Czerwone i swędzące między palcami u rąk - Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia

Jak zapobiegać występowaniu plam na dłoniach? Pielęgnacja skóry dłoni

Pielęgnacja skóry dłoni nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Istnieje wiele skutecznych sposobów. Ważne jednak, aby być w tych czynnościach systematycznym. By uniknąć zaczerwienień, podrażnień i pęknięć, nakładaj codziennie silnie nawilżający krem lub maść do rąk, np. SWEDERM® HUDSALVA VIT E. Kosmetyk niweluje uczucie ściągania, odżywia, nawilża i chroni skórę, bez pozostawiania nieprzyjemnego uczucia lepkości. Maść zawiera dużą zawartość gliceryny, masło Shea, witaminę E, bisabolol i alantoinę. Nadaje się do skóry suchej i odwodnionej.

Nie myj dłoni gorącą ani zbyt zimną wodą, z punktu widzenia zdrowia i kondycji skóry, najlepszy jest letni strumień. Podczas porządków w domu, takich jak ręczne mycie naczyń, podłóg czy toalety, zawsze staraj się zakładać gumowe rękawiczki. Pamiętaj o regularnym złuszczaniu - raz w tygodniu peelinguj dłonie, aby pozbyć się martwego naskórka.

Świąd dłoni, sucha skóra między palcami – skąd biorą się te problemy?

Rany między palcami u rąk czy pękająca skóra między palcami u nóg przeważnie nie pojawiają się od razu. Zazwyczaj te niezbyt estetyczne i bardzo niekomfortowe przypadłości są efektem innych problemów skórnych. Warto nauczyć się je skutecznie rozpoznawać, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli skutecznie i długotrwale poradzić sobie z ranami między palcami. Zazwyczaj poprzedzają je mniejsze dolegliwości, takie jak swędzenie między palcami u rąk lub swędzenie dłoni od wewnątrz. Absolutnie nie należy lekceważyć tych symptomów, ponieważ jeśli zadziałamy odpowiednio wcześnie, wyeliminujemy część ryzyka związanego z popękaną skórą między palcami.

Jakie są zatem symptomy tego, że za jakiś czas skóra może pękać? Na samym początku dłonie stają się suche, a mimo ich regularnego nawilżania oraz stosowania dobrej jakości kremów skóra nadal jest wysuszona. Problem suchości najbardziej doskwiera między palcami, a znaczne przesuszenie tych miejsc wpływa na swędzenie, a następnie złuszczanie skóry i bolesne nadżerki między palcami.

Czasami problem związany z ranami między palcami jest typowo kosmetyczną sprawą i wymaga od nas większego przyłożenia się do pielęgnacji. W innych sytuacjach problem może mieć charakter sezonowy i powodują go siarczyste mrozy czy upały. Kiedy jednak swędzenie między palcami dłoni i pęknięcia między palcami u nóg zaczną występować u nas nagminnie, odpowiedzialna za taki stan rzeczy może okazać się jakaś poważniejsza choroba skórna.

Swędzenie nóg wieczorem

Swędzenie nóg (a także palców u stóp) wieczorem i w nocy powszechnie utożsamiane jest z zakażeniem pasożytniczym ze strony świerzbowca ludzkiego (Sarcopteshominis). Roztocza te drążą tunele w ludzkiej skórze, gnieżdżą się w nich i składają jaja.

Efektem ubocznym tego jest łuszczenie się uszkodzonego naskórka, a także nagromadzenie kału i innych substancji wydzielanych przez pasożyty, co w konsekwencji doprowadza do stanu zapalnego.

Świerzb jest chorobą obejmującą przede wszystkim skórę dłoni i stóp (przestrzenie między palcami, okolice nadgarstków i kostek). Do typowych jej objawów należą wykwity grudkowe oraz bardzo silny świąd.

Swędzenie ma charakter subiektywny, ale zwykle nasila się w związku z rozgrzaniem ciała, a więc na przykład po wieczornej kąpieli, czy nakryciu ciała ciepłą pierzyną.

Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Swędzenie nóg występuje w przebiegu schorzeń dermatologicznych, ale też jest częstym objawem cukrzycy, zastoju żółci, marskości wątroby czy zaburzeń hematologicznych. Jakie mogą być przyczyny świądu nóg. Zobacz, jak leczyć tego typu problemy zdrowotne.

  • Przyczyny swędzenia nóg mogą być banalne i wynikać, np. z powodu odrastających włosków po goleniu. Jakie są inne powody swędzenia?
  • Swędzenie nóg podczas zakażenia świerzbem jest bardzo charakterystyczne. Dlaczego?
  • Jeśli przyczyną swędzenia nóg nie jest choroba, leczy się je objawowo. W jaki sposób?
  • Co oznacza swędzenie nóg? Przyczyny
  • Swędzenie nóg i choroby skóry
  • Swędzenie nóg wieczorem
  • Swędzenie nóg przed snem w chorobach krwi
  • Swędzenie nóg po kąpieli
  • Swędzenie nóg a wątroba
  • Świąd skóry na nogach u cukrzyka
  • Swędzenie nóg poniżej kolan
  • Jak leczyć swędzenie nóg?

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...

Do potencjalnych czynników zaostrzających chorobę należą promieniowanie UV , wilgoć, wysiłek fizyczny, stres, palenie papierosów , pikantne potrawy, napoje alkoholowe , nabiał, kosmetyki zawierające alkohol.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...

Jeśli więc obserwujesz u siebie czerwone zmiany skórne, które pojawiły się nagle, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one wynikiem reakcji alergicznej na dany alergen, na przykład używany ostatnio kosmetyk czy przyjęty pokarm.

Czytaj dalej...