Czy włosy łonowe szarzeją?
Proces starzenia się
Proces starzenia się to naturalny i nieunikniony proces, który dotyczy każdego człowieka. Wraz z upływem czasu, organizm podlega wielu zmianom, a jedną z nich jest siwienie włosów, w tym również włosów łonowych.
Siwienie włosów jest wynikiem zmniejszenia produkcji melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za naturalny kolor włosów. Gdy organizm produkuje mniej melaniny, włosy stają się jaśniejsze, a w przypadku włosów łonowych mogą pojawić się siwe pasemka.
Proces starzenia się wpływa również na kondycję włosów. Włosy łonowe mogą stać się cieńsze i bardziej kruche. Spowodowane jest to zmniejszeniem ilości substancji odżywczych i hormonalnych dostarczanych do mieszka włosowego.
Faktory wpływające na siwienie włosów łonowych
- Genetyka – predyspozycje genetyczne mogą wpływać na tempo siwienia włosów łonowych.
- Stres – silne emocje i stres mogą przyspieszać proces siwienia włosów, w tym również włosów łonowych.
- Zmiany hormonalne – poziom hormonów w organizmie może się zmieniać wraz z wiekiem, co może mieć wpływ na siwienie włosów łonowych.
- Zdrowie – pewne choroby lub zaburzenia zdrowotne mogą wpływać na proces siwienia włosów łonowych.
Jak przedłużyć naturalny kolor włosów łonowych?
- Dieta – zdrowa i zrównoważona dieta bogata w witaminy i minerały może wspomagać kondycję włosów łonowych.
- Odpowiednia pielęgnacja – stosowanie łagodnych szamponów i odżywek może pomóc utrzymać zdrowy wygląd włosów łonowych.
- Unikanie nadmiernego stresu – kontrolowanie poziomu stresu może zapobiegać wcześniejszemu siwieniu włosów łonowych.
- Konsultacja z lekarzem – w przypadku wcześniejszego lub nadmiernego siwienia włosów łonowych, warto skonsultować się z lekarzem, który może zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne.
Przedwczesne siwienie włosów
Fizjologiczne, a więc naturalne siwienie włosów, może rozpocząć się już w okolicach 30-tego roku życia. Największy wpływ na to, kiedy zaczną się pojawiać pierwsze siwe włosy mają czynniki genetyczne. Jeśli więc nasza mama miała zupełnie białe włosy już w wieku 40 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i u nas tak będzie.
O przedwczesnym siwieniu mówimy, kiedy włosy intensywnie siwieją przed 30-tym rokiem życia. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele: jedne są błahe i nie powodują żadnych innych problemów, oprócz pogorszenia wyglądu fryzury. W innych sytuacjach może się jednak okazać, że siwienie jest oznaką poważnej choroby.
Do przyczyn przedwczesnego siwienia należy bielactwo. W wyniku tej choroby niektóre miejsca na skórze są pozbawione pigmentu – są więc dużo jaśniejsze niż otoczenie. Jeśli taka odbarwiona plama znajduje się na skórze owłosionej głowy, wyrastające z niej włosy również nie będą miały pigmentu – zatem będą wyglądały jak siwe. Nie do końca wiadomo, z czego wynika bielactwo. Zauważono jednak, że czasem towarzyszy chorobom autoimmunologicznym, najczęściej zapaleniu tarczycy typu Hashimoto, ale także łuszczycy, nieswoistym zapaleniom jelit i wielu innym chorobom. Dlatego, jeśli u siebie albo u kogoś bliskiego zauważymy wyraźnie odgraniczone, białe plamy na skórze albo pojedynczy kosmyk białych włosów (najczęściej w okolicy czołowej), warto udać się do lekarza POZ i upewnić się, że z naszym zdrowiem nie dzieje się nic poważnego.
