Czy włosy łonowe szarzeją?
Przyczyny siwienia włosów łonowych
Siwienie jest naturalnym procesem starzenia się, który wpływa na różne obszary naszego ciała, w tym również na włosy łonowe. Włosy łonowe, zwane również włosami intymnymi, mogą z czasem również zacząć siwieć. Choć nie jest to tak widoczne jak siwienie na głowie, może to stać się źródłem niepokoju dla niektórych osób.
Przyczyny siwienia włosów łonowych są podobne do przyczyn siwienia na innych częściach ciała. Głównym czynnikiem jest naturalne starzenie się organizmu. Wraz z wiekiem dochodzi do zaniku barwnika włosów, znanego jako melanina. Kiedy produkcja melaniny maleje, włosy stają się szare lub białe. Włosy łonowe również zawierają melaninę i są podobnie podatne na siwienie.
Ponadto, czynniki genetyczne mogą odegrać rolę w procesie siwienia włosów łonowych. Jeśli w twojej rodzinie występowało wcześnie lub znaczne siwienie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również twoje włosy łonowe będą podlegać temu procesowi.
Warto jednak zauważyć, że siwienie włosów łonowych nie jest niczym niezwykłym i wiele osób doświadcza tego w pewnym momencie życia. Jest to naturalny, nieunikniony proces, który często nie wymaga żadnego specjalnego leczenia. Jednak jeśli jesteś zaniepokojony(a) nadmiernym siwieniem włosów łonowych lub występowaniem siwych włosów we wczesnym wieku, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
Siwienie włosów - główne przyczyny
Siwienie włosów jest procesem fizjologicznym, nieodwracalnym, dotyczącym wszystkich kolorów włosów. Zarówno osoby o czarnych, brązowych, rudych czy blond włosach będą siwieć. Główną przyczyną tego zjawiska, oprócz uwarunkowań genetycznych, jest fakt, iż za naturalną barwę włosów odpowiadają komórki znajdujące się w korzeniu włosa - melanocyty, produkują one melaninę (określa pigment włosa), a wraz z ich starzeniem ilość melaniny zmniejsza się, a w konsekwencji kolor włosów przybiera barwę siwą. Istotne jest również to, że niektórzy naukowcy uważają, że nieprawidłowy poziom katalazy w organizmie (enzym wpływający na rozkład nadtlenku wodoru w organizmie) wpływa na uszkodzenie melanocytów i w konsekwencji szybsze siwienie.
Współczesna medycyna potwierdziła, że zasadniczymi czynnikami wpływającymi na siwienie, oprócz wyżej wymienionych jest:
- nadmierny stres - udowodniono, że nadmierny stres powoduje przyśpieszenie procesu siwienia włosów. Długotrwałe i przewlekłe napięcie emocjonalne wpływa niekorzystnie na prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Ponadto osoby zestresowane i znerwicowane szybciej się starzeją, co kluczowo wpływa na produkcję melaniny i zmianę koloru włosów na siwy,
- nieprawidłowa dieta - prawidłowy sposób żywienia się człowieka poprawia kondycję włosów, natomiast nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i inne składniki mineralne powoduje osłabienie i uszkodzenie włosów, co wpływa na szybsze siwienie,
- nieprawidłowy styl życia - nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, stosowanie narkotyków oraz dopalaczy powoduje zmianę w strukturze pigmentu włosów,
- niedobór witamin i minerałów - niedobór witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, miedzi, żelaza, selenu, jodu.
- bezsenność, nadpobudliwość,
- problemy z funkcjonowaniem nerek - upośledzenie ich działania często skutkuje pojawianiem się włosów pozbawionych barwnika,
- nieodpowiednia pielęgnacja włosów - codzienne mycie włosów i stosowanie środków zawierających w swoim składzie liczne składniki chemiczne przyśpieszają omawiany proces.
