Czy włosy łonowe szarzeją?
Dlaczego włosy siwieją? Wyjaśniamy przyczyny siwienia!
Włosy pełnią bardzo istotną rolę w naszym życiu. Przyjęło się, że ich podstawową funkcją jest ta estetyczna. Nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że włosy pokrywają całe ciało – nie znajdziemy ich tylko na spodach dłoni, stóp oraz na wargach. Na innych fragmentach ciała są włoski – zazwyczaj to mało widoczny meszek. A to oznacza, że włosy pełnią funkcję ochronną i termoregulującą. Dzisiaj nadal jest to istotne, choć nie da się ukryć, że kiedyś miało większe znaczenie, kiedy jeszcze sami nie ochranialiśmy się ubraniami, nie stosowaliśmy ogrzewania itd.
Kolejna ciekawostka dotyczy elastyczności włosów. Większość osób nie wie, że kosmyki rozciągają się nawet o 10 procent (a jeżeli są zniszczone to nawet więcej). Skład włosów to 80% keratyny oraz 10-15% wody. Pozostałe składniki to pigmenty, minerały oraz lipidy. Ile włosów może znajdować się na ludzkim ciele? Nawet 5 milionów mieszków włosowych! Ich ostateczna liczba znana jest już na etapie życia płodowego. Każdy z mieszków w ciągu życia wytworzy około 20-30 kosmyków. Gdy jesteśmy zdrowi i wszystkie procesy w naszym organizmie przebiegają tak jak należy, to tracimy dziennie około 100 włosów. Jeżeli więcej to wówczas warto zainteresować się tematem – najlepiej udać się do trychologa.
Gdy włosy są zdrowe i grube to potrafią być naprawdę odporne. Jeden pojedynczy kosmyk może wytrzymać nawet 100-gramowy ciężar. A z czego wynika kolor włosów? Odpowiada za niego melanina – czyli specjalny barwnik. Z czasem włosy mogą tracić swój kolor i siwieć. Jakie są przyczyny siwienia? Czy zawsze jest to rozpoczęcie procesów starzenia? Niekoniecznie. Poniżej dokładnie wyjaśniamy ten temat.
Przyczyny siwienia włosów łonowych
Siwienie jest naturalnym procesem starzenia się, który wpływa na różne obszary naszego ciała, w tym również na włosy łonowe. Włosy łonowe, zwane również włosami intymnymi, mogą z czasem również zacząć siwieć. Choć nie jest to tak widoczne jak siwienie na głowie, może to stać się źródłem niepokoju dla niektórych osób.
Przyczyny siwienia włosów łonowych są podobne do przyczyn siwienia na innych częściach ciała. Głównym czynnikiem jest naturalne starzenie się organizmu. Wraz z wiekiem dochodzi do zaniku barwnika włosów, znanego jako melanina. Kiedy produkcja melaniny maleje, włosy stają się szare lub białe. Włosy łonowe również zawierają melaninę i są podobnie podatne na siwienie.
Ponadto, czynniki genetyczne mogą odegrać rolę w procesie siwienia włosów łonowych. Jeśli w twojej rodzinie występowało wcześnie lub znaczne siwienie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również twoje włosy łonowe będą podlegać temu procesowi.
Warto jednak zauważyć, że siwienie włosów łonowych nie jest niczym niezwykłym i wiele osób doświadcza tego w pewnym momencie życia. Jest to naturalny, nieunikniony proces, który często nie wymaga żadnego specjalnego leczenia. Jednak jeśli jesteś zaniepokojony(a) nadmiernym siwieniem włosów łonowych lub występowaniem siwych włosów we wczesnym wieku, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Niedobory witamin a siwienie
Nagłe siwienie może jednak oznaczać również groźne niedobory witamin, choćby B12. Oprócz widocznych na pierwszy rzut oka białych włosów mamy wówczas do czynienia z osłabieniem i zmęczeniem, żółtawym zabarwieniem skóry, zaburzeniami czucia, drętwieniem dłoni i stóp i wieloma innymi objawami. Warto tu zaznaczyć, że siwe włosy w tej sytuacji oznaczają, że niedobór trwa już od dość dawna i jest znaczny. Koniecznie powinniśmy się wtedy udać do lekarza POZ, ponieważ nieleczony może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym! Bardzo prawdopodobne, że niedobór tej witaminy wynika nie tylko z niewłaściwej diety, ale może być też oznaką niedokrwistości Addisona-Biermera, nazywanej także złośliwą.
