Czerwone plamy na brzuchu u dorosłego - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.
Polecane artykuły
Białe plamy na paznokciach — co mogą oznaczać?
Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?
Trądzik — problem nastolatków i dorosłych. Jak skutecznie leczyć trądzik pospolity?
Grzybica skóry – przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Jak powstaje łupież? Jak sobie z nim radzić?
Wysypka grudkowo-plamista
Jest to rodzaj wysypki, w której równocześnie występują zarówno zmiany w postaci grudek, jak i plam. Może towarzyszyć opisywanej wcześniej trzydniówce, a także odczynom polekowym - te najczęściej towarzyszą antybiotykoterapii pochodnymi penicyliny lub sulfonamidami. Pojawia się zwykle po kilku dniach stosowania leków i zwykle z uwagi na nasilenie zmian wysypka wymaga interwencji lekarskiej.
Charakteryzuje się występowaniem wypełnionych płynem zmian ponad powierzchnią skóry. Często występuje w przebiegu zmian wirusowych takich jak opryszczka, półpasiec czy też ospa.
Pojawienie się zmian pęcherzykowych w przypadku opryszki czy tez półpaśca zwykle poprzedzone jest występowaniem tzw. objawów prodromalnych w postaci mrowienia, świądu czy też bólu. Ospa natomiast zwykle zaczyna się od objawów pseudogrypowych takich jak gorączka, ból gardła, złe samopoczucie.
Charakterystyczna jest także lokalizacja oraz układ zmian. W przypadku ospy pęcherzyki są rozsiane na całym ciele i przypominają „gwieździste niebo”, natomiast w opryszczce zwykle występują na wardze i mają tendencję do grupowania się. W półpaścu zazwyczaj pojawiają się w obrębie jednej połowy ciała i ułożone są na rumieniowym podłożu.
Wysypka pęcherzykowa może być także objawem uczulenia na promienie słoneczne czy też wyprysku dłoni i stóp. Gdy pęcherzykom towarzyszą podobne, ale większego rozmiaru zmiany zwane pęcherzami należy wykluczyć poważniejsze schorzenia takie jak pęcherzycę czy też pemphigoid.
Wysypka pęcherzykowa, fot. Adobe Stock
Wysypka przy półpaścu, fot. Adobe Stock
Czerwone plamy na ciele w infekcjach wirusowych
Zmiany skórne są częstym objawem zakażeń wirusowych i najczęściej przybierają charakter wysypek plamistych, plamisto-grudkowych i pęcherzykowych. Mogą być one dominującym objawem choroby (tzw. choroby wysypkowe) lub towarzyszyć innym typowym dla danego zakażenia objawom.
Wybrane wirusowe choroby wysypkowe głównie występujące u dzieci:
Czerwone plamy na ciele w odrze
Występująca w odrze wysypka jest jedną z najintensywniejszych wśród wysypek pojawiających się w chorobach zakaźnych. Jest gruboplamista, żywoczerwona i ma charakter zstępujący. Oznacza to, że początkowo pojawia się za uszami i wzdłuż linii włosów, aby kolejno zająć skórę twarzy, szyi, górnej części ramion (pierwsza doba), a następnie klatkę piersiową, skórę brzucha i pleców (druga doba) oraz skórę rąk i nóg (trzecia doba). Od czwartej doby wysypka zaczyna się przebarwiać, brunatniejąc w kolejności pojawiania się zmian, a skóra się łuszczy.
Wysypce towarzyszą, szczególnie na początku, następujące objawy:
- gorączka,
- suchy, szczekający kaszel,
- nieżyt nosa,
- zapalenie spojówek ze światłowstrętem.
Czerwone plamy na brzuchu u dzieci
Przyczyny alergenne
U małych dzieci różne rodzaje zmian skórnych występują najczęściej w wyniku alergii. Często jest to alergia pokarmowa np. skaza białkowa lub nietolerancja na gluten. Może być też wynikiem zetknięcia z innymi alergenami np. sierścią zwierząt, niektórymi detergentami i materiałami (np. zabawki z elementami z metalu lub polimerów).
Jeżeli u dziecka pojawiły się zmiany skórne w postaci czerwonych wyprysków (krostek), swędzących plam na ciele, suchej i pękającej skóry czy różowych plamek, to najpierw warto wybrać się do dermatologa.
U dzieci oprócz plam na brzuchu alergie najczęściej wywołują różne rodzaje przebarwień na twarzy, na pośladkach, czerwone plamy na nogach i rękach. Powinno się szybko reagować, zwłaszcza jeżeli dziecko ma tendencję do rozdrapywania krostek i plamek. Zaniedbanie może bowiem prowadzić do dalszych stanów zapalnych.
Skórę dzieci i niemowląt trzeba też chronić przed nadmiernym słońcem. Przyczyną zaczerwienień może być nie tylko alergia na promienie słoneczne, ale zwykłe przegrzanie skóry. A może zainteresuje cię także ten artykuł o białych plamach na skórze?
Przyczyny chorobowe
Oprócz alergii czerwone plamy i wypryski mogą być pierwszymi objawami poważniejszych chorób. Do schorzeń najczęściej objawiających się w okresie wczesnego dzieciństwa należąchoroby wywołane obecnością pasożytów lub choroby zakaźne, takie jak różyczka i szkarlatyna.
Do objawów różyczki należą nieduże różowe lub czerwone plamki. Charakterystyczne jest „zlewanie się” plamek. Przy szkarlatynie występuje wysypka w okolicach węzłów chłonnych, która przenosi się na całe ciało. Tę ostatnią chorobę trudno pomylić z uczuleniem, bo pierwszym objawem jest gorączka i ból gardła.
