Czerwone krosty po goleniu włosów łonowych - Przyczyny, Leczenie i Porady
Wzgórek łonowy, czym jest i dlaczego boli?
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o wzgórku łonowym, a także o przyczynach bólu lub guzów w jego okolicy to zapraszam do lektury.
Wzgórek łonowy znajduje się nad kością łonową i spojeniem łonowym. Kość łonowa jest jedną z trzech kości biodrowych. Jest to również najbardziej zwrócona do przodu część kości biodrowej. Staw spojenia łonowego to miejsce, w którym łączą się kości łonowe lewego i prawego biodra.
Wzgórek łonowy składa się z tkanki tłuszczowej. Ma kształt odwróconego trójkąta, rozciągającego się od górnej części linii włosów łonowych do genitaliów.
W okresie dojrzewania wzgórek łonowy pokrywa się owłosieniem łonowym. Zawiera również gruczoły, które zaczynają wydzielać feromony. Są to substancje biorące udział w pociągu seksualnym.
Guzy na wzgórku łonowym
Na wzgórku łonowym możesz często dostrzec nieestetyczne guzy lub zaczerwienienia, oto kilka ich przyczyn:
Czyraki
Czyraki są bolesne, wypełnione ropą guzki, które tworzą się pod skórą. Są wywołane przez bakterie wnikające do skóry przez otwartą ranę lub skaleczenie. Chociaż czyraki mogą wystąpić wszędzie, częściej występują w obszarach włosów, takich jak wzgórek łonowy.
Czyraki wyglądają jak głębokie, czerwone guzki pod skórą. Mogą wyrosnąć w ciągu kilku dni, gdy wypełniają się ropą. W końcu rozwiną białą lub żółtą końcówkę, podobną do pryszcza. Ta w końcu pęknie, umożliwiając spłynięcie ropy.
Chociaż małe czyraki często ustępują samoistnie, przy większych może być potrzebna pomoc lekarza.
Torbiele
Torbiel jest obszarem workowatym w tkance. Torbiele są zazwyczaj nienowotworowe i mogą być wypełnione płynem, tkanką lub kością. Mogą wystąpić w dowolnym miejscu w ciele lub na ciele.
Torbiele mogą wystąpić z różnych powodów, w tym:
- infekcje
- obrażenia
- zatkany gruczoł
Objawy torbieli mogą się różnić w zależności od jej rodzaju i lokalizacji. Większość pojawia się jako wolno rosnący guz. Z czasem mogą stać się tkliwe lub bolesne.
Podobnie jak w przypadku czyraków, mniejsze cysty mogą same zniknąć. Większe mogą potrzebować chirurgicznego usunięcia lub opróżnienia.
Wrośnięty włos
Wrastające włosy odnosi się do włosów, które wrastają w skórę, zazwyczaj po goleniu lub depilacji. Osoby, które usuwają włosy łonowe, są szczególnie narażone na wrastanie włosów.
Objawy mogą obejmować:
- małe wypełnione ropą guzki
- ból
- swędzenie
- ciemnienie skóry dotkniętego obszaru
Domowe sposoby na podrażnienia skóry po goleniu - zioła, olejki, okłady
Wiele ziół ma naturalne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Miejscowe okłady z ziół nie tylko przyspieszają gojenie podrażnień, ale także zapobiegają ich powstawaniu. Z tego powodu najlepiej jest stosować domowe sposoby na podrażnienia bezpośrednio po goleniu, nie czekając na pojawienie się zaczerwienienia czy krostek. Szczególnie pomocne w domowej apteczce są:
- Żel aloesowy - sok z aloesu znany jest z działania kojącego i nawilżającego. Potrafi złagodzić pieczenie, wspomaga również regenerację podrażnionej skóry. Zawiera wiele witamin - m.in. A, C, E i witaminy z grupy B, a także ważne minerały, jak wapń czy chrom. Żel z aloesem powstaje na skutek kontrolowanej fermentacji bogatego w sok miąższu i ze względu na konsystencję idealnie zastępuje piankę do golenia.
- Olejek z drzewa herbacianego - zawiera ekstrakt z liści drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia i polecany jest zwłaszcza osobom borykającym się z wypryskami po goleniu bikini. Dobrze radzi sobie ze skórą tłustą i trądzikową, zapobiega wrastaniu włosków. Olejku z drzewa herbacianego powinno się używać rozcieńczonego - dodając kilka kropel do balsamu, kremu do ciała itd.
