Mikrodermabrazja ciała - Odkryj Sekrety Gładkiej i Promiennej Skóry
Chcesz mieć piękną skórę? Dowiedz się, czy mikrodermabrazja to zabieg dla ciebie
Mikrodermabrazja to popularny zabieg medycyny estetycznej, który poprawia wygląd i kondycję skóry. Czy jest bezpieczny i czy warto się mu poddać?
Mikrodermabrazja jest jednym z najbardziej podstawowych i powszechnych zabiegów w salonach odnowy. Jest to nieinwazyjny zabieg złuszczający, który jest korzystny dla szerokiej gamy typów skóry. Pomaga wygładzić skórę, przez co wygląda ona na jaśniejszą. Zabieg pozwala zminimalizować zatykanie porów i przebarwienia.
Chociaż mikrodermabrazja jest łagodniejsza niż inne profesjonalne zabiegi, takie jak peelingi chemiczne lub laseroterapia, dobrze jest wiedzieć dokładnie, z czym możemy mieć do czynienia, przed umówieniem się na pierwszą wizytę u specjalisty. Dermatolog Melanie Palm podzieliła się kilkoma ważnymi informacjami na temat mikrodermabrazji.
Co to jest mikrodermabrazja?
W zabiegu mikrodermabrazji całą pracę wykonuje urządzenie przypominające różdżkę, którego zadaniem jest usunięcie górnej warstwy skóry, zwanej również warstwą rogową naskórka. Ponadto zabieg pozwala usunąć wszelkie ślady brudu i martwych komórek skóry. Zasadniczo przypomina to bardzo silne mycie twarzy.
– Mikrodermabrazja wygładza skórę poprzez mechaniczne usuwanie złuszczających się komórek skóry – mówi dr Palm. – Najlepiej sprawdza się w przypadku tych osób, które oczekują powtarzalnej procedury, zapewniającej łagodne rezultaty w czasie.
Innymi słowy, prawdopodobnie nie zauważysz drastycznej zmiany po pierwszym zabiegu, poza wygładzeniem i zmiękczeniem skóry.
– Osoby z silnymi uszkodzeniami słonecznymi i zmianami skórnymi, które spodziewają się, że mikrodermabrazja radykalnie poprawi stan skóry, będą rozczarowane – mówi dr Palm.
Chociaż mikrodermabrazja jest zwykle wykonywana w obrębie twarzy, dr Palm mówi, że zabiegowi można poddawać również inne części ciała. To także dobra opcja dla tych, którzy nie tolerują bardziej intensywnych metod złuszczania.
Jak długo utrzymują się efekty mikrodermabrazji i jak długo trzeba na nie czekać?
Specjalista na podstawie wywiadu z klientką i dokładnej obserwacji cery określa, jak wiele zabiegów potrzebnych jest do uzyskania satysfakcjonującego efektu. W większości przypadków zalecane jest wykonanie serii 4 zabiegów (w przypadku skóry tłustej i łojotokowej może być ich więcej) przeprowadzanych w odstępie miesięcznym. Pierwsze efekty, jakimi jest rozjaśniona i odżywiona skóra, widoczne są już po pierwszej mikrodermabrazji. Spłycenie zmarszczek i usunięcie blizn widoczne jest pod koniec serii. Jeśli chodzi o blizny i przebarwienia, efekt jest trwały (jeśli oczywiście nie powstaną nowe). Skóra wymagająca normalizacji wydzielania sebum najczęściej potrzebuje powtarzania serii zabiegów raz do roku, aby zachować zadowalający wygląd. Specjaliści zalecają wykonywanie mikrodermabrazji w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra nie jest narażona na działanie promieni słonecznych. Należy jednak uważać również na bardzo niskie temperatury.
Bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu mikrodermabrazji nie jest wiele, jednak zawsze należy poinformować kosmetologa o ewentualnych zażywanych lekach, szczególnie przeciwzakrzepowych. Mikrodermabrazja nie może być przeprowadzana w obrębie ostrych zmian zapalnych, niedawno przebytych zabiegów chirurgicznych, przy łuszczycy i w trakcie zakażeń wirusowych lub bakteryjnych (w tym opryszczki). Nie jest polecana osobom chorującym na nowotwory oraz stosującym izotretynoinę (lek stosowany przy niektórych odmianach trądziku).
Łojotokowe zapalenie skóry i nieropne odmiany trądziku nie są przeciwwskazaniami do mikrodermabrazji!
W okresie ciąży i karmienia piersią nie zaleca się wykonywania mikrodermabrazji, chociaż niektóre salony kosmetyczne dopuszczają taką możliwość ze względu na brak jednoznacznych przeciwwskazań.