Czy powinienem golić miejsca intymne? Etykieta, wygoda i zdrowie męskich okolic intymnych

Czy golić miejsca intymne?

Golenie miejsc intymnych ma coraz więcej zwolenników. Obok aspektów związanych z pożądanym wyglądem dla wielu mężczyzn to także sprawa funkcjonalności i swobody. Kwestia golenia miejsc intymnych to przede wszystkim indywidualny wybór każdego mężczyzny. Za intymną depilacją przemawiają względy higieniczne, komfort podczas treningu i łatwość zadbania o czystość. Brak włosów to lepsza cyrkulacja powietrza i większe chłodzenie podczas wysiłku. Ten aspekt docenią bywalcy siłowni i fani treningów wytrzymałościowych. Gładka skóra jest także łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Bakterie, które gromadzą się wokół włosów mogą powodować infekcje i są przyczyną brzydkiego zapachu potu. Nie bez znaczenia są też kwestie związane z relacjami romantycznymi. Gładka okolica intymna zyskuje na popularności zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Istnieje kilka sprawdzonych metod depilacji miejsc intymnych. Należy jednak pamiętać, że każda z nich wymaga pewnej wprawy, a niewłaściwe użycie preparatu lub urządzenia do depilacji może spowodować reakcję uczuleniową i podrażnienie, a w konsekwencji stan zapalny skóry. Zalecamy stosowanie metod, które zostały stworzone specjalnie do depilacji miejsc intymnych. Zyskamy wówczas pewność, że dana metoda spełnia odpowiednie warunki oraz ma właściwe certyfikaty. Skóra w okolicy intymnej jest bardzo wrażliwa i ukrwiona, łatwo więc o uszkodzenie, które może skutkować stanami zapalnymi, krostkami czy rankami po urazach mechanicznych. Metody oparte na przycinaniu włosów, takie jak golenie maszynką lub specjalnym trymerem, są szybkie i bezbolesne, ale efekt jest krótkotrwały. Przy wyborze tych metod trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia podrażnień po goleniu .

Zobacz także Fryzury intymne - rodzaje i wzory. Czy warto je robić?

Do wyboru są także metody polegające na wyrwaniu włosa. To rozwiązanie polecane jest dla mężczyzn o wysokim progu bólu. Metoda jest trwalsza od stosowania preparatów depilacyjnych czy maszynek jednorazowych, jednak z racji dużej bolesności zabiegu polecana do wykonywania w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Czy golić miejsca intymne i w jakim wieku zacząć?

Okres przedwakacyjny to moment, w którym wiele osób w sposób szczególny podchodzi do tematu pielęgnacji ciała, które w upalne dni trzeba będzie trochę odsłonić… Jednym z zabiegów jest golenie miejsc intymnych, mające zapewnić komfort, np. podczas plażowania.

Czy jednak zawsze ten komfort udaje się osiągnąć? Niestety - usuwanie owłosienia tam, gdzie skóra jest niezwykle delikatna, nastręcza pewnych trudności.

Nasuwa się więc pytanie, czy golić miejsca intymne? Czy jest to zdrowa praktyka? Wiele osób uważa golenie okolic intymnych za higieniczne, ponieważ wydaje im się, że owłosienie sprzyja intensywniejszemu poceniu i gromadzeniu zanieczyszczeń.

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych. Można jednak osiągnąć w tym względzie kompromis, o czym za chwilę.

W jakim wieku zacząć golić miejsca intymne? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tempa, w jakim zachodzą procesy dojrzewania, obfitości owłosienia, a także indywidualnych potrzeb.

Nie da się więc stwierdzić, od ilu lat można golić miejsca intymne. Niektórzy w ogóle tego nie robią, nawet w dorosłym życiu, z drugiej strony zdarza się, że pierwsze golenie wykonują już nastolatki, które wcześnie dojrzały, a nadmierne owłosienie wywołuje u nich dyskomfort.

Kiedy nastolatek lub dorosły chce zacząć golić miejsca intymne, najważniejsze, by wiedział, jak to zrobić, by uniknąć podrażnień i innych niepożądanych efektów. Golenie tych stref wymaga pewnej wiedzy, ponieważ skóra je pokrywająca jest wyjątkowo delikatna.

Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych - swędzenie i krostki

Do powstawania podrażnień najczęściej przyczynia się niewłaściwe wykonywanie zabiegu, czyli np.:

  • golenie na sucho,
  • golenie pod włos,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji na co dzień,
  • brak zastosowania kosmetyków łagodzących i zmiękczających,
  • zbyt częste powtarzanie usuwania owłosienia.

Zdarza się jednak, że nawet przy zachowaniu wszelkich zasad ostrożności pojawiają się efekty niepożądane, szczególnie u osób o wyjątkowo wrażliwej i nieodpornej skórze. Jak najczęściej wyglądają podrażnienia po goleniu miejsc intymnych?

Objawy występujące zazwyczaj to:

  • zaczerwienienie - skóra mechanicznie podrażniona maszynką robi się często zaogniona,
  • swędzenie i pieczenie - miejsca ogolone często swędzą, szczypią i bolą, a drapanie ich może jeszcze pogłębić problem,
  • wysypka / krostki - pojawiają się one w punktach, z których wyrastają włoski, mają postać czerwonych krost, a niekiedy drobnych guzków, gdy towarzyszy im obrzęk.

Tak więc redakcja amerykańskiego wydania Men s Health, po przeprowadzeniu wywiadów z ponad tysiącem respondentów, odkryła badanie The State of the American Penis Survey 62 mężczyzn od czasu do czasu usuwa wegetację na penisie i jądrach.

Czytaj dalej...

Niektórzy w ogóle tego nie robią, nawet w dorosłym życiu, z drugiej strony zdarza się, że pierwsze golenie wykonują już nastolatki, które wcześnie dojrzały, a nadmierne owłosienie wywołuje u nich dyskomfort.

Czytaj dalej...

Niektórzy w ogóle tego nie robią, nawet w dorosłym życiu, z drugiej strony zdarza się, że pierwsze golenie wykonują już nastolatki, które wcześnie dojrzały, a nadmierne owłosienie wywołuje u nich dyskomfort.

Czytaj dalej...

Kolejną ważną kwestią są ostrza maszynki jednorazowej należy używać tylko raz, zwłaszcza w okolicach bikini lub genitaliów, ponieważ z każdym kolejnym zabiegiem trzeba ją mocniej dociskać do skóry, aby uzyskać lepszy efekt.

Czytaj dalej...