Kiedy wypadają włosy najbardziej - Przyczyny i Sposoby na Włoską Opiekę
Jak dbać o włosy? Cykl życia włosa a właściwa pielęgnacja
Jak wydłużyć życie włosa? Podstawą walki z łysieniem jest przedłużenie fazy anagenowej. Można osiągnąć to na wiele sposobów – przede wszystkim poprzez właściwą pielęgnację włosów i skóry głowy. Podstawowe zabiegi to:
- peeling skóry głowy (enzymatyczny lub mechaniczny) – który pozwala oczyścić ją z martwego naskórka oraz namiaru keratyny, a także pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych,
- używanie wcierek do skóry głowy – o składzie hamującym łysienie,
- masaż skóry głowy – poprawia dotlenienie i ukrwienie skóry głowy, co z kolei skutkuje lepszym wchłanianiem składników odżywczych z kosmetyków,
- stosowanie szamponów i odżywek o działaniu hamującym wypadanie włosów i stymulującym ich porost – czyli zawierającymi np. metylonikotynamid, wyciągi roślinne (m.in. z agrestu indyjskiego, czarnuszki, skrzypu polnego rzepy), biotynę, cynk, L-cysteinę (M. Matysek-Nawrocka et al., 2018).
Wbrew obiegowym opiniom strzyżenie (w tym podcinanie końcówek) nie ma żadnego wpływu na porost włosów.
Świadome wybieranie kosmetyków o dobrze opracowanym składzie oraz kompleksowych kuracji hamujących utratę włosów w bardzo wielu przypadkach wystarcza, by poradzić sobie z problemem. Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy – łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne – konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.
Co to jest cykl włosowy?
Cykl włosowy to trójfazowy proces wzrostu włosów, który odbywa się w mieszkach włosowych. Jest on niezsynchronizowany – co oznacza w uproszczeniu tyle, że ludzie nie linieją, jak to ma miejsce w przypadku zwierząt, a każdy włos rośnie niezależnie, w efekcie czego owłosienie jest równomierne (W. Czerwonka, 2018). Cykl ten odbywa się wielokrotnie w czasie życia człowieka, jest uwarunkowany genetycznie, a dokładna długość jego trwania to kwestia indywidualna, choć kolejność faz pozostaje zawsze taka sama.
Fazy wzrostu włosa
Poszczególne fazy cyklu włosowego to kolejno:
Niektórzy badacze wyróżniają jeszcze dwie „dodatkowe” fazy: ezgogen (kiedy nowy włos bezpośrednio zastępuje stary) oraz kenogen (kiedy mieszek włosowy przez jakiś czas jest pusty po wypadnięciu włosa) (P. Kubasik, 2016).
Zatem, podsumowując, ile trwa cykl wzrostu włosa? Zazwyczaj jest to od 2 do 6 lat.
„Czas trwania cyklu włosowego jest najdłuższy dla włosów długich. Spowodowany jest wpływami konstytucjonalnymi, warunkującymi barwę włosów, cechy rasowe i rodzinne, podlega także wpływom hormonalnym – przeważnie androgenom. Cykl dla włosów długich (końcowych) wynosi od 3 do kilkunastu lat (co można łatwo obliczyć na podstawie pomiaru nieobcinanych włosów)” (L. Brzezińska-Wcisło, et al., 2003).
Powody wypadania włosów – czyli kiedy cykl włosowy może zostać zaburzony?
Mieszki włosowe są niezwykle delikatne i wiele czynników może wpłynąć na zaburzenie ich funkcjonowania, co z kolei skutkuje nieprawidłowościami w zakresie przebiegu cyklu włosowego. Powodów takiego stanu może być bardzo wiele. Do najczęstszych należą:
- zaburzenia hormonalne,
- niewłaściwa dieta (niedobory białka, cynku, żelaza, intensywne odchudzanie, zatrucia pokarmowe, przyjmowanie używek),
- zażywanie niektórych leków,
- problemy natury psychologicznej, przeżyte traumy,
- choroby ogólnoustrojowe i skórne,
- ciąża i poród,
- niewłaściwa pielęgnacja.
Jak działa depilacja IPL?
Zanim przejdziemy do pytania, kiedy wypadają włosy po zabiegu IPL, warto zrozumieć, jak dokładnie działa ta technologia. Depilacja IPL opiera się na zastosowaniu intensywnego impulsu światła, który dociera do mieszka włosowego i jest pochłaniany przez barwnik włosa, zwany melaniną. Ten proces powoduje wzrost temperatury w mieszku włosowym, co prowadzi do jego uszkodzenia i zahamowania dalszego wzrostu włosa.
Ile sesji depilacji IPL będzie potrzebnych, aby osiągnąć pożądane efekty, zależy od wielu czynników, w tym rodzaju skóry i koloru włosów. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie serii 6-8 sesji trwałej depilacji , ale liczba ta może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Warto pamiętać, że włosy rosną nierównomiernie, a każdy włos może znajdować się w innej fazie wzrostu. Dlatego konieczne jest powtarzanie zabiegów w określonych odstępach czasu, aby osiągnąć pełną depilację. Zwykle pierwsze efekty można zauważyć po pierwszych dwóch lub trzech sesjach, ale pełne rezultaty widoczne są po zakończeniu serii zabiegów.
Zobacz także Jak wygląda depilacja laserowa bikini głębokiego?Co się dzieje z włosami po depilacji laserowej?
Aby zabieg depilacji laserowej był skuteczny, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między seriami. Jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy, dlatego należy dogadać wszelkie szczegóły dotyczące planu epilacji.
Kiedy po depilacji laserowej wypadają włosy? Po zabiegu, przez około 2 tygodnie, możemy mieć wrażenie, że włosy normalnie rosną. W rzeczywistości jednak włosy przygotowują się do procesu wypadania. Ten etap trwa zazwyczaj do 4 tygodni po zabiegu. To właśnie w tym czasie włoski będą odpadać – nawet po lekkim pociągnięciu palcami.
Po upływie wskazanego czasu na skórze nie będzie żadnych włosów, a efekt będzie zbliżony do tego jak po standardowe depilacji – np. z użyciem wosku. Po pewnym czasie włosy mogą odrastać, co jest wskazaniem do wykonania kolejnego zabiegu z serii.
Keratyna – jak działa na włosy i kiedy warto ją zastosować?
Keratyna to rodzaj białka i jeden z głównych budulców włosów, a także m.in. paznokci. Składnik ten odpowiada za ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Zbudowana ze skręconych włókien połączonych mostkami dwusiarczkowymi keratyna znajduje się zarówno w korze włosa, jak i jego zewnętrznej części. Rodzaj wiązań keratynowych determinuje zaś wygląd fryzury – decyduje to o tym, czy włosy są proste, czy też kręcone. Dodatkowo substancja wpływa na zewnętrzną kondycję włosów – pomaga uzyskać połysk i perfekcyjne wygładzenie dzięki uzupełnianiu zewnętrznej struktury włosa i zamykaniu jego odchylonych łusek.