Czerwone zmiany na skórze - przyczyny, leczenie i porady

Zmiany skórne – rodzaje

Zmiany skórne, w nomenklaturze medycznej nazywane wykwitami, są objawem dermatoz, czyli chorób skóry. Niektóre z nich, wspólnie z innymi objawami zgłaszanymi przez pacjenta, mogą naprowadzać na rozpoznanie schorzeń ogólnoustrojowych np. chorób autoimmunologicznych lub zaburzeń hormonalnych. Wykwity skórne można podzielić na pierwotne i wtórne. Do pierwszej grupy zaliczane są zmiany pojawiające się w początkowej fazie procesu chorobowego. Należy do nich:

  • plama – czyli zmiana zabarwienia pewnego fragmentu skóry, która jest niewyczuwalna przy dotyku. Np. czerwone plamy na ciele mogą sugerować alergię, rumień wędrujący (powiększająca się plama z centralnym przejaśnieniem) to zmiana skórna charakterystyczna dla boreliozy,
  • grudka – to zmiana wynosiła ponad powierzchnię skóry o wielkości do 1 cm. Wykwit o większym rozmiarze nosi nazwę tarczki. Ustępują bez pozostawienia blizny,
  • guz – to wyniosła zmiana skórna o znacznej wielkości. Goi się z pozostawieniem blizny,
  • pęcherz – wyniosły wykwit skórny wypełniony przezroczystym płynem,
  • krosta – w odróżnieniu od pęcherza wypełniona jest treścią ropną,
  • bąbel – to wyniosła zmiana skórna koloru białego lub różowego o znacznej spoistości. Bąble na skórze są objawem chorób nazywanych pokrzywkami, których przyczyną najczęściej jest alergia.

Wykwity wtórne powstają w wyniku progresji zmian pierwotnych i są ich następstwem. Można do nich zaliczyć: strupy, owrzodzenia, nadżerki, blizny, a także przeczosy (linijne ubytki naskórka powstające w wyniku drapania), pęknięcia i sięgające znacznie głębiej rozpadliny. Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd, ból oraz pieczenie.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Co oznaczają czerwone kropki na ciele?

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry: najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Co oznaczają czerwone plamki na ciele? Takie zmiany skórne mogą zaniepokoić, szczególnie kiedy pojawią się nagle lub gdy zostaną zauważone u dziecka.

Należy jednak zachować spokój i przyjrzeć się sytuacji. Nie zawsze bowiem takie wybroczyny na ciele będą miały związek z jakąś chorobą czy stanem niebezpiecznym dla zdrowia.

Być może do krwistych punkcików na skórze dojdą kolejne objawy i wówczas łatwiej będzie ocenić co je wywołało. Po diagnozę warto jednak udać się do gabinetu lekarskiego.

Przyczyny drobnych czerwonych kropek na ciele są bardzo różnorodne. Mogą to być m.in.:

  • symptomy chorób ogólnoustrojowych takich jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby, choroby serca (wraz z problemami krążeniowymi),
  • oznaki schorzeń skórnych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca,
  • objawy alergii (np. uczulenie na jakiś składnik kosmetyku w postaci wykwitu na dłoni, proszku do prania, na słońce po opalaniu czy reakcja na alkohol),
  • naczyniaki starcze (tworzące się na ciele po 30. roku życia),
  • symptomy stresu, a nawet nerwicy,
  • skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Podłożem tworzenia się takich krwistych zmian na ciele jest również sfera genetyczna.

Małe czerwone plamki, którym towarzyszy wysypka i świąd mogą być również objawem atopowego zapalenia skóry (AZS). Najczęściej choroba ta pojawia się już w dzieciństwie, również u niemowląt. Zazwyczaj plamki znajdują się na ramionach i przedramionach oraz na nogach.

AZS może być zlokalizowane również na skórze głowy. U noworodka często objawia się czerwonymi plamkami na całym ciele.

O jakich chorobach mogą świadczyć zmiany skórne?

Zmiany skórne pojawiające się na ciele mogą być objawem zaburzeń hormonalnych lub chorób autoimmunologicznych. Mogą również świadczyć o reakcji alergicznej lub zakażeniu, a także mieć podłoże nowotworowe. Proces złośliwy w szczególności sugerują wykwity o charakterze guzów, ulegające owrzodzeniom.

Zmiany skórne w zaburzeniach hormonalnych

Do zmian skórnych sugerujących zaburzenia hormonalne należą:

Zmiany skórne o charakterze alergicznym

Silny świąd, zaczerwienienie, wysypka oraz bąble pokrzywkowe to zmiany skórne z dużym prawdopodobieństwem sugerujące alergię. Mogą się one lokalizować na różnych częściach ciała. Najczęściej swędzące zmiany skórne są zlokalizowane na szyi, tułowiu oraz twarzy. Alergenem, czyli substancją wywołującą reakcję tego typu, może być pokarm np. mleko krowie, jajka, składniki zawarte w kosmetykach, a także w lekach.

Zmiany skórne w chorobach autoimmunologicznych

Zmiany skórne w chorobach autoimmunologicznych mogą mieć wiele postaci. Rumień w kształcie motyla zlokalizowany na policzkach, nasilający się po ekspozycji na światło słoneczne to jeden z charakterystycznych objawów tocznia rumieniowatego układowego. Wypadanie włosów, niebolesne nadżerki i owrzodzenia w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, a także wysypka pojawiająca się w okolicach narażonych na promieniowanie UV, również są symptomami tego schorzenia.

Natomiast jeśli łuszczące się i często swędzące plamy występują wraz z zaczerwienieniem skóry, może to oznaczać objawy chorób, na przykład wyprysk alergiczny, atopowe zapalenie skóry lub łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Świąd skóry na nogach jest jednym z typowych objawów, na które uskarżają się diabetycy, związanych zarówno bezpośrednio z rozwojem cukrzycy, jak też licznymi jej powikłaniami oraz schorzeniami współwystępującymi.

Czytaj dalej...

Do potencjalnych czynników zaostrzających chorobę należą promieniowanie UV , wilgoć, wysiłek fizyczny, stres, palenie papierosów , pikantne potrawy, napoje alkoholowe , nabiał, kosmetyki zawierające alkohol.

Czytaj dalej...

Małe czerwone kropki na ciele przypominające wielkością pieprzyki lub ukłucia jakby od igły można zaobserwować w różnych rejonach skóry najczęściej w obrębie ramion, tułowia i klatki piersiowej, jednak występują także na nogach, pośladkach, a także twarzy.

Czytaj dalej...