Czerwone plamy na ręce - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Czerwone plamy na dłoniach? To może być objaw marskości wątroby

O marskości wątroby wiele osób dowiaduje się dopiero podczas rutynowych badań, gdyż początkowo nie odczuwa żadnych objawów. Uszkodzeń wątroby spowodowanych marskością na ogół nie można cofnąć. Jeśli jednak choroba zostanie wcześnie zdiagnozowana, można je ograniczyć. Pierwsze oznaki marskości wątroby widać na skórze.

Szacuje się, że na marskość wątroby choruje nawet 10 procent populacji. Dotyka osób między 45., a 65. rokiem życia. Dwa razy częściej zapadają na nią mężczyźni, niż kobiety. Przyczyną marskości wątroby są przewlekłe schorzenia tego narządu o różnym podłożu. Choroba pojawia się najczęściej u osób, u których wcześniej wystąpił stan zapalny wątroby, stłuszczenie wątroby oraz jej zwłóknienie. Do czynników sprzyjających rozwojowi tej groźnej choroby należą: picie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta, a także przyjmowane leki.

Jak pozbyć się przebarwień na skórze dłoni?

Skuteczne leczenie plam na skórze zależy od rozpoznania źródła problemu. Niestety, nie wystarczą tu proste, domowe sposoby. Z pewnością warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który za pomocą wywiadu medycznego i badania przedmiotowego określi najlepszą ścieżkę terapii lub skieruje Cię do innego specjalisty, np. medycyny estetycznej (jeśli przyczyny zmian są inne niż dermatologiczne). Przykładowo, plamy wątrobowe na dłoniach można usuwać laserowo, za pomocą krioterapii lub profesjonalnych peelingów chemicznych. Z kolei leczenie łupieżu pstrego opiera się na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych czy używaniu mydeł z kwasem salicylowym. W przypadku plam na dłoniach wywołanych bielactwem, elementem terapii są:

  • maści i kremy sterydowe,
  • leki immunomodulujące,
  • terapia cząsteczkami światła ultrafioletowego.

W razie stwierdzenia AZS należy stosować profesjonalne kosmetyki o naturalnym składzie, dedykowane skórze atopowej, np. z ceramidami i lipidami. Warto sięgnąć po hipoalergiczną maść SWEDERM® HUDSALVA SENSITIVE przeznaczoną do łagodzenia tego typu schorzeń. Przynosi ukojenie nawet przy ekstremalnie suchej skórze dłoni - koi, wygładza naskórek i wspiera odbudowę warstwy hydrolipidowej. Wszystko to zasługa alantoiny, gliceryny oraz witaminy E w składzie. Zaletą maści jest również brak substancji zapachowych i barwników, które mogłyby potencjalnie podrażniać czy uczulać.

Jeśli przyczyną plam na dłoniach jest podrażnienie wywołane detergentami, należy znaleźć dla nich zamienniki o bardziej przyjaznym, naturalnym składzie. Na rynku istnieje mnóstwo ekologicznych środków czyszczących, które nie szkodzą skórze i są równie skuteczne w czyszczeniu zabrudzeń, co chemiczne produkty. Jeżeli podłożem zmian jest alergia na kosmetyki, usuń je ze swojej kosmetyczki. Postaw na hipoalergiczne żele, mydła i kremy do rąk pozbawione alkoholu, sztucznych barwników, konserwantów czy substancji zapachowych, które szkodzą Twojej skórze. Staraj się też nie narażać skóry na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Pamiętaj, aby w mroźne dni zawsze zakładać rękawiczki. Z kolei latem smaruj dłonie ochronnym kremem z filtrem SPF.

Przebarwienia na dłoniach – jak je wybielać

Najmniej niebezpieczne jest wybielanie piegów na rękach. Można to robić domowymi sposobami albo stosując specjalne środki z apteki. Do starych sposobów radzenia sobie z plamkami na dłoniach należy sok z cytryny. Można nałożyć trochę soku bezpośrednio na skórę. Jeżeli masz bardzo wrażliwą skórę, to możesz zmieszać sok z kremem. Inną domową metodą pozbywania się przebarwień na dłoniach jest maseczka z jogurtu naturalnego z miodem. Poza tym w każdej aptece i sklepie drogeryjnym dostaniemy odpowiedni krem.

Zanim te same metody zastosujemy do plam starczych, warto sprawdzić, jak reaguje skóra. Jest to zawsze dodatkowe obciążenie naskórka i nie wszystkie sposoby można stosować bez konsekwencji. Z likwidacją brązowych plam wątrobowych może nam pomóc kosmetyczka. Specjalne peelingi chemiczne czy zabiegi laserowe mogą znacząco poprawić wygląd skóry.

W przypadku chorób powodujących plamy na rękach trzeba rozpocząć leczenie właściwe dla danej choroby. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach plam na ciele.

W przypadku utrzymywania się zaczerwienienia, krostek, gorącej skóry, popękanych naczynek na twarzy przez długi czas należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko z naszym stanem zdrowia w porządku.

Czytaj dalej...

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...

Nieestetycznych łusek na twarzy najszybciej pozbędziesz się stosując delikatny peeling pamiętaj jednak, by w przypadku suchej, cienkiej i delikatnej skóry, nie pocierać nim za mocno naskórka i nie wykonywać go zbyt często.

Czytaj dalej...

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...