Jak dbać o skórę twarzy przy trądziku różowatym

Trądzik różowaty — objawy i przebieg

Objawy trądziku różowatego pojawiają się po raz pierwszy u osób w wieku 20-30 lat. Pojawiający się na środku twarzy rumień utrzymuje się dłużej niż dziesięć minut. Wystąpienie rumienia wiąże się z uczuciem ściągnięcia skóry oraz gorąca na twarzy.

Ocena trądziku różowatego jest dokonywana w oparciu o trzy podstawowe kryteria. Po pierwsze pod uwagę bierze się występowanie wykwitów rumieniowych i grudkowo-krostkowych w środkowej części twarzy. Drugim kryterium jest zaś nadmierna pobudliwość naczynioruchowa, czyli nasilone zaczerwienienie się pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych.

Ostatnim elementem diagnozy jest ocena wieku pacjenta oraz występowanie łojotoku. Decydujący w rozpoznaniu choroby jest rumień na centralnej części twarzy.

W trakcie diagnostyki trądziku różowatego specjalista musi też brać pod uwagę inne schorzenia, które dają podobne objawy. Należą do nich:

  1. toczeń rumieniowaty,
  2. trądzik pospolity,
  3. lupoid prosówkowy rozsiany na twarzy.

Trądzik różowaty – leczenie, objawy, dieta

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Charakterystycznymi jego objawami są zmiany skórne umiejscowione w centralnej części twarzy, jak również i rumień. Schorzenie dotyczy około 10% populacji, najczęściej kobiet. Jak wygląda leczenie trądziku różowatego? I jaka dieta sprawdzi się przy nim najlepiej? Odpowiadamy.

  1. Co to jest trądzik różowaty?
  2. Trądzik różowaty – objawy
  3. Przyczyny trądziku różowatego
  4. Leczenie trądziku różowatego
  5. Czym myć twarz przy trądziku różowatym? Pielęgnacja cery trądzikowej
  6. Co na trądzik różowaty sprawdzi się najlepiej? Domowe sposoby
  7. Trądzik różowaty – dieta
  8. Trądzik różowaty – czy jest zaraźliwy?
  9. Czy trądzik różowaty swędzi?

Trądzik różowaty — przyczyny

Przyczyny trądziku różowatego mają swoje podłoże w zaburzeniach naczynioruchowych, czyli łatwym czerwienieniu się skóry pod wpływem bodźców fizycznych i emocjonalnych. Zaliczany jest do chorób genetycznych. Występowanie zmian lub ich zaostrzenia w głównej mierze powodują:

  1. stres,
  2. ekspozycja na słońce,
  3. duża ilość ciężkostrawnych potraw w diecie,
  4. nadużywanie alkoholu,
  5. zaburzenia miesiączkowania,
  6. drożdżaki,
  7. zakażenie nużeńcem,
  8. posiadanie wirusa opryszczki wargowej,
  9. przyjmowanie dużych dawek witaminy B6 i B12,
  10. częste korzystanie z sauny i basenów (chlorowana woda),
  11. przyjmowanie zewnętrznych preparatów m.in. glikokortykosteroidów na skórę twarzy,
  12. stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu oraz kwasu nikotynowego.

Trądzik różowaty jest przypadłością, która ujawnia się u około 10% populacji, u osób w wieku od 30. do 35. lat. Zazwyczaj na trądzik zapadają osoby o jasnej karnacji, włosach i oczach, mający I lub II fototyp skóry. U mężczyzn trądzik przebiega o wiele ciężej niż u kobiet.

Badania wykazały, że trądzik różowaty ma również związek z alergią, do której dochodzi na drodze oddechowej. Najczęstszymi alergenami są:

  1. pyłki chwastów,
  2. kurz domowy,
  3. pyłki drzew,
  4. pierze,
  5. alergeny wziewne A1 (pleśni),
  6. Dermatophagoides pteronyssimus (skórożarłoczek skryty - gatunek z rzędu roztoczy bytujący w ludzkim otoczeniu),
  7. Dermatophagoides farinae (roztocze kurzu domowego).