Jak przywrócić naturalny kolor włosów? Leczenie siwienia
Podstawą w leczeniu siwienia jest zachowanie odpowiedniej profilaktyki. Należy przede wszystkim wyeliminować ze swojego trybu życia czynniki wpływające na przyśpieszenie procesu siwienia włosów. Ponadto niedobór witamin czy składników mineralnych wpływających na ten proces, można uzupełnić i przy tym cofnąć oraz zaprzestać siwieniu, natomiast, jeżeli włos jest już martwy efektu tego już nie będzie. Kluczowe jest również:
- stosowanie odpowiednich kosmetyków - naukowcy wraz z przedstawicielami firm kosmetycznych stworzyli preparaty, które mają na celu przywrócenie naturalnego pigmentu siwym włosom. Produkt pobudza włosy do produkcji melaniny, dzięki której włos zachowuje swój naturalny kolor.
- suplementacja witamin z grupy B - ich niedobór można uzupełnić spożywając jaja, mięso kurczaka, banany, wątróbkę, pełnoziarnisty chleb, brokuły, ziemniaki,
- spożywanie drożdży piwnych - w dostępnej literaturze można znaleźć informację, iż spożywanie pół szklanki drożdży piwnych (ok. 2 x w tygodniu) wpływa pozytywnie na przywrócenie naturalnego koloru włosów.
- stosowanie odpowiedniej diety - codzienna dieta powinna zawierać 5 różnych porcji warzyw i owoców, w celu uzupełnienia niedoborów witamin i składników mineralnych,
- zachowanie chwili relaksu w ciągu dnia - nie bez powodu mówi się, że można osiwieć z nerwów, aby temu zapobiec zalecany jest około pół godzinny relaks w ciągu dnia.
Ponadto stosowanie następujących witamin i składników może przywrócić naturalny kolor włosów:
- witamina B12 - wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego człowieka. W badaniach pochylonych nad problemem siwienia wykazano związek pomiędzy zażywaniem witaminy B5 oraz witaminy B12, a zahamowaniem procesu siwienia, a także jego całkowitemu odwróceniu. Uwarunkowane może to być właściwościami odżywczymi i ochronnymi powyższej witaminy, które wspierają dodatkowo odpowiednią pigmentację włosa.
- kwas foliowy (witamina B9, witamina B11, witamina M, folacyna lub folian) - u osób z siwizną obserwuje się obniżony poziom kwasu foliowego. Jego niedobór powoduje powstanie anemii, która również wpływa na pojawienie się siwizny. Zalecany jest każdej grupie wiekowej, niezależnie od płci.
- biotyna (witamina B7) - opóźnia i ogranicza procesy siwienia poprzez stymulację mieszków włosowych. Działa odżywczo na włosy, wzmacnia ich strukturę oraz korzystnie wpływa na wchłanianie przez włosy składników odżywczych znajdujących się w różnego typu preparatach (szampony, odżywki, maski).
- PABA (kwas p-aminobenzoesowy lub para-aminobenzoesowy) - potocznie nazywany witaminą B10. Hamuje siwienie włosów, a także zapobiega ich wypadaniu.
- cynk i selen - nieprawidłowy poziom cynku i selenu w organizmie wpływa niekorzystnie na cebulki włosów. Dochodzi do ich osłabienia, przez co siwieją i wypadają niezależnie od wieku i płci.
- jod - jego nieodpowiedni poziom w organizmie powoduje spowolnienie metabolizmu komórek, w tym komórek włosów, przez co dochodzi do ich wypadania i redukcji pigmentu (siwienia),
- EGCG - jest to antyutleniacz znajdujący się w zielonej herbacie. W stosunku do siwienia, preparat ten powoduje stymulację wzrostu nowych włosów i znacząco wydłuża mieszek włosowy, co w konsekwencji powoduje wzmocnienie pigmentu włosa,
- katalaza - jest to enzym, który posiada zdolność do rozkładu nadtlenku wodoru, który jest naturalnie wytwarzany przez organizmu. Jego niedobór powoduje, że nadtlenek wodoru działa utleniająco na naturalny kolor włosów. W konsekwencji tego dochodzi do powstania siwej barwy włosa. Stosowanie preparatów (szampony, odżywki, tabletki) zawierające katalazę może odwrócić proces siwienia włosów oraz wzmocnić ich strukturę.
