Kiedy wypadają włosy najbardziej - Przyczyny i Sposoby na Włoską Opiekę

Jak działa keratyna na włosy?

Powyższa charakterystyka decyduje o tym, że keratyna ma bardzo rozległe i korzystne działanie na włosy. Nie tylko poprawia wygląd kosmyków, ale też odbudowuje ich strukturę, sprawiając, że są mocniejsze i zdrowsze. Substancja jest więc pożądanym składnikiem w codziennej pielęgnacji. Intensywna kuracja z jej użyciem to za sposób na perfekcyjne wygładzenie i odżywienie zniszczonych, przesuszonych czy łamliwych włosów. Fryzjerskie produkty keratynowe, jakie znajdziesz m.in. w sklepie Gobli.pl, zawierają wysokiej jakości hydrolizat keratyny wraz z innymi substancjami, które wspomagają jej wchłanianie i promują odżywienie włosów.

Keratyna jest substancją, która działa korzystnie na wszystkie typy włosów. Należy jednak stosować ją z rozwagą, ponieważ dostarczenie kosmykom zbyt dużych jej ilości może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego (szorstkość, sztywność, puszenie się, wrażenie przesuszenia). W zależności od indywidualnych właściwości włosa stosowanie produktów z keratyną może być zalecane przy każdym myciu lub jedynie raz na jakiś czas. W przypadku podejrzenia przeproteinowania włosów (dostarczenia im za dużej ilości białek – w tym m.in. keratyny) należy je oczyścić szamponem z jedną z silnych substancji myjących (SLS lub SLES). Powinno to odwrócić działanie zbyt intensywnej pielęgnacji.

Kuracja keratyną może być zbawieniem szczególnie dla włosów obciążanych licznymi zabiegami fryzjerskimi – farbowaniem, rozjaśnianiem, trwałą ondulacją, a także częstą stylizacją na gorąco (suszarka, prostownica, lokówka). Jeśli Twoje włosy są suche i łamliwe, a ich końcówki rozdwojone, keratyna może Ci pomóc i przywrócić kosmykom blask oraz ułatwić zapanowanie nad nimi.


Co to jest cykl włosowy?

Cykl włosowy to trójfazowy proces wzrostu włosów, który odbywa się w mieszkach włosowych. Jest on niezsynchronizowany – co oznacza w uproszczeniu tyle, że ludzie nie linieją, jak to ma miejsce w przypadku zwierząt, a każdy włos rośnie niezależnie, w efekcie czego owłosienie jest równomierne (W. Czerwonka, 2018). Cykl ten odbywa się wielokrotnie w czasie życia człowieka, jest uwarunkowany genetycznie, a dokładna długość jego trwania to kwestia indywidualna, choć kolejność faz pozostaje zawsze taka sama.

Fazy wzrostu włosa

Poszczególne fazy cyklu włosowego to kolejno:

Niektórzy badacze wyróżniają jeszcze dwie „dodatkowe” fazy: ezgogen (kiedy nowy włos bezpośrednio zastępuje stary) oraz kenogen (kiedy mieszek włosowy przez jakiś czas jest pusty po wypadnięciu włosa) (P. Kubasik, 2016).

Zatem, podsumowując, ile trwa cykl wzrostu włosa? Zazwyczaj jest to od 2 do 6 lat.

„Czas trwania cyklu włosowego jest najdłuższy dla włosów długich. Spowodowany jest wpływami konstytucjonalnymi, warunkującymi barwę włosów, cechy rasowe i rodzinne, podlega także wpływom hormonalnym – przeważnie androgenom. Cykl dla włosów długich (końcowych) wynosi od 3 do kilkunastu lat (co można łatwo obliczyć na podstawie pomiaru nieobcinanych włosów)” (L. Brzezińska-Wcisło, et al., 2003).


Powody wypadania włosów – czyli kiedy cykl włosowy może zostać zaburzony?

Mieszki włosowe są niezwykle delikatne i wiele czynników może wpłynąć na zaburzenie ich funkcjonowania, co z kolei skutkuje nieprawidłowościami w zakresie przebiegu cyklu włosowego. Powodów takiego stanu może być bardzo wiele. Do najczęstszych należą:

  • zaburzenia hormonalne,
  • niewłaściwa dieta (niedobory białka, cynku, żelaza, intensywne odchudzanie, zatrucia pokarmowe, przyjmowanie używek),
  • zażywanie niektórych leków,
  • problemy natury psychologicznej, przeżyte traumy,
  • choroby ogólnoustrojowe i skórne,
  • ciąża i poród,
  • niewłaściwa pielęgnacja.


