Czy pasta do zębów usuwa pryszcze - Mit czy rzeczywistość?
Triclosan w paście do zębów
Być może widziałeś składnik triklosan zarówno w produkcie do leczenia trądziku, jak i paście do zębów. Triclosan skutecznie zabija bakterie. W rzeczywistości jest powszechnym dodatkiem do produktów do leczenia trądziku, chociaż jako środek konserwujący, a nie składnik aktywny.
Niektóre badania wykazały, że triklosan może zabijać Propionibacteria acnes, bakterie powodujące trądzik. Ale żeby to zrobić, trzeba to sformułować w określony sposób. Nałożenie dowolnego produktu zawierającego triklosan, na przykład pasty do zębów, nie załatwi sprawy.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zakazała stosowania triklosanu w mydłach do rąk i płynach do mycia ciała w 2016 roku. Triclosan był używany jako środek przeciwbakteryjny, ale żadne dowody nie wykazały, że mydła antybakteryjne zawierające triklosan działały lepiej niż zwykłe mydło i woda. Pojawiły się również pewne obawy dotyczące jego długoterminowego bezpieczeństwa.
Triclosan jest jednak nadal dozwolony w paście do zębów, ponieważ wykazano, że skutecznie zmniejsza płytkę nazębną i zapalenie dziąseł.
Sposób na pryszcze? Pasta do zębów
Czy słyszeliście o metodzie wysuszania niechcianych pryszczy pastą do zębów? Antybakteryjne związki działają na podskórny stan zapalny, wyciszając go i dezynfekując. Sposób skuteczny, ale czy bezpieczny? Sprawdźcie urodową ciekawostkę.
Trądzik, bolące podskórne gule, które nijak nie chcą wyjść na zewnątrz, nawracające ropne stany zapalne skóry, wągry - oto cała lista nieprzyjaciół, którzy zaczynają nam towarzyszyć od momentu dojrzewania i bardzo często zostają z nami przez większość życia. Tendencję do ich powstawania mają osoby o tłustej lub mieszanej skórze . Warto wspomnieć, że w przypadku trądziku bardzo ważną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne . Co prawda to tłusta skóra, z powodu nadmiaru sebum, najczęściej boryka się z pryszczami, ale podskórne niespodzianki mogą dać się we znaki każdemu. Jakie są przyczyny powstawania stanów zapalnych skóry ? Stres, niedobór snu, uboga dieta, miesiączka, niewystarczające nawodnienie organizmu, źle dobrane kosmetyki, alkohol. Pojawiające się raz na jakiś czas niespodzianki zwykle siedzą długo i są bolesne.
Jaka pasta usuwa wypryski?
Żeby wiedzieć, jak skutecznie pozbyć się trądziku za pomocą tego środka trzeba stosować odpowiedni rodzaj pasty. Nie każda pasta może rozwiązać problem wyprysków. W tym przypadku przy jej wyborze należy kierować się następującymi kryteriami:
- Pasta powinna być w kolorze białym. Żaden inny odpowiednik tutaj nie pasuje.
- Konsystencja powinna być zwykła, czyli nie płynna i nie twarda. Żelowa opcja będzie bezużyteczna w walce z trądzikiem.
- Pasta powinna być bez efektu wybielania. Zazwyczaj producenci podają o tym informacje na etykiecie.
- Idealnie nadaje się środek, w którego skład wchodzą wyciągi z ziół. Mogą to być rumianek, kora dębu, szałwia lub eukaliptus.
- Zawartość fluoru, mentolu i alkoholu powinna być minimalna. Sprawdzić to można, uważnie zapoznając się ze składem.
- Lepiej wybierać tanią pastę. Ona zawiera mniejszą ilość składników chemicznych niż drogie produkty.
Znając wszystkie te zalecenia, nie będzie trudno dobrać pastę do zębów, która pomoże pozbyć się trądziku. O pozostałych skutecznych zabiegach na trądzik przeczytasz w artykule.
Jak stosować pastę na pryszcze?
Na początek należy upewnić się, że stosowanie pasty do zębów na trądzik nie jest przeciwwskazane. Szczególnych przeciwwskazań u tego narzędzia nie ma, ale uważać trzeba dziewczynom z wrażliwą i delikatną skórą, gdyż mogą pojawić się łuszczące obszary. Z tego samego powodu pasta do zębów na całą twarz się nie nakłada – tylko punktowo. W niektórych przypadkach na przykład, przy trądziku, można nanosić środek lokalnie, ale trzymać nie dłużej niż 30 minut. Poniżej znajduje się dokładna instrukcja nakładania pasty do zębów krok po kroku: