Czerwone i swędzące między palcami u rąk - Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia

Co wywołuje alergię na dłoniach?

Alergia na dłoniach może być wywołana przez szereg czynników. W większości przypadków objawy uczulenia nasilają się w momencie bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. Wówczas mówi się o alergii kontaktowej na dłoniach. Występuje ona częściej u kobiet niż u mężczyzn, a zachorowalność wzrasta z wiekiem u obu płci. Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez kosmetyki, proszek do prania i inne środki czystości, gumę, środki zapachowe, leki do stosowania miejscowego, metale jak nikiel, chrom i kobalt (obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach i suwakach), środki odkażające, benzynę, olej napędowy i formaldehyd (zawarty w odzieży i lakierach do paznokci).

Pierwszy kontakt z alergenem nie wywołuje objawów skórnych. Najpierw musi wytworzyć się stan nadwrażliwości na daną substancję. Przy ponownym zetknięciu z alergenem uruchamia się reakcja uczulonego układu odpornościowego i dochodzi do wyprysku alergicznego. Zmiany rozwijają się zwykle w ciągu 24–48 godzin po ekspozycji na czynnik uczulający. Początkowo obejmują jedynie obszar bezpośrednio eksponowanej skóry, ale później wykazują tendencję do rozprzestrzeniania się.

Zdarza się, że czynnik wyzwalający alergię występuje w środowisku pracy chorego. Grupami zawodowymi w największym stopniu narażonymi na uczulenie na skórze są: fryzjerzy, personel sprzątający, pracownicy ochrony zdrowia, kucharze oraz pracownicy sektora budowlanego i obróbki metali.

Sucha skóra między palcami – czy można temu jakoś zaradzić?

Jeśli pęknięcia między palcami nie mają podłoża chorobowego, można im skutecznie zapobiec, stosując właściwą pielęgnację. Podstawą tego procesu będzie dbałość o odpowiednie nawilżenie naszych dłoni. Musimy zawsze pamiętać o tym, że nadmiernie sucha i szorstka skóra może stanowić podłoże do pojawiania się dalszych problemów. Konieczne może okazać się także ograniczenie kontaktu z czynnikami, które narażają naszą skórę na nadmierne wysuszenie i pękanie.

Jednym z czynników jest nadmierne mycie dłoni. Należy pamiętać, że im częściej nasze dłonie będą myte, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo ich wysuszenia. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – używane przez nas mydło ma inny współczynnik pH niż skóra. W efekcie, używając mydła, podrażniamy warstwę hydrolipidową, czyli naturalny płaszcz ochronny skóry. Sama woda także nie jest tutaj bez znaczenia, gdyż może prowadzić do uszkodzeń w hydrolipidowej warstwie naskórka.

Inne rzeczy, które mogą być odpowiedzialne za swędzenie rąk, schodzącą skórę między palcami u nóg i rany między palcami, to warunki atmosferyczne. Najbardziej niebezpieczny w tym kontekście jest mocny mróz, gdyż dotknięta nim skóra ma znacznie większe tendencje do przesuszania.

Nie zapominajmy także o alkoholu, który w dobie pandemii często towarzyszy nam w formie rozmaitych odkażalników do rąk. Skutecznie pozbywa się on wirusów i bakterii z powierzchni naszego ciała, ale jednocześnie bardzo wysusza skórę i naraża ją na uszkodzenia.

Oczywiście ciężko mówić o całkowitym zaprzestaniu mycia rąk lub unikaniu mrozu w naszym klimacie, jednak warto jest wiedzieć, jak te czynniki wpływają na skórę i odpowiednio temu przeciwdziałać. Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Swędzenie nóg poniżej kolan

Pacjenci często uskarżają się na objawy w konkretnej części kończyn dolnych, na przykład swędzenie nóg od kolan w dół, powyżej czy wokół kostek.

