Pryszcze w ciąży a płeć dziecka - Mity i rzeczywistość
Pryszcze w ciąży – przyczyny występowania i sposoby leczenia trądziku
Pryszcze w ciąży pojawiają się u większości przyszłych matek. Stanowią mało estetyczny i dość uciążliwy problem, dlatego wiele z kobiet poszukuje sposobów na radzenie sobie z krostami. Sprawdź, o czym świadczą pryszcze u ciężarnych!
Trądzik kojarzy się głównie z problemem dotykającym nastolatków. Warto jednak mieć na uwadze, że doświadczają go również i dorośli. Wiele ciężarnych kobiet zauważa u siebie problemy z nieestetycznymi pryszczami, które znacząco odejmują pewności siebie. Przekonaj się, co wywołuje pryszcze w ciąży, jak się ich pozbyć oraz czy ich pojawienie się jest powiązane z płcią dziecka!
Co na pryszcze w ciąży?
Leczenie wyprysków w ciąży jest dość skomplikowane. Wiele skutecznych środków, które poleca się na trądzik, jest niewskazana dla ciężarnych. Dlatego, zanim podejmiesz się jakichkolwiek działań w walce z pryszczami, skonsultuj się z lekarzem, który doradzi ci, których specyfików unikać.
Najczęściej polecane produkty do zwalczania trądziku w ciąży, to m.in.:
- aloes – jest bardzo delikatny i naturalny. Zawiera w sobie witaminy i mikroelementy niezbędne dla zapewnienia swojej skórze nawilżenia i ukojenia, także w miejscu wyjątkowo uciążliwych wyprysków,
- kwas azelainowy – ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i lekko złuszczające,
- nadtlenek benzoilu – to lek przeciwzapalny, przeciwłojotokowy i przeciwbakteryjny, zatem stworzony do walki z trądzikiem,
- witamina C – ma działanie antyoksydacyjne i rozświetlające. Ponadto doskonale radzi sobie z usuwaniem przebarwień. Polecane są zarówno kremy, jak i serum,
- alantoina, panthenol – nawilżają i koją podrażnioną skórę,
- papaina, bromelina – enzymy redukują martwy naskórek i oczyszczają twarz, bez podrażniania jej,
- bakuchiol – redukuje bakterie, regeneruje i reguluje pracę gruczołów łojowych,
- wyciąg z zielonej herbaty – ma działanie antyoksydacyjne i odświeżające, a ponadto usuwa większość zanieczyszczeń z cery,
- wyciąg z rumianku – ma działanie kojące, przeciwzapalne i regenerujące.
„Miesiączkowe” bóle brzucha
Ból brzucha należą do pierwszych objawów ciąży, które bardzo niepokoją pacjentki. Co więcej, dolegliwość bardzo częsta – dotyczy ok. 80% kobiet. Na szczęście, nie jest niepokojąca dla nas, lekarzy. Jest to zupełnie normalne, że gdy macica rośnie oraz zmienia pozycję, to powoduje to bóle.
Bóle podbrzusza w ciąży są bardzo podobne do tych, które występują w czasie miesiączki, dlatego kobiety tak bardzo się ich obawiają w I trymestrze. Kojarzą się z krwawieniem z macicy, czyli u kobiet w ciąży z poronieniem.
Jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy, można brać leki rozkurczowe. Natomiast jeżeli ból jest do zniesienia, ale po prostu Cię niepokoi, to najlepiej nic nie brać i przestać o nim myśleć. Wtedy sam mija.
Jeżeli bólowi brzucha nie twarzyszą żadne inne niepokojące objawy takie jak krwawienie lub nieprawidłowa wydzielina z pochwy to jest to zupełnie normalny i typowy objaw wczesnej ciąży.
Trądzik w ciąży
Na ulicy nierzadko można spotkać ciężarną kobietę, która ma na twarzy pryszcze czy trądzikowe wykwity. O wadze problemu świadczą też przychodzące do naszej redakcji listy: „Mam takie krosty, że wstydzę się wychodzić z domu”. „Pomóżcie, bo na mój trądzik nie działają w ciąży żadne kosmetyki”. „Słyszałam, że w ciąży stan cery się poprawia, tymczasem u mnie właśnie teraz jest ona tragiczna” – to tylko kilka cytatów.
– Trądzik w ciąży nie jest problemem powszechnym, nie wiadomo do końca, dlaczego pojawia się u niektórych kobiet – mówi dr Carmen Vincent, dermatolog z Centrum Naukowo-Badawczego dr Irena Eris. Prawdopodobnie ma tu znaczenie nadmiar progesteronu, który powoduje anomalie w pracy gruczołów łojowych. Przyczyną może być też podwyższony w ciąży poziom prolaktyny, na który skóra zareagowała właśnie w ten sposób. Trądzik, który pojawił się w ciąży, może zniknąć wkrótce po porodzie, ale jeśli wywołał go nadmiar prolaktyny, utrzyma się co najmniej do końca karmienia piersią. Jednak nie denerwuj się na zapas każdą ropną krostką. Jeśli podejrzewasz, że zmiany na skórze to trądzik, idź do dermatologa, który oceni, czy rzeczywiście jest się czym martwić.

Dieta na córkę
Dieta ma również wpływ na środowisko pochwy. Gdy jest ono kwaśne, wówczas kobieta ma większe szanse na poczęcie dziewczynki, dlatego kobietom chcącym mieć córkę zaleca się spożywanie produktów zakwaszających organizm. Zaliczamy do nich m.in. : produkty mączne, mięso i jego przetwory, rośliny strączkowe, owoce morza, jaja, sery żółte i pleśniowe, słodycze, miód, kawę czy herbatę.
Pozycja seksualna, w jakiej dochodzi do poczęcia nie pozostaje bez znaczenia dla płci dziecka. Pary starające się o córkę powinny wybierać pozycje, podczas których nie ma zbyt głębokiej penetracji. Dzięki temu, plemniki będą musiały pokonać dłuższą i trudniejszą drogę do komórki jajowej, co daje większe szanse „żeńskim” plemnikom i skazuje na śmierć plemniki „męskie”. Pozycja wskazana do spłodzenia dziewczynki to m.in. pozycja klasyczna. Czytaj rownież: Dieta na płodność - co to jest dieta propłodnościowa? Test na płeć dziecka: na czym polega? Gdzie można kupić lub wykonać test?
