Czy Mikrodermabrazja Jest Skutecznym Sposobem na Poprawę Skóry?
Co to jest mikrodermabrazja?
W zabiegu mikrodermabrazji całą pracę wykonuje urządzenie przypominające różdżkę, którego zadaniem jest usunięcie górnej warstwy skóry, zwanej również warstwą rogową naskórka. Ponadto zabieg pozwala usunąć wszelkie ślady brudu i martwych komórek skóry. Zasadniczo przypomina to bardzo silne mycie twarzy.
– Mikrodermabrazja wygładza skórę poprzez mechaniczne usuwanie złuszczających się komórek skóry – mówi dr Palm. – Najlepiej sprawdza się w przypadku tych osób, które oczekują powtarzalnej procedury, zapewniającej łagodne rezultaty w czasie.
Innymi słowy, prawdopodobnie nie zauważysz drastycznej zmiany po pierwszym zabiegu, poza wygładzeniem i zmiękczeniem skóry.
– Osoby z silnymi uszkodzeniami słonecznymi i zmianami skórnymi, które spodziewają się, że mikrodermabrazja radykalnie poprawi stan skóry, będą rozczarowane – mówi dr Palm.
Chociaż mikrodermabrazja jest zwykle wykonywana w obrębie twarzy, dr Palm mówi, że zabiegowi można poddawać również inne części ciała. To także dobra opcja dla tych, którzy nie tolerują bardziej intensywnych metod złuszczania.
Kto może zdecydować się na wykonanie mikrodermabrazji?
Zabieg mikrodermabrazji opiera się o naturalne, wysoce bezpieczne sposoby poprawy urody. Mikrodermabrazja jest jednak metodą o intensywnym działaniu, dlatego nie każdy jej typ może być stosowany przy wszystkich typach cery.
Głowica urządzenia do mikrodermabrazji została wyposażona w cząsteczki przeznaczone do mocnego złuszczania, a jej działanie polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka. Skóra bardzo wrażliwa, zwłaszcza naczynkowa lub atopowa, może reagować niekorzystnie przy tak intensywnym postępowaniu. Cera ze skłonnością do nadmiernego rozszerzania i pękania naczynek może po mikrodermabrazji ulegać nadmiernemu podrażnieniu. Przy takim rodzaju skóry częściej tworzą się też sińce oraz zaczerwieniania.
Pamiętaj jednak, że istnieją różne rodzaje mikrodermabrazji, dzięki czemu możliwe jest wybranie metody dostosowanej do własnych potrzeb. Przy skórze bardzo delikatnej należy postępować łagodnie, ale nadal można przeprowadzić zabieg oczyszczający. Uznawana za jedną z najbezpieczniejszych metod mechanicznego złuszczania warstw naskórka jest mikrodermabrazja diamentowa, a także nieco łagodniejsza mikrodermabrazja tlenowa i wodna. Zwykle takie zabiegi mogą być wykonywane także u kobiet w ciąży. Jeśli jednak chcesz zadbać o swoją skórę, nie wybierając zabiegu mikrodermabrazji, warto pamiętać o klasycznych peelingach do twarzy. Do wyboru masz peeling enzymatyczny przeznaczony nawet dla najbardziej wrażliwych skór, np. SWEDERM® MULTI-ACID ENZYMATIC PEELING IN POWDER lub peeling ziarnisty o intensywnym działaniu złuszczającym — SWEDERM® FACE SCRUB VITAMIN E + A.
Jak działa mikrodermabrazja?
Urządzenia do mikrodermabrazji znacząco się zmieniły od lat 90.
– Pierwsze urządzenia, zatwierdzone w 1996 roku, wykorzystywały diamentową końcówkę do usuwania martwego naskórka – mówi dr Palm. I faktycznie „diamentowa końcówka” części roboczej urządzenia jest pokryta drobnymi diamentami. Chociaż te urządzenia nadal istnieją, większość salonów spa korzysta obecnie z bardziej zaawansowanej technologii.
– Obecnie najpopularniejsze systemy przeznaczone do mikrodermabrazji wykorzystują do złuszczania skóry delikatny spray z wodorowęglanu sodu, kryształki tlenku glinu lub wodę. Niektóre nowsze urządzenia łączą dwie spośród tych trzech metod leczenia skóry – mówi dr Palm.
Kolejną zaletą nowoczesnych urządzeń do mikrodermabrazji jest to, że mogą wprowadzać składniki aktywne w skórę podczas złuszczania.
– Może to być kwas salicylowy do leczenia trądziku, witamina C do rozjaśniania skóry lub kwas hialuronowy do nawilżania suchej skóry – mówi dr Palm. Odnawiają powierzchnię skóry, odblokowują pory poprzez odsysanie i dostarczają dawkę indywidualnie dobranego serum w ciągu 30 minut.
Mikrodermabrazja – wskazania do zabiegu kosmetycznego
Mikrodermabrazja polecana jest głównie przy problemach, takich jak:
- skóra zmęczona, zestresowana, pozbawiona blasku,
- skóra dojrzała z widocznymi oznakami starzenia,
- skóra zanieczyszczona,
- zaburzenia łojotokowe,
- nadmierne przetłuszczanie się skóry,
- skłonność do zapychania porów i powstawania zaskórników,
- zmiany pigmentacyjne, przebarwienia posłoneczne,
- zmiany trądzikowe.
Ponieważ mikrodermabrazja pobudza produkcję włókien kolagenu i elastyny, obszar ciała poddany zabiegowi ulega stopniowej przebudowie. To sprawia, że z czasem tkanka zostaje wymieniona na nową, zdrowszą i elastyczniejszą. Takie działanie wpływa korzystnie nie tylko na cerę, lecz także problemy skórne innych partii ciała, takie jak np.:
- rozstępy,
- blizny,
- cellulit,
- przebarwienia,
- wiotkość.