Rozjaśnianie rudych włosów - Poradnik i Najlepsze Metody
Jak rozjaśnić bardzo ciemne włosy?
Warto pamiętać, że stopień trudności rozjaśniania jest zależny od tego, z jakim kolorem zaczynamy. Oczywiście najłatwiejsze do uzyskania będzie przejście z ciemnego blondu lub jasnego brązu nawet do platyny. Sprawa jednak komplikuje się, gdy nasze włosy są ciemnobrązowe, a nawet wpadające w czerń. Już na samym wstępie należy sobie uświadomić, że nie wystarczy nam zaledwie jedna sesja z rozjaśniaczem, szczególnie gdy dążymy do bardzo chłodnego i jasnego blondu.
W żadnym wypadku nie należy przesadzać z czasem, podczas którego pozostawiamy rozjaśniacz na włosach. Zamiast tego, by faktycznie przejść od czarnych włosów do blondu, lepiej przeprowadzić kilka kuracji rozjaśniających, oczywiście w określonym odstępie czasowym. To zagwarantuje lepszą skuteczność, a przede wszystkim nie będziemy tak intensywnie ingerować w budowę włosa i tym samym narażać się na to, że kosmyki zostaną doszczętnie zniszczone.
Jak wykonać bezpieczne rozjaśnianie włosów?
Do rozjaśniania włosów najlepiej użyć profesjonalnego produktu fryzjerskiego, gdyż kosmetyki z drogerii mogą nadać naszym pasmom brzydkiego, żółtego odcienia. Jeśli nie macie odpowiednich umiejętności i wiedzy, to dużo lepszych wyborem będzie wykonanie rozjaśniania w salonie fryzjerskim.
Do rozjaśnienia włosów potrzebny będzie nam proszek rozjaśniający, oksydant, pędzel do rozjaśniania, miska i rękawiczki. Pamiętacie, że bezpośrednio przed rozjaśnianiem nie myjemy włosów, aby nie były narażone na uszkodzenia. Najlepiej umyć je 24-48 godzin przed rozjaśnianiem.
- Zaczynamy od dokładnego uczesania włosów i ich podziału na mniejsze partie. Upnijcie je spinkami, a dolną część pozostawcie do farbowania.
- Zakładamy rękawiczki i przechodzimy do mieszania proszku z oksydantem, który aktywuje rozjaśniacz. Koniecznie trzymajcie się instrukcji na opakowaniu. Do domowego użytku nie polecamy używać rozjaśniaczu o stężeniu większym niż 6% (rozjaśni on włosy o 2-3 tony). Jeśli chcemy odrobinę odświeżyć fryzurę, lepiej użyć takiego o 3% stężeniu. Składniki powinny być dokładnie wymieszane na gładką masę.
- Najpierw nałóżcie produkt na kosmyki z tyłu głowy. Następnie kolejno aplikujcie na resztę partii włosów. Po aplikacji zostawiamy je na czas określony w instrukcji.
- Dokładnie myjemy włosy szamponem. W tym momencie możemy również nałożyć toner do włosów, który ochłodzi nasz kolor.
- Domknięciem rozjaśniania jest nałożenie maski odżywczej. Możemy również użyć kuracji Olaplex.
Bezpieczne rozjaśnianie włosów za pomocą malowania
Malowanie na włosach to zabieg, który polega na nałożeniu na kosmyki za pomocą pędzla odpowiedniego produktu, który zaczyna działać pod wpływem naturalnego słońca czy temperatury. Kurację rozjaśniającą można wykonać u kolorystki, czyli specjalistki od malowania włosów. Jest to bezpieczny zabieg, podczas którego nie wykorzystuje się folii aluminiowej i nie uszkadza tym samym wewnętrznej struktury włosa (poprzez działanie wysokiej temperatury), przez co jest on znacznie trwalszy niż taki, który wykorzystuje chemiczne rozjaśniacze do zmiany koloru włosa. Za pomocą malowania można przeprowadzić rozjaśnianie brązowych włosów i uzyskać efekt ciepłego blondu bez konieczności wielokrotnego powtarzania zabiegu.
Drogerie kosmetyczne oferują szeroki wybór różnego rodzaju gotowych środków przeznaczonych do rozjaśniania kosmyków. Preparaty, aby uzyskać najbardziej optymalny efekt, dobiera się zgodnie z naturalnym odcieniem włosów. Rynek kosmetyczny oferuje np. gotowe płukanki rozjaśniające, rozjaśniacze bezpyłowe mikrogranulowane w sprayu czy w paście. Rozjaśnianie włosów rozjaśniaczem należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Wiele preparatów zawiera w sobie składniki, które dodatkowo chronią kosmyki przed uszkodzeniami oraz je pielęgnują, np. proteiny jedwabiu, kompleks keratynowy czy ekstrakt z rumianku. Klasyczny rozjaśniacz ma niepylącą formułę, która w połączeniu z utleniaczem zamienia się w kremową pastę, gotową do aplikacji na kosmyki.