Czerwone plamy na ręce - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Jak zapobiegać występowaniu plam na dłoniach? Pielęgnacja skóry dłoni
Pielęgnacja skóry dłoni nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Istnieje wiele skutecznych sposobów. Ważne jednak, aby być w tych czynnościach systematycznym. By uniknąć zaczerwienień, podrażnień i pęknięć, nakładaj codziennie silnie nawilżający krem lub maść do rąk, np. SWEDERM® HUDSALVA VIT E. Kosmetyk niweluje uczucie ściągania, odżywia, nawilża i chroni skórę, bez pozostawiania nieprzyjemnego uczucia lepkości. Maść zawiera dużą zawartość gliceryny, masło Shea, witaminę E, bisabolol i alantoinę. Nadaje się do skóry suchej i odwodnionej.
Nie myj dłoni gorącą ani zbyt zimną wodą, z punktu widzenia zdrowia i kondycji skóry, najlepszy jest letni strumień. Podczas porządków w domu, takich jak ręczne mycie naczyń, podłóg czy toalety, zawsze staraj się zakładać gumowe rękawiczki. Pamiętaj o regularnym złuszczaniu - raz w tygodniu peelinguj dłonie, aby pozbyć się martwego naskórka.
Czerwone plamy na dłoniach? To może być objaw marskości wątroby
O marskości wątroby wiele osób dowiaduje się dopiero podczas rutynowych badań, gdyż początkowo nie odczuwa żadnych objawów. Uszkodzeń wątroby spowodowanych marskością na ogół nie można cofnąć. Jeśli jednak choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana, można je ograniczyć. Pierwsze oznaki marskości wątroby widać na skórze.
Szacuje się, że na marskość wątroby choruje nawet 10 procent populacji. Dotyka osób między 45., a 65. rokiem życia. Dwa razy częściej zapadają na nią mężczyźni, niż kobiety. Przyczyną marskości wątroby są przewlekłe schorzenia tego narządu o różnym podłożu. Choroba pojawia się najczęściej u osób, u których wcześniej wystąpił stan zapalny wątroby, stłuszczenie wątroby oraz jej zwłóknienie. Do czynników sprzyjających rozwojowi tej groźnej choroby należą: picie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta, a także przyjmowane leki.
Jak powstają czerwone plamy na rękach?
Czerwone plamy na rękach to reakcja na zadziałanie czynnika, który wpływa drażniąco na skórę i powoduje rozpoczęcie w niej szeregu zmian, w tym rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. To one są bezpośrednią przyczyną zmiany koloru skóry. Drobne tętniczki rozszerzają się pod wpływem bezpośredniego działania czynników zewnętrznych: ciepła, kontaktu z niektórymi substancjami toksycznymi. Jest to też wtórna reakcja na przechłodzenie, która pojawia się, gdy znika już niebezpieczeństwo dodatkowej utraty ciepła przez przekrwione ręce. Tak pobudzone krążenie pozwala skórze na odzyskanie równowagi i przywrócenie prawidłowego metabolizmu. W ten sposób można uniknąć trwałych skutków oddziaływania zimna. Częstszym mechanizmem powstawania czerwonych plam na rękach jest stan zapalny. W przypadku, gdy powoduje go czynnik nieinfekcyjny, główną rolę w wywołaniu zmiany barwy odgrywają mediatory zapalenia. Są to substancje wydzielane miejscowo pod wpływem urazu albo zadziałania innego bodźca. Należy do nich między innymi histamina, która oddziałuje bezpośrednio na mięśnie tętniczek i powoduje zmniejszenie ich napięcia. W efekcie naczynia krwionośne rozszerzają się i w obszarze zapalenia dochodzi do powstania czerwonej plamy. Podobny wpływ mają inne endogenne substancje, które wydzielane są w późniejszych fazach pobudzenia tkanek.
