Czy pasta do zębów usuwa pryszcze - Mit czy rzeczywistość?
Jak działa pasta do zębów na pryszcze?
- zwęża i oczyszcza pory
- rozjaśnia przebarwienia po źle zagojonym pryszczu
- wymiata nagromadzone bakterie
- łagodzi stany zapalne
- osusza ropne zmiany skórne
Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego demakijażu i oczyszczenia twarzy . Powinna ona być idealnie czysta, umyta płynem antybakteryjnym lub oczyszczającym, a następnie potraktowana tonikiem. Dlaczego przygotowanie twarzy jest ważne? Bowiem tylko wtedy mamy pewność, że na jej powierzchni nie zostały resztki brudu, które nadal przenikają w głąb skóry. Poza tym mamy pewność, iż pasta będzie miała szansę bezpośredniego zadziałania na pryszcza. Dopiero na tak przygotowaną skórę punktowo nakładamy pastę, wielkości ziarnka ryżu. Ile trzymać pastę na skórze? Zależy to od rodzaju skóry, a także zmiany, jaką chcemy wysuszyć. Osoby z wrażliwą, delikatną i alergiczną skórą nie powinny trzymać pasty na skórze dłużej niż 20 minut. Osoby z tłustą i problematyczną skórą śmiało mogą zostawić ją na noc. Po zakończonej aplikacji należy bardzo dokładnie umyć twarz, a następnie całą tonizować .
Maseczka do twarzy na bazie pasty?
Pasta do zębów, oprócz bezpośredniej aplikacji, wykorzystywana jest również jako składnik maseczek do twarzy , które stosowane regularnie raz na tydzień bądź dwa pomogą w uregulowaniu pracy m.in skóry trądzikowej. Do przygotowania maseczki potrzebna będzie pasta do zębów (wielkość grochu), sok z połówki cytryny, pół tabletki aspiryny rozgniecionej na proszek. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na oczyszczoną twarz lub problematyczne miejsca. Po upływie 10 minut maskę należy usunąć, a twarz umyć i tonizować.
Większość kupowanych przez nas past do zębów ma w swoim składzie sód, dwutlenek węgla, węglan krzemu u wodorotlenek wapnia. Mają one silne działanie wybielające i antybakteryjne, które niekorzystnie może wpłynąć na skórę. Dlatego do wysuszania pryszczy należy wybierać pasty o naturalnym roślinnym składzie.
Ponadto długość jej aplikacji należy dostosować do rodzaju skóry. Za długo trzymana lub zbyt agresywna pasta może spowodować silne podrażnienie, wysuszenie, a następnie łuszczenie się skóry. Stosowania pasty na pryszcze powinny unikać osoby z bardzo wrażliwą, alergiczną i naczynkową cerą. Do wysuszania pryszczy nie poleca się past wybielających i barwionych, gdyż wykazują one silne działanie czyszczące, zbyt silne, aby stosować je na skórę.
Leczenie trądziku pastą do zębów
Należy pamiętać, że trądzik czasami jest objawem jakiejś choroby. Wtedy istnieje tylko jedno narzędzie, które pomoże pozbyć się tego problemu – fachowe leczenie. Środek do czyszczenia jamy ustnej i zębów, jak każdy inny lek, w takiej sytuacji będzie bezsilny.
W innych przypadkach pasta na pryszcze naprawdę może pomóc poradzić sobie z problemem. Rzecz w tym, że w skład niektórych past wchodzą mentol i alkohol. Te dwa składniki mają przeciwzapalne, oczyszczające i wysuszające właściwości. Dlatego pasta do zębów skutecznie pomaga w likwidacji trądziku. Działa ona jak zwykły peeling . Najpierw otwiera pory, a następnie stamtąd wyciąga brud. Oprócz tego doskonale radzi sobie z bakteriami w jamie ustnej i na skórze.
Dla lepszego efektu przed użyciem trzeba rozparzyć twarz nad herbatą z rumiankiem lub innymi ziołami, które otwierają pory i umyć z odtłuszczającym balsamem.