Czerwone pryszcze na policzkach - Przyczyny, Leczenie i Porady

Trądzik na policzkach – przyczyny

Trądzik na policzkach, jak większość odmian przypadłości, może mieć wiele przyczyn, a może być również wynikiem oddziaływania kilku czynników. Najczęściej do rozwoju dolegliwości dochodzi w wyniku:

  • zmian hormonalnych – fizjologiczne zjawisko w okresie dorastania. U dorosłych jest zwykle oznaką nieprawidłowości. Hormony mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co może przyczyniać się do zatykania porów i powstawania trądziku,
  • błędów żywieniowych – badania sugerują, że dieta bogata w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, takie jak białe pieczywo, ciastka czy słodycze, może przyczyniać się do powstawania pryszczy. W przypadku trądziku na policzkach częstą przyczyną jest spożywanie produktów alergizujących lub słabo tolerowanych przez organizm,
  • uczulenia – dotyczy przede wszystkim alergii pokarmowych, ale również kontaktowych, szczególnie w przypadku nieodpowiednich kosmetyków, ponieważ skóra na policzkach jest delikatna i wrażliwa,
  • stresu – prowadzi do zwiększonej produkcji hormonów, takich jak kortyzol, które mogą stymulować gruczoły łojowe do produkcji sebum. Zwykle nie jest odpowiedzialny za powstawanie pierwotnych zmian, ale za zaostrzenie objawów trądziku na policzkach i brodzie,
  • niewłaściwej pielęgnacji skóry – przede wszystkim używanie kosmetyków uczulających lub zatykających pory oraz nieodpowiednie (agresywne) oczyszczanie skóry.

Trądzik różowaty

Występowanie objawów takich jak zaczerwienienie skóry twarzy w postaci napadowych lub utrwalonych rumieni, a także krostek, grudek czy ropnych torbieli może świadczyć o trądziku różowatym.

To przewlekła, nawrotowa, zapalna choroba łojotokowa skóry, dotykająca głównie osoby dorosłe między 30. a 60. rokiem życia. W przeciwieństwie do trądziku zwyczajnego, dotyczy głównie kobiet. Zmiany skórne lokalizują się w centralnych częściach twarzy - nosie, policzkach, brodzie oraz czole.

Trudno jednoznacznie określić przyczyny trądziku różowatego. Współcześnie uważa się, że jego powodem mogą być zaburzenia naczynioruchowe oraz autoimmunologiczne. Do potencjalnych czynników zaostrzających chorobę należą: promieniowanie UV, wilgoć, wysiłek fizyczny, stres, palenie papierosów, pikantne potrawy, napoje alkoholowe, nabiał, kosmetyki zawierające alkohol.

Kosmetyki pielęgnacyjne a pryszcze na twarzy

Jeżeli zależy nam, aby wypryski na twarzy goiły się szybciej, a każda krosta była mniej uporczywa w leczeniu, to warto zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków używamy w naszej codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby podstawowa rutyna była dopasowana do naszego rytmu dnia oraz potrzeb skóry.

Postarajmy się, aby przynajmniej raz dziennie poświęcić naszej cerze nieco więcej czasu. Najczęściej udaje się o to zadbać wieczorową porą. Najważniejszą kwestią jest dokładne i dogłębne oczyszczanie. Najwięcej niedoskonałości powstaje na cerze, z której nieskutecznie pozbywamy się resztek kosmetyków kolorowych i aplikowanych o poranku produktów pielęgnacyjnych.

Elementem, jakiego nie powinno zabraknąć w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji twarzy cery trądzikowej, jest kosmetyk o działaniu oczyszczającym. Jednak by jego użycie przynosiło zamierzone efekty, warto wybrać produkt o skutecznym, ale jednocześnie łagodnym działaniu dla skóry. Bardzo dobrym wyborem okaże się Effaclar żel oczyszczający do twarzy. Oczyszcza wymagającą skórę w sposób delikatny, bez przesuszania czy podrażnień. Z łatwością usuwa nadmiar sebum czy nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia, a także okazuje się pomocny w odblokowywaniu porów i utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Jego formuła z cynkiem i wodą termalną z La Roche-Posay została wzbogacona w Phylobiomę. To składnik aktywny, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry, zmniejszając niedoskonałości i namnażanie się bakterii, odpowiedzialnych za objawy trądziku.

Co może powodować pryszcze na twarzy?

Nikt z nas nie chce zmagać się z niedoskonałościami pojawiającymi się na twarzy. Warto jednak wiedzieć, że przyczyn ich powstawania jest tak wiele, że praktycznie u każdego z nas, na pewnym etapie życia, pojawią się pewnego rodzaju wypryski czy grudki. Dbanie o skórę wcale nie jest takie proste, a niektóre czynniki wywołujące pryszcze są niezależne od nas. Na samym początku należy wiedzieć, że pewne choroby i dolegliwości, z którymi zmaga się nasz organizm, mają realny wpływ na to, jak wygląda cera. Ale co jeszcze może wywoływać nie tyle trądzik, ile po prostu wypryski na twarzy?

