"Walka o Piękną Skórę - Mikrodermabrazja vs. Kawitacja w Domu"
Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego
Peeling kawitacyjny jest bezbolesny i nieinwazyjny, ale bez względu na to czy wykonujesz go w salonie kosmetycznym, czy też samodzielnie w domu, musisz pamiętać, że nie zawsze możesz poddać się temu zabiegowi, więc odpuść jeśli:
- chorujesz na niedoczynność i nadczynność tarczycy,
- masz problem z nadciśnieniem i z krążeniem,
- masz ropne zaskórniki i stan zapalny (peeling mógłby roznieść bakterie po skórze i doprowadzić do zakażenia),
- masz zakrzepowe zapalenie żył,
- jesteś w ciąży,
- masz choroby nowotworowe lub stan po ich usunięciu,
- jesteś uczulona na materiał, z jakiego wykonana jest szpatułka urządzenia (stal nierdzewna, stal chirurgiczna, INOX),
- masz gorączkę, zapalenie zatok,
- masz zakażenie wirusowe lub bakteryjne (np. opryszczka),
- masz osteoporozie lub nerwicę wegetatywną,
- kiedy w tkankach obecne masz tzw. ciała obce aktywne, takie jak zastawki lub rozrusznik serca, metalowe implanty, czy stały aparat na zęby.
Jest też jeszcze jedna kwestia sporna – wiek. Niektórzy specjaliści twierdzą, że nie powinno wykonywać się zabiegów z ultradźwiękami u osób, które jeszcze rosną, gdyż może to źle wpływać na rozwój kości. Jednak w tej sprawie zdania są podzielone.
Jak wykonać mikrodermabrazję w domu?
Przed przystąpieniem do mikrodermabrazji w domu, należy dokładnie oczyścić skórę z makijażu i zanieczyszczeń. Warto również przeprowadzić peeling kilka dni przed zabiegiem, aby przygotować skórę. Ważne jest, aby skóra była sucha i niepodrażniona. Nie zaleca się przeprowadzania zabiegu na skórze z aktywnymi stanami zapalnymi, jak np. trądzik. W niektórych przypadkach przed zabiegiem zaleca się wykonanie “parówki” celem delikatnego rozpulchnienia skóry i otwarcia porów. Na rynko dostępne są jednak urządzenia do mezoterapii domowej, które wyposażone są w funkcję ciepłego masażu, co pozwala pominąć ten krok.
Jak przeprowadzić zabieg?
Przystępując do zabiegu mikrodermabrazji w domu należy uważnie dobrać końcówkę lub tarczę ścierającą. Jeżeli są to nasze pierwsze zabiegi, trzeba zacząć od delikatnych końcówek, by nie podrażnić skóry i zbadać jej tolerancję. Zazwyczaj producenci dodają do swoich urządzeń do mikrodermabrazji instrukcje, w których opisują wszystkie dołączone akcesoria i ich przeznaczenie. Często znajdują się tam również zalecenia dotyczące przeprowadzania samego zabiegu.
Poniżej przygotowałam dla Was infografikę, która w 5 krokach obrazuje, jak wykonać mikrodermabrazję w domu. Nie warto pomijać żadnego z tych etapów, by nie zrobić sobie krzywdy i uzyskać jak najlepsze efekty.
Pielęgnacja po zabiegu
Jednym z najważniejszych etapów wykonania mikrodermabrazji w domu jest postępowanie po zabiegu. To od niego w dużej mierze zależą późniejsze efekty i stan naszej cery. Po mikrodermabrazji skóra może być lekko zaczerwieniona i wrażliwa. Ważne jest stosowanie produktów nawilżających oraz unikanie ekspozycji na słońce. Stosowanie kremów z filtrem SPF po zabiegu mikrodermabrazji (tak naprawdę, to codziennie 😄) jest konieczne, by ochronić swoją skórę przed przebarwieniami na twarzy.
Peeling kawitacyjny w domu
Aby wykonać kawitację potrzebować będziesz:
- urządzenie do peelingu kawitacyjnego,
- płatki kosmetyczne,
- przegotowaną wodę, wodę mineralną / termalną / różaną, sól fizjologiczną lub tonik bezalkoholowy – jedna z wymienionych cieczy, według Twojego wyboru,
- kosmetyki do demakijażu i oczyszczania skóry,
- produkt do dezynfekcji szpatułki – ja aktualnie używam spirytus,
- maseczka – opcja dodatkowa.
Jak wykonuję peeling kawitacyjny w domu?
Najpierw przygotowywuję skórę i urządzenie do zabiegu
Nim przejdę do wykonania kawitacji, zaczynam od dokładnego oczyszczenia skóry. Usuwam makijaż i wszelkie zanieczyszczenia, które znajdują się na niej. Następnie dezynfekuję urządzenie – tylko szpatułkę peelingu kawitacyjnego. Kiedy skóra i urządzenie są przygotowane, do małej miseczki wlewam trochę ciepłej, przegotowanej wody i sięgam po kilka płatków kosmetycznych. Zabieg ten zawsze wykonuję w łazience przed lustrem.
Następnie przechodzą do wykonania peelingu kawitacyjnego
Przed zabiegiem zawsze zdejmuję biżuterię i wszelkie metalowe elementy. Włączam urządzenie i wybieram opcję kawitacji. Zwilżam twarz za pomocą wacika (wilgoć jest niezbędna, by doszło do kawitacji) i płynnym ruchem pod kątem 30 – 45 stopni przejeżdżam po twarzy szpatułką. Dbam o to, by skóra była bardzo dobrze zwilżona przez czas trwania zabiegu. Oczyszczanie naskórka, dzielę sobie na partie: broda, policzki, nos, czoło, dekolt i szyja – tak, aby żadnej części nie pominąć. Na koniec przemywam skórę płynem micelarnym, by usunąć z niej resztki zanieczyszczeń. Następnie nakładam maseczkę. Kiedy skóra jest oczyszczona i złuszczona najlepiej wchłania wszelkie składniki zawarte w kosmetykach, a maseczki to taka bomba nawilżająco – odżywcza dla skóry 🙂
Jeśli wykonujesz peeling kawitacyjny po raz pierwszy w domu: