Czerwone plamy na rękach - Przyczyny i Sposoby Leczenia

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – skąd się bierze?

Alergiczne zapalenie skóry często funkcjonuje także pod inną nazwą, jaką jest wyprysk alergiczny. Jest to najczęstsza spotykana forma wyprysku i wpływ na jego powstawanie mogą mieć substancje o działaniu drażniącym lub uczulającym. Stąd w przypadku wyprysku kontaktowego możemy mówić o wyprysku alergicznym lub z podrażnienia.

Alergia kontaktowa ma miejsce w momencie zetknięcia się skóry z konkretnym alergenem. Objawy alergii skórnej w tym przypadku stają się zauważalne po kilku godzinach – pojawia się wtedy stan zapalny . Silna alergia skórna może obejmować miejsce bezpośredniego kontaktu z alergenem, jednak może rozprzestrzeniać się także na inne obszary skóry.

Jakie możemy wyróżnić alergeny kontaktowe? Do najczęstszych zalicza się substancje będące składnikami kosmetyków bądź leków. Oprócz tego za takie zmiany alergiczne na skórze mogą być odpowiedzialne alergeny występujące w roślinach, odzieży czy też biżuterii.

W przypadku wyprysku z podrażnienia (niealergicznego) uczulenia na skórze są wywołane bezpośrednim działaniem substancji drażniącej w bardzo silnym stężeniu. Mogą to być detergenty, środki piorące, mydła, konserwanty czy roztwory kwasowe i zasadowe. Jeśli skóra jest ciągle narażona na kontakt z taką substancją, dochodzi do uszkodzenia jej bariery ochronnej i rozwoju stanu zapalnego.

Co może powodować czerwone plamy na ręce?

Czerwone plamy na ręce to mało charakterystyczny objaw, który może towarzyszyć wielu zaburzeniom w stanie zdrowia. Mogą wystąpić m.in. w:

  • marskości wątroby,
  • zaburzeniach hormonalnych,
  • niewydolności nerek,
  • reumatoidalnym zapaleniu stawów rąk,
  • łuszczycy skóry dłoni,
  • poronnej rybiej łusce,
  • erytrodermii lub złuszczającym zapaleniu skóry,
  • zakażeniach skóry – zazwyczaj o podłożu bakteryjnym i grzybiczym.

Poza tym czerwone plamy na rękach mogą być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków, retinoidów, sulfonamidów, hormonalnej terapii zastępczej) czy powikłaniem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Przeczytaj też o białych plamkach po opalaniu, które są wynikiem niedoboru melaniny. Sprawdź, skąd biorą się białe plamki na paznokciach. Czy taka zmiana w wyglądzie płytki paznokciowej to oznaka choroby?

Bąble na ciele w przebiegu ospy wietrznej

Ospa wietrzna wywoływana jest przez wirus VZV. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce, zwłaszcza u małych dzieci, w wieku przedszkolnym. Rocznie notuje się około 75 tysięcy zachorowań, zwłaszcza późną wiosną i wczesnym latem (jeszcze kilkanaście lat temu liczba ta przekraczała 150 tysięcy).

Choroba jest bardzo zakaźna. Przenosi się drogą kropelkową przez błony śluzowe jamy ustnej, jednak jej objawy dotykają znacznie większych połaci ciała.

Bolesne bąble na ciele w przebiegu ospy są tylko jednymi z kilku objawów skórnych, występujących kolejno po sobie. Choroba ujawnia się po około 14-dniowym okresie inkubacji, początkowo pod postacią plam na ciele. Te zamieniają się w grudki, a następnie w ich miejsce pojawiają się pęcherze.

Zanim choroba przeminie, na ciele pacjenta wykwintną jeszcze krosty, na koniec zaś pojawią się twarde strupy.

Niezwykle charakterystyczne jest rozlokowanie zmian – stanowią one małe punkciki rozrzucone na dużej powierzchni ciała, niczym gwiazdy na niebie. Ospa u dzieci jest względnie niegroźna, aczkolwiek może pozostawić po sobie ślad w postaci nieestetycznych blizn na twarzy.

Czerwone plamy na rękach a alergia

Alergiczne czerwone plamy na rękach mają swoje charakterystyczne cechy: są swędzące i suche, niekiedy złuszcza się z ich powierzchni naskórek. Niektóre zmiany tworzą się wskutek zlewania się powstających pierwotnie drobnych grudek (wypukłych, czerwonych, punktowych zmian na skórze). Jeśli zmiany pojawiają się na rękach dziecka, mogą mieć związek z nietolerancją niektórych pokarmów albo alergią kontaktową. Czerwone plamy najczęściej występują wtedy na grzbietach rąk i nie obejmują powierzchni dłoniowych ani palców.

Czerwone plamy na rękach towarzyszą wielu chorobom, głównie u dzieci. Niektóre z nich występują dość często. Typowym przykładem jest szkarlatyna (płonica), która powoduje zaczerwienienie całych dłoniowych powierzchni rąk, a w późniejszej fazie choroby również złuszczanie się naskórka dużymi płatami. Takie objawy mogą też być związane z rzadszą dolegliwością – rumieniem zakaźnym, a u noworodków i niemowląt z tzw. zespołem Rittera (pęcherzowym i złuszczającym zapaleniem skóry). Plamy o zgrubiałej, wielowarstwowej, zrogowaciałej powierzchni mogą również stanowić jeden z objawów łuszczycy.

Czerwone plamy na rękach – alergia skórna

Alergia skórna to jedna z częstszych przyczyn pojawienia się czerwonych plam na rękach. To nadmierna reakcja układu immunologicznego na konkretny czynnik, który nie wywołuje objawów u innych osób. Poza ww. atopowym zapaleniem skóry do alergii skórnych, którym towarzyszą czerwone plamy na ciele, należą m.in.:

  • alergiczny wyprysk kontaktowy,
  • wyprysk zawodowy,
  • alergiczne zapalenie skóry,
  • pokrzywka alergiczna,
  • wyprysk fotoalergiczny.

Wśród czynników, które mogą powodować alergię skórną, wymienia się m.in.:

  • alergeny pokarmowe (najczęstsze to: gluten, białka mleka krowiego, orzechy, owoce morza),
  • składniki kosmetyków (np.: substancje zapachowe, konserwanty, barwniki),
  • alergeny wziewne (np. zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin),
  • składniki środków czyszczących (np.: detergenty, substancje piorące, SLS, SLES),
  • wybrane leki,
  • niektóre metale (np.: kobalt, chrom, nikiel),
  • lateks.

Czerwone plamy na ciele są jednym z pierwszych objawów. Zazwyczaj towarzyszy im pieczenie i świąd. Pojawiają się wysypka, obrzęk, niewielkie pęcherze. Te z czasem pękają i rozwijają się nadżerki, a później pokrywają je strupy. Skóra alergiczna jest nadmiernie przesuszona, szorstka i rogowaciejąca. Leczenie czerwonych plam na rękach w alergii skórnej polega na miejscowym stosowaniu leków w formie maści, kremów czy płynów. Przy ciężkim przebiegu lekarz włącza doustne kortykosteroidy czy leki przeciwhistaminowe. Konieczne jest unikanie czynników alergicznych.

W przypadku, gdy na skórze mamy do czynienia z czerwonymi plamami lub pajączkami, leczenie polega na elektrokoagulacji z zastosowaniem prądu elektrycznego lub skleroterapii , czyli wstrzykiwaniu specjalnej substancji do naczynia krwionośnego, powodującej jego zamknięcie i zanik przebarwienia.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...