Mikrodermabrazja ciała - Odkryj Sekrety Gładkiej i Promiennej Skóry

Mikrodermabrazja – przebieg i opis zabiegu

Wykonywana w klinice medycyny estetycznej, kosmetycznej lub dermatologicznej mikrodermabrazja to zabieg o szerokim zastosowaniu. Przebieg zabiegu jest bezbolesny, choć złuszczanie naskórka pod ciśnieniem bywa określane przez osoby wrażliwe jako umiarkowany dyskomfort. Najczęściej jednak odczucia podczas mikrodermabrazji to przyjemny masaż i lekkie mrowienie.

Cały zabieg złuszczający trwa ok. 15–60 minut. Czas potrzebny na intensywne złuszczanie naskórka zależy m.in. od partii ciała wymagającej regeneracji, a także tego, jak gruby jest zrogowaciały naskórek. Intensywność złuszczania dobiera się również do rodzaju skóry.

W pierwszej kolejności specjalista dokładnie oczyszcza i dezynfekuje skórę, zwykle za pomocą wody utlenionej. Kolejno do twarzy lub innych partii ciała przykładana jest głowica urządzenia. Za pomocą łagodnych ruchów osoba wykonująca zabieg stopniowo, w sposób kontrolowany ściera martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami, zaskórnikami, zgromadzonym sebum i potem. Podczas zabiegu ścierane cząsteczki są od razu zasysane przez system próżniowy i gromadzone na filtrze, który w razie potrzeby jest wymieniany.

Mikrodermabrazja nie wymaga szczególnego przygotowania. Po zabiegu od razu można wrócić do normalnej aktywności, jednak warto nieco bardziej zadbać o skórę. Ponieważ po złuszczeniu warstwy rogowej zostaje odsłonięta świeży naskórek, trzeba przede wszystkim zadbać o jego intensywne nawilżenie, a także ochronę. Należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, unikać zanieczyszczeń, a przez pierwszą dobę po zabiegu także kolorowych kosmetyków.

Jak działa zabieg mikrodermabrazji?

Złuszczanie naskórka w trakcie mikrodermabrazji przypomina peeling mechaniczny, jednak dodatkowo stosuje się działanie ciśnienia, które zasysa martwe komórki naskórka. Dzięki intensywnemu ścieraniu warstwy rogowej naskórka możliwe jest uzyskanie idealnie gładkiej skóry.

Usuwając martwy naskórek, odsłaniamy jego głębsze warstwy, dzięki czemu skóra dodatkowo się dotlenia i odżywia. Mikrodermabrazja jest więc również chętnie wybieranym zabiegiem przygotowującym do innych procedur kosmetycznych. Po mikrodermabrazji składniki aktywne obecne w kosmetykach odżywczych, znacznie lepiej się wchłaniają, a tym samym skuteczniej działają na skórę. To idealny moment, aby zastosować sera, kremy i boostery odżywcze.

Ponadto wykonywanie mikrodermabrazji stymuluje produkcję włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu po serii zabiegów skóra stopniowo zyskuje bardziej zwartą, elastyczną strukturę. Przyśpieszenie procesu wymiany martwego naskórka na nowy, a także intensywne, głębokie oczyszczenie skóry i stymulacja naturalnych procesów, to podstawowe działania mikrodermabrazji, które gwarantują spektakularne efekty przy jednoczesnym bezpieczeństwie i braku inwazyjności.

Komu mikrodermabrazja nie przyniesie korzyści?

Chociaż mikrodermabrazja jest ogólnie bezpieczna dla większości z nas, są wyjątki.

– Osoby z trądzikiem różowatym, rozszerzonymi lub popękanymi naczyniami krwionośnymi lub osoby ze skłonnością do podrażnień skóry lub pokrzywki raczej nie zareagują dobrze na ten zabieg – mówi dr Palm. – Technologia próżniowa, a także ścierny charakter mikrodermabrazji mogą zaostrzyć zaczerwienienie twarzy lub trądzik różowaty.

Specjalistka dodaje, że osoby z cienką i delikatną skórą i te, które mają tendencję do powstawania blizn, powinny przed poddaniem się mikrodermabrazji wykonać badanie całej twarzy, gdyż zabieg może w niektórych przypadkach powodować problemy skórne lub przebarwienia. A jeśli twoja skóra jest ogólnie zaogniona lub jest pod wpływem infekcji – powiedzmy, doznałeś oparzenia słonecznego lub opryszczki – najlepiej poczekać, aż problem się zagoi, zanim poddasz się zabiegowi.

Ważne jest również, aby przed zaplanowaniem zabiegu zdać sobie sprawę z ograniczeń związanych z mikrodermabrazją.

