Czy włosy rosną szybciej po goleniu? Prawda czy mit?
Dieta
Przyjrzyjmy się zatem czynnikom, które mogą nam pomóc w zapuszczeniu zdrowej brody. Będzie to z pewnością dieta bogata w kwas pantotenowy, czyli witaminę B5. Znajdziemy ją na przykład w nabiale, jajkach, ziemniakach czy orzechach. Pomagają też biotyny, czyli witamina H, którą znajdziemy w wątrobie wołowej, drożdżach piwnych, sardynkach czy kalafiorze. Niemniej niedobór tej witaminy występuje bardzo rzadko, więc aż tak bardzo nie trzeba się nią przejmować. Warto także zadbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego, który w dużych stężeniach występuje w liściastych warzywach, np. szpinak, sałata, kapusta.
Dieta bogata w te składniki pomaga wzmocnić cebulki włosowe, a dzięki temu i włosy są silniejsze, zdrowsze i rosną w pełni swoich możliwości. Przy okazji taka dieta pomaga też opóźnić łysienie, przedłużając życie cebulkom!
Mój sposób
Na koniec podaję sposób, który sam stosowałem z powodzeniem. To cierpliwość. Prawda jest taka, że nasza broda gęstnieje przez wiele lat. Nawet w wieku 30 lat możesz nie mieć jeszcze w pełni wyhodowanej brody (ja tak miałem), ale zmieni się to niedługo potem. To że w wieku 22-24 lat nie masz pełnej brody, wąs nie łączy się z zarostem na żuchwie, czy policzki nie zarastają dostatecznie gęsto, to naturalne. Zapewniam, że posiadanie idealnie pełnej brody w wieku 25 lat nie jest częstym zjawiskiem.
Polecam więc zapuścić zarost przez minimum 2-3 tygodnie. Jeśli nie będzie dla niego nadziei, zgolić go i spróbować ponownie za rok lub dwa. Jeśli nadzieja będzie, nie ruszać go i zaczekać jeszcze 2-3 tygodnie. Wówczas musisz ocenić, które miejsca zarastają dostatecznie gęsto. Pozostałe zgol, bo i tak nie będą wyglądały dobrze. Z nimi również poczekaj rok lub dwa. Pozostały zarost ukształtuj w jeden z osiągalnych dla ciebie stylów brody. W tym artykule zrobiłem ich przegląd: Style brody dla eleganckiego mężczyzny.
Lepiej pogodzić się z tym, że geny nie pozwolą Ci zapuścić każdego rodzaju brody, niż zapuszczać na siłę słabo wyglądający zarost i frustrować się efektami. Pamiętaj, że z czasem Twoja broda zgęstnieje, choć bywa, że nigdy nie będziesz mógł zapuścić pełnej brody.
Czy golenie włosów przyspiesza wzrost?
To, czy włosy po goleniu czy innym rodzaju depilacji odrastają szybciej czy wolniej, jest kwestią w pełni indywidualną. Zjawisko to zależy nie tylko od hormonów, ale również genów. Zatem usuwanie zbędnego owłosienia nie przyspieszy jego ponownego wzrostu. Czasem odnosimy takie mylne wrażenie. Uwaga! Pamiętaj, że włoski pod pachami mogą rosnąć nawet o 50% szybciej niż te na nogach.
W kontekście usuwania owłosienia pojawia się bardzo często jeszcze jeden mit. Czy słyszałeś, że wyrywanie włosków sprawia, że na ich miejscu błyskawicznie wręcz pojawią się kolejne? Niestety nie jest to prawdą, a szkoda. Byłby to powiem świetny sposób, aby poradzić sobie z rzadkimi włosami, a nawet prawie łysiną. Jeżeli będziesz regularnie wyrywać włoski, to możesz doprowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych i tym samym utraty włosów. W kontekście włosków na twarzy czy na ciele informacja ta wydaje się bardzo dobra.