skóry. Często występuje w przebiegu zmian wirusowych takich jak opryszczka, półpasiec czy też ospa.

Pojawienie się zmian pęcherzykowych w przypadku opryszki czy tez półpaśca zwykle poprzedzone jest występowaniem tzw. objawów prodromalnych w postaci mrowienia, świądu czy też bólu. Ospa natomiast zwykle zaczyna się od objawów pseudogrypowych takich jak gorączka, ból gardła, złe samopoczucie.

Charakterystyczna jest także lokalizacja oraz układ zmian. W przypadku ospy pęcherzyki są rozsiane na całym ciele i przypominają „gwieździste niebo”, natomiast w opryszczce zwykle występują na wardze i mają tendencję do grupowania się. W półpaścu zazwyczaj pojawiają się w obrębie jednej połowy ciała i ułożone są na rumieniowym podłożu.

Wysypka pęcherzykowa może być także objawem uczulenia na promienie słoneczne czy też wyprysku dłoni i stóp. Gdy pęcherzykom towarzyszą podobne, ale większego rozmiaru zmiany zwane pęcherzami należy wykluczyć poważniejsze schorzenia takie jak pęcherzycę czy też pemphigoid.

Wysypka pęcherzykowa, fot. Adobe Stock

Wysypka przy półpaścu, fot. Adobe Stock

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

Osoby ze skłonnością do czerwienienia się skóry, czyli zazwyczaj te o jasnej, płytko unaczynionej cerze, z niebieskimi oczami i jasnymi włosami, które chciałyby wyeliminować czerwone plamy na skórze , powinny unikać.

Czytaj dalej...

Najczęściej wiąże się go z inną infekcją w obrębie organizmu bakteryjną, wirusową lub grzybiczą , czasem może również towarzyszyć schorzeniom autoimmunologicznym choroba Leśniowskiego-Crohna, sarkoidoza , nowotworom lub ciąży.

Czytaj dalej...