Dojrzewanie u dziewczynek zaczyna się bardzo często od powiększenia gruczołów piersiowych, a dopiero później pojawia się owłosienie na wzgórku łonowym. Przyjmuje się, że dojrzewanie płciowe w przypadku tej płci zaczyna się między 8. a 13. rokiem życia. Co w sytuacji, gdy pojawią się włosy łonowe u dziewczynki 7-letniej? Czy jest normalne, czy może warto skonsultować się z lekarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Włosy pełnią bardzo istotną rolę w naszym życiu. Przyjęło się, że ich podstawową funkcją jest ta estetyczna. Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że włosy pokrywają całe ciało – nie znajdziemy ich tylko na spodach dłoni, stóp oraz na wargach. Na innych fragmentach ciała są włoski – zazwyczaj to mało widoczny meszek. A to oznacza, że włosy pełnią funkcję ochronną i termoregulującą. Dzisiaj nadal jest to istotne, choć nie da się ukryć, że kiedyś miało większe znaczenie, kiedy jeszcze sami nie ochranialiśmy się ubraniami, nie stosowaliśmy ogrzewania itd.
Kolejna ciekawostka dotyczy elastyczności włosów. Większość osób nie wie, że kosmyki rozciągają się nawet o 10 procent (a jeżeli są zniszczone to nawet więcej). Skład włosów to 80% keratyny oraz 10-15% wody. Pozostałe składniki to pigmenty, minerały oraz lipidy. Ile włosów może znajdować się na ludzkim ciele? Nawet 5 milionów mieszków włosowych! Ich ostateczna liczba znana jest już na etapie życia płodowego. Każdy z mieszków w ciągu życia wytworzy około 20-30 kosmyków. Gdy jesteśmy zdrowi i wszystkie procesy w naszym organizmie przebiegają tak jak należy, to tracimy dziennie około 100 włosów. Jeżeli więcej to wówczas warto zainteresować się tematem – najlepiej udać się do trychologa.
Gdy włosy są zdrowe i grube to potrafią być naprawdę odporne. Jeden pojedynczy kosmyk może wytrzymać nawet 100-gramowy ciężar. A z czego wynika kolor włosów? Odpowiada za niego melanina – czyli specjalny barwnik. Z czasem włosy mogą tracić swój kolor i siwieć. Jakie są przyczyny siwienia? Czy zawsze jest to rozpoczęcie procesów starzenia? Niekoniecznie. Poniżej dokładnie wyjaśniamy ten temat.
Siwienie włosów w pewnym okresie życia, jest procesem fizjologicznym. Może on zaczynać się w przedziale pomiędzy 30- tym a 40- tym rokiem życia, wówczas mówimy o naturalnym siwieniu. Jest ono oznaką starzenia się organizmu. Pierwsze siwe włosy pojawiają się z centralnym miejscu na głowie, czyli na jej czubku oraz na skroniach. Każda zmiana koloru włosów u człowieka jest procesem indywidualnym, wynikającym z genów. Oznacza to, że przykładowo, jeżeli u ojca siwizna pojawiła się w okolicy 40 - go roku życia, to również syn będzie siwieć w podobnym wieku. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na naturalne siwienie, jest prowadzony przez człowiek styl życia (stres, przemęczenie, suplementacja, niedobory witamin).
Kolejnym rodzajem siwienia, jest siwienie przedwczesne, czyli w młodym wieku. Pierwsze siwe włosy w tym przypadku pojawiają się przed przysłowiową "trzydziestką". Stan ten uznawany jest za patologiczny i wywołany jest działaniem licznych wzajemnie oddziałujących na siebie czynników (nadmierny stres, anemia złośliwa, choroba Wernera, przewlekłe przemęczenie, czynniki genetyczne - dziedziczenie siwych włosów po przodkach). Ten rodzaj siwienia może być również spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, częstym stosowaniem antybiotyków, niewłaściwą dietą oraz niedoborem witaminy B5 oraz miedzi. Siwienie to przeważenie dotyka osób, które są silnie zestresowane, nerwowe, zmagające się z częstymi migrenami.
Większość dzieci, jeśli rodzi się z włosami które powstają w życiu płodowym około 12 tygodnia ciąży , gubi je w pierwszym roku życia, by zazwyczaj do czwartego miesiąca życia włoski wytarły się im zupełnie.
Należą do nich między innymi olej z pestek malin, olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej z orzechów laskowych, olej z krokosza, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, olej z kiełków pszenicy, olej konopny, olej lniany, olej słonecznikowy, olej z nasion czarnej porzeczki, olej jeżynowy, olej tamanu, olej jojoba i olej rokitnikowy.
W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.
Przykładem może być łysienie androgenowe, w którym dochodzi to stopniowej miniaturyzacji mieszków, a włosy stają się coraz cieńsze i krótsze, natomiast nie ma okresów zwiększonego wypadania włosów terminalnych M.