Samo umiejscowienie objawów nie jest wystarczającym kryterium diagnostycznym. Bo występują typowe lokalizacje na przykład dla zmian łuszczycowych czy grzybiczych, w tych samych obszarach pojawiać się mogą dolegliwości związane z alergią pokarmową, wypryskiem kontaktowym (alergicznym i niealergicznym), a także wymienionymi wyżej chorobami wewnętrznymi.

Swędzenie łydek może być również objawem niewydolności żylnej. Świąd jest także pierwszym objawem żylaków. Wynika to z pękających naczyń krwionośnych, które wywołują podrażnienia. Zatem żyły na nogach teoretycznie mogą swędzić.

Częstym problemem, jeśli chodzi np. o łydki i piszczele, jest swędzenie nóg po goleniu, które powodowane może być podrażnieniem mechanicznym przez maszynkę lub chemicznym przez piankę, wiązać się też może z wrastaniem krótkich włosków w skórę.

Inną przyczyną prostą do wyeliminowania jest słabe nawilżenie. Nogi, zwłaszcza łydki często swędzą zimą.

Jak leczyć swędzenie nóg?

Wiele osób radzi sobie ze świądem domowymi sposobami. Najlepiej sprawdzają się zimne okłady, gdyż łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Równie popularne są okłady z wody z dodatkiem octu, choć sprawdzają się one najlepiej na wysypkę i ugryzienia komarów.

Jeśli chodzi o działania typowo objawowe, zalecić można:

  • stosowanie delikatnych preparatów przeciwświądowych, dostępnych bez recepty, przygotowanych na bazie między innymi cynku, lanoliny, kamfory, mentolu,
  • stosowanie emolientów i dziecięcej oliwki do nawilżania i natłuszczania skóry,
  • zamianę wszystkich kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji na hypoalergiczne i maksymalnie naturalne, bez konserwantów, detergentów i wszelkiego rodzaju „ulepszaczy”.

Leczenie przyczynowo-skutkowe polega przede wszystkim na terapii schorzeń pierwotnych wywołujących świąd, dlatego paleta stosowanych środków jest bardzo szeroka i zróżnicowana.

Grupą leków, które są stosunkowo uniwersalne i znajdują zastosowanie w leczeniu wielu chorób i zaburzeń objawiających się świądem, są środki antyhistaminowe, blokujące tzw. receptory histaminy typu H1 i H2, które w dużej mierze odpowiedzialne są za uczucie swędzenia.

Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Swędzenie nóg występuje w przebiegu schorzeń dermatologicznych, ale też jest częstym objawem cukrzycy, zastoju żółci, marskości wątroby czy zaburzeń hematologicznych. Jakie mogą być przyczyny świądu nóg. Zobacz, jak leczyć tego typu problemy zdrowotne.

  • Przyczyny swędzenia nóg mogą być banalne i wynikać, np. z powodu odrastających włosków po goleniu. Jakie są inne powody swędzenia?
  • Swędzenie nóg podczas zakażenia świerzbem jest bardzo charakterystyczne. Dlaczego?
  • Jeśli przyczyną swędzenia nóg nie jest choroba, leczy się je objawowo. W jaki sposób?
  • Co oznacza swędzenie nóg? Przyczyny
  • Swędzenie nóg i choroby skóry
  • Swędzenie nóg wieczorem
  • Swędzenie nóg przed snem w chorobach krwi
  • Swędzenie nóg po kąpieli
  • Swędzenie nóg a wątroba
  • Świąd skóry na nogach u cukrzyka
  • Swędzenie nóg poniżej kolan
  • Jak leczyć swędzenie nóg?

Jeśli u lekarza pediatry rozpoznano ząbkowanie, pomocne może być stosowanie zimnych gryzaków, ale także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które będą także zwalczać podwyższoną temperaturę ciała.

Czytaj dalej...

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Czerwone plamy na skórze rąk mogą wystąpić również po kontakcie z rękawiczkami jednorazowymi niektóre osoby reagują w ten sposób na lateks, inne nawet na talk wsypywany do środka w celu łatwego zakładania rękawic na ręce.

Czytaj dalej...

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...