Czy pasta do zębów usuwa pryszcze - Mit czy rzeczywistość?
Dlaczego pasta do zębów może podrażnić skórę?
Jeśli myjesz zęby, z pewnością nie raz zdarzyło ci się, że pasta pobrudziła kąciki ust czy brodę. Nic takiego? Nie do końca, szczególnie, jeśli masz wrażliwą cerę. Pasta do zębów może zawierać aż 30 substancji drażniących skórę. Mówimy tu przede wszystkim o delikatnej skórze wokół ust. Te drażniące składniki to np. sorbitol, węglan wapnia, laurylosiarczan sodu czy fluor. Sam fluor niezbędny w higienie zębów, może przyczyniać się do nasilenia okołoustnego zapalenia skóry. Drażniąco mogą działać także substancje wybielające zęby. U bardziej wrażliwych osób nieodpowiednio dobrana pasta do zębów może wywołać także podrażnienia wewnątrz jamy ustnej – jeśli coś takiego się dzieje, zapytaj swojego dentystę, jakiej pasty powinieneś używać.
Zdarzyło ci się smarować pryszcza pastą do zębów w nadziei, że wyprysk szybko zniknie? Nie jest to najlepszy pomysł. Pasta do zębów może wywołać dodatkowe podrażnienia, wzmóc stan zapalny i spowodować nadmierne przesuszenie skóry. Jednym słowem: jej miejsce nie jest na twarzy. Twierdzenie, że pasta leczy trądzik to mit. Wziął się najprawdopodobniej stąd, że pasty do zębów działają bakteriobójczo. To prawda, ale jednocześnie zawierają inne substancje, które są dobre dla wyglądu i zdrowia zębów, ale z pewnością nie dla skóry twarzy.
Jak działa pasta do zębów na pryszcze?
- zwęża i oczyszcza pory
- rozjaśnia przebarwienia po źle zagojonym pryszczu
- wymiata nagromadzone bakterie
- łagodzi stany zapalne
- osusza ropne zmiany skórne
Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego demakijażu i oczyszczenia twarzy . Powinna ona być idealnie czysta, umyta płynem antybakteryjnym lub oczyszczającym, a następnie potraktowana tonikiem. Dlaczego przygotowanie twarzy jest ważne? Bowiem tylko wtedy mamy pewność, że na jej powierzchni nie zostały resztki brudu, które nadal przenikają w głąb skóry. Poza tym mamy pewność, iż pasta będzie miała szansę bezpośredniego zadziałania na pryszcza. Dopiero na tak przygotowaną skórę punktowo nakładamy pastę, wielkości ziarnka ryżu. Ile trzymać pastę na skórze? Zależy to od rodzaju skóry, a także zmiany, jaką chcemy wysuszyć. Osoby z wrażliwą, delikatną i alergiczną skórą nie powinny trzymać pasty na skórze dłużej niż 20 minut. Osoby z tłustą i problematyczną skórą śmiało mogą zostawić ją na noc. Po zakończonej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć twarz, a następnie całą tonizować .
Czy pasta do zębów leczy pryszcze szybciej?
Pasta do zębów jest często uważana za niedrogi środek do miejscowego leczenia wyprysków. Ale to jest jeden domowy środek na trądzik, którego nie chcesz próbować.
Chociaż niektórzy ludzie przysięgają, że pasta do zębów szybko wysusza ich pryszcze, faktem jest, że większość ludzi odkryje, że pasta do zębów pozostawia skórę zaczerwienioną i podrażnioną. To zdecydowanie nie jest to, co chcesz zrobić na już czerwonej, spuchniętej skazie.
Pomysł, aby użyć pasty do zębów jako leczenia punktowego, prawdopodobnie wynika z faktu, że wiele marek past do zębów zawiera składniki, które pomagają zwalczać nieświeży oddech. Chodzi o to, że jeśli zabiją bakterie nieświeżego oddechu, zabiją również bakterie powodujące trądzik. Niestety tak nie jest.
Pasta do zębów nie została zaprojektowana do nakładania na skórę, a zawarte w niej składniki nie mają na celu kontrolowania bakterii powodujących trądzik.
Triclosan w paście do zębów
Być może widziałeś składnik triklosan zarówno w produkcie do leczenia trądziku, jak i paście do zębów. Triclosan skutecznie zabija bakterie. W rzeczywistości jest powszechnym dodatkiem do produktów do leczenia trądziku, chociaż jako środek konserwujący, a nie składnik aktywny.
Niektóre badania wykazały, że triklosan może zabijać Propionibacteria acnes, bakterie powodujące trądzik. Ale żeby to zrobić, trzeba to sformułować w określony sposób. Nałożenie dowolnego produktu zawierającego triklosan, na przykład pasty do zębów, nie załatwi sprawy.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zakazała stosowania triklosanu w mydłach do rąk i płynach do mycia ciała w 2016 roku. Triclosan był używany jako środek przeciwbakteryjny, ale żadne dowody nie wykazały, że mydła antybakteryjne zawierające triklosan działały lepiej niż zwykłe mydło i woda. Pojawiły się również pewne obawy dotyczące jego długoterminowego bezpieczeństwa.
Triclosan jest jednak nadal dozwolony w paście do zębów, ponieważ wykazano, że skutecznie zmniejsza płytkę nazębną i zapalenie dziąseł.
