Kiedy wypadają włosy najbardziej - Przyczyny i Sposoby na Włoską Opiekę
Co się dzieje z włosami po depilacji laserowej?
Aby zabieg depilacji laserowej był skuteczny, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między seriami. Jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy, dlatego należy dogadać wszelkie szczegóły dotyczące planu epilacji.
Kiedy po depilacji laserowej wypadają włosy? Po zabiegu, przez około 2 tygodnie, możemy mieć wrażenie, że włosy normalnie rosną. W rzeczywistości jednak włosy przygotowują się do procesu wypadania. Ten etap trwa zazwyczaj do 4 tygodni po zabiegu. To właśnie w tym czasie włoski będą odpadać – nawet po lekkim pociągnięciu palcami.
Po upływie wskazanego czasu na skórze nie będzie żadnych włosów, a efekt będzie zbliżony do tego jak po standardowe depilacji – np. z użyciem wosku. Po pewnym czasie włosy mogą odrastać, co jest wskazaniem do wykonania kolejnego zabiegu z serii.
Ile włosów wypada dziennie?
Ocena tego, czy liczba wypadających włosów powinna być już powodem do niepokoju czy jeszcze nie, może wydawać się trudna – i rzeczywiście taka jest. Z jednej strony jak najszybsze ustalenie tego, czy problem się pojawia i w jakim stopniu, pozwoli odpowiednio zdiagnozować przyczynę tego stanu i wprowadzić środki zapobiegawcze, z drugiej jednak niektóre rodzaje łysienia wcale nie objawiają się w ten sposób:
„Przykładem może być łysienie androgenowe, w którym dochodzi to stopniowej miniaturyzacji mieszków, a włosy stają się coraz cieńsze i krótsze, natomiast nie ma okresów zwiększonego wypadania włosów terminalnych” (M. Olszewska et al., 2009).
Mimo to warto kontrolować, ile włosów wypada dziennie. Norma zależy od indywidualnych uwarunkowań i wielu czynników zewnętrznych, jednak jeśli podczas mycia głowy zauważasz w wannie lub pod prysznicem garść włosów, należy zwrócić na to szczególną uwagę i skonsultować się z lekarzem lub trychologiem. W jaki sposób ocenić ich liczbę i skalę problemu?
Jak wygląda 100 włosów? Czyli jak ocenić, ile ich wypada
To, jak wygląda 100 włosów lub więcej, zależy od ich długości. Niestety, najprostszym sposobem jest po prostu unikanie rozczesywania pasm przez cały dzień, na koniec dnia umycie ich i policzenie, ile włosów wypadło – co bywa dość czasochłonne. Można również przeprowadzić test pociągania – wymaga pociągnięcia kilkudziesięciu włosów (40–60) w kilku miejscach na głowie i sprawdzenia, ile wypadnie. Jeśli jest ich więcej niż 10 – wtenczas wypadanie jest nadmierne. Pocieszające jest jedynie to, że różnica między „wypada mi 150 włosów dziennie” a „wypada mi 300 włosów dziennie” jest łatwa do zauważenia bez specjalnych obliczeń – jeśli widzisz wyraźną zmianę w ich ilości, a na grzebieniu lub szczotce pozostaje ich duży kłębek, czas zareagować.
