Czy warto wyciskać pryszcze? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jak wyciskać pryszcze, gdy musisz pozbyć się wyprysku?

Wyciskanie pryszczy jest silniejsze od Ciebie? Jeśli mimo naszych ostrzeżeń czujesz, że musisz to zrobić, zachowaj sporą dawkę ostrożności. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko powstania infekcji oraz nieestetycznych blizn.

Zanim zabierzesz się za wyciskanie krostek, dokładnie umyj ręce mydłem i wodą. Oczyść obszar wokół pryszcza delikatnym środkiem myjącym lub tonikiem o działaniu przeciwbakteryjnym. Nie zaczynaj swojego rytuału na skórze, na której znajdują się kolorowe kosmetyki – pomieszane z ropną wydzieliną stanowią świetną pożywkę dla bakterii.

Niektórzy specjaliści z zakresu dermatologii radzą wykonać kąpiel parową. Rozpulchnienie twarzy ciepłą wodą rozszerzy pory, dzięki czemu usunięcie zanieczyszczeń stanie się łatwiejsze. Możesz nachylić się bezpośrednio nad miską z ciepłą wodą lub na kilka minut przyłożyć do twarzy wilgotny ręcznik.

Bezpiecznie możesz wycisnąć jedynie taki pryszcz, którego jasnożółty ropny czubek widoczny jest już na powierzchni skóry. Zrób to opuszkami palców przez czystą chusteczkę higieniczną. Nie używaj do tego celu ostro spiłowanych paznokci ani nie przekłuwaj pryszcza żadnym narzędziem – bez wprawy i sterylności łatwo o uszkodzenie naskórka!

Po wyciśnięciu pryszcza oczyść skórę delikatnym tonikiem lub żelem o działaniu przeciwbakteryjnym. Następnie nałóż na ten obszar maść przeciwbakteryjną. Staraj się nie dotykać ponownie krosty, aby dodatkowo nie przenosić bakterii.

Pamiętaj o tym, że nie wszystkie pryszcze nadają się do wyciśnięcia. Nie ruszaj podskórnych grudek, które bolą w momencie, gdy tylko się je dotknie – decydując się na ich wyciskanie, dosłownie rozrywasz naskórek. Warto wspomnieć również o tym, że istnieje coś takiego, jak trójkąt śmierci na twarzy. To obszar, który obejmuje nos, usta, brodę i obszar wokół nich. Jest on szczególnie delikatny, ponieważ znajdują się tam naczynia krwionośne. Ich zainfekowanie może prowadzić do poważnych komplikacji. Infekcje w obszarze trójkąta śmierci mogą nawet skutkować zapaleniem opon mózgowych.

Czy wyciskanie pryszczy jest dobre?

W pogoni za piękną cerą musisz pożegnać się z wyciskaniem niedoskonałości na własną rękę. Ich kompulsywne usuwanie w niebezpiecznych częściach Twojej twarzy tzw. trójkącie śmierci (umiejscowionym między kącikami ust górnej wargi i szczytem piramidy nosa) niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Poprzez nieumiejętne wygniatanie zmian możesz doprowadzić nawet do zakrzepowego zapalenia naczyń żylnych w obrębie twarzy.

Dermokonsultantka
La Roche-Posay
Karina Kowalczyk

Tak jak wspomniano, pryszcze to zmiany skórne, które pojawiają się nie tylko u nastolatków. Mogą wystąpić u osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Co więcej, mogą pojawić się nie tylko u osób, które na co dzień zmagają się z trądzikiem. Okresowe pojawianie się pryszczy u wielu kobiet ma miejsce np. tuż przed miesiączką.

Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna powstawania wyprysków na brodzie i pozostałych częściach twarzy, ich obecność potrafi przysporzyć wielu zmartwień. Wiele osób właśnie ze względu na widoczne niedoskonałości czuje się źle i ma trudności z zaakceptowaniem swojego wyglądu. To właśnie jeden z powodów, dla którego takie osoby mogą zdecydować się na wyciskanie pryszczy.

Poza tym wyciskanie pryszczy na twarzy to dla wielu osób najlepszy i najszybszy sposób na to, jak szybko pozbyć się pryszczy. Z pewnością nie brakuje kobiet czy mężczyzn, którzy znaleźli się w sytuacji, gdy samodzielnie postanowili pozbyć się pryszcza właśnie poprzez jego wyciśnięcie – na przykład niedoskonałość pojawiła się przed ważną uroczystością lub wyjściem i jej samodzielne pozbycie się wydawało się najlepszym rozwiązaniem. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Wyciskanie pryszczy: czy to dobra praktyka?

Stajesz przed lustrem, a na brodzie lub czole widzisz gigantycznego pryszcza? Nic nie potrafi tak zepsuć dobrego humoru, jak wysyp nowych niedoskonałości… Zapewne Twoją pierwszą myślą jest to, żeby jak najszybciej go wycisnąć. Czy to jednak dobra decyzja? Czy wyciskanie pryszczy sprawi, że znikną one szybciej czy wręcz przeciwnie – wydłuży proces regeneracji naskórka?

Wyciskanie pryszczy to dość kontrowersyjny w świecie pielęgnacji skóry. Eksperci jednogłośnie zgadzają się, że należy unikać tej praktyki, jednak niemal każdemu z nas zdarza się, częściej lub rzadziej, „dłubać” przy skórze.

Wiele osób określa wyciskanie pryszczy mianem swojego „guilty pleasure”. To nic innego, jak aktywność, która jest nieco wstydliwa i budzi zakłopotanie doświadczającej jej osoby, ale jednocześnie daje wielką satysfakcję. Dość powszechne jest przekonanie, że „wyduszenie” niedoskonałości jest jedynym sposobem na to, by się ich pozbyć. Niestety, zwykle sesja wyciskania krost przed lustrem przynosi efekty w postaci zaczerwienienia, zadrapań czy nawet niewielkich siniaków.

Skrajnym przypadkiem jest kompulsywne wyciskanie pryszczy, które może być związane z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Osoby, które borykają się z tym problemem, mają trudności z kontrolowaniem impulsu do wyciskania i mogą spędzać godziny na obsesyjnym badaniu oraz manipulowaniu swoją skórą. Kompulsywne wyciskanie pryszczy może prowadzić nie tylko do fizycznych obrażeń skóry, takich jak blizny czy infekcje, ale również potęgować problemy psychiczne – obniżać poczucie własnej wartości, prowadzić do izolacji społecznej oraz pogarszać samopoczucie.

Niewątpliwie każda kobieta marzy o tym, aby czas zatrzymał się w miejscu, niestety płynie on nieubłaganie a wraz ze sobą pozostawia po sobie ślady w postaci niechcianych zmarszczek, które są zmorą każdej dojrzałej kobiety.

Czytaj dalej...

Warto wpisać do swojego stałego jadłospisu produkty bogate w cynk pieczywo pełnoziarniste, pomidory, kakao, otręby czy witaminy z grupy B jaja, orzechy, rośliny strączkowe , które wspomogą prace gruczołów łojowych i pomogą złagodzić różne schorzenia skórne.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...

Jego trwałość oceniam jako wystarczającą, nie ściera się z twarzy, wytrzymuje około 6 godzin bez poprawek a cały dzień z małymi poprawkami, co jest bardzo dobrym wynikiem, nie ciemnieje, nie warzy się, nie podkreśla porów i zmarszczek, nie wchodzi mi w skórki, nie roluje się ani się nie waży.

Czytaj dalej...