Czy utracone włosy mogą odrosnąć?

Co tabletka ma wspólnego z kręconymi włosami?

Jeśli liczyłaś na to, że udało się wynaleźć tabletkę, która na stałe zamieni proste pasma w burzę loków – niestety muszę Cię rozczarować. Posiadaczkom prostych włosów wciąż pozostają tradycyjne metody ich kręcenia – czyli lokówki.

Pamiętasz naukowców z Australii? Na dalszym etapie swoich badań nad tym, dlaczego włosy się kręcą, doszli oni do wniosku, że jest jeden łatwy sposób na to, żeby kręcone włosy… wyprostować. I to na stałe!

Domyślasz się już, o co chodzi?

Podobno wystarczy tylko przywrócić zachwianą równowagę między aminokwasami i włosy przestaną się kręcić. A jak tego dokonać? Badacze ponoć pracują nad tabletką, która miałaby taki cud uczynić. Póki co jednak nie wynaleziono sposobu na trwałe wyprostowanie włosów kręconych.

Utrata włosów po chemioterapii

To jak będzie przebiegał proces łysienia zależy od specyfiki konkretnego leku cytostatycznego, jego dawki i predyspozycji pacjenta. Nie wszystkie cytostatyki prowadzą do wyłysienia. Polichemioterapia jest z reguły bardziej toksyczna niż monochemioterapia jednym lekiem. Do cytostatyków najczęściej powodujących utratę włosów należą: taksoidy, inhibitory topoizomerazy, środki alkilujące, antymetabolity. W większości przypadków łysienie po chemioterapii jest odwracalne, jednak w przypadku leczenia raka z zastosowaniem cyklofosfamidu lub busulfanu może mieć ono charakter trwały.

Przy naświetlaniu guzów mózgu lub przerzutów mózgowych wymagane są tak duże dawki, że cebulki włosów zostają zniszczone na długo. Powstaje wyłysienie bliznowate. Najczęściej obejmuje ono tylko ten fragment głowy, który był naświetlany.

Wypadanie włosów po chemioterapii to temat który dotyczy wielu pacjentów onkologicznych. Szczególne dla kobiet utrata włosów spowodowana przyjmowaniem leków cytostatycznych oznacza poważne obciążenie i źródło stresu. Pacjentki, które w związku z leczeniem onkologicznym łysieją, często tracą wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość.

Wiele osób decyzję o zakupie peruki odkłada jak najdłużej, ale są też Panie, które jeszcze przed rozpoczęciem chemioterapii zaczynają działać – idą do fryzjera i zawczasu mocno skracają swoje włosy. Dzięki temu udaje się zniwelować przykre doświadczenie wypadania dużych kłębków włosów. Właściwe przygotowanie i wiedza mogą bardzo pomóc przejść trudny okres terapii onkologicznej.

Łysienie po chemioterapii

Obecnie nie istnieją sprecyzowane zalecenia terapeutyczne dotyczące zapobiegania utracie włosów po chemioterapii. Najlepiej poznaną metodą jest miejscowa hipotermia skóry głowy (system chłodzenia skóry głowy). Pacjenci stosują również opaski uciskowe, ale ich efekt wątpliwy. W celu ochrony mieszka włosowego można zastosować miejscowo minoksydyl, choć jego skuteczności nie udowodniono w ochronie włosów przed wypadaniem, lecz w przyspieszonym odroście włosa. Pewną nadzieją są również cząsteczki, takie jak inhibitory kinazy cykliozależnej 2 (CDK2). Niektórzy Pacjenci decydują się na stosowanie dedykowanych temu problemowi specjalistycznych kosmetyków.

Jak rosną włosy?

No dobrze, pewnie dalej zastanawiasz się, dlaczego włosy się kręcą. Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy się zastanowić, w jaki sposób rosną włosy. To tutaj kryje się sekret.

Z mieszka włosowego, przypominającego rurkę w skórze, wyrasta włos. Na dnie tej rurki jest cebulka, złożona z żywych komórek. Komórki namnażają się, rosną, z czasem obumierają.

Martwe komórki są „wypychane” do góry i tak właśnie „powstaje” włos. W gruncie rzeczy więc włosy są tworzone przez martwe komórki.

Pod mikroskopem włosy przypominają pręty o różnym kształcie średnicy. Włosy proste mają przekrój w formie kółka. Przekrój w kształcie elipsy jest typowy dla włosów kręconych.

Na kształt włosa wpływa kształt… cebulki. Cebulki o nieregularnej budowie „generują” włosy „niesymetryczne” – czyli kręcone. I tutaj właśnie tkwi odpowiedź w tym, dlaczego włosy się kręcą.

W poszczególnych warstwach włosów kręconych pojawiają się naprężenia, wskutek czego włosy zaczynają się kręcić.

Wszystko więc zaczyna się od cebulki, której kształt dziedziczymy po rodzinie i przodkach.

Warto jednak dodać, że o ile na kształt włosów wpływa silnie oddziałująca odmiana pewnego genu, o tyle dwie osoby o prostych włosach mogą mieć dzieci o włosach kręconych. Kędziorki są dziedziczone w linii prostej, ale nie muszą. Na ten ciekawy fakt zwrócili uwagę redaktorzy Focus.pl.

Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.

Czytaj dalej...

Należą do nich między innymi olej z pestek malin, olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej z krokosza, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z nasion czarnej porzeczki, olej jeżynowy, olej tamanu, olej jojoba i olej rokitnikowy.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Kuracja keratyną może być zbawieniem szczególnie dla włosów obciążanych licznymi zabiegami fryzjerskimi farbowaniem, rozjaśnianiem, trwałą ondulacją, a także częstą stylizacją na gorąco suszarka, prostownica, lokówka.

Czytaj dalej...