Czerwone pryszcze na twarzy - Jak sobie z nimi poradzić?

Wypróbuj polecane dermokosmetyki na trądzik:

Najniższa cena: 74.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 43.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 76.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 17.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką Najniższa cena: 40.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Wypryski na twarzy – mapa może być podpowiedzią

Wypryski na twarzy obejmować mogą różne partie skóry, ale wielu specjalistów uważa, że miejsce sygnalizuje problem, z jakim boryka się nasz organizm, a zarazem może wskazywać na możliwą przyczynę skórnych dolegliwości.

Warto zatem przyjrzeć się tzw. trądzikowej mapie twarzy, która być może podpowie nam, dlaczego na naszej skórze, w konkretnym miejscu, cyklicznie pojawiają się pryszcze. Co ważne, nie można jej traktować jako wyroczni i jedynego źródła informacji, a jedynie jako sugestię.

Przykładowo, jeśli pryszcze pojawiają się wyłącznie na czole, ich przyczyną może być niezdrowa dieta – nadmierna ilość cukru, czy też spożywanie w nadmiarze fast-foodów. Wypryski na czole mogą oznaczać też zaburzenia pracy jelit.

Czerwone wypryski na twarzy

Czerwone wypryski na twarzy są objawem stanu zapalnego, często towarzyszy im świąd, a niekiedy również ból. Warto wdrożyć właściwą pielęgnację – z dokładnym oczyszczaniem skóry na pierwszym miejscu, a jeśli pryszcze są pojedyncze, można zastosować punktowe produkty antybakteryjne, które pomogą zmniejszyć stan zapalny.

Ropne wypryski na twarzy

Ropne wypryski na twarzy uznawane są z typową formę trądziku pospolitego. Bardzo często pojawiają się na czole, brodzie, linii żuchwy, a także na policzkach, a ich przyczyn – tak jak w przypadku wszystkich rodzajów trądziku – może być naprawdę dużo – najczęściej jednak związane są z zaburzoną gospodarką hormonalną.

Co ważne, pod żadnym pozorem nie należy wyciskać ani rozdrapywać tego rodzaju zmian. W ten sposób możemy jedynie pogorszyć sytuacje i rozprzestrzenić bakterie na dalsze partie skóry. Warto natomiast zadbać o właściwą pielęgnację i zacząć stosować produkty antybakteryjne.

Wypryski na twarzy w ciąży

Wypryski na twarzy w ciąży są bardzo częstą dolegliwością, gdyż w wyniku wielu zmian w organizmie, skóra staje się bardziej kapryśna i wymagająca. Za wykwity skórne odpowiadają przede wszystkim zmiany stężeń hormonów, które towarzyszą przyszłej mamie w pierwszym trymestrze ciąży. Bardzo często zmiany trądzikowe ustępują w drugim lub trzecim trymestrze. Niekiedy jednak mogą utrzymać się dłużej – do momentu, aż hormony się ustabilizują.

5 błędów w pielęgnacji twarzy a trądzik młodzieńczy

Czy istnieje jednak jakiś sposób, który mógłby wpłynąć na to, by zmiany trądzikowe po prostu się już nie pojawiały? A może znamy znacznie więcej sprawdzonych metod? Odpowiedź na to pytanie, jak często w takich sytuacjach, brzmi: „to zależy”. Jak było opisywane już wcześniej, to, dlaczego pojawia się u nas trądzik, może wynikać z wielu różnych przyczyn, a ich właściwe rozpoznanie pomoże w wyciszeniu bądź wyeliminowaniu problemu. Zatem o czym należy pamiętać, jeśli chcemy na stałe pozbyć się problemu, jakim są pryszcze na twarzy? Przede wszystkim musimy zacząć od wyeliminowania pięciu najczęściej popełnianych błędów, które mają związek z pielęgnacją cery.

1. Brak nawilżania twarzy trądzikowej

Podstawowym grzechem osób dotkniętych trądzikiem, obok braku zabiegów oczyszczających, jest nadmierne przesuszanie skóry. Ale chwila – skoro za powstawanie trądziku jest odpowiedzialny nadmiar sebum, to dlaczego mamy dodatkowo nawilżać twarz? Wydaje się to początkowo nielogiczne, jednakże weźmy pod uwagę fakt, że jeśli nadmiernie przesuszymy naszą cerę, ta będzie dążyła do ustabilizowania swojego stanu, przez co jeszcze bardziej zwiększy produkcję wspomnianego łoju. W efekcie dojdzie do sytuacji, gdzie my będziemy zmywać naszą warstwę lipidową, natomiast organizm będzie ją odbudowywał, zwiększając produkcję sebum. Tymczasem Twoja cera właśnie teraz potrzebuje nawilżenia, by gruczoły łojowe nie musiały pracować ze zdwojoną siłą, gdyż to skończy się ropnymi zmianami na skórze.

2. Niepoprawne osuszanie twarzy po jej umyciu

Niezwykle ważnym etapem dbania o skórę zmagającą się z trądzikiem młodzieńczym jest oczyszczanie twarzy. Sięgamy po płyny micelarne, a następnie żele czy pianki. Zanim jednak przystąpimy do aplikacji toniku, delikatnie osuszamy naszą cerę. I tutaj można wskazać często występujący błąd, który ma związek z wybieraniem wielorazowego ręcznika. Niestety, ale w przypadku nawracających stanów zapalnych lepiej jest zrezygnować z takiego rozwiązania.

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach koniecznie niezawierające alkoholu , które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery czy mocznik.

Czytaj dalej...

Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Czytaj dalej...

Ważne jest, aby pamiętać o konsultacji z dermatologiem przed rozpoczęciem stosowania nowych produktów, szczególnie tych z silnymi składnikami aktywnymi, aby uniknąć podrażnień i niepożądanych reakcji skóry.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...