Czy na zakolach mogą odrosnąć włosy?

Zabiegi wspomagające leczenie łysienia

Kurację można wesprzeć którymś z zabiegów wykonywanych przez dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Do najpopularniejszych należą:

  • Mezoterapia. W trakcie zabiegu pod skórę wprowadzane są koktajle witaminowo-mineralne lub osocze bogatopłytkowe. Pozytywne efekty daje już samo nakłucie skóry: pod jego wpływem poprawia się ukrwienie, aktywują się procesy regeneracji, a do mieszków włosowych dociera więcej substancji odżywczych. Te efekty wzmacnia koktajl witamin i minerałów. Korzystniej od takiego koktajlu na włosy działa jednak osocze bogatopłytkowe. To preparat pozyskiwany z krwi pacjenta, pobranej, odwirowanej i zagęszczonej. Aktywowane płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują namnażanie się komórek, odżywiają mieszki włosowe, które dzięki temu „zastrzykowi energii” zaczynają pracować, a włos zaczyna rosnąć. Osocze działa też na komórki macierzyste w opuszce włosa. Pod jego wpływem często zaczynają tworzyć się nowe mieszki włosowe. Zabiegi te zalecane są w trudnym do leczenia łysieniu androgenowym, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a także w łysieniu plackowatym.
  • Laseroterapia. W leczeniu łysienia często wykorzystywane są lasery biostymulacyjne o bardzo małej mocy. Konkretnie – emitowane przez nie światło czerwone i podczerwone. Działa ono na metabolizm komórek mieszków włosowych, co stymuluje je do ponownego wytwarzania włosa. Zabieg nie daje powikłań, jednak okres terapii jest dość długi, bo trwa pół roku.

Wypadanie, czy łysienie?

Każdy człowiek traci codziennie od 50 do 100 włosów, i jest to proces zupełnie normalny, związany z naturalnym cyklem wzrostu włosów, a także z różnymi czynnikami dodatkowymi, takimi jak choćby zbyt mocne szarpanie podczas czesania. Nawet jeśli włosów wypada dużo więcej, nie zawsze jest to jeszcze łysienie.

O łysieniu można mówić dopiero, kiedy proces „produkcji” włosa w mieszku włosowym na skutek różnych przyczyn stopniowo zanika. Włos stopniowo staje się wtedy coraz słabszy i cieńszy, aż w końcu wypada, a w jego miejsce nie pojawia się nowy włos.

Pozostałe sposoby na zakola

Jeśli przedstawione wyżej metody okazały się nieskuteczne lub nie chcesz z nich korzystać, to wciąż pozostają Ci trzy sprawdzone sposoby walki z zakolami:

  1. Przeszczep włosów – z obszarów odpornych na działanie androgenów pobiera się cebulki włosowe, a następnie wszczepia na zakola i inne obszary dotknięte łysieniem. Jest to metoda, która przez media przedstawiana jest jako idealne rozwiązanie problemu łysienia. Niestety, jest to drogi zabieg, który często nie daje satysfakcjonującego efektu. Więcej o przeszczepie włosów, jego skuteczności i problemach przeczytasz w naszym artykule “Czy przeszczep włosów jest skuteczny?”.
  2. Niechirurgiczne uzupełnianie włosów z wykorzystaniem systemu włosów – to rozwiązanie, które w przeciwieństwie do przeszczepu, pozwoli Ci natychmiastowo (podczas jednej wizyty) uzyskać naturalną linię gęstych włosów. Systemy włosów tworzone są z włosów naturalnych umieszczonych na tzw. mikroskórze, która mocowana jest do skóry głowy za pomocą specjalnych taśm mocujących i kleju. System uzupełnia włosy w centralnej części głowy i w naturalny sposób integruje się z Twoimi naturalnymi włosami na bokach i z tyłu głowy. Więcej o systemach włosów przeczytasz w naszym artykule “System włosów. Co to jest niechirurgiczne uzupełnianie włosów?”.
  1. Mikropigmentacja włosów – to rozwiązanie pośrednie. Co prawda, może zniwelować zakola, ale i tak musisz zdecydować się na całkowicie krótkie, wygolone maszynką włosy. Metoda polega na wprowadzenie pod skórę specjalnego pigmentu (podobnie jak w przypadku tatuażu), który imituje wyrastające mieszki włosowe. W połączeniu z odpowiednio krótkimi włosami naturalnymi i doborze koloru pigmentu, sprawia wrażenie równomiernej, krótkiej fryzury, którą posiadacz nosi pod wpływem własnego wyboru, a nie konieczności spowodowanej zakolami.

Jakie suplementy blokują wypadanie włosów?

Większość dobroczynnych witamin dla naszych włosów znajdziemy w pożywieniu. Możemy jednak wesprzeć swoją dietę w odpowiednią suplementację. Obowiązkowo powinniśmy stosować suplementy, gdzie znajdują się witaminy z grupy B. Najlepsze będą suplementy zawierające biotynę, niacynę, ryboflawinę, kobalaminę lub kwas pantotenowy.

Witaminy z grupy B skutecznie blokują wypadania włosów i stymulują ich wzrost. Wspomniany wcześniej krzem i cynk również może być stosowany w formie suplementów. Dodatkowo pierwiastki te wpłyną na wygląd naszych paznokci. Krzem możemy stosować w postaci herbaty i unikniemy w ten sposób nieprzyjaznych dla żołądka kapsułek. W aptekach zielarskich dostępna jest herbata krzemionkowa, która posiada bardzo wyrazisty smak.

Jak zapobiec powstawaniu zakoli?

Włosy u mężczyzn zaczynają wypadać z wiekiem. Najczęściej wypadanie włosów pojawia się z przodu głowy, a z czasem przechodzi dalej. Proces ten jest ciężki do zatrzymania, ale jeśli wcześniej zaczniemy dbać o swoje włosy, to opóźnimy, a nawet unikniemy problemów. Warto tutaj zadać sobie pytanie, jak pozbyć się zakoli? Dieta sprzyjająca naszym włosom powinna być bogata w krzem. Działanie krzemu sprzyja włosom na głowie i naszym paznokciom.

Jest on najważniejszym budulcem włosów, daje im energię i wspiera wzrost. Krzem wzmacnia mieszki włosowe i sprawia, że włosy pięknie lśnią. Bogata w potrzebne dla włosów mikroelementy jest również pokrzywa zwyczajna. Pokrzywa wspiera porost starych włosów i przyczynia się do powstania nowych.

Stosując pokrzywę unikniemy problemów z łupieżem. Choroba skóry wycofuje się i pozwala odetchnąć naszym włosom. Mężczyźni widząc pierwsze objawy łysienia mogą skorzystać z mezoterapii. Działanie mezoterapii polega na nawilżeniu skóry i poprawieniu krążenia krwi. Lepsze mikrokrążenie w skórze głowy stymuluje jednocześnie pracę mieszków włosowych i porost nowych włosów.

Pełna rekonwalescencja po zabiegu trwa tydzień i choć w tym czasie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy i zachowanie ostrożności, to już następnego dnia po przeszczepie pacjent może wrócić do codziennych aktywności.

Czytaj dalej...

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Należą do nich między innymi olej z pestek malin, olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej z krokosza, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z nasion czarnej porzeczki, olej jeżynowy, olej tamanu, olej jojoba i olej rokitnikowy.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...