Podskórne grudki na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Czy guzki piezogeniczne bolą?
W większości przypadków guzki piezogeniczne nie bolą. Nie powodują też żadnych innych objawów – poza grudkami widocznymi podczas stania lub ucisku. Zdarza się jednak postać bolesna. Objawia się ona bólem o różnym stopniu nasilenia, co niekiedy może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bolesne guzki piezogeniczne występują zwykle u sportowców, osób z chorobami tkanki łącznej oraz po urazach w obrębie stóp.
Osoba, która zaobserwowała u siebie piezogeniczne guzki stóp, powinna pozostać pod opieką ortopedyczną. Bolesne grudki wymagają leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego. Natomiast przy postaci asymptomatycznej ważne jest podjęcie działań, które wzmacniają tkanki i poprawiają komfort pacjenta. W takich przypadkach warto zgłosić się na konsultację podologiczną.
Jak podolog pomaga przy piezogenicznych guzkach stóp? Przede wszystkim może wykonać badanie podoskopem i na tej podstawie wykonać indywidualne wkładki ortopedyczne. Są one dopasowane do konkretnego pacjenta i konkretnego obuwia. To odróżnia je od zwykłych wkładek, które można kupić w sklepie medycznym.
- poprawiają biomechanikę chodu,
- zapewniają równomierne rozłożenie masy ciała,
- podtrzymują tkanki stopy,
- zapobiegają urazom i kontuzjom,
- zwiększają amortyzację,
- zmniejszają przeciążenia,
- korygują wady postawy.
Podolog może udzielić porad dotyczących wyboru odpowiedniego obuwia oraz zasugerować proste ćwiczenia wzmacniające stopy (lub skierować pacjenta do fizjoterapeuty). Ponadto specjalista wykonuje pedicure podologiczny, który stosowany regularnie zapobiega powstawaniu zmian skórnych na stopach.
Systematycznie korzystam z profesjonalnej opieki INSTYTUTU PODOLOGII w Poznaniu i nie mam problemu z paznokciami, pęcherzami na stopach czy odciskami. Mogę skoncentrować się na odpowiednim odbiciu i kroku biegowym, nie przenosząc zbędnego obciążenia na biodra i kręgosłup. A co najważniejsze czerpać radość z biegania.
Grudki – rodzaj pierwotnych wykwitów skórnych
Grudki określane są w nomenklaturze medycznej jako papula. Są to wykwity wyniosłe ponad poziom skóry, widoczne i wyczuwalne dotykiem. Są dość wyraźnie odgraniczone od otaczającej je skóry i osiągają maksymalnie 5 mm (powyżej tej wielkości mówi się o blaszce). Ustępują zazwyczaj bez pozostawiania blizn. Stan, w którym występuje wiele grudek, określa się jako grudkowatość (z łac. papulosis).
- naskórkowe – dotyczą naskórka, najczęściej występują brodawki zwykłe,
- skórno-naskórkowe – zmiany dotyczą zarówno naskórka, jak i skóry właściwej, mogą się pojawić w łuszczycy i liszaju płaskim,
- skórne – zmiany rozwijają się w obrębie skóry właściwej, a naskórek pozostaje niezmieniony, wśród nich wymienia się grudki naciekowe (typowe dla kiły) i obrzękowe (występują w rumieniu wielopostaciowym).

Tłuszczowe grudki na dłoniach są znamionem choroby
Żółte grudki na dłoniach wypełnione tłuszczem wskazują na hipercholesterolemię rodzinną. To ciężka choroba wiążąca się m. in. ze zbyt wysokim poziomem frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Jej konsekwencją są problemy z układem krążenia i większe ryzyko śmierci w wyniku chorób serca 21 .
Jeśli spałeś z ręką pod ciałem, a po przebudzeniu odkryłeś, że nie możesz nią ruszać - nie ma powodu do zmartwień: po prostu chwilowo odciąłeś w niej komunikację komórek nerwowych.
Natomiast drętwienie środkowego palca to objaw zespołu cieśni kanału nadgarstka - zwyrodnienia układu nerwowego, będącego wynikiem np. nieprawidłowej pozycji siedzącej (praca biurowa) 22 .
Inną możliwą przyczyną jest guz Pancoasta (rak oskrzela). Czasem daje on nacieki, które prowadzą do problemów z układem nerwowym i mogą objawiać się brakiem czucia w kończynach 23 .