Grudki na skórze mogą powstawać z różnych przyczyn, ale mogą też przybierać różne formy. Niektóre z nich są wręcz nieszkodliwe, a zmiany szybko znikają z naszej twarzy, inne natomiast mogą przerodzić się nawet w stany zapalne, trudne w gojeniu i grożące powstawaniem przebarwień oraz blizn. Dlatego też warto bliżej poznać rodzaje niedoskonałości, które mogą wystąpić na naszej skórze, a następnie dowiedzieć się, jak możemy przeciwdziałać ich powstawaniu.

Czarne grudki na skórze, czyli zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte wyglądają jak niewielkie, czarne kropki ulokowane na naszej skórze. Najczęściej widoczne są w okolicach nosa, jednak równie dobrze mogą też występować na innych fragmentach naszej twarzy. Ich charakterystyczny wygląd związany jest z efektem utleniania sebum zatykającego ujścia gruczołów łojowych. Są najprostsze w usuwaniu, ale jednocześnie pojawiają się bardzo często. Jeżeli nieodpowiednio oczyszczamy skórę, to w efekcie możemy spodziewać się właśnie powstawania zaskórników otwartych.

Białe pryszcze, czyli zaskórniki zamknięte

Tak zwane białe pryszcze na twarzy to potoczna nazwa niedoskonałości znanych nam jako zaskórniki zamknięte. Ten rodzaj zmian skórnych jest nieco trudniejszy w usuwaniu, ponieważ w przeciwieństwie do wągrów grudka znajduje się pod skórą. Na tego rodzaju niedoskonałości świetnie zadziała dobrze dobrana pielęgnacja, jednak na efekty musimy często poczekać trochę czasu. Nie są to jednak bolące gule podskórne.

Przyczyny powstawania trądziku na policzkach

Rozpoznanie przyczyn trądziku na policzkach jest pierwszym krokiem do skutecznego leczenia. Trądzik jest złożonym stanem zapalnym skóry, którego geneza może być wieloczynnikowa. Wśród najczęściej wskazywanych przyczyn znajdują się:

  • Zmiany hormonalne : Fluktuacje hormonalne są głównym czynnikiem prowokującym pryszcze na policzkach. Dotyczy to zwłaszcza okresu dojrzewania, ciąży, menstruacji, a także zespołu policystycznych jajników u kobiet.
  • Genetyka : Skłonność do trądziku może być dziedziczona. Jeśli rodzice mieli trądzik, istnieje większe ryzyko, że ich dzieci również będą zmagać się z tym problemem.
  • Dietetyczne czynniki : Pewne produkty żywnościowe mogą nasilać wypryski na policzkach. Dieta bogata w cukry proste, mleko i jego przetwory może przyczyniać się do zaostrzenia objawów trądziku.
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry : Używanie kosmetyków nieodpowiednich dla typu skóry, nadmierne oczyszczanie lub używanie zbyt agresywnych środków może prowadzić do podrażnień i nasilenia trądziku na policzkach.
  • Czynniki zewnętrzne : Zanieczyszczenie środowiska, stres, a także pewne leki mogą mieć negatywny wpływ na stan skóry, sprzyjając rozwojowi trądziku.

Zrozumienie, że pryszcz na policzku może być sygnałem różnych nierównowag w organizmie, jest kluczowe dla efektywnego leczenia. Odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny wymaga często kompleksowego podejścia i współpracy z dermatologiem. Włączenie zmian w diecie, stylu życia oraz odpowiednia pielęgnacja skóry, obok terapii farmakologicznej, może znacząco poprawić jakość skóry i zredukować problem trądziku na policzkach .

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez kosmetyki, proszek do prania i inne środki czystości, gumę, środki zapachowe, leki do stosowania miejscowego, metale jak nikiel, chrom i kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach i suwakach , środki odkażające, benzynę, olej napędowy i formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...

naczyniaki starcze , czyli charakterystyczne czerwone kropki na ciele jak pieprzyki, których powstawanie jest zwykle uwarunkowane genetycznie; białaczka, zwłaszcza jeśli czerwonym kropkom na ciele towarzyszą siniaki, związane z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi.

Czytaj dalej...

Jeśli więc obserwujesz u siebie czerwone zmiany skórne, które pojawiły się nagle, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one wynikiem reakcji alergicznej na dany alergen, na przykład używany ostatnio kosmetyk czy przyjęty pokarm.

Czytaj dalej...