Koloryzacja siwych włosów
Wspomnieliśmy już, że nawet wiele, wiele lat temu farbowano siwe włosy. Oczywiście nie na taką skalę jak dzisiaj, ale już dwa tysiące lat temu uważano siwiznę za coś, co warto maskować. Niegdyś stosowano nanokryształy siarczku ołowiu. Przygotowano na ich podstawie miksturę. Po nałożeniu na włosy nanokryształki przenikały do trzonu włosa i barwiły go na ciemny kolor. Współczesne farby działają podobnie, choć oczywiście nie zawierają w swoim składzie ołowiu. Siwe włosy obecnie farbują najczęściej brunetki i szatynki – u nich „srebrne” kosmyki są po prostu najbardziej widoczne. Pokrycie siwych włosów wcale nie jest takie proste – trzeba przede wszystkim zakupić farbę, a nie środek do czasowej koloryzacji. By zafarbować swoją czuprynę bezpiecznie i skutecznie, warto udać się do sprawdzonego fryzjera.
Jak widać siwienie włosów w wielu przypadkach jest naturalnym procesem, którym nie należy się martwić. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach pojawienie się „srebrnych” kosmyków może oznaczać nieprawidłowe zmiany w organizmie. Trzeba wówczas skonsultować je z lekarzem.
Jak depilować włosy łonowe?
Jako sposób depilacji włosów łonowych, najczęściej wybieramy wosk, laser lub maszynkę do golenia, a każda z tych metod kryje w sobie kilka zagrożeń. Podczas depilacji woskiem, włos wyrywany z mieszka zostawia po sobie niewielkie uszkodzenia w skórze, przez które mogą przedostać się bakterie. Depilacji woskiem nie należy wykonywać zbyć często, aby te uszkodzenia i podrażnienia nie zamieniły się w wysypkę i uczulenie. W okresach między depilacjami, warto wykonywać delikatne peelingi skóry, a także sięgnąć po specjalistyczne produkty do dbania o włosy łonowe i skórę.
Depilacja laserowa jest bezpieczna o tyle, o ile wykonuje ją profesjonalista. Źle wykonana depilacja może skutkować poparzeniami i infekcjami, a co za tym idzie stanowić zagrożenie dla zdrowia okolic intymnych. Bez względu na wybraną metodę depilacji, warto zastanowić się, czy potrzebujemy całkowitego usunięcia włosów. Jeśli chcemy pozostawić swoim regionom intymnym jakąś barierę i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, można podcinać włosy za pomocą trymera i tym samym pogodzić względy estetyczne i dbanie o zdrowie.

Przedwczesne siwienie włosów
Fizjologiczne, a więc naturalne siwienie włosów, może rozpocząć się już w okolicach 30-tego roku życia. Największy wpływ na to, kiedy zaczną się pojawiać pierwsze siwe włosy mają czynniki genetyczne. Jeśli więc nasza mama miała zupełnie białe włosy już w wieku 40 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i u nas tak będzie.
O przedwczesnym siwieniu mówimy, kiedy włosy intensywnie siwieją przed 30-tym rokiem życia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: jedne są błahe i nie powodują żadnych innych problemów, oprócz pogorszenia wyglądu fryzury. W innych sytuacjach może się jednak okazać, że siwienie jest oznaką poważnej choroby.
Do przyczyn przedwczesnego siwienia należy bielactwo. W wyniku tej choroby niektóre miejsca na skórze są pozbawione pigmentu – są więc dużo jaśniejsze niż otoczenie. Jeśli taka odbarwiona plama znajduje się na skórze owłosionej głowy, wyrastające z niej włosy również nie będą miały pigmentu – zatem będą wyglądały jak siwe. Nie do końca wiadomo, z czego wynika bielactwo. Zauważono jednak, że czasem towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, najczęściej zapaleniu tarczycy typu Hashimoto, ale także łuszczycy, nieswoistym zapaleniom jelit i wielu innym chorobom. Dlatego, jeśli u siebie albo u kogoś bliskiego zauważymy wyraźnie odgraniczone, białe plamy na skórze albo pojedynczy kosmyk białych włosów (najczęściej w okolicy czołowej), warto udać się do lekarza POZ i upewnić się, że z naszym zdrowiem nie dzieje się nic poważnego.