Czerwona wysypka podskórna - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Przechowywanie ampułkostrzykawek

Sposób przechowywania ampułkostrzykawek zależy od leków, które zawierają. Większość leków przechowuje się w temperaturze pokojowej, ale niektóre należy przechowywać w lodówce. Lekarz poinformuje o sposobie przechowywania ampułkostrzykawek. Nie wolno przechowywać ampułkostrzykawek w zamrażarce lub wystawiać ich na działanie promieni słonecznych.

W przypadku pytań dotyczących przechowywania lub transportu ampułkostrzykawek w podróży należy skontaktować się z lekarzem.

Co należy zrobić w przypadku zamarznięcia leku

Jeśli lek wewnątrz ampułkostrzykawki zamarznie, należy umieścić ją w przedniej części lodówki lub na półce w lodówce, aby lek rozmroził się. Jeśli lek zostanie zamrożony więcej niż raz, nie należy go używać. Dalsze instrukcje można uzyskać, kontaktując się z lekarzem.

Samodzielne wykonywanie zastrzyku podskórnego

Przygotować niezbędne elementy

Położyć przedmioty na czystej i płaskiej powierzchni (np. na stole lub blacie). Potrzebne będą:

Sprawdzenie ampułkostrzykawki

  • Nazwa. Upewnić się, że jest zgodna z receptą wystawioną przez lekarza.
  • Dawka: Upewnić się, że jest zgodna z receptą wystawioną przez lekarza.
  • Data ważności. Upewnić się, że data ważności nie została przekroczona.
  • Kolor: Upewnić się, że lek w strzykawce jest przezroczysty i bezbarwny. Nie należy używać leku, jeśli jest spieniony, odbarwiony, mętny lub zawiera kryształki.

Nie należy używać strzykawki, jeśli nazwa lub dawka leku nie jest zgodna z receptą wystawioną przez lekarza, jeśli data ważności leku została przekroczona lub jeśli lek jest spieniony, odbarwiony, mętny lub zawiera kryształki. Jeśli to możliwe, należy użyć innej strzykawki. Następnie należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, aby poinformować o tej sytuacji. Być może apteka dokona wymiany pełnej strzykawki na nową.

Przygotowanie miejsca wkłucia

Wybrać miejsce wkłucia (miejsce na ciele, w które wykonany będzie zastrzyk), w którym można chwycić palcami fałd skóry o szerokości od 2,5 do 5 cm (1 do 2 cali). Najlepiej zrobić to następujących miejscach (patrz Rysunek 1):

  • Brzuch, z wyjątkiem obszaru w promieniu 5 cm (2 cali) od pępka
  • Pośredku z przodu lub na zewnątrz powierzchni ud
  • Górny obszar pośladków
  • Tylny obszar górnej części ramienia, jeśli ktoś inny wykonuje zastrzyk

Jeśli lekarz zaleca użycie konkretnego miejsca wkłucia, należy postępować zgodnie z zaleceniami. Niektóre leki działają lepiej, jeśli zastrzyk zostanie wykonany w określone miejsce. Nie należy wykonywać zastrzyku w miejsca, które są delikatne, zaczerwienione, posiniaczone, stwardniałe lub w miejsca z bliznami lub rozstępami.

Wysypka grudkowo-plamista

Jest to rodzaj wysypki, w której równocześnie występują zarówno zmiany w postaci grudek, jak i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym - te najczęściej towarzyszą antybiotykoterapii pochodnymi penicyliny lub sulfonamidami. Pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków i zwykle z uwagi na nasilenie zmian wysypka wymaga interwencji lekarskiej.

Charakteryzuje się występowaniem wypełnionych płynem zmian ponad powierzchnią skóry. Często występuje w przebiegu zmian wirusowych takich jak opryszczka, półpasiec czy też ospa.

Pojawienie się zmian pęcherzykowych w przypadku opryszki czy tez półpaśca zwykle poprzedzone jest występowaniem tzw. objawów prodromalnych w postaci mrowienia, świądu czy też bólu. Ospa natomiast zwykle zaczyna się od objawów pseudogrypowych takich jak gorączka, ból gardła, złe samopoczucie.

