Czerwone plamy na rękach - Przyczyny i Sposoby Leczenia
Jak powstają czerwone plamy na rękach?
Czerwone plamy na rękach to reakcja na zadziałanie czynnika, który wpływa drażniąco na skórę i powoduje rozpoczęcie w niej szeregu zmian, w tym rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. To one są bezpośrednią przyczyną zmiany koloru skóry. Drobne tętniczki rozszerzają się pod wpływem bezpośredniego działania czynników zewnętrznych: ciepła, kontaktu z niektórymi substancjami toksycznymi. Jest to też wtórna reakcja na przechłodzenie, która pojawia się, gdy znika już niebezpieczeństwo dodatkowej utraty ciepła przez przekrwione ręce. Tak pobudzone krążenie pozwala skórze na odzyskanie równowagi i przywrócenie prawidłowego metabolizmu. W ten sposób można uniknąć trwałych skutków oddziaływania zimna. Częstszym mechanizmem powstawania czerwonych plam na rękach jest stan zapalny. W przypadku, gdy powoduje go czynnik nieinfekcyjny, główną rolę w wywołaniu zmiany barwy odgrywają mediatory zapalenia. Są to substancje wydzielane miejscowo pod wpływem urazu albo zadziałania innego bodźca. Należy do nich między innymi histamina, która oddziałuje bezpośrednio na mięśnie tętniczek i powoduje zmniejszenie ich napięcia. W efekcie naczynia krwionośne rozszerzają się i w obszarze zapalenia dochodzi do powstania czerwonej plamy. Podobny wpływ mają inne endogenne substancje, które wydzielane są w późniejszych fazach pobudzenia tkanek.
- oparzenia słonecznego,
- niewłaściwego doboru kosmetyków,
- działania czyszczących środków chemicznych stosowanych w pracy lub w domu,
- kontaktu z kwasami lub zasadami albo innymi drażniącymi substancjami, np. farbami, lakierami,
- narażenia na pyły przemysłowe (pasty polerskie, opiłki metali, cement),
- oparzenia promieniowaniem UV (np. u spawaczy niekorzystających z rękawic),
- kontaktu z niektórymi tworzywami sztucznymi.
Niektóre czynniki mogą wywoływać skórne reakcje alergiczne. Typowymi przykładami są nie tylko uczulenia na sierść kota, psa czy innego domowego pupila, ale również na środki stosowane do prania i płukania odzieży lub pościeli, płyny do mycia naczyń, mydła, szampony i odżywki. Osoby, u których zmiany mają okresowy, nawracający charakter, powinny obserwować, czy czerwone plamy na rękach nie pojawiają się po kąpieli, zmywaniu, wieszaniu prania albo sprzątaniu.
Czerwone plamy na ciele – jakie mogą być ich przyczyny?
Plama to zmiana skórna (wykwit) niewyczuwalna w dotyku i różniąca się od otaczającej skóry wyłącznie zabarwieniem. Jeśli plamy występują na całym ciele, określa się je mianem wysypki (inaczej osutki).
Do możliwych przyczyn czerwonych plam na ciele należą:
- choroby zakaźne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze),
- choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, reakcje alergiczne na leki),
- oparzenia słoneczne i odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne,
- skazy krwotoczne,
- łuszczyca i zmiany łuszczycopodobne,
- choroby rumieniowe skóry (np. rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty),
- choroby tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe),
- choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
- urazy mechaniczne (sińce, podbiegnięcia krwawe).
Czerwone plamy na ciele ze względu na mechanizm powstania można podzielić na:
Bąble na skórze jak po oparzeniu
Najczęstszą przyczyną powstawania bąbli na skórze są oparzenia. Do oparzenia może dojść w wyniku kontaktu skóry z wysoką temperaturą, promieniowaniem lub substancją żrącą. Bąble powstałe na skórze w skutek oparzenia, zazwyczaj są wypełnione płynem surowiczym, który ma na celu ochronę organizmu przed rożnymi zakażeniami. Z tego powodu nie należy ich przebijać.
Często oparzenia powstają przy gotowaniu, a jeśli czynność ta powtarzana jest przez nas codziennie - trudno o to, by bąble szybko i sprawnie się wygoiły. Zazwyczaj ich leczenie na dłoniach może trwać do ok. 2. a nawet 3. tygodni.
Bąble po oparzeniu różnią się wyglądem w zależności od tego, jaki czynnik je spowodował. Zazwyczaj takie bąble mają kilka milimetrów średnicy.