Rzadsza, choć bardzo dramatyczna sytuacja to gwałtowne osiwienie z powodu stresu – zwane także Syndromem Marii Antoniny. Podobno, kiedy pojmano królową Marię Antoninę w czasie francuskiej rewolucji, jej włosy bardzo szybko zmieniły barwę na całkiem białe.
Choć wydaje się to być naprawdę skrajną sytuacją, to musimy przy tej okazji uświadomić sobie, że stres ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również na to, co dzieje się w naszym ciele. Wydzielany wówczas hormon – kortyzol – ma za zadanie zmobilizować nas do działania i poradzenia sobie z sytuacją stresową. Kiedy jednak nasze zmartwienia trwają długo, kortyzol pokazuje swoją drugą twarz i może doprowadzić do przyspieszenia rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji do zawału serca. Może również przyczynić się do obniżenia odporności, a także wpłynąć na naszą płodność.
Bądźcie czujni!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Siwienie włosów - główne przyczyny
Siwienie włosów jest procesem fizjologicznym, nieodwracalnym, dotyczącym wszystkich kolorów włosów. Zarówno osoby o czarnych, brązowych, rudych czy blond włosach będą siwieć. Główną przyczyną tego zjawiska, oprócz uwarunkowań genetycznych, jest fakt, iż za naturalną barwę włosów odpowiadają komórki znajdujące się w korzeniu włosa - melanocyty, produkują one melaninę (określa pigment włosa), a wraz z ich starzeniem ilość melaniny zmniejsza się, a w konsekwencji kolor włosów przybiera barwę siwą. Istotne jest również to, że niektórzy naukowcy uważają, że nieprawidłowy poziom katalazy w organizmie (enzym wpływający na rozkład nadtlenku wodoru w organizmie) wpływa na uszkodzenie melanocytów i w konsekwencji szybsze siwienie.
Współczesna medycyna potwierdziła, że zasadniczymi czynnikami wpływającymi na siwienie, oprócz wyżej wymienionych jest:
- nadmierny stres - udowodniono, że nadmierny stres powoduje przyśpieszenie procesu siwienia włosów. Długotrwałe i przewlekłe napięcie emocjonalne wpływa niekorzystnie na prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Ponadto osoby zestresowane i znerwicowane szybciej się starzeją, co kluczowo wpływa na produkcję melaniny i zmianę koloru włosów na siwy,
- nieprawidłowa dieta - prawidłowy sposób żywienia się człowieka poprawia kondycję włosów, natomiast nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i inne składniki mineralne powoduje osłabienie i uszkodzenie włosów, co wpływa na szybsze siwienie,
- nieprawidłowy styl życia - nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, stosowanie narkotyków oraz dopalaczy powoduje zmianę w strukturze pigmentu włosów,
- niedobór witamin i minerałów - niedobór witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, miedzi, żelaza, selenu, jodu.
- bezsenność, nadpobudliwość,
- problemy z funkcjonowaniem nerek - upośledzenie ich działania często skutkuje pojawianiem się włosów pozbawionych barwnika,
- nieodpowiednia pielęgnacja włosów - codzienne mycie włosów i stosowanie środków zawierających w swoim składzie liczne składniki chemiczne przyśpieszają omawiany proces.

Czynniki genetyczne
Ważnym czynnikiem wpływającym na siwienie włosów łonowych są dziedziczne predyspozycje genetyczne. Badania wykazały, że geny odgrywają istotną rolę w procesie siwienia, a osoby z danymi wariantami genetycznymi mogą być bardziej narażone na wczesne siwienie.
Włosy łonowe są często podatne na wcześniejsze siwienie niż włosy na głowie. To może wynikać z faktu, że włosy łonowe są związane z pubertetem i hormonami płciowymi, które wpływają na proces pigmentacji włosów. Istnieją pewne geny, które kontrolują produkcję melaniny – pigmentu odpowiadającego za kolor włosów. Zmiany w tych genach mogą prowadzić do przedwczesnego zaniku melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny i wywołują siwienie włosów łonowych.
Czynniki genetyczne wpływające na siwienie włosów łonowych: | Opis |
---|---|
Geny związane z produkcją melaniny | Zmiany w tych genach mogą prowadzić do przedwczesnego zaniku melanocytów i siwienia włosów łonowych. |
Geny związane z hormonami płciowymi | Hormony płciowe wpływają na proces pigmentacji włosów i mogą przyspieszać siwienie włosów łonowych. |
Należy jednak pamiętać, że czynniki genetyczne nie są jedynym powodem siwienia włosów łonowych. Istnieją także inne czynniki, takie jak wiek, stres, źle zrównoważona dieta czy choroby autoimmunologiczne, które mogą wpływać na wygląd włosów łonowych.