Czerwone policzki - czy to uczulenie?
Alergia skórna – leczenie domowe
Gdy wystąpi alergia na twarzy, szybka reakcja na nią ma kluczowe znaczenie. Jednak bywa tak, że odległy termin wizyty lekarskiej uniemożliwia natychmiastowe wdrożenie kuracji. Pod ręką nie znajduje się żadna maść na uczulenie na twarzy. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego jak leczenie domowe alergii skórnej.
Domowe sposoby
Domowe sposoby na uczulenie na twarzy opierają się o składniki, które niemal każdy ma w domu. Są to zielony ogórek oraz banan, rumianek, a także olejek arganowy czy olej kokosowy.
Z ogórka i banana można sporządzić kojącą i łagodzącą czerwone plamy maseczkę. Wystarczy zblendować połówkę banana oraz ćwiartkę ogórka. Powstałą naturalną „maść” na 40 minut nałożyć na skórę twarzy – wysypkę, a następnie spłukać letnią wodą.
Drugim domowym sposobem na uczulenie na twarzy jest rumianek. Należy zalać go wrzątkiem, przykryć i pozostawić do wystygnięcia. Następnie namoczyć gazę w naparze i przyłożyć do zmienionej alergicznie skóry.
Trzeci domowy sposób na uczulenie na twarzy to posmarowanie rumienia olejkiem arganowym lub olejem kokosowym, które natłuszczą wysypkę i zniwelują uczucie ściągnięcia. Warto jednak zerknąć na etykietę – czy dany olej jest naturalny i nie ma w składzie dodatkowych pozycji, które mogłyby pogłębić problem alergii.
6 najlepszych naturalnych składników dla twojej skóry
Pojawienie się czerwonych policzków nie zawsze oznacza, że mamy cerę naczynkową. Zaczerwienienie policzków może wskazywać na trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, kontaktowe zapalenie skóry lub toczeń. Każda z tych chorób ma inny przebieg i obraz kliniczny. Ważne jest, aby nie podejmować prób pozbycia się problemu na własną rękę, ale skontaktować się z lekarzem, który postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.
Istotnym problemem są także czerwone policzki u dziecka. O ile zarumienienie wywołane dużą zmianą temperatur czy wysiłkiem fizycznym jest u dziecka czymś zupełnie normalnym, tak pieczenie policzków i utrzymujący się rumień może mieć podłoże chorobowe. U dziecka najczęstszą przyczyną czerwonych i piekących policzków jest:
- rumień zakaźny – zaczerwienienie na twarzy, które przypomina skrzydła motyla,
- atopowe zapalenie skóry: u niemowlaków i dzieci do 2 roku życia zmiany rumieniowe występują przede wszystkim na policzkach, czole i owłosionej skórze głowy, u dzieci między 3 a 13 rokiem życia choroba manifestuje się w zgięciach łokci, pod kolanami oraz na grzbietach rąk i stóp,
- płonica (szkarlatyna) – na twarzy (z wyjątkiem trójkąta między fałdami nosowymi a brodą) pojawia się drobnoplamista wysypka,
- alergia pokarmowa – powoduje świąd skóry, rumień, powstawanie pęcherzy i obrzęku naczynioruchowego, zaczerwienienie policzków może pojawić się do kilku godzin od zjedzenia danego produktu,
- uczulenie na białko mleka krowiego – dotyczy przede wszystkim niemowląt ( około 3 miesiąca życia), większe ryzyko zachorowania występuje jeśli rodzice chorują na atopowe zapalenie skóry lub alergię pokarmową,
- ząbkowanie – może towarzyszyć mu delikatne zaczerwienienie policzków, jeśli dodatkowo pojawiają się krostki lub inne zmiany skórne należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.
Czerwony pieprzyk – czy jest groźny, jak usunąć pieprzyk?
Może wydawać się to banalne, ale jak prawidłowo myć twarz?
Należy pamiętać, aby myć twarz chłodną wodą, nie wskazana jest woda bardzo zimna, ani gorąca. Mając skórę wrażliwą lub naczynkową należy stosować syntetyczne detergenty, których ph wynosi 5,5-7, czyli najbliżej zbliżone do naturalnego ph skóry. Ich zadaniem jest łagodne oczyszczanie, ale bez utraty warstwy lipidowej. Mycie zwykłym mydłem, którego funkcją jest oczyszczanie z zanieczyszczeń i tłuszczu, nadaje się do mycia rąk, ale nie do twarzy. Ponadto, ich ph wynosi 9, czyli zasadowe, drażniące dla skóry twarzy.
