Jak skutecznie leczyć trądzik różowaty - Porady i Zalecenia

Cztery postaci trądziku różowatego

Choroba dotyka przede wszystkim ludzi między 25, a 50 rokiem życia i częściej występuje u kobiet. Może mieć jedną z czterech form:

Rumień na twarzy jest przelotny lub utrwalony. Może pojawiać się uczucie pieczenia skóry tam, gdzie występuje rumień.

  • Postać grudkowo-krostkowa (papulopustular rosacea)

Do utrwalonego rumienia na policzkach i nosie dołączają okresowo pojawiające się grudki i krosty.

Pierwsza i druga postać trądziku różowatego są najpowszechniejsze i najłatwiejsze do wyleczenia.

  • Postać z dominacją zmian przerostowych (phymatous rosacea)

Częściej występuje u mężczyzn i powoduje, że skóra jest zgrubiała, nie ma równomiernej powierzchni, występują guzy, szczególnie w okolicy nosa. Zmiany obejmują także policzki, brodę, czoło, uszy. Może im towarzyszyć zapalenie mieszków włosowych.

  • Postać oczna (ocular rosacea) jest najtrudniejsza do rozpoznania, bowiem pacjenci zamiast do dermatologa, trafiają do okulisty.

Powód? Nawracające, trudne do wyleczenia zapalenia spojówki, rogówki, brzegów powiek, którym towarzyszy swędzenie i pieczenie oczu, wrażenie piasku pod powiekami, łzawienie, a nawet – światłowstręt.

Poza różnymi postaciami trądziku różowatego wyróżniamy też stadia choroby – od rumienia przemijającego do stopnia III, w którym objawy są najbardziej nasilone. Dlatego tak ważne jest, by rozpocząć leczenie, zanim choroba będzie postępować.

Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym większe szanse na powodzenie leczenia trądziku różowatego. Choć leki na trądzik różowaty, wspomagane zabiegami są bardzo skuteczne, nie wynaleziono jeszcze metody, która pozwala raz na zawsze uporać się z rumieniem.

Trądzik różowaty – dieta

Dieta w trądziku różowatym polega na wyeliminowaniu składników przyczyniających się do zaostrzenia dolegliwości:

  • mocnej kawy,
  • czekolady,
  • ostrych przypraw,
  • tłustych i smażonych potraw,
  • fast foodów,
  • przetworzonej żywności.

Jakie witaminy na trądzik różowaty będą najlepsze? Świetnie sprawdzą się tu przede wszystkim:

  • witamina A – pomaga regenerować się komórkom skóry, obecna jest np. w czerwonej papryce, brokułach, marchwi, dyni, morelach, śliwkach, awokado,
  • witamina E – pomaga zachować optymalne nawilżenie skóry, niweluje też pojawiające się na niej zmiany oraz blizny, można ją znaleźć np. w orzechach, pestkach, olejach roślinnych, kiełkach zarodkach zbóż, żółtkach jaj,
  • witamina C – przeciwdziała starzeniu się oraz uszkodzeniom skóry, bogate jej źródło stanowią cytrusy, czarna porzeczka, dzika róża, czerwona papryka, rokitnik, truskawki.

Warto je wprowadzić do swojej diety wraz z beta-karotenem, selenem i cynkiem. Koniecznie należy uwzględnić w jadłospisie także nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jak leczy się trądzik różowaty

W wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja cery w domowym zaciszu stanowi skuteczną kurację. Gdy to nie pomoże konieczna jest wizyta u dermatologa. Może on zalecić terapię przy pomocy specjalistycznych leków. Najczęściej terapia zaczyna się od przepisania specjalistycznych maści i kremów. Gdy jednak leczenie zewnętrzne zawodzi, dermatolog może zdecydować się na tabletki, które pomogą zapanować nad problemem.

Leczenie trądziku różowatego zależy od stopnia zaawansowania choroby i objawów, które występują u pacjenta. W zależności od indywidualnego przypadku, lekarz może zalecić różne leki i preparaty, które pomagają w kontrolowaniu objawów choroby.

