Przyczyny częstego wypadania włosów - W poszukiwaniu zdrowej i pięknej głowy włosów
Umów wizytę u dermatologa
Problem wypadania włosów warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem rodzinnym. Razem z pacjentem przeanalizuje jego stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę i przyjmowane leki. Zleci również podstawowe badania diagnostyczne, aby móc ocenić, co może być przyczyną utraty włosów. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto rozpocząć wstępną diagnostykę, by lekarz mógł nas skierować do odpowiedniego specjalisty.
Jeżeli problem wynika z zaburzeń układu hormonalnego, należy zgłosić się do endokrynologa. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną może być choroba skóry, wówczas skieruje nas do dermatologa. Może on wykonać dodatkowe badania, takie jak: trichogram, trichoskopia, czy pobrać wycinek ze skóry głowy.
Do lekarza specjalisty możemy się zapisać ze pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Pacjenci mają do wyboru tysiące specjalistów z całej Polski, którzy oferują wizyty na NFZ i prywatne.
Twoja prywatność jest dla nas ważna
Nasz serwis wykorzystuje mechanizmy między innymi takie jak cookies (ciasteczka), Web Storage i inne, które służą m.in. do zapewnienia optymalnej obsługi podczas wizyty w naszym serwisie. Powyższe mechanizmy mogą być wykorzystywane przez nas jak i przez naszych partnerów. Część z nich jest niezbędna do prawidłowego działania serwisu, w tym zapewnienia niezbędnego poziomu bezpieczeństwa, pozostałe (które możesz kontrolować) są wykorzystywane do:
- obsługi dodatkowych funkcjonalności usprawniających działanie naszego serwisu,
- analizy tego, w jaki sposób korzystasz z naszej strony,
- marketingu bezpośredniego i wyświetlania reklam, w tym reklam spersonalizowanych,
- udostępniania funkcji mediów społecznościowych.
Kliknij „Akceptuję i przechodzę do serwisu”, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie przez nas i naszych partnerów Twoich danych w powyższych celach.
Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć, możesz też wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych tylko w niektórych celach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.
Wypadanie włosów – leczenie
Metod na leczenie wypadających włosów jest wiele, jest bowiem i wiele przyczyn takiego problemu. Znajdziemy tutaj farmaceutyki (pianki, spraye, płyny), które stymulują porost włosów i wzmacniają stare. Niektóre z nich, sterydy, osłabiają działanie hormonów męskich, są przeznaczone tylko dla panów, ale mogą zaburzać poziom libido. Są terapie hormonalne, specjalne wcierki pozwalające dotrzeć głęboko do mieszków, mezoterapia igłowa witaminowa i tlenowa, naświetlania laserem stymulującym wzrost włókien. W pewnych sytuacjach włosy są ponadto przeszczepiane (wykształciła się nawet turystyka z tym związana, kierunkiem jest głównie Turcja) lub zagęszczane niechirurgicznie.
Istnieje także wiele środków do suplementacji stosowanych profilaktycznie przeciw wypadaniu włosów: zawierają cynk, żelazo, witaminę A i C, B7 i B12, kwas foliowy. Do tego dochodzi zbilansowana dieta, redukcja stresu, stosowanie delikatnych środków do pielęgnacji włosów i skóry głowy (dermokosmetyki) czy popularne na przykład w Azji masaże skóry głowy poprawiające krążenie krwi i stymulujące wzrost włosów. Zawsze też można wypróbować „babcine metody” na wypadanie włosów: nakładanie na nie miodu z żółtkami jaj, rozpuszczonych drożdży, żółtka z oliwą lub olejem kokosowym, wcieranie w skórę głowy czosnku. Pomóc mogą też zioła: skrzyp polny, pokrzywa, dziurawiec, chmiel, tatarak, korzeń łopianu lub nasturcja.