Siwienie włosów - główne przyczyny
Siwienie włosów jest procesem fizjologicznym, nieodwracalnym, dotyczącym wszystkich kolorów włosów. Zarówno osoby o czarnych, brązowych, rudych czy blond włosach będą siwieć. Główną przyczyną tego zjawiska, oprócz uwarunkowań genetycznych, jest fakt, iż za naturalną barwę włosów odpowiadają komórki znajdujące się w korzeniu włosa - melanocyty, produkują one melaninę (określa pigment włosa), a wraz z ich starzeniem ilość melaniny zmniejsza się, a w konsekwencji kolor włosów przybiera barwę siwą. Istotne jest również to, że niektórzy naukowcy uważają, że nieprawidłowy poziom katalazy w organizmie (enzym wpływający na rozkład nadtlenku wodoru w organizmie) wpływa na uszkodzenie melanocytów i w konsekwencji szybsze siwienie.
Współczesna medycyna potwierdziła, że zasadniczymi czynnikami wpływającymi na siwienie, oprócz wyżej wymienionych jest:
- nadmierny stres - udowodniono, że nadmierny stres powoduje przyśpieszenie procesu siwienia włosów. Długotrwałe i przewlekłe napięcie emocjonalne wpływa niekorzystnie na prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych. Ponadto osoby zestresowane i znerwicowane szybciej się starzeją, co kluczowo wpływa na produkcję melaniny i zmianę koloru włosów na siwy,
- nieprawidłowa dieta - prawidłowy sposób żywienia się człowieka poprawia kondycję włosów, natomiast nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i inne składniki mineralne powoduje osłabienie i uszkodzenie włosów, co wpływa na szybsze siwienie,
- nieprawidłowy styl życia - nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, stosowanie narkotyków oraz dopalaczy powoduje zmianę w strukturze pigmentu włosów,
- niedobór witamin i minerałów - niedobór witamin z grupy B, biotyny, kwasu foliowego, cynku, miedzi, żelaza, selenu, jodu.
- bezsenność, nadpobudliwość,
- problemy z funkcjonowaniem nerek - upośledzenie ich działania często skutkuje pojawianiem się włosów pozbawionych barwnika,
- nieodpowiednia pielęgnacja włosów - codzienne mycie włosów i stosowanie środków zawierających w swoim składzie liczne składniki chemiczne przyśpieszają omawiany proces.

Kiedy włosy siwieją?
Siwienie włosów na pewnym etapie życia jest procesem fizjologicznym. Kiedy pojawiają się siwe włosy? Siwienie może rozpoczynać się już u osób w wieku 30-40 lat. Wówczas chodzi o naturalne siwienie, które jest oznaką starzenia się organizmu. Oczywiście trudno jednoznacznie odpowiedzieć o tym, kiedy włosy zaczną siwieć. W każdym organizmie proces ten przebiega inaczej i w innym momencie. Zazwyczaj jednak nie należy się martwić, kiedy włosy zaczną siwieć około 30 roku życia. To zupełnie normalne. Niegdyś, gdy nie istniały jeszcze farby do włosów (albo stosowano je rzadko i tylko te z naturalnych składników) już głowy młodych osób były pokryte siwizną i nikogo to nie dziwiło.
Warto też pamiętać, że niegdyś wiek 30-40 lat wcale nie oznaczał późnej młodości (jak dzisiaj). Kiedyś taka osoba była już uznawana za bardzo dojrzałą. Warto również dodać, że rozpoczęcie procesu siwienia jest związane z genami. Jeżeli, np. Twój ojciec zaczął siwieć około czterdziestki, to najpewniej Ty też wtedy zaczniesz. Pierwsze siwe włosy pojawiają się na środku głowy oraz na skroniach.