– Mikrodermabrazja nie leczy głębokich zmarszczek, ciemnobrązowych plam, pękniętych naczyń krwionośnych, zaczerwienień skóry lub przedrakowych plam skórnych – mówi dr Palm. – W przypadku takich schorzeń prawdopodobnie konieczne będzie bardziej inwazyjne, specjalistyczne leczenie.

Reasumując, mikrodermabrazja jest wspaniałą i skuteczną metodą złuszczania, która nadaje skórze gładkości i świeżości. Jeśli zatem domowe peelingi nie sprawiają, że twoja skóra jest wystarczająco gładka i miękka, mikrodermabrazja z dużo większą pewnością ci pomoże.

Spis treści:

  • Czym jest mikrodermabrazja?
  • Mikrodermabrazja – przebieg i opis zabiegu
  • Jak działa zabieg mikrodermabrazji?
  • Efekty mikrodermabrazji
  • Kto może zdecydować się na wykonanie mikrodermabrazji?
  • Mikrodermabrazja – wskazania do zabiegu kosmetycznego
  • Na czym polega mikrodermabrazja diamentowa?
  • Czym wyróżnia się mikrodermabrazja korundowa?
  • Pozostałe rodzaje mikrodermabrazji
  • Przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji

Kosmetologia i zabiegi medycyny estetycznej wciąż są doskonalone, oferując wiele metod poprawy urody – zarówno tych naturalnych, jak i bardziej restrykcyjnych. Mikrodermabrazja zyskała ogromne uznanie, ponieważ jej działanie opiera się na przyśpieszaniu i stymulacji naturalnych procesów zachodzących w obrębie skóry. Jednocześnie efekty mikrodermabrazji bywają porównywalne do ingerencji chirurgicznej, a to dodatkowo pogłębia fenomen tego prostego zabiegu.

Urządzenie do mikrodermabrazji działa na wielu trybach pod względem intensywności i rodzaju stosowanych głowic. Dzięki temu poszczególne rodzaje mikrodermabrazji można dostosować do każdego typu skóry. Najbardziej popularny zabieg tego typu to mikrodermabrazja diamentowa, ale coraz większe uznanie zyskuje także mikrodermabrazja korundowa, tlenowa i wodna.

Jak działa mikrodermabrazja?

Urządzenia do mikrodermabrazji znacząco się zmieniły od lat 90.

– Pierwsze urządzenia, zatwierdzone w 1996 roku, wykorzystywały diamentową końcówkę do usuwania martwego naskórka – mówi dr Palm. I faktycznie „diamentowa końcówka” części roboczej urządzenia jest pokryta drobnymi diamentami. Chociaż te urządzenia nadal istnieją, większość salonów spa korzysta obecnie z bardziej zaawansowanej technologii.

– Obecnie najpopularniejsze systemy przeznaczone do mikrodermabrazji wykorzystują do złuszczania skóry delikatny spray z wodorowęglanu sodu, kryształki tlenku glinu lub wodę. Niektóre nowsze urządzenia łączą dwie spośród tych trzech metod leczenia skóry – mówi dr Palm.

Kolejną zaletą nowoczesnych urządzeń do mikrodermabrazji jest to, że mogą wprowadzać składniki aktywne w skórę podczas złuszczania.

– Może to być kwas salicylowy do leczenia trądziku, witamina C do rozjaśniania skóry lub kwas hialuronowy do nawilżania suchej skóry – mówi dr Palm. Odnawiają powierzchnię skóry, odblokowują pory poprzez odsysanie i dostarczają dawkę indywidualnie dobranego serum w ciągu 30 minut.

Chociaż nie jest to zabieg inwazyjny nie prowadzi do przerwania ciągłości naskórka , uważany jest za zabieg z pogranicza kosmetologii ze względu na moc działania i wykorzystywany do jego wykonania sprzęt.

Czytaj dalej...

mikrodermabrazja diamentowa , wykorzystująca głowicę pokrytą opiłkami naturalnego diamentu; głowice mogą różnić się średnicą, a także wielkością ziarenek diamentu; tego typu zabieg umożliwia delikatne złuszczanie naskórka, jest zatem dedykowany skórze wrażliwej, ze skłonnością do podrażnień,.

Czytaj dalej...

Należy pamiętać o dostosowaniu sposobu przeprowadzenia peelingu do własnych potrzeb oraz o zrezygnowaniu z niego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań nigdy nie należy ich zatajać przed specjalistą wykonującym zabieg.

Czytaj dalej...

Przykładowo opakowanie kosmetyku do skóry naczynkowej jest oznaczone na różowo, a do skóry z niedoskonałościami na zielono, podczas gdy produkt na przebarwienia ma kolor żółty, a preparat intensywnie nawilżający ma kolor niebieski itd.

Czytaj dalej...