Czerwone plamy na brzuchu - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Czerwone plamki – jest się czego obawiać?
Pojawienie się zmian skórnych nie zawsze musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Może to być po prostu chwilowa reakcja organizmu na jakiś czynnik. W tym wypadku wysypka stanowi jedynie problem estetyczny. Jeżeli jednak plamki nie znikają, to naprawdę warto udać się do specjalisty, który oceni problem i wyda diagnozę. Konsultacja lekarska zawsze jest dobrym wyborem, bo dzięki niej można całkowicie pozbyć się obaw o swój stan zdrowia.
Czerwone plamy na ciele mogą być wywołane przez alergię. Jest to bardzo częsta przyczyna zmian skórnych o zróżnicowanym kształcie. Jeżeli zmiany pojawiły się nagle, to mogą mieć związek z alergią na jakiś składnik kosmetyków lub produkt spożywczy. Jeżeli w ostatnim czasie pacjent zmieniał kosmetyki lub wprowadzał do diety jakiś nowy pokarm, to jest duża szansa, że za czerwonymi zmianami na skórze stoi właśnie alergia. Uczulenie może być także związane z alergenami wziewnymi, czyli z pyłkami traw, sierścią zwierząt, roztoczami lub kwiatami. Uczulenie może pojawić się właściwie na każdym etapie życia. Jeżeli oprócz czerwonych plam na ciele, pojawiają się także łzawienie, duszności oraz katar i kaszel, to warto zwrócić się z problemem do dermatologa lub alergologa.
Czerwone zmiany na ciele – o jakich chorobach i schorzeniach świadczą?
Czerwona plamka na ciele może mieć zatem różne przyczyny. W wielu przypadkach nie ma powodów do zmartwień. Swędzących i nieswędzących zmian na skórze dość łatwo się pozbyć. Co jednak, kiedy jest to objaw poważniejszych problemów ze zdrowiem? O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele? Oto możliwe choroby, które objawiają się w ten sposób:
- odra – czerwone plamy pokrywają całe ciało,
- rumień zakaźny – plamy pojawiają się najpierw na policzkach, a następnie przechodzą na resztę ciała,
- ospa wietrzna – prócz czerwonych i mocno swędzących kropek można zaobserwować gorączkę, utratę apetytu i ogólne osłabienie,
- toczeń krążkowy – pojawiają się okrągłe plamy na skórze, złe samopoczucie i gorączka,
- świerzb – to czerwone zmiany w formie plam lub grudek, bardzo silny świąd,
- półpasiec – występuje zaczerwienienie, bolesne pęcherze, swędzenie, ból i pieczenie,
- celiakia – to nietolerancja glutenu. Oprócz czerwonych plam na ciele może pojawić się ból brzucha, a niekiedy także gorączka,
- łuszczyca – pojawiają się duże wykwity, które wyglądają jak pokryte łuską. Mogą powodować ból i pieczenie. W pewnych stadiach dochodzi do pękania skóry, co powoduje krwawienie,
- AZS (atopowe zapalenie skóry) – na skórze pojawiają się czerwone plamki i grudki, a ponadto występuje uporczywy świąd,
- mięsak Kaposiego – nowotwór złośliwy, w jego przypadku występują m.in. czerwone (wręcz sine) plamy na podudziach, stopach, udach, tułowiu i twarzy.
Czerwone plamy na ciele u dorosłych – swędzące. Na co wskazują?
Swędzenie jest (obok czerwonych wykwitów na ciele) jednym z mniej przyjemnych objawów skórnych. Zazwyczaj jego przyczyną okazuje się pogryzienie przez komary, meszki lub pszczoły. Co jednak robić, jeżeli pełnia lata dawno minęła, a za pojawiające się zmiany nie można już winić owadów?
Higiena i pielęgnacja skóry a czerwone plamy na ciele
Bardzo często czerwone, swędzące plamy na skórze powoduje nieodpowiednia higiena. Skóra dodatkowo przesusza się i łuszczy? Być może pora na zmianę kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Szczególnie baczną uwagę na dobór kosmetyków powinny zwracać uwagę osoby o skłonnościach do alergii. Wówczas bardzo łatwo o swędzące, czerwone plamy na brzuchu, plecach, klatce piersiowej i twarzy.