Ile włosów wypada dziennie?

Ocena tego, czy liczba wypadających włosów powinna być już powodem do niepokoju czy jeszcze nie, może wydawać się trudna – i rzeczywiście taka jest. Z jednej strony jak najszybsze ustalenie tego, czy problem się pojawia i w jakim stopniu, pozwoli odpowiednio zdiagnozować przyczynę tego stanu i wprowadzić środki zapobiegawcze, z drugiej jednak niektóre rodzaje łysienia wcale nie objawiają się w ten sposób:

„Przykładem może być łysienie androgenowe, w którym dochodzi to stopniowej miniaturyzacji mieszków, a włosy stają się coraz cieńsze i krótsze, natomiast nie ma okresów zwiększonego wypadania włosów terminalnych” (M. Olszewska et al., 2009).

Mimo to warto kontrolować, ile włosów wypada dziennie. Norma zależy od indywidualnych uwarunkowań i wielu czynników zewnętrznych, jednak jeśli podczas mycia głowy zauważasz w wannie lub pod prysznicem garść włosów, należy zwrócić na to szczególną uwagę i skonsultować się z lekarzem lub trychologiem. W jaki sposób ocenić ich liczbę i skalę problemu?


Jak wygląda 100 włosów? Czyli jak ocenić, ile ich wypada

To, jak wygląda 100 włosów lub więcej, zależy od ich długości. Niestety, najprostszym sposobem jest po prostu unikanie rozczesywania pasm przez cały dzień, na koniec dnia umycie ich i policzenie, ile włosów wypadło – co bywa dość czasochłonne. Można również przeprowadzić test pociągania – wymaga pociągnięcia kilkudziesięciu włosów (40–60) w kilku miejscach na głowie i sprawdzenia, ile wypadnie. Jeśli jest ich więcej niż 10 – wtenczas wypadanie jest nadmierne. Pocieszające jest jedynie to, że różnica między „wypada mi 150 włosów dziennie” a „wypada mi 300 włosów dziennie” jest łatwa do zauważenia bez specjalnych obliczeń – jeśli widzisz wyraźną zmianę w ich ilości, a na grzebieniu lub szczotce pozostaje ich duży kłębek, czas zareagować.

W celu dokładnej diagnostyki warto udać się do gabinetu trychologicznego i poprosić o pomoc specjalistę. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi metodami diagnostycznymi są m.in.: trychogram, mikroskopia świetlna, biopsja skóry głowy oraz fototrychogram, które pozwalają bardzo dokładnie ocenić stan korzeni włosów i tego, w jakiej fazie się one znajdują:

Co się dzieje z włosami po depilacji laserowej?

Aby zabieg depilacji laserowej był skuteczny, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między seriami. Jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy, dlatego należy dogadać wszelkie szczegóły dotyczące planu epilacji.

Kiedy po depilacji laserowej wypadają włosy? Po zabiegu, przez około 2 tygodnie, możemy mieć wrażenie, że włosy normalnie rosną. W rzeczywistości jednak włosy przygotowują się do procesu wypadania. Ten etap trwa zazwyczaj do 4 tygodni po zabiegu. To właśnie w tym czasie włoski będą odpadać – nawet po lekkim pociągnięciu palcami.

Po upływie wskazanego czasu na skórze nie będzie żadnych włosów, a efekt będzie zbliżony do tego jak po standardowe depilacji – np. z użyciem wosku. Po pewnym czasie włosy mogą odrastać, co jest wskazaniem do wykonania kolejnego zabiegu z serii.

W praktyce nie tylko bielactwo , ale również inne choroby skóry uniemożliwiają skorzystanie z tej opcji takie jak autoimmunologiczna łuszczyca , ale także przerwanie ciągłości w naskórku, czyli mikrouszkodzenia skóry.

Czytaj dalej...

mikrodermabrazja diamentowa uznawana jest za najłagodniejszą postać zabiegu; wykorzystywana jest głowica diamentowa o optymalnej grubości ziaren, która przykładana jest do skóry i umożliwia stopniowe złuszczanie kolejnych warstw naskórka.

Czytaj dalej...

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów, należy stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym , a także zakrywać obszary poddane zabiegowi odzieżą ochronną.

Czytaj dalej...

Usuwanie niepożądanych włosów z twarzy, szyi, pach, klatki piersiowej, pleców, okolicy narządów płciowych, ramion, nóg, stóp i dłoni zyskuje coraz większą grupę zwolenników, wśród osób dbających o swój wygląd.

Czytaj dalej...