Czerwone krostki na stopach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Swędzące krostki na twarzy

Swędzące krostki na twarzy z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać mogą na rozwój trądziku w postaci krostkowej lub grudkowo-krostkowej. Są to odmiany trądziku pospolitego (młodzieńczego), typowego dla osób w wieku dojrzewania (zwłaszcza chłopców), ale też późnego, występującego u pacjentów po 25 roku życia (przede wszystkim kobiet).

Pojawiające się w przebiegu choroby krosty są wypełnione ropną treścią. Skóra wokół objęta jest procesem zapalnym. Wykwity te są niezwykle trwałe, z trudem poddają się leczeniu, a zanikając często pozostawiają po sobie głębokie, szpecące blizny.

Podstawowe lokalizacje dla trądziku młodzieńczego krostkowego, to czoło i broda. Natomiast u osób starszych, wykwity pojawiają się na brodzie, linii żuchwy oraz szyi.

W przypadku zmian grudkowo-krostkowych, na twarzy występuje też drugi rodzaj wyprysków – są to twarde, zbite guzki, wypełnione łojem, co wprost związane jest z nadprodukcją sebum. Przyczyny wykwitania swędzących krost na twarzy są zróżnicowane.

Do głównych czynników sprawczych zaliczane są:

  • predyspozycje genetyczne – skłonność do dziedziczenia choroby,
  • zaburzenia hormonalne – wzmożona synteza androgenów i estrogenów,
  • nadaktywność gruczołów łojowych.

Uwaga – trądzik najczęściej występuje na twarzy, ale nie tylko. Pojawić mogą się także swędzące krostki na plecach, klatce piersiowej, ramionach, rzadziej – w innych miejscach ciała.

Wysypka na stopach u dziecka. Jakie mogą być jej przyczyny?

Wysypka na skórze dziecka może się pojawić z różnych powodów. Przyjmuje rozmaite formy – krostek, grudek lub czerwonych plamek. Nie każda wysypka świadczy o poważnym schorzeniu, ale nigdy nie można jej ignorować – zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że jest objawem poważniejszej choroby. Kiedy zauważymy niepokojące znamiona u dziecka, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Co może oznaczać wysypka na stopach u dziecka?

  • Wysypka to jeden z częstszych objawów chorobowych występujących u dzieci.
  • Krostki i plamki na stopach dziecka mogą mieć różne przyczyny, m.in. infekcje wirusowe, grzybicze czy bakteryjne lub być oznaką uczulenia.
  • Nie wolno lekceważyć wysypki na stopach u dziecka, ponieważ może świadczyć o rozwijającej się poważniejszej chorobie. Każdorazowo po pojawieniu się niepokojących krostek lub plam powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Czerwone plamy na nogach i stopach – rodzaje zmian

Dziwna plama na stopie lub kropki na łydkach mogą wystąpić niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. Jeżeli dolegliwość nie mija, to trzeba się jej przyjrzeć. Czasami takie dolegliwości są objawem niebezpiecznych schorzeń.

Zmiany skórne na nogach i stopach to mogą być:

  • Sine i czerwone plamy na nogach nad kostkami
  • Czerwone plamy na stopach w okolicach palców
  • Czerwone plamy i opuchnięte stopy
  • Drobne czerwone plamy na piszczelach, łydkach oraz w dołach kolanowych
  • Dziwna plama, która pojawia się w różnych miejscach na nodze.
  • Czerwone kropki na nogach, szczególnie w okolicach łydek

Nie wszystkie plamy są swędzące. Dużo zależy od tego, w jakim miejscu i z jakiego powodu pojawiają się takie wykwity. Pojawienie się dziwnej i nietypowej plamy może być dokuczliwe, a nawet groźne. Dlatego warto wiedzieć, co mogą oznaczać takie zmiany na skórze.

Swędzące krostki na całym ciele

Wymienione wyżej rodzaje łuszczycy ograniczonej uchodzą za względnie łagodne, w odróżnieniu od uogólnionych postaci choroby, takich jak:

  • odmiana von Zumbusch,
  • liszajec opryszczkowaty (Impetigo herpetiformis).

Podstawowym objawem obu schorzeń są swędzące krostki na całym ciele, w tym na skórze, ale także na błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych, a nawet układu oddechowego.

W przypadku odmiany von Zumbusch należy się dodatkowo liczyć występowaniem silnych objawów ogólnoustrojowych, takich jak:

  • gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie,
  • hipokalcemia, czyli niedobór wapnia,
  • zaburzenia wodno-elektrolitowe,
  • zaburzenia metabolizmu białek.

Krostki są bardzo drobne, pojawiają się na całym ciele, ale ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów, jak:

  • pachwiny i krocze,
  • zgięcia stawowe,
  • fałdy skórne,

Także i w tym przypadku występują poważne symptomy wewnętrzne. Oprócz hipokalcemii, pacjenci zmagają się też z hipoalbuminemią (niedobór białek albumin) oraz napadami tężyczki (niedobór magnezu i potasu). Schorzenie szczególnie często dotyka kobiety w ciąży, stanowiąc zagrożenie dla matki i płodu. Rzadko występuje u mężczyzn.

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...