Skąd się biorą czerwone piekące plamy na ciele?
Czerwone plamy na skórze – czy to objaw choroby?
Czerwone plamy na skórze, gdy pojawiają się na całym ciele, mogą być objawem choroby zakaźnej. Takie symptomy występują w przypadku zarażenia wirusem B19. Rzadziej czerwone plamki pojawiają się w wyniku chorób reumatologicznych, czyli tocznia krążkowego oraz tocznia rumieniowatego układowego. W takim wypadku, oprócz czerwonych kropek, pojawiają się także inne objawy ogólnoustrojowe, czyli między innymi gorączka. Łuszcząca się skóra połączona z czerwonymi plamami może z kolei oznaczać początki łuszczycy.
Pojawienie się zmian skórnych nie zawsze musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Może to być po prostu chwilowa reakcja organizmu na jakiś czynnik. W tym wypadku wysypka stanowi jedynie problem estetyczny. Jeżeli jednak plamki nie znikają, to naprawdę warto udać się do specjalisty, który oceni problem i wyda diagnozę. Konsultacja lekarska zawsze jest dobrym wyborem, bo dzięki niej można całkowicie pozbyć się obaw o swój stan zdrowia.
Czym są czerwone plamy na skórze?
Plamy na skórze w kolorze czerwonym mogą być przypadłością dermatologiczną lub medyczną. Bardzo często takie zaczerwienienia są pierwszym objawem rozmaitych schorzeń, niekoniecznie związanych z dermatologią. Plamy te warto skutecznie zdiagnozować. Specjalistyczne badania mogą rozwiać nasze wątpliwości dotyczące tego, skąd czerwone plamy się w ogóle wzięły.
Pod względem fizjologicznym czerwone plamy mogą być związane ze:
- zmianami naczyniowymi, chodzi tutaj o naczyniaki, czyli pękające naczynka określane również jako pajączki,
- stanem zapalnym, który powoduje przekrwienie konkretnej okolicy, jest to rumień.
Czerwone plamy na skórze mogą być też objawem poważnej choroby. Jeśli zaczerwienienie pojawi się na całym ciele, bardzo możliwe, że organizm został zainfekowany jedną z chorób zakaźnych, takich jak odra, rumień zakaźny lub ospa.
Zdarza się, że zaczerwienienia sugerują występowanie chorób reumatologicznych. Chodzi tu o toczeń rumieniowaty układowy lub toczeń krążkowy. Jeśli organizm trawi gorączka, na ciele również mogą pojawić się zaczerwienienia. Najczęściej widać je na policzkach czy wewnątrz dłoni.
Bardzo często czerwone plamy są zwiastunem alergii. Można je rozpoznać po tym, iż pojawiają się wyłącznie w jednym miejscu, np. na brzuchu, na nogach, na dłoniach, na twarzy czy na plecach.
Zastanawiasz się, co mogą oznaczać przebarwienia na Twojej skórze? Koniecznie sprawdź podpowiedzi, które znajdziesz na stronie: https://wylecz.to/choroby-skory/ciemne-plamy-na-skorze-co-oznaczaja-przebarwienia-na-ciele/.
Czerwone plamy na ciele – o czym świadczy ich występowanie? Sprawdź, czego objawem mogą być czerwone kropki na ciele
Czerwone plamy na ciele zdecydowanie nie należą do pożądanych widoków. Są oczywiście nieestetyczne, a czasem mogą być także przyczyną niezdiagnozowanego schorzenia. Sprawdź, skąd biorą się plamy na ciele i przekonaj się, czy są groźne, jeśli je masz!
Zauważyłeś czerwoną plamę na plecach lub w innym miejscu na ciele? Musisz dowiedzieć się, co może być jej źródłem. Czasem czerwone plamy na ciele mają zupełnie błahe przyczyny, ale nieraz nie wolno ich lekceważyć. W jaki sposób sprawdzić, czy masz powód do niepokoju?
Najpierw przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, o czym mogą świadczyć czerwone przebarwienia różnego typu. Zobacz, czy jest się czym martwić!
Zaczerwienienia na skórze – jak leczyć plamy czerwone na ciele?
Czerwone plamy na ciele, nie powinny być ignorowane. Nawet, wtedy gdy nie wynikają z nich uciążliwe dolegliwości. Warto pamiętać, że próba samodzielnego usunięcia tych plam może być nieskuteczna. Zwłaszcza gdy nie znamy przyczyny ich wystąpienia.
Jeśli na skórze pojawiły się czerwone plamy i towarzyszą im objawy takie jak świąd, ból lub pieczenie, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. Kluczowym krokiem w leczeniu czerwonych plam jest ustalenie ich przyczyny. Lekarz przeprowadzi badania i testy diagnostyczne w celu zidentyfikowania źródła problemu.
Leczenie będzie zależało od diagnozy. Jeśli czerwone plamy są wynikiem choroby autoimmunologicznej, mogą być stosowane leki immunosupresyjne. W przypadku choroby zakaźnej leczenie będzie obejmować eliminację objawów choroby, takich jak ból, gorączka czy świąd. W przypadku zmian skórnych spowodowanych infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi lekarz może przepisać antybiotyki miejscowe, lub doustne. W zależności od nasilenia infekcji.
Warto pamiętać, że każdy przypadek czerwonych plam na skórze jest inny. Dlatego samodzielne leczenie nie zawsze będzie skuteczne i może pogorszyć sytuację. Najlepszym wyjściem będzie konsultacja z profesjonalistą. Dzięki postawieniu diagnozy i odpowiedniemu leczeniu dermatozy mogą szybko ustąpić. Szybka reakcja może pomóc zapobiec poważniejszym komplikacjom.
Źródła:
Elżbieta Małek ''Pielęgnowanie skóry zmienionej patologicznie 514[03].Z2.01'' r.2006 https://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/7-160809131622.pdf
Skąd się biorą czerwone kropki na ciele? Objawy i możliwe choroby [dostęp: 09.08.2023]
https://katarzynaosipowicz.pl/blog/skad-sie-biora-czerwone-kropki-na-ciele-objawy-i-mozliwe-choroby/