Czerwone plamy na brzuchu i plecach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Czerwone plamy na ciele w infekcjach wirusowych

Zmiany skórne są częstym objawem zakażeń wirusowych i najczęściej przybierają charakter wysypek plamistych, plamisto-grudkowych i pęcherzykowych. Mogą być one dominującym objawem choroby (tzw. choroby wysypkowe) lub towarzyszyć innym typowym dla danego zakażenia objawom.

Wybrane wirusowe choroby wysypkowe głównie występujące u dzieci:

Czerwone plamy na ciele w odrze

Występująca w odrze wysypka jest jedną z najintensywniejszych wśród wysypek pojawiających się w chorobach zakaźnych. Jest gruboplamista, żywoczerwona i ma charakter zstępujący. Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion (pierwsza doba), a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców (druga doba) oraz skórę rąk i nóg (trzecia doba). Od czwartej doby wysypka zaczyna się przebarwiać, brunatniejąc w kolejności pojawiania się zmian, a skóra się łuszczy.

Wysypce towarzyszą, szczególnie na początku, następujące objawy:

  • gorączka,
  • suchy, szczekający kaszel,
  • nieżyt nosa,
  • zapalenie spojówek ze światłowstrętem.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Polecane artykuły

Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?

Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?

Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?

Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?

Plamy na plecach objawem łupieżu pstrego

Plamy na plecach spowodowane łupieżem pstrym to stan, którego powinniśmy obawiać się najbardziej i jak najszybciej zacząć stosować dermokosmetyki dostępne w aptekach. Jest to bardzo ważne, ponieważ choroba rozwija się szybko i postępuje przenosząc się na inne partie ciała. Dlatego jeśli zauważymy niepokojące czerwone, lub brunatne plamy, natychmiast poradźmy się farmaceuty lub lekarza.

Zamów zestaw kosmetyków na łupież pstry PITYVER -10% na hasło rabat10 w sklepie internetowym! ZAMÓW


Jeśli plamy na plecach spowodowane będą łupieżem pstry, niezwłocznie należy zacząć stosować odpowiednie dermokosmetyki, przeznaczone dla osób zmagających się z tą chorobą, ale też niezwłocznie zgłosić się do dermatologa. Jest to bardzo ważne, ponieważ choroba rozwija się szybko i postępuje przenosząc się na inne partie ciała. Stosowanie odpowiednich kosmetyków pomoże nie tylko zwalczyć uporczywy świąd, ale pomoże w regeneracji naskórka i szybszym pozbyciu się nieestetycznych zmian.

Bibliografia

1. Macura A.B., Pawlik B., Leczenie grzybic. Zarys mikologii lekarskiej, 1998
2. Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
3. Mayser P.A. and Preuss J., Pityriasis versicolor, 2012

Skąd się bierze wysypka na brzuchu?

Wysypka na brzuchu lub innych częściach ciała może wystąpić z bardzo wielu powodów - wśród najczęstszych wymienia się alergie oraz niektóre choroby zakaźne. Pojawienie się wysypki na brzuchu powinno być skonsultowane z lekarzem rodzinnym, który zdiagnozuje chorobę i zaleci odpowiednie leczenie, a razie wątpliwości skieruje do lekarza dermatologa.

W przebiegu różnych chorób wysypka na brzuchu może przyjmować różną postać - a oto kilka, najczęściej spotykanych odmian wysypki:

  • pokrzywka – występują zaczerwienienia wraz z małymi bąblami podobnymi do tych, które pojawiają się po kontakcie z pokrzywą,
  • wysypka plamista – na ciele pojawiają się plamy o nieokreślonym kształcie, zazwyczaj koloru czerwonego,
  • wysypka grudkowa – w postaci małych, twardych krostek niewypełnionych płynem,
  • wysypka pęcherzykowa – krosty są większe od grudek i wypełnione są płynem.

W przypadku utrzymywania się zaczerwienienia, krostek, gorącej skóry, popękanych naczynek na twarzy przez długi czas należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko z naszym stanem zdrowia w porządku.

Czytaj dalej...

Prawidłowe techniki golenia, przygotowanie skóry i pielęgnacja po goleniu mogą pomóc w zapobieganiu obu tym problemom związanym z goleniem, zapewniając bardziej komfortowe i gładkie doświadczenie podczas golenia.

Czytaj dalej...

Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Czytaj dalej...

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach koniecznie niezawierające alkoholu , które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery czy mocznik.

Czytaj dalej...