  • Antybiotyki: które działają przeciwzapalnie i zmniejszają stan zapalny skóry. Często stosowane jest w postaci żelu, który nakłada się na skórę dwa razy dziennie.
  • Kwas azelainowy: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco. Może być stosowany w postaci żelu lub kremu, który nakłada się na skórę raz/ dwa razy dziennie.
  • Leki przeciwpasożytnicze: hamujące rozwój roztoczy np. Demodex – nużeńców, które są uważane za jedną z przyczyn trądziku różowatego. Może być stosowana w postaci kremu lub maści.
  • Retinoidy: to pochodne witaminy A, które pomagają zmniejszyć stan zapalny skóry i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Mogą być stosowane doustnie lub miejscowo w postaci kremów lub żeli. Mają jednak częste działania niepożądane, najczęściej występuje suchość skóry i błon śluzowych.

Poznaj dermokosmetyki Acnerose na trądzik różowaty

Godnym polecenia domowym sposobem na trądzik różowaty są także dobrej jakości dermokosmetyki. To specjalistyczne kosmetyki z naturalnymi składnikami, które dostaniemy bez recepty. Warto wypróbować profesjonalny zestaw kosmetyków na trądzik różowaty Acnerose. Przewaga tych kosmetyków nad kosmetykami drogeryjnymi tkwi w składnikach pochodzenia roślinnego oraz tym, że ze składu dermokosmetyków wyeliminowano substancje chemiczne. W serii Acnerose nie znajdziemy sztucznych i drażniących składników. Skład wolny od silnej chemii gwarantuje delikatność – skóra jest bezpieczna, bo dermokosmetyki nie przesuszą jej i nie podrażnią. To niezwykle istotne w przypadku skóry z trądzikiem różowatym.

Zestaw Acnerose to aż 4 produkty: płyn oczyszczający, maść na rano, krem na dzień i pasta na noc. Dzięki temu dbamy o skórę wszechstronnie: antybakteryjnie i regulująco na gruczoły łojowe oraz wzmacniająco, nawilżająco i łagodząco na naczynka.

  • Płyn oczyszczający Acnerose efektywnie usuwa łój i martwy naskórek. Odblokowuje pory nie uszkadzając przy tym, a wzmacniając, barierę ochronną naskórka. To zasługa kwasu laktobionowego, glukonolaktonu, aloesu, alantoiny i olejku z mięty pieprzowej. Aktywnie działa na rozszerzone naczynka, redukując ich widoczność.
  • Maść na rano Acnerose Morning Cream ma właściwości przeciwbakteryjne, ale również delikatnie złuszczające. To zasługa kwasu azelainowego, często wykorzystywanego w lekach na trądzik różowaty, ponieważ zwalcza stany zapalne oraz witaminy E znanej z ochrony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Witamina E pomaga też zmniejszać widoczność zaczerwienienia. Regeneracyjnie na skórę działa olejek z drzewa różanego.
  • Krem na dzień Acnerose Day Cream nawilża i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu się sebum. Ekstrakt z zielonej herbaty reguluje nadczynność gruczołów łojowych. Zmiany trądzikowe oczyszcza i hamuje także olej z glistnika, sprawia dodatkowo, że już powstałe szybciej się goją.
  • Pasta na noc Acnerose regeneruje skórę w czasie snu – działa bardzo efektywnie. Łagodzi stany zapalne, które występują na skórze, dzięki zawartości tlenku cynku i ichtiolu, znanych z antybakteryjnego działania. Skórę wzmacniają dodający elastyczności i gładkości olej kokosowy i wygładzająca, natłuszczająca lanolina.

Najcz ęś ciej wybieran ą metod ą s ą rz ę sy 2 1 lub 3 1, chocia ż niekt ó re klientki si ę gaj ą odwa ż nie po wi ę ksze obj ę to ś ci lub zostaj ą przy klasycznym 1 1 wyjaśnia Dorota Woźniak z salonu piękności Dorota Woźniak Beauty.

Czytaj dalej...

Odpowiednia technika w przypadku golenia miejsc intymnych jest niezwykle ważna, ponieważ pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji, którym często towarzyszy ból, pieczenie, ogólne uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Czytaj dalej...

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

Niestety pacjenci na początku choroby nie zdają sobie sprawy z konieczności leczenia i nie szukają pomocy u dermatologa, a właśnie wczesne rozpoznanie trądziku różowatego oraz rozpoczęcie właściwego postępowania i terapii to szansa na uniknięcie zaostrzeń ekspert kampanii Róż się do lekarza dermatolog dr hab.

Czytaj dalej...