Przyczyny i leczenie czerwonych, opuchniętych plam na ciele

Czerwone krostki i grudki – przyczyny

Grudki i plamy wybroczynowe to typ zmiany skórnej polegający na wylewie krwi do skóry. Im głębiej sięga zmiana, tym ciemniejsze jej zabarwienie (zmiany powierzchniowe mają najczęściej czerwone zabarwienie, głębsze zmiany – sine, a nawet brunatne).

Ważnym rozróżnieniem zmiany skórnej jest ocena jej powierzchni – grudki i krostki na skórze nie są płaskie, mogą tworzyć większe skupiska (tzw. blaszki grudek). Przyczyny grudek i krostek na ciele mogą być różne:

  • grudki skórne – to zmiany w obrębie skóry właściwej,
  • grudki skórno-naskórkowe – mogą pojawić się w przebiegu takich chorób, jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry,
  • grudki naskórkowe – do tej grupy zalicza się różnego rodzaju brodawki.

FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące czerwonych plam na ciele.

Czy czerwone plamy na ciele zawsze są objawem alergii?

Czerwone plamy mogą mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z alergią. Mogą być m.in. wynikiem infekcji skórnych lub chorób autoimmunologicznych.

Czy wystąpienie czerwonych plam na ciele wymaga wizyty u lekarza?

W przypadku silnych objawów, szczególnie jeśli towarzyszą im inne dodatkowe symptomy, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem. Może on pomóc zidentyfikować przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie.

Po jakim czasie znikają czerwone plamy na ciele?

W większości przypadków czerwone plamy znikają samoistnie po pewnym czasie lub po zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Jak dbać o skórę skłonną do zaczerwieniania?

Kluczowe dla zdrowia skóry jest jej nawilżanie. Należy stosować delikatne kosmetyki, które nie podrażniają skóry. Również unikanie drażniących substancji, takich jak detergenty czy środki chemiczne, może pomóc w zapobieganiu wystąpieniu czerwonych plam.

Plamy w jakich kolorach mogą również wystąpić na ciele?

Istnieje wiele różnych rodzajów plam na ciele. Oprócz plam w czerwonym kolorze, możliwe są również żółte plamy, brązowe plamy, fioletowe plamy, białe plamy, których przyczyny mogą być zróżnicowane.

e -Konsultacja z Receptą Online Alergia

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Czerwone plamy na ciele – czy to alergia?

  • Czerwone plamy na ciele mogą mieć wiele różnych przyczyn – często za ich wystąpienie odpowiada alergia.
  • Zaczerwienienie skóry o podłożu alergicznym wywołane jest reakcją obronną organizmu na alergen powodujący podrażnienie skóry, czemu towarzyszy jej swędzenie, pieczenie i obrzęk.
  • Innymi możliwymi czynnikami powodującymi czerwone plamy na ciele mogą być m.in: nieprawidłowa pielęgnacja skóry, nadmierna ekspozycja na słońce, atopowe zapalenie skóry, różnego rodzaju infekcje czy choroby – autoimmunologiczne i metaboliczne.
  • W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów na skórze należy skonsultować z dermatologiem.
  • Leczenie alergii wywołującej czerwone plamy na ciele polega na eliminacji alergenu oraz stosowaniu leków przeciwhistaminowych i kortykosteroidowych w formie maści i kremów.

Czerwone plamy, zlokalizowane w różnych miejscach na ciele, to częste zmiany skórne, które mogą budzić uzasadniony niepokój. Co powoduje czerwone plamy? Czy zawsze są one oznaką alergii? Jak można je leczyć? O tym w artykule poniżej.

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Do potencjalnych czynników zaostrzających chorobę należą promieniowanie UV , wilgoć, wysiłek fizyczny, stres, palenie papierosów , pikantne potrawy, napoje alkoholowe , nabiał, kosmetyki zawierające alkohol.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...