Czy zgaga w ciąży oznacza, że dziecku rosną włosy?
Zmiana pozycji ciała jako sposób na złagodzenie zgagi
W złagodzeniu objawów zgagi pomóc może modyfikacja sposobu spania – wiele ciężarnych żartuje, że w swoim stanie śpią prawie na siedząco. W praktyce wystarczy, by głowa i klatka piersiowa znajdowałuysię o 10-20 cm wyżej niż brzuch. Wystarczy podłożyć pod głowę dodatkową poduszkę. Z praktyki kobiet ciężarnych wynika, że lepiej sprawdza się spanie na lewym boku a nie na wznak.
Niekiedy zgaga pojawia się po zbyt gwałtownym wstaniu z łóżka. Jest to szczególnie przykre doświadczenie rano, zaraz po przebudzeniu. Zaleca się, by nie wstawać od razu na równe nogi, ale przez kilka minut poleżeć i dopiero później spokojnie zmienić pozycję.
Wiele kobiet wśród sposobów na zgagę w ciąży wymienia też zmianę ubrań na luźniejsze , które nie uciskają brzucha.
Częste oddawanie moczu
W ciąży już od samego początku zwiększa się objętość krwi i co za tym idzie, zwiększa się filtracja krwi przez nerki. Produkuje się więcej moczu. Dodatkowo progesteron działa rozluźniająco na mięśnie miednicy, w tym mięśnie gładkie pęcherza moczowego i szybciej odczuwamy parcie na pęcherz moczowy. W efekcie może nam się chcieć siku, nawet co 5 minut.
Przyznam, że mi to bardzo doskwierało. W pracy w pewnym momencie, robiłam siku po każdej pacjentce, a wcześniej zajęta pracą, mogłam nie siusiać nawet pół dnia. Nawet kiedyś Pani z rejestracji w przychodni szpitalnej powiedziała mi „oj pani doktor, chyba pani jest w ciąży, bo wciąż pani chodzi do łazienki”. Nie wiedziałam jak skłamać :).
Jednak w pracy to i tak nie było najgorzej. Najgorszy moment był zaraz przed zaśnięciem. Robiłam siku, kładłam się do łóżka i 3 minuty później znowu chciało mi się siku. Taka sytuacja miała miejsce kilka razy, zanim zasnęłam. W nocy również. Pocieszający jest fakt, że to mija po I trymestrze. Wraca znowu w III trymestrze.
Moja rada, choć tylko trochę pomaga – nie pić dużo na noc. Tylko, co zrobić jak się chce pić? A poza tym przecież trzeba pić dużo wody w ciąży. No to już nie mam rad. Może to natura nas hartuje – bo po urodzeniu dziecka też trzeba do niego wciąż wstawać.
Co oznacza zgaga w ciąży?
Zgaga w ciąży jest objawem, który doskwiera ok. 90% ciężarnym. Jest to naturalny objaw, który pojawia się z powodu powiększania się macicy oraz spowolnionej perystaltyki, czyli ruchów jelit. Dowiedz się, czy można przyjmować w takim stanie leki? Przeczytaj, jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z tą dolegliwością.
- Zgaga w ciąży jest naturalnym objawem, który dotyczy ok. 90% ciężarnych. Ten rodzaj zgagi objawia się tak samo jak każdy inny. Nieprzyjemne pieczenie przełyku odczuwane tuż za mostkiem, odbijanie się są to objawy zgagi, mogące być dolegliwością nie tylko dla osób w ciąży.
- Najlepszą profilaktyką przed zgagą jest odpowiednia dieta. Ograniczenie tłustych, ostrych i smażonych potraw jest bardzo ważnym elementem zmniejszającym odczuwanie zgagi. Jednak bardzo często trudno jej uniknąć z powodu hormonów, które w czasie ciąży są bardziej aktywne.
- Innymi sposobami są napary i herbatki ziołowe oraz niektóre leki. Przed każdym zakupem środków farmakologicznych należy skonsultować to z lekarzem. Natomiast napary ziołowe, tj. rumianek czy mięta, o ile spożywane w małych ilościach raczej nie powinny zaszkodzić.
- Co oznacza zgaga w ciąży?
- Co na zgagę w ciąży?
- Domowe sposoby na zgagę w ciąży
- Lek na zgagę w ciąży
- Zgaga w ciąży a włosy dziecka
- Co jeść na zgagę w ciąży?
Kiedy zgaga w ciąży może sygnalizować poważniejszy problem: kiedy skonsultować się z lekarzem.
Zgaga w ciąży jest zazwyczaj problemem łagodnym i przejściowym, jednak w pewnych sytuacjach może wskazywać na poważniejsze komplikacje. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zgaga jest bardzo intensywna, towarzyszy jej wymiotowanie, utrata masy ciała, ból w klatce piersiowej lub trudności w połykaniu. Te objawy mogą sygnalizować stan zapalny przełyku lub inne komplikacje, które wymagają medycznej interwencji.
Ważne jest, aby nie lekceważyć przewlekłej zgagi i innych niepokojących objawów. Jeśli dolegliwości nie ustępują pomimo stosowania zalecanych środków bezpiecznych dla ciąży lub nasilają się, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista może zalecić dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak choroba refluksowa przełyku czy zapalenie żołądka, a w razie potrzeby dostosować leczenie.
