Skąd się biorą czerwone plamy po kąpieli na ciele?
Czerwone plamy na ciele u dorosłych – swędzące. Na co wskazują?
Swędzenie jest (obok czerwonych wykwitów na ciele) jednym z mniej przyjemnych objawów skórnych. Zazwyczaj jego przyczyną okazuje się pogryzienie przez komary, meszki lub pszczoły. Co jednak robić, jeżeli pełnia lata dawno minęła, a za pojawiające się zmiany nie można już winić owadów?
Higiena i pielęgnacja skóry a czerwone plamy na ciele
Bardzo często czerwone, swędzące plamy na skórze powoduje nieodpowiednia higiena. Skóra dodatkowo przesusza się i łuszczy? Być może pora na zmianę kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Szczególnie baczną uwagę na dobór kosmetyków powinny zwracać uwagę osoby o skłonnościach do alergii. Wówczas bardzo łatwo o swędzące, czerwone plamy na brzuchu, plecach, klatce piersiowej i twarzy.
Czerwone kropki na ciele – depilacja
Czerwone kropki na skórze to niekiedy wynik nieprawidłowo przeprowadzonej depilacji. Malutkie czerwone plamy na ciele mogą pojawić się zarówno po goleniu maszynką, jak i w przypadku użycia wosku. Jak im zapobiec?
- Przed usuwaniem włosów musisz pamiętać o odpowiednim peelingu.
- Nie możesz zapomnieć także o nawilżeniu skóry.
- Podczas golenia używaj nowej i ostrej maszynki.
- Lepiej unikać sztywnych i nieprzewiewnych ubrań.
Swędzące czerwone kropki to także niekiedy wynik zapalenia mieszków włosowych.
Alergia i swędzące plamy na ciele
Reakcje alergiczne to również częsta przyczyna swędzących, czerwonych zmian. Mogą one przyjmować postać plam, krostek, obrzęku, grudek, a nawet bąbli. Można wymienić:
- alergie kontaktowe (np. po zastosowaniu niektórych kosmetyków),
- alergie pokarmowe (najczęściej na orzechy i mleko),
- alergie wziewne (np. na pyłki lub roztocza),
- alergie iniekcyjne (po zastosowaniu leków zawierających alergen np. penicylinę).
Dlaczego powstają ciemne plamy na skórze
Ciemne plamy na skórze budzą niepokój, gdyż tyle się słyszy o raku skóry. Jednak w większości przypadków brązowe plamy na ciele powstają z wiekiem lub wskutek nadmiernego nasłonecznienia. Mogą być to kropki przypominające piegi lub większe plamy. Występują na całym ciele, na nogach, na plecach lub na tułowiu. Najczęściej występują jednak na tych częściach ciała, które są najbardziej wystawione na słońce, jak twarz, ramiona czy dłonie.
Najczęściej przyczyną ciemnych plam na skórze jest wystawienie na promienie słoneczne. Plamy na plecach lub na tułowiu mogą pojawić się po wizycie w solarium. Plamy mogą być również wynikiem przyjmowania leków, ukąszenia owada lub stanu zapalnego skóry. Ciemne plamy na skórze mogą pojawić się w przebiegu cukrzycy.
Czy plamy na skórze są groźne? W większości przypadków nie. Jednak nie zawsze wiemy co oznacza dana zmiana na skórze i nie wystarczy porównywanie zmian na zdjęciach w sieci. Warto skonsultować się z lekarzem. Większości zmian nie trzeba usuwać. Jednak w przypadku plam szpecących lub jeśli są one przyczyną kompleksów, można je usunąć w gabinecie kosmetycznym po uprzedniej konsultacji lekarskiej.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czerwone plamy na ciele, czy są groźne?
Czerwone plamy na ciele nie są groźne jeśli nie stanowią o chorobie zakaźnej, takiej jak różyczka, ospa czy łupież pstry. To właśnie ta ostatnia choroba może powodować najgorsze skutki, ponieważ prowadzi do zakażenia skóry i przenoszenia się z dużą częstotliwością. Jeśli zauważymy u siebie czerwone plamy na ciele, które swędzą, wywołują łuszczenie oraz powstawanie ran, należy niezwłocznie poradzić się specjalisty- lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa lub farmaceuty, który wskaże leczenie.
