Przyczyny i leczenie czerwonych, opuchniętych plam na ciele

Czerwone plamy na ciele? Sprawdź, o jakiej chorobie mogą świadczyć!

Czerwone plamy na ciele mogą stanowić duży problem, ponieważ ich charakter może być stały lub przejściowy, objawy towarzyszące mogą być uciążliwe podobnie jak leczenie, mogą stanowić skutek wielu różnych chorób. Są dużym problem, ponieważ ich charakter może być stały lub przejściowy, objawy towarzyszące mogą być uciążliwe, podobnie jak leczenie. Jakie choroby mogą objawiać się w postaci czerwonych plam?

Plamy na ciele mogą rozprzestrzeniać się na niektórych partiach- nogach, ramionach, plecach lub występować na całości skóry. O jakich chorobach świadczą?

  • Łupież pstry – zakaźna choroba, która objawia się występowaniem czerwonych lub brunatnych plam w okolicach barków, pleców oraz klatki piersiowej. Plamom towarzyszy swędzenie, pieczenie oraz podrażnienie skóry, może się ona mocno łuszczyć i jest podatna na zakażenia. Czerwone plamy na ciele w przypadku tej choroby spowodowane są drożdżakami żerującymi na skórze, żywiącymi się łojem i naskórkiem. Plamy mogą powstawać punktowo, ułożone w pewnych odległościach od siebie, jednak w przypadku nieleczenia przypomina zlewającą się jedną, dużą plamę, obejmującą np. całą klatkę piersiową. Choroba atakuje również barki, ramiona i szyję, przenosi się na całe plecy. Swędzące, nieleczone plamy mogą doprowadzić do zapalenia skóry, a co za tym idzie do powstawania ran, które są bardzo oporne w leczeniu. Choroba jest trudna i długotrwała w leczeniu, jednak przy zastosowaniu odpowiednich leków – doustnych, oraz substancji nakładanych powierzchniowo – maści, kremów antygrzybicznych, stosowanie emulsji myjących, które zmniejszają świąd, można pozbyć się jej całkowicie.
  • Alergia – czerwone plamki na ciele mogą zostać wywołane alergenami, które niekorzystnie wpływają na podrażnienie skóry. Poprzez zetknięcie z alergenem, skóra reaguje wstrząsem, który objawia się powstawaniem czerwonych plam, świądu oraz podrażnienia. W gorszych przypadkach alergen może wywołać grubą wysypkę która w dalszym etapie przeradza się w atopowe zapalenie skóry. Alergia jest chorobą łatwą w leczeniu, zażywanie leków antyhistaminowych, maści leczących podrażnienie oraz emulsji do mycia skóry atopowej może całkowicie zaleczyć skórę.
  • Różyczka – plamy czerwone na ciele może wywołać właśnie ta choroba zakaźna. Kontakt z osobą zarażoną wywołuje wystąpienie choroby już w przeciągu kilku dni. Różyczka wywołuje czerwone plamy na ciele oraz wiele innych objawów: wysypkę, gorączkę, ból głowy. Dotyka szczególnie dzieci, jednak również osoby dorosłe są narażone na zachorowalność. Choroba ta jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, które robią specjalne badania w pierwszym trymestrze ciąży potwierdzające lub eliminujące wirusa różyczki we krwi, ponieważ wirus może spowodować poronienie. Różyczkę leczy się antybiotykiem i specjalnymi maściami i emulsją.
  • Znamię Becera – choroba wywołująca brunatne lub czerwone plamy na ciele występujące na szyi lub plecach. Plamom towarzyszy owłosienie lub grudkowata wysypka. Oprócz nieestetycznego wyglądu, choroba nie przynosi innych objawów, czerwone plamy na ciele wywołane znamieniem Becera można usunąć chirurgicznie lub laserowo.

Czy częstotliwość i ilość spożywanego alkoholu wpływa na występowanie czerwonych plam?

Okazuje się, że alkohol wpływa negatywnie na wygląd skóry. O ile jednorazowe spożycie większych dawek nie powoduje istotnych, negatywnych konsekwencji, to przy ryzykownym spożyciu może doprowadzić to liczne problemy zdrowotne, w tym choroby skóry. Według raportu “Wzory konsupcji alkholu w Polsce w 2020 roku [źródło: https://www.parpa.pl/images/wzorykonsumpcji_2020.pdf , dostęp 12.02.2024] do przynajmniej jednego ryzykownego symptomu picia przyznało się aż 14,2% badanych osób. Odpowiednio częściej doświadczają ich mężczyźni niż kobiety – 22,3% i 6,8%.

Czerwone plamy po alkoholu – co oznaczają?

Zaczerwieniona twarz po wypiciu piwa, wina lub mocniejszych alkoholi to schorzenie dotykające dużą część społeczeństwa. Niestety czerwone plamy nie są oznaką dobrego krążenia krwi, jak niektórzy uważają. Problem jest znacznie bardziej złożony i wynika z nieprawidłowego metabolizmu alkoholu.

Chociaż wada często przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, związane z alkoholem zaczerwienienie twarzy, może wystąpić u osób różnej narodowości i niezależnie od wieku. Osoby regularnie spożywające alkohol często borykają się z problemem pękających naczynek skórnych. Nadmierne picie prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych, które przejawia się zaczerwienieniem skóry, szczególnie na policzkach i nosie.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają zaczerwienienia twarzy spowodowanego alkoholem, a inni nie.

  • Reakcja organizmu, charakteryzująca się zaczerwienieniem twarzy jest podstawowym wskaźnikiem nietolerancji alkoholu.
  • Ograniczenie lub unikanie alkoholu jest jedynym rozwiązaniem, aby zapobiec nieprzyjemnym reakcjom.
  • Czerwona twarz może sygnalizować zwiększone ryzyko niektórych poważnych problemów zdrowotnych.

Naczynia początkowo zwężają się, zabezpieczając organizm przed utratą ciepła, ale w późniejszej fazie gdy twarz owiewa już cieplejsze powietrze rozszerzają się gwałtownie, by przyspieszyć regenerację tkanek.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Do potencjalnych czynników zaostrzających chorobę należą promieniowanie UV , wilgoć, wysiłek fizyczny, stres, palenie papierosów , pikantne potrawy, napoje alkoholowe , nabiał, kosmetyki zawierające alkohol.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...