” W domowej pielęgnacji unikaj gruboziarnistych peelingów i scrubów, szczotek sonicznych do czyszczenia skóry twarzy ”
Jaki wpływ ma pora roku na cerę wrażliwą lub naczynkową?
W ciągu roku zdarzają się okresy zaostrzenia się objawów. Jest to zima, wczesna wiosna. Skóra jest wówczas nie do zniesienia, szczypie, piecze, występuje uczucie wbijających się igiełek i nawet nałożenie kremu jest bolesne. Zalecam wtedy jeszcze większe zwrócenie uwagi i dbałość o prawidłowe mycie twarzy. W momencie zaostrzenia objawów unikałabym nawet używania tych syndetów, czyli produktów syntetycznych. Lepsze jest mycie skóry smarując ją balsamem do skóry alergicznej lub atopowej. Po nałożeniu balsamu, chusteczkami dla niemowląt delikatnie ścieramy produkt.
” Krem nawilżający powinno nakładać się na skórę suchą. Jeśli po umyciu twarzy chcemy ją nawilżyć, musimy odczekać, aż będzie ona sucha, ponieważ nałożenie kremu na wilgotną twarz, dodatkowo może ją podrażnić ”
W jaki sposób w okresie zaostrzonych objawów zmywać makijaż?
Makijaż można zmywać za pomocą olejków roślinnych, np. olejem kokosowym. Rozcieramy odrobinę oleju na dłoni, nakładamy na twarz i ścieramy również chusteczkami dla niemowląt. W codziennej pielęgnacji należy również pamiętać, że krem nawilżający powinno nakładać się na skórę suchą. Jeśli po umyciu twarzy chcemy ją nawilżyć, musimy odczekać, aż będzie ona sucha, ponieważ nałożenie kremu na wilgotną twarz, dodatkowo może ją podrażnić.
Alergia skórna - czyli jak radzić sobie z czerwonymi plamami na skórze?
Skóra to jeden z największych i jednocześnie najbardziej fascynujących organów w ciele człowieka. Uczestniczy w wielu istotnych procesach, jakie zachodzą w naszym organizmie i są kluczowe dla zachowania homeostazy, czyli równowagi organizmu. Odbiera bodźce z otoczenia, wspomaga wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, odpowiada za prawidłową termoregulację, a także umożliwia wchłanianie substancji czynnych. Niestety przez cały czas narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Te mogą powodować uszkodzenia w jej barierze ochronnej i przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych na skórze, które stanowią poważny problem zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak objawia się alergia skórna? Jak sobie z nią radzić? Poznaj nasze praktyczne wskazówki, które pomogą Ci rozpoznać uczulenie skórne.

Domowe sposoby na uczulenia skórne
W trosce o zdrowie skóry pacjentów zmagających się z alergiami istotne jest zastosowanie odpowiednich metod pielęgnacyjnych. Kluczową rolę w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji pełnią emolienty, które nie tylko intensywnie nawilżają, ale również przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Ponadto zaleca się wykorzystanie środków o działaniu antyseptycznym, zawierających nanosrebro czy chlorowodorek oktenidyny, które skutecznie chronią przed infekcjami bakteryjnymi, zwłaszcza w sytuacjach, gdy skóra jest podrażniona i występuje ryzyko rozdrapywania swędzących zmian. Emolienty są niezbędne w pielęgnacji skóry osób w każdym wieku, od niemowląt po dorosłych, a ich znaczenie rośnie w przypadku diagnozy atopowego zapalenia skóry.
Aby złagodzić uczulenie, warto sięgnąć również po żel z aloesu oraz produkty zawierające pantenol czy alantoinę. Leczenie objawowe alergii skórnej można wesprzeć również poprzez stosowanie takich preparatów jak naturalna maść z rumianku, która wykazuje właściwości przeciwzapalne. W przypadku alergii skórnej warto również rozważyć stosowanie maści dziegciowej, która nie tylko łagodzi stany zapalne i świąd, ale również działa bakteriobójczo. Wśród roślin o udowodnionym działaniu przeciwalergicznym wyróżnia się pachnotkę zwyczajną, z której wyciąg jest dostępny w formie tabletek w aptekach.
