Czerwone plamy na brzuchu u dorosłego - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Skąd się bierze wysypka na brzuchu?

Wysypka na brzuchu lub innych częściach ciała może wystąpić z bardzo wielu powodów - wśród najczęstszych wymienia się alergie oraz niektóre choroby zakaźne. Pojawienie się wysypki na brzuchu powinno być skonsultowane z lekarzem rodzinnym, który zdiagnozuje chorobę i zaleci odpowiednie leczenie, a razie wątpliwości skieruje do lekarza dermatologa.

W przebiegu różnych chorób wysypka na brzuchu może przyjmować różną postać - a oto kilka, najczęściej spotykanych odmian wysypki:

  • pokrzywka – występują zaczerwienienia wraz z małymi bąblami podobnymi do tych, które pojawiają się po kontakcie z pokrzywą,
  • wysypka plamista – na ciele pojawiają się plamy o nieokreślonym kształcie, zazwyczaj koloru czerwonego,
  • wysypka grudkowa – w postaci małych, twardych krostek niewypełnionych płynem,
  • wysypka pęcherzykowa – krosty są większe od grudek i wypełnione są płynem.

Wysypka na brzuchu podczas ospy wietrznej

Wysypka jest także charakterystycznym objawem ospy wietrznej. Najczęściej pojawia się na na brzuchu, plecach, ramionach, nogach i twarzy - na początku choroby przybiera formę małych zaczerwienień, które z czasem przeradzają się w większe pęcherzyki, które po pęknięciu zasychają.

Inną chorobą wywoływaną przez wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV) jest półpasiec. W przebiegu półpaśca pojawienie się wysypki poprzedza ból, pieczenie i swędzenie wzdłuż nerwu czuciowego, który został zaatakowany przez wirusa. Wysypka formuje się w charakterystyczny dla półpaśca kształt – pasy na tułowiu. Zmiany skórne wyglądają podobnie jak przy ospie, czyli występują w postaci plamek, a z czasem zmieniają się w grudki, które po kilku dniach wysychają.

Leczenie czerwonych wyprysków i plam

Sposób leczenia czerwonych plam na brzuchu zależy od ich przyczyny. W pierwszej kolejności należy wykluczyć alergię i odciąć źródło uczulenia. Czy będzie to zmiana diety, proszku do prania czy unikanie słońca. Jeżeli objawy nie ustąpią, to trzeba się udać do lekarza.

Czerwone plamy na brzuchu i ciele niekoniecznie są schorzeniem wyłącznie dermatologicznym. W wielu przypadkach może nam pomóc już lekarz pierwszego kontaktu. Jeżeli nie będzie w stanie zdiagnozować choroby, to wyśle pacjenta na dodatkowe badania.

Jeżeli zaczerwienienia i wysypki pojawiają się często i długo nie ustępują, nie powinno się zaczynać samodzielnego leczenia. Bardzo prawdopodobne, że źródłem jest jakaś choroba wewnętrzna, która nie ustąpi po stosowaniu okładów i kosmetyków bezpośrednio na skórę.

Czerwone plamy na brzuchu mają różne przyczyny i leczy się je w bardzo różny sposób. Dlatego po pojawieniu się takich objawów najlepiej udać się do lekarza.

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach koniecznie niezawierające alkoholu , które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery czy mocznik.

Czytaj dalej...

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez kosmetyki, proszek do prania i inne środki czystości, gumę, środki zapachowe, leki do stosowania miejscowego, metale jak nikiel, chrom i kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach i suwakach , środki odkażające, benzynę, olej napędowy i formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...

Dostępne bez recepty preparaty miejscowe zawierają składniki, takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, które pomagają zwalczać bakterie, zmniejszać stan zapalny i przyspieszać regenerację skóry.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...