- Ziarna kawy - domowy peeling kawowy usuwa zbędny naskórek, odsłaniając mieszki włosowe, co ułatwia golenie i zapobiega podrażnieniom. Ziarna kawy mają dodatkowo działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Tak jak innych peelingów, także tego nie powinno się używać w dniu golenia, a dzień przed lub po.
- Szałwia - napar z szałwii białej działa kojąco na powstałe po goleniu podrażnienia, zapobiega zakażeniom grzybami z rodzaju Candida oraz pojawianiu się krostek, łagodzi też alergię. Gorący kompres zawierający napar z szałwii może być stosowany zarówno przed, jak i po goleniu. Szałwia przywraca równowagę pH miejsc intymnych, a więc nasiadówki z szałwii polecane są w przypadku problemów z podrażnieniami okolic bikini.
- Olejek z mięty - za kojące właściwości mięty odpowiada mentol. Miętowy olejek nałożony na podrażnioną i zaczerwienioną skórę przynosi natychmiastową ulgę, najlepiej jednak stosować go z umiarem, rozcieńczając kremem lub balsamem.
Inne metody? Zapomnij o goleniu i podrażnieniach - przestaw się na depilację!
Częste golenie sprzyja powstawaniu podrażnień skóry. Powszechną przyczyną jest tępa maszynka, którą trzeba mocno przyciskać, aby goliła dokładnie, ale nawet odpowiednie ostrze może spowodować infekcję, z uwagi na konieczność powtarzania golenia nawet kilka razy w tygodniu. Co więcej, częste golenie włosów sprawia, że szybciej odrastają - przykładowo, początkowo możemy golić bikini dwa razy w tygodniu, ale po kilku latach już konieczne używanie maszynki co dwa dni.
Depilacja jest polecana, jeśli chcemy cieszyć się gładką skórą dłużej. Podobnie jak golenie, może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych, ale wyrwany włos będzie odrastał wolniej, a co więcej - depilacja powoduje osłabienie włosków od nasady, czyli im więcej się jej stosuje, tym lepsze efekty daje.
Istnieją trzy główne rodzaje depilacji - mechaniczna, chemiczna i laserowa. Dzielą się one na dalsze podtypy, takie jak:
- Depilacja woskowa - polega na nakładaniu na ciało podgrzanego wosku, a następnie odrywaniu go warstwami po zestaleniu. Dobre urządzenie do woskowania potrafi sprawić, że zabieg jest praktycznie bezbolesny, jednak gorący wosk może podrażniać osoby z niezwykle wrażliwą skórą. Na szczęście, istnieją także metody depilacji woskowej na zimno, metodą o wiele mniej inwazyjną.
- Depilacja cukrowa - jest kolejnym sposobem na depilację mechaniczną. W tym wypadku używa się specjalnej pasty cukrowej. Panuje przekonanie, że jest mniej bolesna niż depilacja za pomocą wosku, używanie pasty wymaga jednak pewnej wprawy - bardzo szybko staje się lepka pod wpływem temperatury ciała.
- Depilator elektryczny - urządzenie wyrywa włoski jeden po drugim, przez co wiele osób uważa tę formę depilacji za najbardziej nieprzyjemną. Niektóre depilatory mają nakładki ochładzające i ściągające skórę, aby zminimalizować ból. Zaletą jest jednak wydajność - w przeciwieństwie do depilacji woskiem czy pastą cukrową, raz zakupiony depilator elektryczny może posłużyć na lata.
- Depilator laserowy - promienie laserowe skutecznie niszczą włoski w bezpieczny i całkiem bezbolesny sposób. Wadą depilacji laserowej jest jej cena, ponieważ zarówno zakup urządzenia na własność, jak i wizyta w salonie kosmetycznym mogą być dość kosztowne. Depilator laserowy nie radzi też sobie z bardzo cienkimi i jasnymi włosami, polecany więc jest głównie tym kobietom, które mają potrzebę często golić bikini i pachy.
- Krem do depilacji - po nałożeniu rozpuszcza wewnętrzną strukturę włosa, nie naruszając przy tym skóry. Skutecznie radzi sobie nawet z krótkimi włoskami, a w zależności od produktu, cały proces może trwać do dwudziestu minut. Niektóre kremy do depilacji są przeznaczone do skóry wrażliwej, co sprawia, że jest to tania i uniwersalna opcja dla tych, którzy szukają bezbolesnej metody depilacji.