- oparzenia słonecznego,
- niewłaściwego doboru kosmetyków,
- działania czyszczących środków chemicznych stosowanych w pracy lub w domu,
- kontaktu z kwasami lub zasadami albo innymi drażniącymi substancjami, np. farbami, lakierami,
- narażenia na pyły przemysłowe (pasty polerskie, opiłki metali, cement),
- oparzenia promieniowaniem UV (np. u spawaczy niekorzystających z rękawic),
- kontaktu z niektórymi tworzywami sztucznymi.
Niektóre czynniki mogą wywoływać skórne reakcje alergiczne. Typowymi przykładami są nie tylko uczulenia na sierść kota, psa czy innego domowego pupila, ale również na środki stosowane do prania i płukania odzieży lub pościeli, płyny do mycia naczyń, mydła, szampony i odżywki. Osoby, u których zmiany mają okresowy, nawracający charakter, powinny obserwować, czy czerwone plamy na rękach nie pojawiają się po kąpieli, zmywaniu, wieszaniu prania albo sprzątaniu.
Leczenie przebarwień na rękach
Czerwone plamy na dłoniach, które są objawami stanów zapalnych skóry, leczymy łagodząc objawy. Niezbędne jest skonsultowanie z dermatologiem właściwej terapii. Łuszczycę i atopowe zapalenie skóry najczęściej leczy się objawowo, stosując maści i kremy steroidowe oraz środki delikatnie natłuszczające (olejki).
Zaburzenia hormonalne, objawiające się plamami i plamkami na dłoniach leczy się odpowiednią terapią hormonalną. Dodatkowo lekarz może doradzić jakie kosmetyki stosować wspomagająco.
Po pojawieniu się przebarwień i anomalii nowotworowych leczenie przebiega adekwatnie do schorzenia. Terapię – w zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju nowotworu – powinien dobrać specjalista. Jednak zmiany tego typu zdarzają się bardzo rzadko.
W każdym przypadku trzeba też pamiętać o zapobieganiu. Z piegami na rękach najczęściej poradzi sobie krem z odpowiednio silnym filtrem UV. Można też unikać wystawiania skóry na słońce. Ponieważ trochę słońca potrzebujemy do wytworzenia witaminy D, można omijać wychodzenie w pewnych godzinach. Między 10 a 15, zwłaszcza latem, słońce operuje najmocniej w naszej strefie klimatycznej.
O ochronie przed promieniami słonecznymi powinni pamiętać właściwie wszyscy, którzy mają kłopoty tego typu. Poza wyjątkowymi przypadkami promienie słoneczne są szkodliwe dla nadwrażliwej, chorej czy osłabionej skóry.

Czerwone plamy na rękach – alergia skórna
Alergia skórna to jedna z częstszych przyczyn pojawienia się czerwonych plam na rękach. To nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób. Poza ww. atopowym zapaleniem skóry do alergii skórnych, którym towarzyszą czerwone plamy na ciele, należą m.in.:
- alergiczny wyprysk kontaktowy,
- wyprysk zawodowy,
- alergiczne zapalenie skóry,
- pokrzywka alergiczna,
- wyprysk fotoalergiczny.
Wśród czynników, które mogą powodować alergię skórną, wymienia się m.in.:
- alergeny pokarmowe (najczęstsze to: gluten, białka mleka krowiego, orzechy, owoce morza),
- składniki kosmetyków (np.: substancje zapachowe, konserwanty, barwniki),
- alergeny wziewne (np. zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin),
- składniki środków czyszczących (np.: detergenty, substancje piorące, SLS, SLES),
- wybrane leki,
- niektóre metale (np.: kobalt, chrom, nikiel),
- lateks.
Czerwone plamy na ciele są jednym z pierwszych objawów. Zazwyczaj towarzyszy im pieczenie i świąd. Pojawiają się wysypka, obrzęk, niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i rozwijają się nadżerki, a później pokrywają je strupy. Skóra alergiczna jest nadmiernie przesuszona, szorstka i rogowaciejąca. Leczenie czerwonych plam na rękach w alergii skórnej polega na miejscowym stosowaniu leków w formie maści, kremów czy płynów. Przy ciężkim przebiegu lekarz włącza doustne kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe. Konieczne jest unikanie czynników alergicznych.
