Przyczyny i Rozwiązania dla Bolącej Skóry Głowy i Wypadających Włosów
Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów – co warto wiedzieć?
Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów to problemy, które nierzadko idą ze sobą w parze. Nie ma się temu co dziwić, bo im gorsza kondycja skalpu, tym większe ryzyko nadmiernej utraty kosmyków. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, w jaki sposób można walczyć ze świądem skalpu. Warto byłoby też mieć świadomość tego, w jaki sposób pokonać takie problemy, jak swędzenie skóry głowy i wypadanie włosów. Na szczęście, walka z tymi problemami jest jak najbardziej możliwa.
Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów mogą być ze sobą powiązane. Zazwyczaj jednak, pierwszy z problemów pojawia się wcześniej.
Wśród najczęstszych przyczyn świądu skóry głowy wyróżnić można przede wszystkim:
- łupież
- nieodpowiednią pielęgnację
- łojotokowe zapalenie skóry
- zapalenie mieszków włosowych
- grzybica skóry głowy
Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów wymagają bez wątpienia konsultacji z doświadczonym lekarzem dermatologiem bądź trychologiem. Dzięki osobistej konsultacji możliwe będzie poznanie przyczyn swędzącego skalpu oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania. Jeśli więc skóra głowy swędzi i wypadają włosy, nie zwlekajmy z konsultacją.
Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów a koloryzacja
Swędząca skóra głowy i wypadanie włosów to bez wątpienia uciążliwe problemy. Walka z nimi nie należy zaś do najłatwiejszych. Na jej rezultaty trzeba będzie zaczekać odpowiednią ilość czasu, dlatego wskazana jest cierpliwość. Sporo osób zastanawia się jednak nad tym, czy swędząca skóra głowy i wypadanie włosów stanowią przeciwwskazanie do koloryzacji u fryzjera. Nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Każdy przypadek jest bowiem inny. Ograniczenie koloryzacji będzie na pewno dobrym pomysłem. Jeśli jednak nie możemy z niej zrezygnować, warto zdecydować się na koloryzację przy użyciu naturalnej farby.
Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że świąd skóry głowy często idzie w parze z wypadaniem włosów, choć nie zawsze tak się dzieje. Warto byłoby mieć świadomość tego, że przyczyny świądu skalpu mogą być naprawdę przeróżne. Walka z tymi kłopotami jest trudna i wymaga cierpliwości. Na pewno warto zdecydować się na wdrożenie naturalnej pielęgnacji.
Bibliografia:
1. Mayo Clinic, “Hair loss”, data dostępu: 2020-02-07
2. Emily Cronkleton, “10 Tips to Naturally Regrow Your Hair”, data dostępu: 2020-02-07
Brenner, Fabiane & Bergfeld, Wilma. (2003). , “Hair loss: Diagnosis and management. ”, Cleveland Clinic journal of medicine. 70. 705-6, 3. 709. 10.3949/ccjm.70.8.705.
Class A Collagen Night Cream
Liftingujący krem do twarzy z kolagenem na noc
Najważniejsze w zatrzymaniu wypadania włosów w związku z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy jest jak najszybsza diagnoza i leczenie farmakologiczne, dzięki któremu poziom hormonów tarczycy wróci do normy. Każda kuracja na skórę i włosy, bez podjęcia odpowiedniego leczenia farmakologicznego jest skazana na porażkę. Jednak, warto zatroszczyć się o swoje zdrowie i estetyczny wygląd skóry i włosów w sposób szczególny, nie tylko przyjmując leki. Pierwszą ważną czynnością, jaką powinniśmy podjąć jest modyfikacja diety. Dieta przy hashimoto – ważne jest dostarczenie odpowiednich ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin antyoksydacyjnych i wody, co wspomaga ochronę, regenerację i nawilżenie skóry. Żelazo pełni ważne funkcje w kinetyce hormonów gruczołu tarczowego. Jego niedobór w diecie może potęgować spadek tempa syntezy tyroksyny, jak również zmniejsza się zdolność przyswajania jodu. Nowością w leczeniu niedoczynności tarczycy jest selen. Jak pokazują badania przyjmowanie selenu w odpowiedniej dawce zmniejsza aktywność zapalną tarczycy poprzez poprawę funkcjonowania systemu immunologicznego, jednak niestety nie leczy choroby Hashimoto.
Przy niedoczynności tarczycy ograniczone powinno być także spożywanie roślin kapustnych i strączkowych, ponieważ zawierają one substancje wolotwórcze, uniemożliwiające wbudowanie jodu do tyrozyny lub tyroniny. Jedną z takich substancji jest progoitryna, z której powstaje goitryna. Związki te obecne są w m.in. brukselce, kapuście, kalafiorze, ogórkach czy rzodkwi. Wolotwórcze są również dwusiarczki alkilopropylowe występujące w cebuli oraz glikozydy orzechów arachidowych.
Przy chorobie Hashimoto ważne więc jest odpowiednie leczenie farmakologiczne i prawidłowa dieta. Po unormowaniu hormonów tarczycy włosy stopniowo zaczną się odradzać, a kondycja skóry ulegnie poprawie. Wówczas szczególną rolę zacznie odgrywać również pielęgnacja kosmetyczna i suplementacja. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ znacznie przyspieszy to odrost i wzrost włosa. Skóra natomiast będzie potrzebowała ogromnej ilości nawilżenia – dostarczonej zarówno od środka jak i na zewnątrz.
Szczególnie ważne dla odbudowy włosów są przede wszystkim pierwiastki takie jak: żelazo, cynk, krzem i magnez, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe (świetnym ich źródłem są oleje roślinne), aminokwasy (np. pochodzące z kolagenu morskiego rekomendowany Class A Collagen Noble Health – przebadany w Collegium Medicum w Bydgoszczy) i witaminy – a spośród nich najważniejsza jest biotyna (witamina B7). Jest to wyjątkowo cenna witamina dla włosów, ponieważ zasila ona macierz włosa w siarkę, która jest podstawą do stworzenia silnego włosa. Zastanawiając się nad wyborem kosmetyku, suplementu czy też diety, pamiętaj że te właśnie składniki są na liście obowiązkowych dla zdrowych i pięknych włosów.
Ból skóry na czubku głowy
Należy pamiętać, że cykl życia włosa trwa około 5 lat i obejmuje:
W normalnej sytuacji stare, wypadające włosy zastępowane są nowymi, trwa więc nieustanny proces wymiany. Na co dzień w fazie wzrostu znajduje się około 90 procent włosów, zaś spoczynku – 10 procent. Są jednak sytuacje, w których proporcje te zostają zaburzone. Jeśli większy odsetek włosów wchodzi w stan spoczynku, dochodzi do przerzedzania się fryzury. Co ciekawe, problem ten najczęściej dotyczy kobiet.
- zmiany hormonalne (np. związane z przyjmowaniem lub odstawieniem tabletek, antykoncepcyjnych, ciążą, przekwitaniem, zaburzeniami pracy tarczycy),
- niedobory witamin i składników mineralnych,
- stres chroniczny lub pourazowy,