Czerwone krosty po goleniu włosów łonowych - Przyczyny, Leczenie i Porady

Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?

Mieszki włosowe to wąski kanał w skórze, z którego wyrasta włos. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które produkują łój. Wydostaje się on na powierzchnię skóry, tworząc tzw. płaszcz lipidowy, który chroni ją przed podrażnieniami (m.in. neutralizuje szkodliwe substancje i uniemożliwia im kontakt ze skórą oraz wniknięcie w jej głębsze warstwy).

Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych?

W wyniku uszkodzenia ujścia mieszka, poprzez "starcie" tzw. płaszcza lipidowego przez drażniące kosmetyki lub poprzez mikrourazy mechaniczne, np. podczas golenia, drobnoustroje wnikają do mieszków włosowych i tam namnażają się. Wówczas organizm zaczyna się bronić i zapoczątkowuje stan zapalny. Wówczas na skórze może pojawić się zaczerwienienie oraz krostki wokół włosa. Te guzki mogą być w kolorze czerwonym, żółtym lub białym, a w środku może znajdować się ropna treść. Zapaleniu może towarzyszyć świąd, ból i obrzęk.

5 Common places for razor bumps:

  1. Twarz:
    U mężczyzn krostki po goleniu na twarzy są powszechne, szczególnie w okolicy brody. Golenie pod kątem wzrostu włosów lub stosowanie nieprawidłowych technik może prowadzić do wrastających włosów i krostek na twarzy.
  2. Szyja:
    Krostki po goleniu na szyi wynikają z wrażliwości skóry w tym obszarze. To powszechny problem u mężczyzn golenia brody. Użycie nieprawidłowych technik golenia może prowadzić do podrażnień i czerwonych plam po goleniu na szyi.

Warto zauważyć, że chociaż są to typowe miejsca występowania krostek po goleniu, teoretycznie mogą występować w dowolnym miejscu na ciele, gdzie przeprowadza się golenie.

Krostki po goleniu, a podrażnienie po goleniu?

Krostki po goleniu i podrażnienie po goleniu to dwa powszechne problemy skórne po goleniu, które mogą powodować dyskomfort i podrażnienia.

Krostki po goleniu, nazywane również zapaleniem mieszka włosowego lub czerwonymi plamami po goleniu, pojawiają się, gdy włosy skręcają się z powrotem w skórę, powodując małe, bolesne krostki. Często są mylone z pryszczami i występują głównie w miejscach, gdzie golenie jest powszechne, takich jak twarz, szyja, nogi, pachy i linia bikini.

Z kolei podrażnienie po goleniu jest wynikiem podrażnienia skóry podczas zbyt silnego nacisku podczas golenia lub golenia na suchej skórze . Objawia się zaczerwienieniem, dyskomfortem i czasem małymi, czerwonymi krostkami.

Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.

Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły? Sprawdzone produkty i metody

Czerwone krostki po goleniu powstają na skutek podrażnień skóry, które niekiedy przeradzają się w stany zapalne. Chociaż wypryski wyglądają bardzo nieestetycznie, rzadko powodują poważne problemy - najczęściej ich wystąpienie ogranicza się do niewielkiego dyskomfortu bólowego. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na ich usuwanie. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić i jakie produkty stosować, by przyspieszyć gojenie się skóry.

  • Najczęstszą przyczyną pojawiania się krostek po goleniu jest niewłaściwa higiena ciała lub narzędzi stosowanych do usuwania owłosienia.
  • W walce z krostkami, które już się pojawiły, skuteczne mogą być zioła, olejki oraz okłady. Wiele z nich znajdziesz w domowej apteczce.
  • Jeżeli masz tendencję do wyprysków po goleniu, spróbuj przestawić się na inną metodę usuwania owłosienia, np. depilację woskiem lub laserową.

Czerwone krostki po goleniu? Pożegnaj je raz na zawsze dzięki odpowiednim kosmetykom i akcesoriom!

Czerwone krostki po goleniu zazwyczaj nie stanowią poważnego problemu. Zmiany w metodzie golenia, przerzucenie się na depilację lub używanie odpowiednich kosmetyków łagodzących podrażnienia i stany zapalne pozwala skutecznie je wyeliminować. Czasami trzeba jednak zastosować metodę prób i błędów, aby być świadomą tego, jaka metoda usuwania zbędnego owłosienia będzie dla nas najlepsza.

Bibliografia

  • Brochmann, N., & Støkken-Dahl, E. (2017). Radości z kobiecości: czyli wszystko o zarządzaniu narządami. Sonia Draga Sp. z oo.
  • Sybilski, A. J. (2012). Skóra–najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(4), 375-379.
  • Kieć-Świerczyńska, M., Kręcisz, B., & Świerczyńska-Machura, D. (2004). Uczulenie na kosmetyki i środki zapachowe. Med Pr, 55(2), 203-206.
  • Mańkowska, A., Adamski, Z., & Kasprzak, W. (2011). Różnice w efektach depilacji laserowej na twarzy u kobiet, w porównaniu z innymi okolicami ciała. ERMATOLOGiA Dwumiesięcznik, 19.
  • Kowalczyk, A. (2021). Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Na czym polega i jak wpływa na zdrowie?.

Copywriterka, dziennikarka, feministka, samorzeczniczka osób w spektrum autyzmu. W wolnym czasie piszę wiersze, fanfiction oraz zwiedzam internet niczym daleki kraj pełen dziwacznych kultur. Staram się propagować wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowotnej i rozwiewać popularne mity medyczne. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się zgrać własną świadomość do chmury i obserwować z daleka, jak roboty zastępują ludzi.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Świąd skóry na nogach jest jednym z typowych objawów, na które uskarżają się diabetycy, związanych zarówno bezpośrednio z rozwojem cukrzycy, jak też licznymi jej powikłaniami oraz schorzeniami współwystępującymi.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...