Czerwone kropki na ciele – depilacja
Czerwone kropki na skórze to niekiedy wynik nieprawidłowo przeprowadzonej depilacji. Malutkie czerwone plamy na ciele mogą pojawić się zarówno po goleniu maszynką, jak i w przypadku użycia wosku. Jak im zapobiec?
- Przed usuwaniem włosów musisz pamiętać o odpowiednim peelingu.
- Nie możesz zapomnieć także o nawilżeniu skóry.
- Podczas golenia używaj nowej i ostrej maszynki.
- Lepiej unikać sztywnych i nieprzewiewnych ubrań.
Swędzące czerwone kropki to także niekiedy wynik zapalenia mieszków włosowych.
Alergia i swędzące plamy na ciele
Reakcje alergiczne to również częsta przyczyna swędzących, czerwonych zmian. Mogą one przyjmować postać plam, krostek, obrzęku, grudek, a nawet bąbli. Można wymienić:
- alergie kontaktowe (np. po zastosowaniu niektórych kosmetyków),
- alergie pokarmowe (najczęściej na orzechy i mleko),
- alergie wziewne (np. na pyłki lub roztocza),
- alergie iniekcyjne (po zastosowaniu leków zawierających alergen np. penicylinę).
Czerwone plamy na skórze – o jakich chorobach mogą świadczyć?
Czerwone plamy na skórze nie zawsze świadczą o stanie chorobowym, który wymaga interwencji lekarskiej. Wyłączając wcześniej opisaną alergię, najczęstszymi schorzeniami, w których objawem są czerwone zmiany, są:
- zapalenie mieszków włosowych – wywoływane jest przez zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. To schorzenie najczęściej występuje u mężczyzn. Pojawiają się swędzące krostki o czerwonej barwie,
- atopowe zapalenie skóry – widoczne wykwity grudkowe i zmiany rumieniowe. Skóra staje się podrażniona oraz sucha,
- celiakia – oprócz czerwonych plamek występuje również ból brzucha,
- odra – początkowo plamy są niewielkie i ciemnoróżowe, później zmieniają się w wypukłe grudki, które zlewają się ze sobą,
- ospa wietrzna – swędzące plamy występujące gęsto na skórze, później zmieniają się w pęcherzyki z bezbarwnym płynem,
- łuszczyca – wykwity są czerwone, mogą być pokryte przez łuski,
- toczeń krążkowy – plamy mają owalny kształt,
Jeżeli cierpisz na jedną z powyższych chorób, to pamiętaj, że receptę na odpowiednie leki możesz otrzymać przez internet. E-recepta online to najszybszy sposób, by uzyskać dokument uprawniający do zakupu leków z apteki.
Czerwone plany na ciele – świerzb
Wśród przypadłości, które mogą być przyczyną czerwonych plam na ciele, warto jeszcze wymienić świerzb. Przejawia on się zmianami w formie uwypuklonych grudek, przeczosów albo plam. Odczuwalny jest bardzo silny świąd, który dokucza szczególnie po położeniu się do łóżka. Zakażenie świerzbem jest wywoływane przez pasożyta nazywanego świerzbowcem. Gdy dostanie się on do naskórka, to tworzy on nory, w których składa jaja. Larwy wykluwają się i po 3 tygodniach stają się dorosłe. Całemu procesowi towarzyszy bardzo nieprzyjemne swędzenie.
Jak można zarazić się świerzbem? Wystarczy kontakt z osobą chorą, jej pościelą lub ubraniem. Zmiany chorobowe powstają najczęściej w okolicy nadgarstków, na pośladkach, w okolicy pępka oraz narządów płciowych. Leczenie świerzbu wymaga zintensyfikowanych działań i powinno objąć całą rodzinę pacjenta oraz osoby, które miały z nim bliski kontakt, nawet jeżeli nie odczuwają one żadnych negatywnych objawów.
Zobacz też Wysypka po alkoholu. Objawy i leczenie alergii, nietolerancji