Trądzik różowaty – pielęgnacja musi być oparta o delikatne oczyszczanie

Stosowana na trądzik różowaty pielęgnacja powinna być jak najstaranniej przemyślana. W przeciwnym razie nasza skóra odczuje jej negatywne efekty. Na pewno warto byłoby stosować łagodny żel oczyszczający. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym wymaga stosowania żelu pozbawionego intensywnie działających detergentów. Mycie powinno odbywać się wodą w odpowiedniej temperaturze. Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym wymaga użycia letniej bądź nawet chłodnej wody. Największym błędem jest użycie ciepłej lub gorącej wody do mycia skóry. Może się to zakończyć poważnym zaczerwienieniem lub podrażnieniem. Po umyciu, skórę należy łagodnie osuszyć przykładając ręcznik do twarzy. W żadnym razie skóry nie wolno intensywnie pocierać, bo może doprowadzić to do podrażnień.

Na trądzik różowaty pielęgnacja odpowiednim kremem może pomóc. Najlepiej zdecydować się na krem o lekkiej konsystencji, która nie obciąży skóry. Jeżeli chcemy, aby pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym poprawiła jej stan, warto stosować kremy do twarzy o naturalnych składach.

Śmiało poszukujmy w nim takich składników jak:

  • aloes,
  • betaina,
  • kwas azelainowy.

Krem należy wklepywać starannie w dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Błędem jest pocieranie skóry, które może zaognić problem

Trądzik różowaty - co to jest?

Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry, który występuje głównie u osób dojrzałych i przeważnie kobiet. Najczęściej występuje na środkowej części twarzy, w postaci rumienia i poszerzonych naczyń krwionośnych, grudek oraz krost. Początkowo zmiany skórne pojawiają się na policzkach brodzie, nosie i czole. Już na tym etapie należy pomyśleć o leczeniu, które spowalniałoby rozwój choroby (np. odpowiednia pielęgnacja).

Przebieg trądziku różowatego ma charakter przewlekły z okresami zaostrzeń i remisji. Zdarza się, że w pewnej grupie pacjentów pojawiają się nawet zwłóknienia gruczołów łojowych, co często doprowadza do rhinophyny (przerost ograniczony). Chociaż dokładne przyczyny trądziku nie są znane, to dużo mówi się o roli zaburzeń naczynioruchowych. Wpływ mogą mieć również geny oraz reakcje alergiczne. Trądzik różowaty może również powstawać u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze krwi lub schorzenia żołądkowe.

Również osoby, u których z natury występuje cera naczynkowa, są narażone na pojawienie się tej przypadłości. Do pielęgnacji trądziku różowatego poleca się przede wszystkim kosmetyki hipoalergiczne o właściwościach łagodzących i nawilżających.

National Rosacea Society dokonało klasyfikacji trądziku różowatego na jego różne postacie:


Najcz ęś ciej wybieran ą metod ą s ą rz ę sy 2 1 lub 3 1, chocia ż niekt ó re klientki si ę gaj ą odwa ż nie po wi ę ksze obj ę to ś ci lub zostaj ą przy klasycznym 1 1 wyjaśnia Dorota Woźniak z salonu piękności Dorota Woźniak Beauty.

Czytaj dalej...

Odpowiednia technika w przypadku golenia miejsc intymnych jest niezwykle ważna, ponieważ pozwoli to uniknąć przykrych sytuacji, którym często towarzyszy ból, pieczenie, ogólne uczucie dyskomfortu oraz inne dolegliwości.

Czytaj dalej...

Specjaliści jednak są innego zdania, a z ich porad wynika, że całkowite golenie tych miejsc zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ włosy łonowe stanowią naturalną barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów i innych szkodliwych czynników zewnętrznych.

Czytaj dalej...

Leki do stosowania miejscowego Preparaty zawierające substancje aktywne, takie jak kwas salicylowy, kwas glikolowy czy nadtlenek benzoilu, mogą pomóc w złuszczaniu martwych komórek, seboregulacji, oczyszczaniu gruczołów łojowych oraz ograniczaniu liczby bakterii.

Czytaj dalej...