Kiedy wypadają włosy najbardziej - Przyczyny i Sposoby na Włoską Opiekę

Co się dzieje z włosami po depilacji laserowej?

Aby zabieg depilacji laserowej był skuteczny, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między seriami. Jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy, dlatego należy dogadać wszelkie szczegóły dotyczące planu epilacji.

Kiedy po depilacji laserowej wypadają włosy? Po zabiegu, przez około 2 tygodnie, możemy mieć wrażenie, że włosy normalnie rosną. W rzeczywistości jednak włosy przygotowują się do procesu wypadania. Ten etap trwa zazwyczaj do 4 tygodni po zabiegu. To właśnie w tym czasie włoski będą odpadać – nawet po lekkim pociągnięciu palcami.

Po upływie wskazanego czasu na skórze nie będzie żadnych włosów, a efekt będzie zbliżony do tego jak po standardowe depilacji – np. z użyciem wosku. Po pewnym czasie włosy mogą odrastać, co jest wskazaniem do wykonania kolejnego zabiegu z serii.

Jaka jest uniwersalna recepta na nadmierne wypadanie włosów? Przede wszystkim: zapobiegaj!

Nadmierne wypadanie może być powodem do niepokoju, jednak należy pamiętać, że chwilowe zwiększenie utraty włosów wcale nie musi oznaczać łysienia – bywa naturalnym zjawiskiem np. w okresach przewlekłego stresu, po chorobach, jesienią i wiosną. Jeśli jednak stan ten znacznie się przedłuża – warto reagować. Przede wszystkim zastanów się, czy Twoja dieta jest zbilansowana, a codzienna pielęgnacja odpowiada na wszystkie potrzeby Twoich włosów. Stosowanie naturalnych kosmetyków wysokiej jakości, pozbawionych szkodliwych substancji chemicznych i dopasowanych do stanu i porowatości pasm to podstawa. Zawsze też możesz również sięgnąć po specjalne produkty jak suplement na wypadanie włosów!

Źródła:
L. Brzezińska-Wcisło, A. Lis, G. Kamińska, D. Wcisło-Dziadecka, Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, Postępy Dermatologii i Alergologii XX, 2003/5, str.260-266.
W. Czerwonka, Karboksyterapia w terapii łysienia i wypadania włosów, „Kosmetologia Estetyczna” 1 /2018 /vol. 7, str. 61–65.
P. Kubasik, Ocena skuteczności leczenia łysienia androgennego przy użyciu śródskórnego ostrzykiwania autologicznym osoczem bogatopłytkowym w porównaniu z terapią za pomocą naświetlania światłem LED, rozprawa doktorska, wyd. 2016.
M. Matysek-Nawrocka, M. Bernat, M. Koziarski, Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy jako metoda leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, red. M. Maciąg, K. Maciąg, Lublin 2018, str. 7–19.
M. Olszewska, L. Rudnicka, A. Rakowska, M. Kurzeja, Postępy w diagnostyce łysienia, „Przegląd Dermatologiczny”, 2009, 96, 247–253.
M. Szklarczyk, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów, [w:] Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia, red. A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Kraków 2012, str. 65–73.


Co to jest cykl włosowy?

Cykl włosowy to trójfazowy proces wzrostu włosów, który odbywa się w mieszkach włosowych. Jest on niezsynchronizowany – co oznacza w uproszczeniu tyle, że ludzie nie linieją, jak to ma miejsce w przypadku zwierząt, a każdy włos rośnie niezależnie, w efekcie czego owłosienie jest równomierne (W. Czerwonka, 2018). Cykl ten odbywa się wielokrotnie w czasie życia człowieka, jest uwarunkowany genetycznie, a dokładna długość jego trwania to kwestia indywidualna, choć kolejność faz pozostaje zawsze taka sama.

Fazy wzrostu włosa

Poszczególne fazy cyklu włosowego to kolejno:

Niektórzy badacze wyróżniają jeszcze dwie „dodatkowe” fazy: ezgogen (kiedy nowy włos bezpośrednio zastępuje stary) oraz kenogen (kiedy mieszek włosowy przez jakiś czas jest pusty po wypadnięciu włosa) (P. Kubasik, 2016).

Zatem, podsumowując, ile trwa cykl wzrostu włosa? Zazwyczaj jest to od 2 do 6 lat.

„Czas trwania cyklu włosowego jest najdłuższy dla włosów długich. Spowodowany jest wpływami konstytucjonalnymi, warunkującymi barwę włosów, cechy rasowe i rodzinne, podlega także wpływom hormonalnym – przeważnie androgenom. Cykl dla włosów długich (końcowych) wynosi od 3 do kilkunastu lat (co można łatwo obliczyć na podstawie pomiaru nieobcinanych włosów)” (L. Brzezińska-Wcisło, et al., 2003).


Powody wypadania włosów – czyli kiedy cykl włosowy może zostać zaburzony?

Mieszki włosowe są niezwykle delikatne i wiele czynników może wpłynąć na zaburzenie ich funkcjonowania, co z kolei skutkuje nieprawidłowościami w zakresie przebiegu cyklu włosowego. Powodów takiego stanu może być bardzo wiele. Do najczęstszych należą:

  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa dieta (niedobory białka, cynku, żelaza, intensywne odchudzanie, zatrucia pokarmowe, przyjmowanie używek),
  • zażywanie niektórych leków,
  • problemy natury psychologicznej, przeżyte traumy,
  • choroby ogólnoustrojowe i skórne,
  • ciąża i poród,
  • niewłaściwa pielęgnacja.

Osoby odwiedzające salon depilacji laserowej zastanawiają się jednak, czy po wykonanym zabiegu skóra będzie od razu gładka, i czy można spodziewać się spektakularnych efektów już po pierwszym zabiegu.

Czytaj dalej...

mikrodermabrazja diamentowa uznawana jest za najłagodniejszą postać zabiegu; wykorzystywana jest głowica diamentowa o optymalnej grubości ziaren, która przykładana jest do skóry i umożliwia stopniowe złuszczanie kolejnych warstw naskórka.

Czytaj dalej...

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym , a także zakrywać obszary poddane zabiegowi odzieżą ochronną.

Czytaj dalej...

Więcej wizyt w gabinecie trzeba również odłożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.

Czytaj dalej...