Rozjaśnianie rudych włosów - Poradnik i Najlepsze Metody

Jak rozjaśnić bardzo ciemne włosy?

Warto pamiętać, że stopień trudności rozjaśniania jest zależny od tego, z jakim kolorem zaczynamy. Oczywiście najłatwiejsze do uzyskania będzie przejście z ciemnego blondu lub jasnego brązu nawet do platyny. Sprawa jednak komplikuje się, gdy nasze włosy są ciemnobrązowe, a nawet wpadające w czerń. Już na samym wstępie należy sobie uświadomić, że nie wystarczy nam zaledwie jedna sesja z rozjaśniaczem, szczególnie gdy dążymy do bardzo chłodnego i jasnego blondu.

W żadnym wypadku nie należy przesadzać z czasem, podczas którego pozostawiamy rozjaśniacz na włosach. Zamiast tego, by faktycznie przejść od czarnych włosów do blondu, lepiej przeprowadzić kilka kuracji rozjaśniających, oczywiście w określonym odstępie czasowym. To zagwarantuje lepszą skuteczność, a przede wszystkim nie będziemy tak intensywnie ingerować w budowę włosa i tym samym narażać się na to, że kosmyki zostaną doszczętnie zniszczone.

Jak wykonać bezpieczne rozjaśnianie włosów?

Do rozjaśniania włosów najlepiej użyć profesjonalnego produktu fryzjerskiego, gdyż kosmetyki z drogerii mogą nadać naszym pasmom brzydkiego, żółtego odcienia. Jeśli nie macie odpowiednich umiejętności i wiedzy, to dużo lepszych wyborem będzie wykonanie rozjaśniania w salonie fryzjerskim.

Do rozjaśnienia włosów potrzebny będzie nam proszek rozjaśniający, oksydant, pędzel do rozjaśniania, miska i rękawiczki. Pamiętacie, że bezpośrednio przed rozjaśnianiem nie myjemy włosów, aby nie były narażone na uszkodzenia. Najlepiej umyć je 24-48 godzin przed rozjaśnianiem.

  1. Zaczynamy od dokładnego uczesania włosów i ich podziału na mniejsze partie. Upnijcie je spinkami, a dolną część pozostawcie do farbowania.
  2. Zakładamy rękawiczki i przechodzimy do mieszania proszku z oksydantem, który aktywuje rozjaśniacz. Koniecznie trzymajcie się instrukcji na opakowaniu. Do domowego użytku nie polecamy używać rozjaśniaczu o stężeniu większym niż 6% (rozjaśni on włosy o 2-3 tony). Jeśli chcemy odrobinę odświeżyć fryzurę, lepiej użyć takiego o 3% stężeniu. Składniki powinny być dokładnie wymieszane na gładką masę.
  3. Najpierw nałóżcie produkt na kosmyki z tyłu głowy. Następnie kolejno aplikujcie na resztę partii włosów. Po aplikacji zostawiamy je na czas określony w instrukcji.
  4. Dokładnie myjemy włosy szamponem. W tym momencie możemy również nałożyć toner do włosów, który ochłodzi nasz kolor.
  5. Domknięciem rozjaśniania jest nałożenie maski odżywczej. Możemy również użyć kuracji Olaplex.

Jak działa rozjaśniacz do włosów?

Na samym wstępie warto uświadomić sobie, na czym konkretnie polega proces rozjaśniania i dlaczego w związku z tym trzeba się do niego należycie przygotować. Budowa włosa w dużej mierze przypomina szyszkę – do jego kory, w różnym stopniu odchylenia, przylegają łuski. Im bardziej są one spójne z korą, tym włosy są gładsze i bardziej lśniące. Wraz z zastosowaniem rozjaśniacza łuski zostają znacznie rozchylone, żeby możliwe było wymycie naturalnego pigmentu. Innymi słowy: delikatna bariera ochronna włosów zostaje naruszona, tak by składniki aktywne zawarte w rozjaśniaczu mogły wniknąć do środka i zniszczyć barwnik.

Właśnie dlatego po nałożeniu roztworu rozjaśniającego możemy zauważyć, że włosy początkowo robią się pomarańczowe i czerwone, a dopiero później przechodzą w odcień blondu (oczywiście wszystko zależy od tego, od jakiego koloru wyjściowego zaczynamy). Te zmiany tonów wynikają z faktu, że stopniowo usuwane są pigmenty tkwiące w naszych włosach.

Wobec tego każde rozjaśnianie, nawet ostrożne i opierające się jedynie na delikatnej zmianie odcienia, to dla włosów duże obciążenie. Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim – w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

O czym pamiętać, kiedy rozjaśniamy włosy?

Jedną z najważniejszych kwestii jest podzielenie włosów na sekcje. Upięcie górnych partii pozwoli Ci na swobodne nakładanie rozjaśniacza na kosmyki znajdujące się na dole. Stopniowo rozpuszczaj kolejne warstwy, co z kolei zapewni gwarancję, że włosy zostały w całości pokryte przygotowaną mieszanką. Dobrze jest też zadbać o to, by najpierw zaaplikować rozjaśniacz na końcówki i włosy mniej więcej do połowy ich długości. Potrzebują one więcej czasu, by przyjąć nowy kolor, z kolei te znajdujące się przy skalpie dużo szybciej zmieniają pierwotny odcień.

Należy bezwzględnie przestrzegać czasu, jaki jest podany w ulotce dołączonej do produktu. Nie powinno się trzymać rozjaśniacza dłużej, niż jest to wskazane, ponieważ w ten sposób ryzykujemy powstaniem nieodwracalnych uszkodzeń włosów. Warto też na bieżąco sprawdzać, jak prezentuje się efekt. Jeśli uznamy, że rozjaśnianie osiągnęło już pożądany poziom, można zmyć rozjaśniacz. Nie należy się przy tym martwić, jeśli w pewnym momencie włosy będą wyglądać na pomarańczowe, zwłaszcza jeśli naturalnie jesteśmy brunetkami czy szatynkami. Jest to związane z wytrącaniem się czerwonego pigmentu i jest to etap przejściowy.

Po upłynięciu wyznaczonego czasu, należy umyć włosy i zastosować na nie odżywkę ze spłukiwaniem. Po tym zabiegu warto pozwolić im naturalnie wyschnąć – można ewentualnie wspomóc się suszarką z letnim lub chłodnym nawiewem. Wysoka temperatura nie jest wskazana w żadnej sytuacji, a tuż po koloryzacji może dodatkowo uszkodzić wrażliwe włosy.

Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

Czytaj dalej...

Jak naturalnie rozjaśnić włosy w domowych warunkach - jeśli zadajecie sobie to pytanie, koniecznie sprawdźcie nasze niezawodne sposoby, za które nie zapłacicie więcej niż 1 zł za jeden zabieg rozjaśniający włosy.

Czytaj dalej...

Może to być spowodowane kilkoma czynnikami źle przygotowaną mieszaniną, niewystarczającą ilością preparatu naniesionego na włosy, zbyt dużymi podziałami separacjami porostu lub złym nałożeniem rozjaśniacza.

Czytaj dalej...

Należy zatem zastosować skuteczną pielęgnację, i to zarówno przed zabiegiem, jak i po nim w ten sposób będziemy w stanie możliwie jak najbardziej ograniczyć zniszczenie kosmyków i zachować ich ładny wygląd.

Czytaj dalej...