Czerwone pryszcze na policzkach - Przyczyny, Leczenie i Porady
Diagnostyka trądziku na policzkach
Rozpoznanie trądziku na policzkach wymaga dokładnej diagnostyki, która pozwoli na dobór najskuteczniejszej metody leczenia. Kluczowym krokiem jest wizyta u dermatologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i badanie skóry. W procesie diagnozowania mogą zostać wykorzystane następujące metody:
- Ocena stanu skóry : Dermatolog dokładnie ocenia obszary dotknięte pryszczami na policzkach, klasyfikując trądzik według jego typu (np. trądzik pospolity, trądzik różowaty) oraz stopnia nasilenia.
- Wywiad medyczny : Pytania dotyczące diety, stylu życia, stosowanych kosmetyków, a także historii medycznej pacjenta, mogą pomóc zidentyfikować potencjalne przyczyny wyprysków na policzkach.
- Badania dodatkowe : W niektórych przypadkach mogą być zalecane badania hormonalne lub inne testy laboratoryjne, szczególnie jeśli podejrzewa się, że trądzik na jednym policzku lub obu wynika z nierównowagi hormonalnej lub innych problemów zdrowotnych.
Diagnostyka pozwala nie tylko na zidentyfikowanie typu trądziku, ale również na dostosowanie terapii, która będzie najbardziej efektywna dla danego przypadku. Prawidłowa diagnoza jest fundamentem skutecznego leczenia i może zapobiec dalszym uszkodzeniom skóry.
Dlaczego trądzik pojawia się na policzkach?
Trądzik lokalizujący się w okolicy policzkowej może mieć wiele przyczyn. Skóra twarzy jest szczególnie delikatna, podatna na urazy oraz zaburzenia bariery hydrolipidowej.
Ropne wypryski na policzkach mogą być skutkiem złej pielęgnacji cery, zaburzeń hormonalnych, a także nietolerancji pokarmowych.
Trądzik a kosmetyki
Stosowanie kosmetyków takich jak tonery, żele myjące, a nawet kremów z filtrem zawierających w swoim składzie alkohol, może podrażniać delikatną skórę policzków, prowadzić do nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe oraz pojawienia się stanów zapalnych.
Źle dobrane kosmetyki do makijażu zawierające substancje o potencjale komedogennym (m.in. lanolinę, oleje mineralne i roślinne, parafinę) mogą prowadzić do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i wystąpienia ropnych wyprysków u osób z cerą trądzikową. Mówimy wówczas o tzw. trądziku kosmetycznym.
Trądzik a zaburzenia hormonalne
Obecność trądziku na policzkach może być objawem zaburzeń hormonalnych. Wzrost poziomu androgenów u pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS) lub po odstawieniu antykoncepcji doustnej może skutkować pojawieniem się zmian trądzikowych na skórze twarzy.
Przyczyny pryszczy na policzkach - dieta
Trądzik na policzkach może być manifestacją nietolerancji pokarmowych. Zidentyfikowanie produktów źle wpływających na stan skóry pacjenta i ograniczenie ich spożywania może okazać wystarczającym postępowaniem. W przypadku trądziku zwyczajnego ważne jest unikanie żywności o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo, słodycze, napoje słodzone cukrem), która może potencjalnie nasilać przebieg choroby.
Trądzik na jednym policzku - jakie są przyczyny?
Ropne pryszcze i zaskórniki na policzkach – trądzik
Trądzik to dolegliwość mocno kojarząca się z wiekiem młodzieńczym, ale zmiany skórne mogą pojawiać się również u dorosłych. Wyróżnia się kilka rodzajów i lokalizacji trądziku, a jednym z nich jest ten występujący na policzkach. Często towarzyszą mu ropne pryszcze na policzkach i zaskórniki, które mogą być niezwykle uciążliwe i wpływać na samoocenę.
Trądzik na policzkach i żuchwie u nastolatków
Okres dojrzewania to czas wielu zmian w organizmie, a wiele z nich widocznych jest na zewnątrz. Jedną z najbardziej dokuczliwych jest pojawianie się pryszczy, szczególnie trądziku na policzkach i żuchwie, który trudno ukryć.
W czasie dojrzewania organizm zaczyna produkować więcej hormonów, zwłaszcza androgenów. Hormony te stymulują gruczoły łojowe do produkcji sebum, co może prowadzić do zapychania porów skóry i powstania zaskórników. Gdy dostaną się do nich bakterie, może dojść do stanu zapalnego, który objawia się jako czerwone, bolesne pryszcze.
Trądzik na policzkach i żuchwie u nastolatków może być trudny do opanowania, ponieważ skóra w tych obszarach jest często bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia.
Co oznacza trądzik na policzkach u dorosłych?
Występowanie trądziku na policzkach u dorosłych jest znacznie rzadszym zjawiskiem, które może być związane z różnymi czynnikami, dlatego nie należy ignorować tego objawu.
Trądzik na policzkach u dorosłych stosunkowo rzadko wiąże się ze zmianami hormonalnymi, choć może być jednym z objawów zespołu policystycznych jajników lub nieprawidłowości w pracy tarczycy. Znacznie częściej za rozwój dolegliwości odpowiadają nietolerancje pokarmowe i alergie. Wielu pacjentów wiąże występowanie pryszczy na policzkach z dietą i/lub stresem. Podwyższony poziom hormonów stresu może wpływać na aktywność gruczołów łojowych oraz osłabiać odporność organizmu, dlatego może prowadzić do powstawania zaskórników na policzkach i stanów zapalnych.
Podsumowując…
Trądzik podskórny i różnego rodzaju krosty na twarzy powstają z przeróżnych przyczyn. Czasami jest to nieodpowiednia dieta, innym razem źle dobrana pielęgnacja czy czynniki, na które nie do końca mamy wpływ (na przykład zaburzenia gospodarki hormonalnej). Niezależnie jednak, czy są to krostki na czole, policzkach, brodzie czy innej części twarzy, bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę ich powstawania.
W leczeniu pomóc może nam między innymi taki specjalista jak dermatolog. Może on przepisać specjalistyczne maści na trądzik podskórny, których nie kupimy bez recepty, ale zapewne zaleci nam też zmianę codziennego stylu życia, a przede wszystkim stosowanie diety oraz dopasowanie pielęgnacji do potrzeb skóry.
Podskórne gule rzadko znikają same, a mogą też przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy. Podczas próbowania domowych sposobów na trądzik pamiętajmy, że nie wszystkie z nich są bezpieczne. Zacznijmy raczej od trzymania się zaleceń dermatologa oraz wprowadzenia do pielęgnacji kosmetyków zapobiegających powstawaniu niedoskonałości.
Twarz z pryszczami może powodować obniżenie naszej pewności siebie. Nikt z nas nie lubi, gdy na skórze pojawiają się trudne w usuwaniu niedoskonałości. Pamiętajmy jednak, że ich powstawanie ma swoją przyczynę, którą powinniśmy jak najszybciej odkryć. Nie jest to natomiast powód do wstydu. Z problemami skórnymi zmaga się bardzo wiele osób, tylko często są one ukrywane pod warstwą makijażu lub odpowiednio leczone.