Charakterystyczna jest także lokalizacja oraz układ zmian. W przypadku ospy pęcherzyki są rozsiane na całym ciele i przypominają „gwieździste niebo”, natomiast w opryszczce zwykle występują na wardze i mają tendencję do grupowania się. W półpaścu zazwyczaj pojawiają się w obrębie jednej połowy ciała i ułożone są na rumieniowym podłożu.

Wysypka pęcherzykowa może być także objawem uczulenia na promienie słoneczne czy też wyprysku dłoni i stóp. Gdy pęcherzykom towarzyszą podobne, ale większego rozmiaru zmiany zwane pęcherzami należy wykluczyć poważniejsze schorzenia takie jak pęcherzycę czy też pemphigoid.

Wysypka pęcherzykowa, fot. Adobe Stock

Wysypka przy półpaścu, fot. Adobe Stock

Wysypka – zdjęcia, rodzaje i przyczyny (wysypka alergiczna, grudkowa, plamista)

Wysypka (plamki, grudki, pęcherzyki, rumień na skórze) może pojawić się na całym ciele lub tylko na brzuchu, twarzy, rękach czy plecach. Mogą jej towarzyszyć inne objawy, m.in swędzenie czy obrzęk. Wysypka u dorosłych rzadziej niż u dzieci ma podłoże infekcyjne, a częściej powodują ją zapalne choroby skóry.

fot. Adobe Stock

Wysypka to rodzaj zmian na skórze zmieniających jej wygląd i fakturę. Może obejmować całe ciało lub wybrane jego części np. zgięcia stawowe, brzuch, policzki. Wysypce mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak: świąd, podwyższona temperatura, złe samopoczucie, zmiany w badaniach laboratoryjnych czy inne objawy ogólne. Wszystkie wysypki wymagają konsultacji z lekarzem, najlepiej dermatologiem.

Z uwagi na różnorodny obraz kliniczny oraz wieloczynnikową etiologię, wysypki skórne często stanowią problem diagnostyczny nawet dla doświadczonego dermatologa. W postawieniu rozpoznania pomocny bywa nie tylko obraz zmian skórnych, ale także ich lokalizacja, czas trwania choroby, świąd lub jego brak, wiek pacjenta czy też obecność innych objawów ogólnych (np. podwyższonej temperatury)
– mówi dr n. med. Joanna Sułowicz, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej z SCM estetic w Krakowie.

Istnieją zmiany skórne, których lokalizacja jest bardzo typowa i niejednokrotnie pozwala na ustalenie rozpoznania, na przykład:

  • w łuszczycywysypka typowo lokalizuje się na łokciach, kolanach i na skórze głowy owłosionej,
  • w atopowym zapaleniu skóry wysypka zajmuje zgięcia łokciowe, podkolanowe i towarzyszy jej silny świąd,
  • obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym (grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe) umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry, będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,
  • swędzące fioletowe grudki umiejscowione w okolicy nadgarstków, kostek lub okolicy krzyżowej nasuwają podejrzenie liszaja płaskiego.

obecność swędzących zmiany o różnorodnym obrazie klinicznym grudki, pęcherzyki, zmiany pokrzywkowe i rumieniowe umiejscowione w okolicy łokci, kolan, pośladków czy tez skóry owłosionej głowy w pierwszej kolejności sugerują opryszczkowate zapalenie skóry , będące skórną manifestacją nietolerancji glutenu,.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...

Problemy te mogą obejmować ciągłą krytykę lub umniejszanie, izolację od przyjaciół i rodziny, zazdrość, fizyczne lub emocjonalne znęcanie się, nieuczciwość, brak zaufania, manipulacje finansowe lub kontrolę, odmowę przyznania się do winy, wywoływanie poczucia winy itp.

Czytaj dalej...

Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion pierwsza doba , a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców druga doba oraz skórę rąk i nóg trzecia doba.

Czytaj dalej...