Czerwone zmiany na skórze - przyczyny, leczenie i porady

Małe i wypukłe czerwone plamki na skórze

Małe, mniej lub bardziej odstające czerwone kropki na ciele wyglądające jak pieprzyki zaczynają coraz liczniej pokrywać skórę osób, które ukończyły 30-ty rok życia. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Prawdopodobnie to tzw. naczyniaki starcze.

Powstają z przyczyn genetycznych, hormonalnych, w efekcie nadmiernego opalania się, aplikacji niektórych farmaceutyków oraz nadużywania alkoholu. Plamy na ciele zwykle pokrywają skórę barków i ramion, ale możne je niekiedy dostrzec w innych rejonach skóry.

Osoby, które uważają takie zmiany u siebie za nieestetyczne, mają możliwość wyeliminowania ich zabiegami takimi jak np. krioterapia, laseroterapia, czy elektrokoagulacja. Przed wizytą w gabinecie odnowy powinno się przeprowadzić konsultację lekarską.

Czerwone pieprzyki można też spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi.

Czerwone kropki po depilacji

Niejedna osoba zaobserwowała pewnie u siebie czerwone kropki po depilacji woskiem, zwłaszcza na nogach - od ud po stopy. Szczególnie często do takiej sytuacji dochodzi, kiedy golenie wykonuje się przy użyciu maszynki do golenia. Niemniej jednak czerwone kropki pojawiają się także po depilatorze.

Taka zaogniona skóra występuje w depilowanych miejscach, czyli najczęściej na łydkach, pod pachami, w okolicach miejsc intymnych, a także na brzuchu i piersiach.

Do podrażnienia skóry może dojść w wyniku użycia maszynki z nieostrym, zużytym ostrzem, bądź zapchanego czy niskiej jakości depilatora.

Co zrobić, by nie pojawiły się czerwone kropki po goleniu bikini? Na dzień przed planowaną depilacją dobrze jest wykonać peeling usuwający martwy naskórek.

Jeśli depilacja jest przeprowadzana za pomocą maszynki, koniecznie należy użyć nawilżającego kremu/pianki do depilacji, dokładnie go rozprowadzić po depilowanej części ciała i partiami powoli usuwać zarost zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Przed przystąpieniem do golenia warto także wziąć ciepły prysznic, by zmiękczyć skórę i zredukować potencjalne podrażnienia. Należy pamiętać aby zaraz po procesie golenia nałożyć na depilowaną powierzchnię skóry kojący balsam, który ją nawilży, schłodzi i odżywi.

Jeśli jednak tzw. „truskawkowa skórka” pojawi się mimo wszystko, można ją zatuszować samoopalaczem.

Czerwone kropki na ciele a nerwica

Krwistoczerwone kropki na skórze tworzą się u niektórych osób w sytuacjach stresowych, w reakcji na trudne psychicznie i emocjonalnie zdarzenie.

Jak to działa? Pod wpływem stresu naczynia krwionośne się rozszerzają i dochodzi do nagłego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi. Oznacza to, że układ współczulny reaguje w nadwrażliwy sposób.

Zaczerwienienia w postaci plam lub kropek zlokalizowane są najczęściej na policzkach, szyi i czole.

Takie plamki zazwyczaj znikają samoistnie po niedługim czasie, często zaraz po uspokojeniu się, czy po przyjęciu leków wyciszających. Czasami te plamki swędzą, jednak nie stanowi to żadnej zasady.

Przeważnie nie są one niebezpieczne, nie rodzą zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.

Jeśli czerwone kropki na skórze mają swoje źródło w nerwicy, czy stanach lękowych, z reguły przechodzą same. W takich przypadkach należy się skupić na leczeniu choroby podstawowej.

Fakt pojawienia się takich zmian na ciele należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Dobrze jest pokazać czerwone wykwity dermatologowi, a jeśli specjalista zajmujący się schorzeniem podstawowym pacjenta tak zaleci, także medykom innych specjalizacji, np. neurologowi, kardiologowi, itd.

Czerwone plamy na ciele – jakie mogą być ich przyczyny?

Plama to zmiana skórna (wykwit) niewyczuwalna w dotyku i różniąca się od otaczającej skóry wyłącznie zabarwieniem. Jeśli plamy występują na całym ciele, określa się je mianem wysypki (inaczej osutki).

Do możliwych przyczyn czerwonych plam na ciele należą:

  • choroby zakaźne (bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze),
  • choroby alergiczne (atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, reakcje alergiczne na leki),
  • oparzenia słoneczne i odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne,
  • skazy krwotoczne,
  • łuszczyca i zmiany łuszczycopodobne,
  • choroby rumieniowe skóry (np. rumień wielopostaciowy, rumień guzowaty),
  • choroby tkanki łącznej (np. toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe),
  • choroby metaboliczne (np. cukrzyca),
  • urazy mechaniczne (sińce, podbiegnięcia krwawe).

Czerwone plamy na ciele ze względu na mechanizm powstania można podzielić na:

Warto postawić na delikatne kosmetyki o jak najprostszych składach koniecznie niezawierające alkoholu , które posiadają kwas hialuronowy, glicerynę odradzana w przypadku łatwo zapychającej się cery czy mocznik.

Czytaj dalej...

Wyprysk kontaktowy może być wywołany przez kosmetyki, proszek do prania i inne środki czystości, gumę, środki zapachowe, leki do stosowania miejscowego, metale jak nikiel, chrom i kobalt obecne zwłaszcza w biżuterii, okularach i suwakach , środki odkażające, benzynę, olej napędowy i formaldehyd zawarty w odzieży i lakierach do paznokci.

Czytaj dalej...

Do potencjalnych czynników zaostrzających chorobę należą promieniowanie UV , wilgoć, wysiłek fizyczny, stres, palenie papierosów , pikantne potrawy, napoje alkoholowe , nabiał, kosmetyki zawierające alkohol.

Czytaj dalej...

Jeśli czerwone plamy nie znikają , a stają się duże, rozszerzają się, zmienia się ich zabarwienie bądź struktura, pojawiają się zgrubienia oraz pęcherze, i towarzyszą temu inne objawy, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Czytaj dalej...