Niestety farmakoterapia oraz leczenie dodatkowe w przypadku pojawienia się plam na skórze jest długie, jednak tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich środków może przynieść odpowiednie efekty. W leczeniu pomocna jest porada lekarska, jednak zacznijmy od zastosowania dobrych dermokosmetyków, które mogą w domowym zaciszu znacznie przyspieszyć leczenie, zregenerować naskórek i zniwelować świąd.
Bibliografia
1. Simmons R.B., Gueho E., A new species of Malassezia. 1990
2. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia,2007
3. Terui T., Kudo K., Tagami H., Cutaneous immune and inflammatory reactions to Malassezia furfur, 1999
4. Dworecka- Kaszak B., Grzyby z rodzaju Malassezia – co wiemy na ich temat? 2008
Czerwone zmiany na ciele – o jakich chorobach i schorzeniach świadczą?
Czerwona plamka na ciele może mieć zatem różne przyczyny. W wielu przypadkach nie ma powodów do zmartwień. Swędzących i nieswędzących zmian na skórze dość łatwo się pozbyć. Co jednak, kiedy jest to objaw poważniejszych problemów ze zdrowiem? O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele? Oto możliwe choroby, które objawiają się w ten sposób:
- odra – czerwone plamy pokrywają całe ciało,
- rumień zakaźny – plamy pojawiają się najpierw na policzkach, a następnie przechodzą na resztę ciała,
- ospa wietrzna – prócz czerwonych i mocno swędzących kropek można zaobserwować gorączkę, utratę apetytu i ogólne osłabienie,
- toczeń krążkowy – pojawiają się okrągłe plamy na skórze, złe samopoczucie i gorączka,
- świerzb – to czerwone zmiany w formie plam lub grudek, bardzo silny świąd,
- półpasiec – występuje zaczerwienienie, bolesne pęcherze, swędzenie, ból i pieczenie,
- celiakia – to nietolerancja glutenu. Oprócz czerwonych plam na ciele może pojawić się ból brzucha, a niekiedy także gorączka,
- łuszczyca – pojawiają się duże wykwity, które wyglądają jak pokryte łuską. Mogą powodować ból i pieczenie. W pewnych stadiach dochodzi do pękania skóry, co powoduje krwawienie,
- AZS (atopowe zapalenie skóry) – na skórze pojawiają się czerwone plamki i grudki, a ponadto występuje uporczywy świąd,
- mięsak Kaposiego – nowotwór złośliwy, w jego przypadku występują m.in. czerwone (wręcz sine) plamy na podudziach, stopach, udach, tułowiu i twarzy.

Czym są czerwone plamy na skórze?
Plamy na skórze w kolorze czerwonym mogą być przypadłością dermatologiczną lub medyczną. Bardzo często takie zaczerwienienia są pierwszym objawem rozmaitych schorzeń, niekoniecznie związanych z dermatologią. Plamy te warto skutecznie zdiagnozować. Specjalistyczne badania mogą rozwiać nasze wątpliwości dotyczące tego, skąd czerwone plamy się w ogóle wzięły.
Pod względem fizjologicznym czerwone plamy mogą być związane ze:
- zmianami naczyniowymi, chodzi tutaj o naczyniaki, czyli pękające naczynka określane również jako pajączki,
- stanem zapalnym, który powoduje przekrwienie konkretnej okolicy, jest to rumień.
Czerwone plamy na skórze mogą być też objawem poważnej choroby. Jeśli zaczerwienienie pojawi się na całym ciele, bardzo możliwe, że organizm został zainfekowany jedną z chorób zakaźnych, takich jak odra, rumień zakaźny lub ospa.
Zdarza się, że zaczerwienienia sugerują występowanie chorób reumatologicznych. Chodzi tu o toczeń rumieniowaty układowy lub toczeń krążkowy. Jeśli organizm trawi gorączka, na ciele również mogą pojawić się zaczerwienienia. Najczęściej widać je na policzkach czy wewnątrz dłoni.
Bardzo często czerwone plamy są zwiastunem alergii. Można je rozpoznać po tym, iż pojawiają się wyłącznie w jednym miejscu, np. na brzuchu, na nogach, na dłoniach, na twarzy czy na plecach.
Zastanawiasz się, co mogą oznaczać przebarwienia na Twojej skórze? Koniecznie sprawdź podpowiedzi, które znajdziesz na stronie: https://wylecz.to/choroby-skory/ciemne-plamy-na-skorze-co-oznaczaja-przebarwienia-na-ciele/.