W celu dokładnej diagnostyki warto udać się do gabinetu trychologicznego i poprosić o pomoc specjalistę. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi metodami diagnostycznymi są m.in.: trychogram, mikroskopia świetlna, biopsja skóry głowy oraz fototrychogram, które pozwalają bardzo dokładnie ocenić stan korzeni włosów i tego, w jakiej fazie się one znajdują:
Dlaczego włosy wypadają? Wypadanie włosów – przyczyny, leczenie
Wypadanie włosów to zjawisko zupełnie normalne – każdego dnia zdrowy człowiek traci ich około 100, każdy włos żyje bowiem kilka lat i samoistnie wypada. Każdy rodzi się z określoną ilością mieszków włosowych, które wytwarzają włosy, ta liczba nie zmieni się w ciągu życia – jednocześnie, gdy jakiś mieszek obumrze czy zostanie uszkodzony, nigdy już nie urośnie w tym miejscu włos. U mężczyzn stopniowa utrata włosów związana z wiekiem i hormonami – łysienie androgenowe – zaczyna się na czubku głowy lub od strony czoła, u kobiet wraz z wiekiem włosy przerzedzają się mniej więcej równomiernie na całej głowie. Wypadanie włosów bardzo często ma uwarunkowania genetyczne. Jest jeszcze tak zwane łysienie trakcyjne – to wypadanie włosów spowodowane ingerencjami kosmetycznymi i fryzjerskimi: włosy są osłabione częstym farbowaniem, noszeniem niektórych fryzur, ciasnych i nieprzewiewnych nakryć głowy, używaniem prostownicy itp.
Jak stosować keratynę na włosy?
Keratynę można dostarczać kosmykom na wiele sposobów. Wśród najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich znajduje się keratynowe prostowanie włosów, które dzięki dostarczeniu maksymalnej dawki substancji zapewnia im wyjątkową gładkość i miękkość oraz pozwala zapanować nad niechcianymi falami czy skrętem. Podobny zabieg można wykonać też w domu z użyciem ogólnodostępnych produktów. Kilkuetapowy proces pozwoli ci się cieszyć wymarzoną, zdrową fryzurą nawet kilka miesięcy.
Keratynę warto też włączyć do codziennej pielęgnacji, stosując odpowiednie szampony, odżywki czy maski. Produkty te przedłużają działanie zabiegu keratynowego prostowania, a także pozwalają ujarzmić i wzmocnić zniszczone kosmyki. To idealna propozycja dla każdej kobiety, która marzy o gładkich, miękkich włosach. Dobrze wiedzieć, że keratyna najlepiej działa pod wpływem ciepła – otwarte za sprawą wysokiej temperatury łuski ułatwiają jej wchłanianie. Odżywkę czy maskę warto więc zastosować pod folię, czepek lub ręcznik i pozwolić jej działać przez minimum 15 minut.
Jak dbać o włosy? Cykl życia włosa a właściwa pielęgnacja
Jak wydłużyć życie włosa? Podstawą walki z łysieniem jest przedłużenie fazy anagenowej. Można osiągnąć to na wiele sposobów – przede wszystkim poprzez właściwą pielęgnację włosów i skóry głowy. Podstawowe zabiegi to:
- peeling skóry głowy (enzymatyczny lub mechaniczny) – który pozwala oczyścić ją z martwego naskórka oraz namiaru keratyny, a także pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych,
- używanie wcierek do skóry głowy – o składzie hamującym łysienie,
- masaż skóry głowy – poprawia dotlenienie i ukrwienie skóry głowy, co z kolei skutkuje lepszym wchłanianiem składników odżywczych z kosmetyków,
- stosowanie szamponów i odżywek o działaniu hamującym wypadanie włosów i stymulującym ich porost – czyli zawierającymi np. metylonikotynamid, wyciągi roślinne (m.in. z agrestu indyjskiego, czarnuszki, skrzypu polnego rzepy), biotynę, cynk, L-cysteinę (M. Matysek-Nawrocka et al., 2018).
Wbrew obiegowym opiniom strzyżenie (w tym podcinanie końcówek) nie ma żadnego wpływu na porost włosów.
Świadome wybieranie kosmetyków o dobrze opracowanym składzie oraz kompleksowych kuracji hamujących utratę włosów w bardzo wielu przypadkach wystarcza, by poradzić sobie z problemem. Jednak kiedy wypadanie zamienia się w łysienie lub pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy – łupież, nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy, łojotok, stany zapalne – konieczna staje się wizyta u specjalisty, dermatologa lub trychologa.