Czerwone plamy na ręce - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Zapewnij sobie wsparcie w powrocie do zdrowia

Na skórze Twoich rąk pojawiły się czerwone, swędzące plamy, które wymagają konsultacji z dermatologiem? Zapewnij sobie wsparcie – zamów na Welbi ofertę Polisy Zdrowie Welbi, czyli prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niemu możesz zyskać m.in.:

  • konsultacje u lekarzy specjalistów bez skierowania (nawet 39 specjalistów w pakiecie OCHRONA GOLD, w tym dermatolog),
  • dostęp do minimum 190 badań diagnostycznych, w tym do diagnostyki obrazowej, laboratoryjnej i czynnościowej,
  • wizyty u lekarzy bez konieczności czekania w długich kolejkach – ze specjalistą skonsultujesz się z reguły w ciągu 3 dni roboczych, a z lekarzem POZ w ciągu 1 dnia,
  • opiekę w placówkach na terenie całego kraju – prawie 3500 placówek współpracujących z ubezpieczycielem w 650 miastach Polski,
  • inne korzyści w zależności od pakietu.

Wypełnij formularz i zamów ofertę. Sprawdź, co możesz zyskać, wybierając pakiet Polisy Zdrowie Welbi. Ochrona ubezpieczeniowa działa niemal od razu po opłaceniu pierwszej składki.

  1. M. Millan, J. Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, „Nowa Pediatria” 2017, t. 21, nr 4. s. 114–122.
  2. R.J. Nowicki, M. Trzeciak, M. Kaczmarski i wsp., Atopowe zapalenie skóry. Interdyscyplinarne rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne PTD, PTA, PTP oraz PTMR. Część I. Profilaktyka, leczenie miejscowe i fototerapia, „Przegląd Dermatologiczny” 2019, nr 106, s. 354–371.
  3. R.J. Rycroft, S.H. Wakelin, S.J. Robertson, Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.

Czerwone plamy na rękach – alergia skórna

Alergia skórna to jedna z częstszych przyczyn pojawienia się czerwonych plam na rękach. To nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób. Poza ww. atopowym zapaleniem skóry do alergii skórnych, którym towarzyszą czerwone plamy na ciele, należą m.in.:

  • alergiczny wyprysk kontaktowy,
  • wyprysk zawodowy,
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • pokrzywka alergiczna,
  • wyprysk fotoalergiczny.

Wśród czynników, które mogą powodować alergię skórną, wymienia się m.in.:

  • alergeny pokarmowe (najczęstsze to: gluten, białka mleka krowiego, orzechy, owoce morza),
  • składniki kosmetyków (np.: substancje zapachowe, konserwanty, barwniki),
  • alergeny wziewne (np. zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin),
  • składniki środków czyszczących (np.: detergenty, substancje piorące, SLS, SLES),
  • wybrane leki,
  • niektóre metale (np.: kobalt, chrom, nikiel),
  • lateks.

Czerwone plamy na ciele są jednym z pierwszych objawów. Zazwyczaj towarzyszy im pieczenie i świąd. Pojawiają się wysypka, obrzęk, niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i rozwijają się nadżerki, a później pokrywają je strupy. Skóra alergiczna jest nadmiernie przesuszona, szorstka i rogowaciejąca. Leczenie czerwonych plam na rękach w alergii skórnej polega na miejscowym stosowaniu leków w formie maści, kremów czy płynów. Przy ciężkim przebiegu lekarz włącza doustne kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe. Konieczne jest unikanie czynników alergicznych.

O czym mogą świadczyć czerwone plamy na dłoniach?

Przebarwienia najczęściej występują na odsłoniętej skórze ciała, głównie twarzy, dekolcie, ramionach i dłoniach. Mogą mieć charakter trwały lub tymczasowy i są szczególnie widoczne. Do innego rodzaju zmian kolorytu skóry zalicza się plamy powstające w wyniku zmian naczyniowych czy też jako objaw schorzeń dermatologicznych i ogólnoustrojowych.

Za różowe lub czerwone plamy na dłoniach, także u dziecka, może odpowiadać toczący się stan zapalny lub zaburzenia struktury skóry. To cechy m.in. atopowego zapalenia skóry, egzemy czy łuszczycy. W przebiegu tych chorób tworzą się czerwone, bardzo liczne krostki, skumulowane punktowo i otoczone zarumienionym obszarem. Skupiska zmian występują głównie w miejscach zgięć skóry, m.in. na łokciach, kolanach i palcach dłoni. Zwykle czerwonym plamom towarzyszy suchość, łuszczenie i świąd skóry. Podobne objawy obserwuje się przy infekcji grzybiczej lub bakteryjnej.

Różowe lub czerwone plamy na dłoniach mogą wynikać także z alergii kontaktowej. Do podrażnień skóry dłoni może dojść np. po kontakcie z chemikaliami czy niektórymi substancjami zawartymi w środkach do mycia lub kosmetykach. Jeśli natomiast czerwone plamy występują na wewnętrznej części dłoni i zanikają pomimo prawidłowej pielęgnacji, może być to objaw chorej wątroby.

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach koniecznie niezawierające alkoholu , które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery czy mocznik.

Czytaj dalej...

Świąd skóry na nogach jest jednym z typowych objawów, na które uskarżają się diabetycy, związanych zarówno bezpośrednio z rozwojem cukrzycy, jak też licznymi jej powikłaniami oraz schorzeniami współwystępującymi.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...